Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Jak spontaniczne zakupy mogą wyczyścić nasz budżet

Jak spontaniczne zakupy mogą wyczyścić nasz budżet

Ile możemy zaoszczędzić odmawiając sobie spontanicznych zachcianek
02.03.2018
283
Czas czytania -
6 min.

Dwa lata temu moje zarobki wynosiły 4 tysiące złotych miesięcznie. I całe cztery tysiące wydawałem w ciągu 3 tygodni po otrzymaniu wynagrodzenia. Brałem pożyczki, gdy nie miałem pieniędzy. Każdego roku nowy telefon i laptop, wyjazd za granicę co sześć miesięcy, 12-letnie whisky w Carrefour w weekend - tak wydałem wszystkie pieniądze. Nie potrzebowałem tego wszystkiego aż tak bardzo, po prostu nie mogłem sobie odmówić kupna rzeczy, które mi się spodobały.

Naczytałem się książek o neurobiologii i opracowałem własną metodę walki ze spontanicznymi zakupami. Teraz moja pensja wzrosła do 5000 złotych, a miesięczne wydatki wynoszą 3500. Jeśli nie możesz opuścić sklepu bez zakupów, ten artykuł jest dla Ciebie.

Top 5 sposobów na zrezygnowanie z niepotrzebnych zakupów

1.Nie słuchaj wymówek umysłu

Głównym powodem bezmyślnych decyzji jest nasz intelekt - udowodnili naukowcy z Yale University.

Naukowcy z Yale zamknęli w pokoju makaka i dawali mu codziennie 12 żetonów. Czas od czasu ludzie wchodzili do pokoju i dawali małpie zamiast jednego żetonu kilka owoców. Nie mogła ona otrzymać owoców za darmo. Za parę dni makak opanował już podstawy planowania finansowego.

Rozumiał wartość żetonów, uważnie badał proponowane owoce przed wymianą. Małpa próbowała "kupić" owoce w korzystnej cenie, a nawet próbowała oferować ludziom fałszywe żetony za jedzenie, a prawdziwe oszczędzała na później. Zwierzę nie podjęło żadnych spontanicznych decyzji.

Jeśli nawet małpy nie mają skłonności do zakupów impulsywnych, dlaczego ludzie ciągle je robią? Naukowcy są przekonani, że przyczyną jest rozwinięty intelekt. Kiedy czegoś chcemy, mózg zaczyna szukać przyczyny, aby dostać to, co mu się spodobało. 

 

 To właśnie szepcze nasz mózg  A oto jak należy mu odpowiadać
 Tu jest wielka zniżka na telefon. Wezmę go teraz, a w ciągu 6 miesięcy spłacę kredyt  Chciałeś wziąć kredyt, aby zapłacić za kurs programowania. Możesz kupić sobie telefon, ale w tym roku nie dostaniesz lepszej pracy i podwyżki
 Ta sukienka jest piękna. Muszę ją kupić natychmiast. Będę najpiękniejsza na imprezie  To 2 twoje miesięczne wynagrodzenia. Chodzisz na imprezy kilka razy w roku. Wolisz pracować przez dwa miesiące, aby założyć piękną sukienkę 4 razy?

 

2.Jedz słodycze

Kiedy mózg się męczy, chcemy coś kupić.

Wiem, że to brzmi trochę głupio, ale to fakt. Czy zauważyłeś, że często zaczynasz chcieć kupić jakąś rzecz, kiedy jesteś bardzo zmęczony lub zdenerwowany? Radość z zakupu na chwilę pomaga poprawić sobie humor. Ale to szybko mija. Aby “zresetować” swój mózg, wystarczy podnieść poziom glukozy we krwi. To zaspokoi potrzebę wydania pieniędzy. Jestem zmęczona, trzeba pójść na zakupy, aby odpocząć. Kupić ciastko i kawę albo słodką wodę gazowaną.

 

 To właśnie szepcze nasz mózg  Сo należy zrobić
 Jestem zmęczona, trzeba pójść na zakupy, aby odpocząć.  Kupić ciastko i kawę albo słodką wodę gazowaną. Spokojnie zjedz to i poczekaj pół godziny

 

 

3. Nie ulegaj magii sztuczek marketingowych

Na Uniwersytecie Kalifornijskim przeprowadzono eksperyment. Jego uczestnicy zostali umieszczeni w skanerze MRI: zostały pokazane różnego rodzaju wina, była podana ich cena. Uczestnicy próbowali to wino. Kiedy oni myśleli, że piją drogie wino, ich mózg reagował na nie bardziej intensywnie, zwiększając czułość na smaki i zapachy. W rzeczywistości wszystkie wina należały do tej samej kategorii cenowej.

To znakomicie ilustruje istotę trików marketingowych. Ładna cena, luksusowa jakość, barwny design - te słowa w reklamie towarów działają na świadomość i podświadomość. Zachwycamy się standardem pięciogwiazdkowego hotelu, drogim winem i wyrafinowaniem markowych ubrań. Oczywiście, wszystko to jest warte swoich pieniędzy. Nie jesteśmy idiotami, aby płacić za rzeczy trzy razy więcej.

W rzeczywistości, nasz mózg często wymyśla wymówki, kiedy już dokonaliśmy zakupów. Aby nie wpaść w pułapkę mentalną, wyznaj zasadę - żadnego kupowania impulsywnego, odróżniaj pożądanie od potrzeby. Warto rozważyć każdy zakup i zadać sobie trzy pytania.

Jeśli tego nie kupisz, co się zmieni? Czy można kupić tańszą rzecz o tej samej jakości? Jeśli odłożysz swój zakup, jesteś gotowy, aby powrócić do sklepu jutro i kupić tą rzecz?

 

 To właśnie szepcze nasz mózg  A oto jak należy mu odpowiadać
 Mój ulubiony piosenkarz reklamował ten szampon. Muszę spróbować.  A jeśli jutro będzie reklamował karmę dla psów, czy też będę musiał spróbować? Lepiej wyciągnę smartfona i porównam ceny szamponów.
 Fajna sofa. Stylowa, słynnej marki - muszę wziąć.  Kosztuje 1500 zł. To połowa mojej pensji. Odłożę tak poważny zakup do jutra, aby mieć czas na przemyślenia.
 Jeśli odpoczywać, to z komfortem. Wybiorę 5-gwiazdkowy hotel.  Ale co się zmieni, jeśli wybiorę go zamiast hotelu trzygwiazdkowego? Jaka jest różnica, gdzie spędzę 5 dni urlopu, jeśli w hotelu planuję tylko spać.

 

4. Nie kupuj żadnej nowej rzeczy, dopóki nie pozbędziesz się starej

Chcesz kupić nowy telefon, najpierw sprzedaj stary na allegro lub olx. Chcesz zmienić samochód, zmień swój stary na trade-in. Chcesz zrobić remont, najpierw sprzedaj stare meble. To uratuje Сię przed spontanicznymi zakupami, pomоże pozbyć się starych rzeczy i zarobić trochę pieniędzy.

 

5. Zaplanuj z góry, ile chcesz wydać i wpłać resztę budżetu na konto oszczędnościowe

Ciebie wzbogaca nie wynagrodzenie, a przyzwyczajenie odkładać pieniądze - amerykański ekonomista Charles A. Jaffe

Nasze miesięczne wydatki zazwyczaj nie są zbyt różne. Policz, ile pieniędzy potrzebujesz na miesiąc. I zostaw niewielką kwotę na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Pisaliśmy już o najlepszych sposobach zarządzania budżetem. Wybierz jeden z nich i trzymaj się planowanych kosztów. Kiedy zobaczysz w sklepie jaskrawą rzecz, którą zachcesz kupić, sprawdź swój plan finansowy na miesiąc.

Pozostałe środki natychmiast w dniu wypłaty został w banku. Jeśli nie zostanie to zrobione, będzie wielka pokusa do wydawania zbędnych pieniędzy.

 To właśnie szepcze nasz mózg  Сo należy zrobić
 Fajne ceny na wycieczkę do Włoch. Wszyscy moi przyjaciele już tam byli. Muszę zrobić sobie prezent i pojechać tam. W końcu miałem tak trudny miesiąc.  

Wycieczka kosztuje 1200 zł. Sprawdzasz swój plan wydatków na miesiąc.

 Świetnie, mam 3000 zł pensji. Trzeba pójść do sklepu.  W zeszłym miesiącu wydałem 2000 zł. W tym miesiącu zostawię na codzienne wydatki taką samą kwotę i 500 zł w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Pozostałe 500 złotych natychmiast wpłacam na rachunek oszczędnościowy.

 

Ile możesz zaoszczędzić rezygnując z niekoniecznych zakupów

Zrezygnuj z codziennej kawy w Starbucks za 4 dolary. Odkładaj te pieniądze na konto oszczędnościowe. Za 30 lat będziesz miał 133 tysiące dolarów. (Magazyn Forbes “We Waste Our Dollars On Coffee”).

Postanowiłem sprawdzić tę teorię na moich przyjaciołach. Zapytałem ich, ile wydają na bezużyteczne rzeczy. Potem policzyłem, ile kasy na tym stracili.

Julia. Kilka razy miesięcznie chodzę z koleżankami w centrum handlowe. I nie wychodzę stąd bez torby pełnej zakupów. Zazwyczaj nie planuję, co będę kupowała. Czasami wybieram trampki, a kupuję dżinsy, bluzki i swetry. Istnieje tyle pięknych ubrań i chcę mieć wszystkie w mojej szafie. Po zakupach zwykle idziemy do kawiarni. Każda wizyta w centrum handlowe kosztuje mnie 300-400 zł.

Gdyby Julia zrezygnowała z jednego wyjścia na zakupy w miesiąc, za 30 lat miałaby 282 tysiące złotych na koncie.

Tadeusz. Zawsze się spóźniam. Na spotkania z przyjaciółmi, spotkania biznesowe, nawet na pierwszą randkę z żoną potrafiłem się spóźnić. Dlatego często muszę jeździć taksówką, jeśli spotkanie jest ważne i muszę tam dotrzeć na czas. Jestem do tego tak przyzwyczajony, że biorę taksówkę, nawet jeśli jestem zbyt leniwy, żeby pójść do autobusu po ciężkim dniu w pracy. Średnio wydaję na taksówkę 500-700 zł miesięcznie.

Gdyby Tadeusz przestał być leniwy i nauczył się kontrolować swój czas, za 30 lat miałby na swoim koncie 360 tysięcy złotych.

Podsumowując - trzeba nauczyć się rozumieć, jak działa twój mózg i wtedy nauczysz się kontrolować swoje finanse. To nie jest zbyt trudne, jak się wydaje. Mi się udało. Ty też możesz osiągnąć sukces.

Weź swoją pożyczkę

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: