Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Ile należy oszczędzać, aby zapewnić sobie godną starość.

Ile należy oszczędzać, aby zapewnić sobie godną starość.

Uniwersalna formuła
06.04.2018
465
Czas czytania -
3 min.

Rząd przygotowuje prezent dla polskich emerytów. W 2018 r. emerytura powinna wzrosnąć o 2,8%. Takiego wzrostu nie można nazwać rewelacją. A oficjalnie bezrobotni są pozostawieni samym sobie i w ogóle nie mogą liczyć na pomoc państwa. Teraz średnia wysokość emerytury dla mężczyzn jest na poziomie 2782 zł, dla kobiet - 1642 zł.

p> Spójrz na tę kwotę i porównaj ją z wydatkami miesięcznymi. Czy jesteś w stanie przeżyć tylko za te środki? My - nie. Dlatego stworzyliśmy uniwersalną formułę oszczędności, która zapewni godną starość. Każdy może skorzystać z tej formuły. Sam możesz sprawdzić.

W jaki sposób obliczyliśmyUwzględniliśmy kilka czynników, które mają wpływ na jakość naszego życia:

  • wynagrodzenie
  • procent wynagrodzenia, który mamy zamiar odłożyć
  • dochód z konta oszczędnościowego
  • stopa inflacji
  • czas, który chcemy spędzić wygodnie
  • wystarczająca kwota na wygodne życie

Tworząc wzory obliczeniowe - umieściliśmy dane do tabeli. Oto jak należy z nich korzystać.

Liczymy: ile potrzebujesz pieniędzy, aby zapewnić sobie godną starość.

Możesz pobrać taką tabelę. Przejdź pod link, wybierz z menu "Plik", a następnie "utwórz kopię".

W tabeli wypełniasz pola zaznaczone na żółto. Następnie w zielonych polach automatycznie zostanie wyliczone, jaką będziesz miał emeryturę z uwzględnieniem oszczędności.

Celowo nie uwzględniliśmy wysokości emerytury państwowej, ponieważ w każdej sytuacji należy liczyć tylko na siebie. Możesz jednak dodać kwotę, którą spodziewasz się otrzymać od Państwa, do kwoty z kolumny "dostaniesz emeryturę w dzisiejszych cenach".

Jak obliczyłem, ile muszę zarabiać i odkładać na emeryturę?

Mam 30 lat, a moje wynagrodzenie wynosi 3000 zł. Planuję pracować do 60 lat i po przejściu na emeryturę chciałbym jeszcze przez 15 lat zapewnić sobie godną starość. Nie wiem, co mnie czeka w przyszłości. Po prostu tyle średnio żyją ludzie w Polsce po przejściu na emeryturę.

Odkładam 10% wynagrodzenia na konto oszczędnościowe, które jest oprocentowane na 4% rocznie. Jeśli będę robił to do 60 lat, zaoszczędzę 535 756 zł. Jednak zgodnie z tabelą inflacji (w Polsce jest to średnio 3% rocznie) moje pieniądze stracą na wartości, a oszczędności w cenach bieżących wyniosą 196 801 zł.

Aby żyć wygodnie, potrzebuję 2500 zł na miesiąc, czyli 450 tys. zł na okres 15 lat. A to oznacza, że brakuje mi 250 tysięcy złotych. Muszę albo więcej zarabiać albo więcej odkładać i mniej wydawać.

Spróbowałem w kolumnie "Odkładam __% wynagrodzenia" wpisać nie 10, lecz 25%. I wszystko się zgadza. W wieku 60 lat z taką pensją zgromadzę 491 tysięcy złotych przy dzisiejszych cenach i będzie to wystarczająca kwota, aby zapewnić sobie spokojną starość.

W co inwestować, aby zaoszczędzić na starość

Jeśli nie masz 30 lat, zainwestuj w siebie.

Amerykański psycholog Meg Jay w książce "Ważne lata" mówi, że okres do 30 lat jest najważniejszy dla kariery. Dlatego zainwestuj w rozwój zawodowy: kupuj książki, narzędzia, kursy, a oszczędności emerytalne zostaw na później. Jeśli masz więcej niż 30 lat, czas pomyśleć o oszczędnościach i zadbać o swoją starość. Jednak każdy ekspert w dziedzinie finansów osobistych potwierdzi, że oszczędności nie muszą bezczynnie leżeć, mogą one przynieść dodatkowy dochód. Są 3 opcje.

Rachunki bankowe

Dochód: 3-4% rocznie.

Najprostszy i najbardziej bezpieczny sposób inwestowania. Ale taki dochód nie może w dużym stopniu zwiększyć kapitał.

Akcje

Dochód: nie można przewidzieć.

Jeśli znasz się na finansach, jesteś gotowy założyć rachunek inwestycyjny w banku lub biurze maklerskim, aby handlować na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, inwestowanie w akcje jest tym, czego potrzebujesz. Zarabiać 20-25% z handlu - jest to całkiem realne. Jednak czasem kupione akcje tracą na wartości.

Nieruchomości

Dochód: 5-6,5% rocznie.

Inwestycje w nieruchomości zawsze są opłacalne. Przynoszą stabilny dochód i pozwalają chronić swoje oszczędności przed inflacją. Wraz ze wzrostem cen zawsze wzrasta koszt wynajmu.

Według danych Business Insider najwięcej zarobimy kupując mieszkanie na wynajem właśnie w Katowicach (dochód około 6,5%), Gdańsku, Łodzi i Warszawie (dochód około 5-5,5%). Ale cena wyjściowa wynosi około 200 tysięcy złotych. W niższej cenie mieszkania na rynku pierwotnym teraz nie kupisz.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz już miał pytań o to, ile pieniędzy potrzebujesz, aby zapewnić sobie godną starość. Skorzystaj z tej tablicy. Ona naprawdę działa.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: