Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Jak miło spędzić Boże Ciało

Jak miło spędzić Boże Ciało

I nie wydać wszystkich pieniędzy?
13.06.2019
486
Czas czytania -
4 min.

Oficjalnie święto Ciała Pańskiego nazywane jest Świętem Ciała i Krwi Chrystusa lub w języku łacińskim Corpus Christi. Powszechnie w Polsce ten dzień jednak nazywany jest Bożym Ciałem. Jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich, które w Polsce jest obchodzone od XIV wieku. W naszych czasach ten dzień jest ustawowo wolny od pracy, a więc warto zastanowić się nad tym, by spędzić go jak najlepiej, a jednocześnie poświęcić czas rodzinie i najdroższym osobom. W 2019 roku święto będzie obchodzone 20 czerwca, w 2020 roku – 11 czerwca.

Zgodnie z tradycją w Polsce, na cześć święta Ciała Pańskiego, organizowane są uroczyste procesje wokół kościołów lub ulicami miast i wsi. Domy wzdłuż dróg, po których porusza się procesja, są ozdobione kwiatami i flagami, zapalone świece i ikony są umieszczone w oknach.

Jeśli jednak coroczne procesje w Twoim mieście już nie wywołują żywego zainteresowania, warto zastanowić się nad wyjazdem: sporo fajnych opcji będzie czekało na Ciebie zarówno w kraju ojczystym, jak i za granicą.

Boże Ciało

Gdzie pojechać za granicę na Boże Ciało?

Łącząc dzień wolny, który dostajemy z okazji Bożego Ciała z ustawowo wolnymi niedzielą i sobotą, a dodatkowo biorąc parę dni urlopu, można zorganizować prawdziwe mini-wakacje. Można udać się do krajów znajdujących się niedaleko od Polski własnym samochodem, busem lub nawet samolotem – dobrych opcji istnieje naprawdę sporo. Jeśli chcesz podróżować samolotem i nie wydawać dużej ilości pieniędzy, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o zakupie tanich biletów samolotowych.

Wziąć pożyczkę

Boże Ciało w Pradze

 Boże Ciało w Pradze

Praga – to pierwsze miasto, które przychodzi do głowy, gdy myślimy o krótkich wakacjach. Mistyczne, czarujące miasto jest bardzo kompaktowe – a więc na zapoznanie się z jego atrakcjami wystarczy kilka dni. Ponadto w Pradze jest sporo kościołów, do których można udać się z okazji dnia świątecznego. Aby nie przegapić niczego ciekawego i znaczącego, proponujemy wybrać Trasę Królewską. Jednak nie przejść przez nią, jak królowie udający się na koronację, a odwrotnie. Wyjaśnijmy dlaczego. Praga rozciąga się na wzgórzach, z których można podziwiać wspaniałe widoki na miasto i zobaczyć zabytki.

Wziąć pożyczkę

Boże Ciało w Wiedniu

 Boże Ciało w Pradze

Poważny, spokojny Wiedeń – świetna opcja na krótki wyjazd. Nie musisz chodzić na długie wycieczki – wystarczy zwiedzić centrum miasta, jedno z licznych muzeów, a na koniec skosztować kawy i ciasta w jednej z zabytkowych kawiarni. Nie trzeba też skupiać się na samych zabytkach - można udać się nad Dunaj i spędzić dzień nad wodą, pojeździć na karuzelach w wesołym miasteczku Prater lub nawet pojechać na spacer do znanego na cały świat Wiedeńskiego Lasu.

Wziąć pożyczkę

Boże Ciało w Budapeszcie

 Boże Ciało w Budapeszcie

Budapeszt jest jednym z niewielu miast turystycznych, do którego powracając zawsze można odnajdywać jakieś architektoniczne, kulturalne lub też historyczne perełki. Dlaczego zatem nie spędzić w tym gościnnym mieście długiego weekendu na Boże Ciało?! Można wybrać się do Budapesztu, udać się do kąpieli Széchenyi i uznać misję weekendową za wykonaną. Łazienki to nie tylko najsłynniejsze baseny na Węgrzech, ale także największa kąpiel lecznicza w całej Europie.

Wziąć pożyczkę

Świętujemy Boże Ciało w Polsce

Nie chcesz wyjeżdżać z Polski? To wcale nie jest problemem, gdyż istnieją świetne opcje na niebanalne spędzenie święta Bożego Ciała w ojczystym kraju. Zaproponujemy tylko kilka najbardziej spektakularnych.

Do Krakowa na Lajkonika

Do Krakowa na Lajkonika

Nie dość, że królewskie miasto Kraków w każdym dniu jest gotowe zaproponować Ci świetną zabawę, w dniu Bożego Ciała na jego ulicach odbywa się prawdziwa magia. To, co w tym dniu dzieje się w centrum miasta, można porównać z brazylijskim karnawałem, tylko o charakterze religijnym. Jak barwne były obchody w Krakowie już w dawnych czasach, można ocenić na mocy Dekretu biskupa krakowskiego, który został wydany w 1787 roku. Wtedy tradycyjna procesja do Krakowa z Lajkonikiem wzbudzała w nim zakłopotanie swoją różnorodnością i hałaśliwością. Jednak do dnia obecnego Lajkonik wychodzi na ulicę. Jest to jeden z krakowskich symboli, nawiązujący do wydarzeń dziejących się w 1241 roku i 1247 roku, kiedy to na polskie ziemi napadli mongoli.

Postać Lajkonika przedstawia jeźdźca tatarskiego w stylizowanym kostiumie orientalnym. Tańczy on na swojej trasie ulicami miasta, wymachując sztandarem Krakowa. Naprawdę długo można opowiadać o krakowskich tradycjach świętowania Bożego Ciała, ale najlepiej chociaż jeden raz zobaczyć to na własne oczy.

Wziąć pożyczkę

Do Spycimierza na święto kwiatów

Do Spycimierza na święto kwiatów

Można też udać się do Spycimierza. Od 200 lat w tym mieście istnieje tradycja układania dywanów z żywych kwiatów. Kilka dni przed rozpoczęciem święta mieszkańcy zbierają się, by zdobić trasę uroczystej procesji żywymi kwiatami, a w dniu święta z miejskiego kościoła o godzinie 17.00 wyrusza tradycyjna procesja, podczas której można cieszyć się prawdziwym żywym dywanem, zrobionym z gustem i miłością do ojczystej ziemi.

Wziąć pożyczkę

Do Łowicza na procesję

Do Łowicza na procesję

W polskim mieście Łowicz, na wschodzie kraju, turyści gromadzą się w święto Ciała Bożego, aby zobaczyć barwną procesję. Jej zdjęcie z 1924 roku było na okładce magazynu National Geographic. Jest to bardzo piękna i jasna procesja: wszyscy mieszkańcy, od małych do dużych, w strojach narodowych niosą: transparenty, flagi, statuetki, które ozdobione są kolorowymi wstążkami. W 2014 roku Procesja Ciała Bożego w Łowiczu została dodana do Polskiej Listy Nieuchwytnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Wziąć pożyczkę

Boże Ciało

Jak można zauważyć, istnieje sporo opcji na ciekawe, niebanalne, a jednocześnie aktywne spędzenie weekendu, który będzie miał miejsce z okazji Bożego Ciała. I nie ma różnicy, czy spędzimy ten dzień razem z rodzinę, czy weźmiemy udział wraz z sąsiadami w uroczystej procesji, czy też wyjedziemy gdzieś na krótki urlop: ważne jest, by mieć pogodę ducha, a radością w sercu móc podzielić się z innymi. Jeśli jednak nie wystarcza Ci pieniędzy na realizacje pomysłów na świętowanie Bożego Ciała – Szybka Gotówka zawsze jest gotowa udzielić wsparcia finansowego.

Wziąć pożyczkę

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: