Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Jak rozliczyć kryptowaluty?

Jak rozliczyć kryptowaluty?

20.03.2019
291
Czas czytania -
2 min.

Nie wiesz, jak rozliczyć przychody z kryptowalut? Chcesz zająć się tym profesjonalnie, jednak obawiasz się, że formalności okażą się zbyt trudne do spełnienia? Nic się nie martw! Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który szczegółowo przybliży Ci kwestie rozliczania kryptowalut. Warto zatroszczyć się o spełnienie wszystkich formalności, bo osoby, które ich nie dopełnią, mogą spodziewać się bardzo surowych kar, których nikomu nie życzymy. Jeśli w trakcie rozliczania podatku z kryptowalut w PIT, pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, służymy pomocą i fachowym doradztwem. Jednocześnie mamy nadzieję, że zgromadzone informacje, pomogą Ci nabrać wiatru w żagle i zadbać o wszystkie formalności bez konieczności marnowania swojego wolnego czasu.

ABC rozliczania kryptowalut

Osoby, które zainteresowały się działalnością na rynku kryptowalut muszą być świadome spoczywających na nich obowiązków. Ich inwestycje, należy umieścić w rozliczeniu z urzędem skarbowym. Sprawa ta, okazuje się być niezwykle istotna, ze względu na to, że osoby, które chociażby z wyniku niewiedzy nie dopilnują, by taka adnotacja została umieszczona, mogą spodziewać się przyznania surowej kary za ten występek.

Osoby, które na co dzień, handlują kryptowalutami, powinny zdawać sobie sprawę z tego, iż przyjdzie im zapłacić podatek, nawet w wysokości 32 procent!

Rozliczenie podatku z kryptowalut w PIT?

Rozliczenie podatku z kryptowalut jest obowiązkiem, który spoczywa na osobach sprzedających kryptowaluty oraz wymieniających je na inne.

Jeśli zajmujesz się taką działalnością, a nie wiesz jak rozliczyć podatek z kryptowalut w PIT, koniecznie musisz się tego dowiedzieć. Sprawa ta nie należy do zbyt skomplikowanych. Możliwe jest zlecenie tej czynności księgowej, wystarczy wówczas złożenie podstawowych dokumentów. Podatek za kryptowaluty, w zależności od dochodów waha się w granicach 18-32 procent.

Rozliczenie podatku z kryptowalut

Zeznanie podatkowe, a kryptowaluty

Rozliczenie za kryptowaluty, odbywać się powinno w postaci zamieszczenia wpływów z rynku kryptowalut w zeznaniu rocznym PIT-36. Wzór dokumentu, możliwe jest do pobrania, jednak oprócz niego, należy dodać kilka niezbędnych dokumentów. Podstawowymi czynnościami pozostaje zawarcie przychodów sprzedaży kryptowalut w rubryce 74. Następnie rubryka 75 to miejsce, gdzie powinien znaleźć się koszt zakupu kryptowalut.


Czytaj również: Jak zacząć zarabiać na kryptowalutach w 2019 roku?


Jaki podatek za kryptowaluty?

Podatek za kryptowaluty zależy bezpośrednio od ilości przychodów. Im wyższy, tym wyższy podatek należy zapłacić. Jeśli dochody okazują się być niewielkie, podatek wynieść powinien 18 procent.

Z kolei, dla osób, które wzbogaciły się na kryptowalutach znacznie, został przygotowany podatek w wysokości 32 procent.

Niezbędne pozostają potwierdzenia elektroniczne, które staną się dowodami na sprzedaż kryptowalut. Wówczas urząd skarbowy nie zarzuci nam braku udokumentowanych dochodów. Jeśli dany przedsiębiorca chce dowiedzieć się, jaki podatek obowiązuje kryptowaluty, warto zagłębić się we własnym zakresie w przepisy lub sięgnąć po poradę specjalisty.

Na czym polega rozliczanie podatku ze sprzedaży bitcoin?

Wydawać by się mogło, że to trudny i mozolny proces. Nic bardziej mylnego. Nie jest to trudne, wystarczy zaczerpnąć odpowiednich informacji.

Ważne, aby nie ukrywać przychodów i zrobić to w wyznaczonym terminie. Dokonuje się rozliczenia podatku ze sprzedaży bitcoin przy pomocy Pit-36. W tym dokumencie są wyszczególnione wszystkie inwestycje.

Osoby, które dokonują dużej ilości sprzedaży powinny założyć własną działalność gospodarczą możliwie jak najszybciej. Wówczas, zostanie na nich nałożony podatek ZUS i CIT.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: