Główna > Finanse > Styl życia > 20 sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz w podróży, ale naprawdę odpoczniesz

20 sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz w podróży, ale naprawdę odpoczniesz

08.03.2018
195
Czas czytania -
6 min.

Jeden dzień w innych miastach daje Ci więcej, niż dziesięć lat życia w domu. Może dlatego tak bardzo lubimy podróżować. Jednak wiele osób nie chce podróżować na duże odległości, uważając, że taka podróż jest dla nich za droga. Postaramy się ich rozczarować. Pomówimy o rzeczach, na których można zaoszczędzić w podróżach, ale mimo tego dobrze odpocząć.

Oszczędzamy na transporcie

1. Szukaj biletów na tanie linie lotnicze. Jeśli lot trwa w sumie do kilku godzin, poziom komfortu nie jest aż tak ważny. A ceny na bilety w RYANAIR, WIZZAIR i easyJET mogą przyjemnie Cię zaskoczyć. Warto szukać biletów bezpośrednio na oficjalnej stronie przewoźnika. Tam one sprzedają się bez dodatkowych opłat. Jeśli korzystać z porównywarek cen, na tych stronach cena będzie wyższa.

2. Podczas lotu tanimi liniami, lepiej brać ze sobą tylko bagaż podręczny. Jeśli lecisz na 1-2 tygodnie, wszystkie niezbędne rzeczy łatwo się zmieszczą w plecaku, który możesz zabrać ze sobą na pokład.

3. Nie ignoruj porównywarek cen. Jeśli nie znalazłeś biletu na tani lot, porównaj ceny wszystkich linii lotniczych na stronach Skyscanner lub Aviasales. Ciekawe, że bilety zwykłych przewoźników (nie chodzi o lowcost) są tańsze, jeśli kupować za pośrednictwem wyszukiwarek lotów. Bezpośrednio na stronach linii lotniczych ceny będą wyższe.

4. Nie zapominaj o lokalnych tanich liniach lotniczych. Jeśli nigdy nie słyszałeś nazw Vueling, Flybe i Jet2, to wiele straciłeś. Takie linie lotnicze mają swoją siedzibę tylko w jednym mieście, ale wykonują loty do wielu krajów europejskich, w tym do Polski. Zwykle takich lotów nie można znaleźć za pomocą porównywarek cen. Informację musisz sprawdzać bezpośrednio na stronie.

Na przykład na Jet2 można kupić bilet na lot z Krakowa do Newcastle za 56 euro.

5. Nie pozwól, aby linia lotnicza uzyskała informacje z twojego smartfona lub komputera. Strony-sprzedawcy biletów zbierają dane o użytkownikach i zmieniają ceny w zależności od otrzymanej informacji.

Jeśli kilka razy sprawdzasz ten sam lot, system podnosi ceny biletów na konkretne połączenie. Także wzrośnie cena podobnych połączeń. System podnosi cenę, ponieważ otrzymuje informację, że jesteś bardzo zainteresowany tym konkretnym biletem. Również cena biletu będzie wyższa, jeśli kupujesz go za pośrednictwem MacBook, iPhone lub iPad. Dlatego przy rezerwowaniu lotu warto wytrzeć kurz ze swojego smartfona z systemem Android lub komputera z Windows, usunąć pliki cookie i włączyć "tryb prywatny" w przeglądarce.

6. Wybierasz się w podróż samochodem, autobusem lub pociągiem, skorzystaj z usług busradar.pl. Dzięki tej wyszukiwarce możesz porównać ceny biletów na autobus, pociąg lub samochód w Blablacar do wybranej miejscowości.

7.Zawczasu sprawdź opłaty za przejazdy metrem, pociągami i transportem publicznym.

Na przykład w Niemczech bilet z Berlina do Düsseldorfu kosztuje 44 euro. Ale na niemieckich kolejach dostępna jest taryfa grupowa. Karta dla 4 osób na 1 dzień kosztuje 68 euro, czyli 17 euro za osobę.

8.Jeśli przyjeżdżasz do miasta na kilka godzin i nie zamierzasz wynajmować mieszkania, nie wydawaj pieniędzy na przechowalnię. Możesz pójść do supermarketu lub na dworzec kolejowy i zostawić rzeczy w szafce za darmo. Jeśli podróżujesz z małą torbą, nie będzie z tym żadnego problemu.

9. I główny sposób oszczędzania na transporcie - dostosuj podróż do biletu, a nie bilet do podróży. Jeśli znajdziesz bardzo niską cenę na bilet do kraju, który cię interesuje, nie zwlekaj, po prostu kup. Zawsze możesz wziąć urlop na kilka dni.

Oszczędzamy na mieszkaniu

Istnieje kilka sposobów oszczędzania, w zależności od terminu podróży.

10. Jeśli planujesz pozostać w mieście nie dłużej niż na 1-2 dni, skorzystaj z usługi couchsurfing. Oprócz darmowych mieszkań, możesz dowiedzieć się od mieszkańców miasta, jakie zabytki należy zwiedzić, gdzie kupić niedrogie jedzenie, jak dostać się do ciekawych miejsc itp. Kiedy masz mało czasu na zwiedzanie miasta, taka informacja jest bezcenna.

11. Jeśli planujesz pozostać w mieście przez 7-14 dni, wybierz hotel lub apartament przez Skysсanner. Serwis pokazuje ceny ze stron Booking, Agoda i innych podobnych serwisów.

12. Jeśli planujesz pozostać w mieście przez długi czas, wynajmij najtańszy hostel na jeden dzień lub poszukaj darmowego mieszkania przez couchsurfing. I spędź pierwszy dzień w mieście, aby znaleźć tanie mieszkanie. Komunikując z mieszkańcami miasta zawsze można znaleźć niedrogie mieszkanie, którego nie znajdziesz za pośrednictwem Internetu.

Oszczędzamy na wycieczkach

13. Jeśli jesteś studentem, nauczycielem lub nie masz ukończonych 30 lat, można zrobić sobie międzynarodowe karty ISIC, ITIC lub IYTC. Dzięki nim można uzyskać zniżki na wycieczki, hotele lub produkty w sklepach w wielu krajach europejskich i USA. Pełna lista zniżek jest dostępna na stronie isic.org.

14. W wielu miastach dostępne są bezpłatne wycieczki dla gości miasta. Aby skorzystać z nich, wystarczy tylko zarejestrować kartę turysty.

15. Zrezygnuj z wycieczki z przewodnikiem. Audioprzewodniki mogą go zastąpić. Polecamy iziTravel. Łączy w sobie wszystko: GPS planowanie tras po szlakach turystycznych, automatyczne włączenie podczas zbliżania się do zabytków, audiodeskrypcyjne teksty (opis sali lub konkretnego eksponatu), schemat muzeum lub galerii z usytuowaniem eksponatu na planie i przedstawieniem ekskluzywnej kolekcji prezentującej zbiory największych muzeów i galerii na świecie.

Oszczędzamy na zakupach

16. Nie wydawaj pieniędzy na pamiątki. A jeśli nie możesz się bez nich obejść, kupuj daleko od miejsc turystycznych. W taki sposób możesz wydać o dwa razy mniej pieniędzy.

17. Używaj systemów tax free. W niektórych krajach jako turysta masz prawo otrzymać zwrot podatku VAT. Istnieją trzy główne systemy zwrotu podatku. Kraje, w których one działają, można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Jeśli będą na karcie debetowej w zł, może to Ci kosztować kilka procent podczas wymiany waluty. Więc najlepszym sposobem jest karta walutowa. Z dolarami lub euro nie będziesz miał problemu w żadnym kraju. W dodatku w niektórych bankach za granicą można pobrać gotówkę bez procentów. Jeśli Twój bank nie posiada kart walutowych, a zakładać konto w innym banku nie chcesz, wtedy lepiej wziąć za sobą większą część pieniędzy w gotówce, pozostawiając na koncie trochę środków na wypadek nieprzewidzianych wydatków.

18. Zaplanuj, gdzie będą przechowywane pieniądze podczas podróży.

Jeśli będą na karcie debetowej w zł, może to Ci kosztować kilka procent podczas wymiany waluty. Więc najlepszym sposobem jest karta walutowa. Z dolarami lub euro nie będziesz miał problemu w żadnym kraju. W dodatku w niektórych bankach za granicą można pobrać gotówkę bez procentów. Jeśli Twój bank nie posiada kart walutowych, a zakładać konto w innym banku nie chcesz, wtedy lepiej wziąć za sobą większą część pieniędzy w gotówce, pozostawiając na koncie trochę środków na wypadek nieprzewidzianych wydatków.

Oszczędzamy na połączeniach

19. Każdy doświadczony turysta wie, że roaming od zawsze przyprawia o absolutną irytację. Nie ważne co mówią oferty operatorów komórkowych: kupić kartę SIM miejscowej sieci zawsze będzie taniej, niż koszty połączeń w roaming. Zwłaszcza w krajach azjatyckich, gdzie połączenia telefoniczne kosztują grosze.

20. Jeśli na lotnisko jeżdżą jakieś tanie autobusy – masz farta! Jeśli jest tylko jedna opcja - dojechać do miasta bardzo drogą taksówką, masz trzy opcje aby zaoszczędzić.

  • Kupić bilet z bezpłatnym transferem z lotniska. Ale takie bilety będą droższe, niż zwykłe i tanie loty nie nadają takich usług.
  • Porozmawiać z siedzącymi obok ciebie pasażerami. Być może, oni też chcą zaoszczędzić i wziąć taksówkę razem.
  • Jeśli rezerwujesz mieszkanie przez booking, możesz zaproponować właścicielu następujący schemat.

Rezygnujesz z rezerwacji, a właściciel mieszkania obiecuje, że zarezerwuje dla ciebie potrzebny pokój lub mieszkanie, lecz nieoficjalnie. Wtedy on nie musi płacić podatków oraz 18% prowizji serwisu. W zamian można poprosić o zniżkę na zamieszkanie albo bezpłatny transfer z lotniska. Z jednej strony to dziwny schemat, ale on działa. Właściciele małych hosteli często proponowali mi taką opcję. Skorzystać z takiego schematu albo nie, niech każdy decyduje samodzielnie.

O sposobach zaoszczędzić na podróżach można rozmawiać jeszcze długo. Ale są trzy rzeczy, na które nigdy nie trzeba żałować pieniędzy, żeby ta wycieczka nie była ostatnią: jedzenie, ubezpieczenie i bezpieczeństwo. Nie ignoruj tych porad i korzystaj z lifehacków podanych w tym artykule w celu oszczędzania - i będziesz miał możliwość podróżować po całym świecie.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: