Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Jak skutecznie pozbyć się długów

Jak skutecznie pozbyć się długów

Historia z własnego doświadczenia
10.05.2018
207
Czas czytania -
2 min.

Kilka lat temu miałem trzy pożyczki. Kredyt hipoteczny, kredyt konsumencki na iPhone i niespłaconą pożyczkę w Szybka Gotówka. Żaden z nich nie zdążyłem spłacić na czas. Teraz już spłaciłem 2 z 3 pożyczek i spłacam kredyt hipoteczny. Musiałem ponownie rozważyć moje podejście do pieniędzy, aby pozbyć się długów. Teraz powiem, jak to zrobiłem.

Oszczędzanie przede wszystkim

Nie chciałem tracić rok na spłatę kredytu i 20 lat na hipotekę. Była możliwość spłaty przed terminem. Pierwszy raz w swoim życiu zacząłem zapisywać i analizować wydatki. Dużą kwotę wydawałem na rozrywkę: kino, restauracje, knajpy. Aby w końcu zacząć oszczędzać - zrezygnowałem z takich rozrywek. Na początku udało się odkładać 300-500 zł na spłatę kredytu, później kwota była zwiększona do 1000 zł.

W jakiej kolejności pozbywać się kredytów?

Z psychologicznego punktu widzenia drobny kredyt nie chcesz spłacać w pierwszej kolejność. Wydaje się, że kredyt hipoteczny jest dużo ważniejszy, ale gdy porównasz odsetki to zobaczysz, ile pieniędzy mogłeś zaoszczędzić przy dokonaniu spłaty. Okazuje się, że spłata drobnego kredytu z wyższym oprocentowaniem jest bardziej opłacalna.

Tak więc przez kilka miesięcy wypłacałem pożyczkę w firmie Szybka Gotówka, dalej przez 6 miesięcy wypłacałem pożyczkę za iPhona, a dopiero wtedy zacząłem spłacać kredyt hipoteczny.

Automatyzacja płatności

Ustawiłem w bankowości internetowej automatyczne płatności na kilka miesięcy do przodu. Jako datę wykonania przelewu podałem jeden dzień dla wszystkich płatności, aby nie pogubić się w transakcjach. Wybrany przeze mnie okres, był dniem od razu po otrzymaniu wypłaty. Ja po prostu nie zdążyłbym wydać pieniądze i zostały one automatycznie wysyłane na spłatę długów.

To bardzo mi pomogło w spłacie długów, czasami zapominałem o przelewach automatycznych. Byłem bardzo zdziwiony spojrzawszy na wyciąg z konta, zastanawiałem się, gdzie zniknęła większa część mojej wypłaty.

Refinansowanie

Kusiło mnie dokonanie refinansowania. Ale biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, rozmyśliłem się. Jeśli jednak, zdecydujesz się na refinansowanie pożyczki, dokładnie przeczytaj warunki pożyczki: sprawdź, czy jest opcja spłaty pożyczki przed terminem i czy kwota pożyczki się zmienia.

Czego nauczyły mnie długi

  1. Określ maksymalną kwotę, jaką możesz odłożyć na spłatę pożyczki i kwotę, którą należy spłacić. Jeśli pierwsza kwota, mniejsza niż druga, trzeba obniżyć koszty lub szukać pracy dorywczej.
  2. W pierwszej kolejności należy spłacić pożyczki o wysokim oprocentowaniu.
  3. Konieczne jest zautomatyzowanie płatności. Wybierz datę spłaty kredytów, od razu na następny dzień po otrzymaniu wypłaty.
  4. Jeśli jest możliwość refinansowania pożyczek, zapoznaj się ze wszystkimi umowami przed dokonaniem refinansowania.
  5. Jeśli udało Ci się spłacić jedną pożyczkę, a masz je kilka, od razu przechodź do spłaty następnej.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: