Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Jak sprawdzić BIK za darmo i co znajdziemy w darmowym raporcie o sobie?

Jak sprawdzić BIK za darmo i co znajdziemy w darmowym raporcie o sobie?

Jak sprawdzić historię kredytową w BIK za darmo? Instrukcje krok po kroku
28.06.2019
102
Czas czytania -
3 min.

W BIK znajdują się dane o naszych kredytach, pożyczkach, kartach kredytowych, debetach w rachunku, a nawet zakupach ratalnych. Dane te są potem udostępniane bankom i instytucjom pożyczkowym, aby te mogły sprawdzić naszą historię kredytową i na tej podstawie podjąć decyzję o udzieleniu nam kredytu. Do niedawna każdy z nas mógł w BIK zamówić bezpłatny raport o sobie i dowiedzieć się, jak wygląda jego historia kredytowa. Poniżej wyjaśniamy, co się zmieniło w tej kwestii i czy nadal można sprawdzić BIK za darmo.

Prawo do Informacji Ustawowej

Przez kilka ostatnich lat każdy z nas mógł zgodnie z obowiązującymi przepisami sprawdzić całkowicie bezpłatnie, jakie informacje zgromadziły na nasz temat takie instytucje jak Biura Informacji Gospodarczej (BIG) oraz Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Darmowy raport o sobie w ramach tzw. Informacji Ustawowej można było co prawda zamówić tylko raz na 6 miesięcy, ale to wystarczyło, by monitorować swój status wiarygodnego płatnika i kredytobiorcy.

Raport o sobie pozwalał lepiej przygotować się do wnioskowania o kredyt – jeśli na przykład scoring w BIK nie był na zadowalającym poziomie, można było sprężyć się, by poprawić swoją historię kredytową (np. pospłacać zaległości) i dopiero po pewnym czasie złożyć wniosek o kredyt.

Kopia Danych zamiast Informacji Ustawowej od BIK

Darmowy raport o sobie w BIK można było zamówić online – dzisiaj nie jest to już takie proste. Wszystko przez wejście w życie w maju 2018 roku RODO, czyli nowych przepisów o przetwarzaniu danych osobowych. BIK wykorzystał nowe przepisy do tego, by zamiast darmowej Informacji Ustawowej udostępniać klientom jedynie tzw. Kopię Danych, która w bardzo ogólny sposób informuje o tym, jakie dane zostały na nasz temat zgromadzone w BIK oraz komu je udostępniono. Dokładnie dokument ten obejmuje następujące informacje:

  • dane osobowe (również dane z dowodu osobistego np. numer dowodu);
  • dane kontaktowe;
  • informacje o udzielonych zgodach na przetwarzanie danych osobowych, a także naszych prawach co do tych danych;
  • dane dotyczące zobowiązań (np. w jakim banku mamy zaciągnięty kredyt, w jakiej wysokości i czy w ramach jego spłaty zostały odnotowane opóźnienia czy nie);
  • dane dotyczące udostępnień informacji (kiedy i jakiej instytucji zostały przekazane informacje na nasz temat przez BIK).

Niestety z powyższego dokumentu nie dowiemy się, jakie dokładnie opóźnienia w spłacie kredytów widnieją w BIK, ani nie poznamy oceny punktowej, jaką wystawiła nam ta instytucja.

Jak otrzymać darmowy raport o sobie z BIK?

Darmowy raport BIK nie jest dzisiaj tak łatwo otrzymać, jak wcześniej, jednak wciąż jest to możliwe. Na stronie Bik.pl nie znajdziemy opcji „pobierz raport za darmo”, ponieważ wprowadzono nową procedurę ubiegania się o niego.

 

Jak więc sprawdzić BIK za darmo przy obecnej polityce tej instytucji? Otóż należy w tym celu złożyć w BIK specjalny wniosek o przesłanie kopii danych i można to zrobić na jeden z poniższych sposobów:

  • złożyć pismo osobiście w Centrum Obsługi Klientów BIK w Warszawie;
  • wysłać pismo pocztą na adres instytucji;
  • wysłać pismo pocztą elektroniczną, jednak musi być ono uwierzytelnione podpisem kwalifikowanym;
  • złożyć wniosek online w swoim panelu klienta na stronie Bik.pl.

Najprościej złożyć wniosek online – najpierw jednak należy dokonać rejestracji w serwisie BIK.pl – szczegółowo tę procedurę opisaliśmy tutaj: Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

Warto pamiętać, że darmowy raport nadal możemy otrzymać nie częściej niż 1 raz na 6 miesięcy. Niestety BIK daje sobie aż 30 dni na jego wygenerowanie i dostarczenie. Warto też pamiętać, że w razie otrzymania zbyt małej ilości informacji w podstawowych raporcie za darmo, można wnioskować o przesłanie rozszerzonego raportu – również za darmo. Wymaga to jednak złożenia dodatkowego pisma i uzbrojenia się w cierpliwość.

Jeżeli chcemy od ręki sprawdzić szczegółowo raport o sobie w BIK, musimy zdecydować się na raport płatny – na dzień pisania niniejszego tekstu koszt pojedynczego raportu BIK wynosił 39 zł.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: