Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Jak Twoje finanse mają się w stosunku do typowo polskich?

Jak Twoje finanse mają się w stosunku do typowo polskich?

Od kredytu studenckiego do oszczędności emerytalnych: wszystkie informacje, które pomogą Ci dokonać dokładnego porównania
03.04.2019
135
Czas czytania -
4 min.

Przeciętne wynagrodzenia uzyskiwane przez Polaków

Dane dotyczące wynagrodzeń uzyskiwanych przez Polaków są publikowane przez Główny Urząd Statystyczny raz na dwa lata. Według sprawozdań z 2017 roku mediana płac wynosiła 2500 zł netto (3511 zł brutto). Prezentowano również dane dotyczące tak zwanej dominanty – wskaźnika odzwierciedlającego najczęściej powtarzające się wynagrodzenia w kraju. Ogólnie rzecz biorąc można stwierdzić, że zarówno mediana brutto, jak i przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce stabilnie wzrastają, co potwierdza wykres prezentujący dane od 2014 do 2017 roku.

Przeciętne wynagrodzenia uzyskiwane przez Polaków

Dość dobre, choć i tak nienajlepsze wyniki pokazuje tak zwana dominanta płac (najczęściej wynagrodzenie brutto, które uzyskiwane jest przez pracowników kraju zatrudnionych w gospodarce narodowej). Można to zobaczyć na wykresie zaprezentowanym poniżej.

Przeciętny dochód gospodarstw domowych

 

Według GUS średni dochód gospodarstwa domowego w Polsce, zarówno jak i dochody jego członków stabilnie wzrastają. Zatem przeciętny dochód Polaka w 2017 roku wynosił miesięcznie 1600 zł, a więc o 123 złote więcej niż w 2016 roku. Wydawałoby się, że życie wszystkich obywateli kraju uległo znacznej poprawie, szczególnie gdy wziąć pod uwagę fakt, że w wyniku powolnego wzrastania przeciętnych wydatków w kieszeni Polaków powinno pozostawać średnio 422 zł.

Z jednej strony gospodarstwa domowe mogą więcej oszczędzać, natomiast z innej strony dotyczy to przede wszystkim mieszkańców wielkich miast i dobrze rozwiniętych regionów kraju. Według statystyk największe zarobki uzyskują mieszkańcy Mazowsza (1912 zł na osobę w 2017 roku), natomiast najmniejsze zarobki obserwowane są na Podkarpaciu, gdzie w 2017 roku zarabiano średnio 1254 zł (jest to prawie 25% mniej w porównaniu ze średnimi wskaźnikami w kraju).

Wskaźnik przeciętnego miesięcznego dochodu 1 osoby w gospodarstwach domowych w stosunku do średniej krajowej w 2017 roku zaprezentowano poniżej.

29% Polaków wierzy, że staną się milionerami

Jeśli myślisz, że nigdy nie będziesz w stanie czegoś zdobyć, to nigdy tego nie zdobędziesz. Według GOBanking Rates, w 2018 roku w kraju pojawiło się 3,5 tysięcy nowych milionerów milionerów, a ogólna ich liczba wyniosła 24,2 tys. osób.

Liczba milionerów w poszczególnych polskich województwach zaprezentowana jest na mapie poniżej. 

Poziom stresu finansowego różni się w zależności od regionu

Dla większości Polaków niepokój o ich finanse jest faktem codziennego życia. Dominująca przyczyna tego zmartwienia zmienia się jednak w zależności od tego, gdzie mieszkasz. Według statystyk na Dolnym Śląsku głównym zmartwieniem jest dług. W Wielkopolsce są to podatki. W Małopolsce stres wynika głównie z obaw związanych z codziennymi wydatkami. W Trójmieście największym zmartwieniem jest opieka zdrowotna.

Wziąć szybkie pieniądze!

 


Czytaj również: Kwota wolna od podatku PIT i progi podatkowe w 2019 roku


Emerytura to wspólny i największy finansowy strach

Jak pokazały badania, największą obawą finansową Polaków jest emerytura. Około 22% obywateli kraju wskazało, że boją się przejścia w przyszłości na emeryturę. Kolejną trudnością jest fakt że Polacy żyją od wypłaty do wypłaty, a dodatkowo 20% z nich obawia się o swoje długi pieniężne. Ponadto około 10% obywateli kraju martwi się o kursy giełdowe oraz swoje inwestycje ulokowane w papierach wartościowych.

 

Przeciętny Kowalski ma więcej oszczędności aniżeli długu

Ogólna wielkość aktywów, które posiadają polskie gospodarstwa domowe w 2017 roku wynosiła ponad 2 bln zł, w tym samym czasie długi stanowiły tylko około 700 mld zł. Oznacza to, że wspomniany Kowalski posiada 39 704,50 złotych oszczędności, z których 5 359,89 zł woli trzymać w gotówce, z kolei 13 693,32 zł na różnego rodzaju rachunkach oszczędnościowych. 11 167,48 zł stanowią tak zwane aktywa długoterminowe.

 

Dług staje się normą

Liczba Polaków, którzy sięgają po pożyczkę, wzrasta co roku. Wspominany już wcześniej Kowalski winien jest 22 243 zł. Polacy coraz częściej zaciągają kredyty długoterminowe. Największą kategorią długów są kredyty hipoteczne (60%), dodatkowo 25% wynoszą kredyty konsumpcyjne.

Indeks zaległych płatności Polaków następująco:

Większość Polaków wydaje zwrot podatków na codzienne zakupy

Indeks zaległych płatności Polaków

Okazało się, że 25% Polaków wydaje uzyskiwane kwoty (średnio jest to 400 zł) na codzienne potrzeby – zakup produktów oraz napoi bezalkoholowych. Następnie wydatki rozkładają się w następujący sposób:

 

Zakupy internetowe są prawdziwym trendem

Według statystyk koszt życia w Polsce nie jest niski. Aż ponad 1500 zł Polacy z reguły przeznaczają na rachunki, po spłacie których w portfelu u Kowalskiego zostaje 1700 zł. Jeśli chodzi o osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia, to w ich portfelu pozostaje już bardziej przyzwoita kwota, a mianowicie 2600 zł. Z tego co miesiąc ponad 500 zł wydawanych jest na zakupy internetowe, są to przeważnie ubrania oraz sprzęt elektroniczny.

Wziąć szybkie pieniądze!

Przeciętne wydatki na czynsz w Polsce wynoszą ponad 1000 zł

Co miesiąc polskie rodziny płacą średnio 9 rachunków o łącznej kwocie 920 zł. Koszt spłat jednak różni się w zależności od wieku obywateli (60-latkowie na przykład płacą najmniej – tylko 710, a czterdziestolatkowie najwięcej – 1171 zł). Wysokie płatności są jednym z powodów, z których około 46% obywateli kraju reguluje płatności czynszowe poza terminem. Polacy najwięcej płacą za energię elektryczną, około 98 zł pochłaniają również rachunki telefoniczne. Sporo wynoszą też opłaty za nieczystości – około 40 zł.

 

Liczba zwolnień lekarskich w Polsce drastycznie wzrasta

Według statystyk z powodu depresji oraz licznych stresów obecnie zwolnienie lekarskie otrzymuje o prawie 40% Polaków więcej niż na przykład w 2012 roku. W tym samym okresie wzrosła także ogólna liczba zwolnień lekarskich, co prawda tylko o 19%. Na zwolnieniu lekarskim z powodu depresji, ogółem obywatele Polski, znajdowali się w 2017 roku w trakcie 11,4 mln dni.

 

1 na 3 Polaków jest finansowym analfabetą

Co to jest dochód netto i brutto? Co oznacza skrót "PIT"? Jakie są trzy główne biura kredytowe oraz jak są obliczane wyniki kredytowe? Jeśli potrafisz odpowiedzieć na te pytania, brawo - znalazłeś się wśród dwóch trzecich populacji polskiej, która podejmuje się odpowiedzialności finansowej. Z kolei co trzecia osoba wystawia się na porażkę, nie zapoznając się nawet z najbardziej podstawowymi pojęciami finansowymi oraz terminologią. Tak wynika z badań przeprowadzonych w 2018 roku.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: