Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Leasing czy kredyt - Co lepiej wybrać?

Leasing czy kredyt - Co lepiej wybrać?

Na czym polega leasing? Rodzaje operacyjny i finansowy. Kredyt, a leasing co wybrać?
01.07.2019
165
Czas czytania -
3 min.

Zakup nowego samochodu, sprzętu elektronicznego, czy urządzeń niezbędnych do wyposażenia firmy to duży koszt, na który nie wszystkich stać.  Na szczęście nie oznacza to  konieczności rezygnacji z inwestycji. Osoby, które nie mają takich możliwości finansowych lub nie chcą nadmiernie nadwyrężać swojego budżetu mogą skorzystać z oferty kredytu lub leasingu. Czym różnią się te rozwiązania i które z nich  lepiej wybrać?

Na czym polega leasing?

Obecnie jest on jedną z najpopularniejszych form finansowania w Polsce. Łączy w sobie cechy wynajmu długoterminowego i kredytu. Opiera się na umowie zawartej pomiędzy leasingodawcą, a leasingobiorcą. W myśl jej zapisów klientowi zostaje użyczony sprzęt - np. samochód – z którego, za odpowiednią opłatą może korzystać przez określony czas i na określonych warunkach. Po upływie okresu leasingowego klient może zdecydować się na wykupienie sprzętu lub jego zwrot. Leasing dostępny jest zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. Warto zapoznać się z jego rodzajami, aby wybrać ten najkorzystniejszy.

Leasing operacyjny

Jest to jeden z dostępnych rodzajów leasingu, charakteryzujący się tym, że podczas jego trwania samochód staje się własnością klienta- leasingobiorcy, on więc ponosi wszystkie koszty, związane z użytkowaniem, utrzymaniem i amortyzacją. Musi również opłacać podatek za wzięty w leasing sprzęt. Zdecydowaną większość kosztów może jednak wrzucić w koszty uzyskania przez firmę przychodu. Natomiast podatek VAT doliczany jest do każdej kolejnej raty.  Warto wspomnieć również o tym, że czas umowy nie może być krótszy, niż 40% okresu amortyzacji sprzętu. Wraz z jej zakończeniem, klient może zwrócić przedmiot leasingodawcy lub wykupić, korzystając z prawa pierwokupu.

Leasing finansowy

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku leasingu finansowego. Przez cały czas trwania umowy, przedmiot pod kątem prawnym pozostaje własnością leasingodawcy, a leasingobiorca prawo do niego nabywa dopiero po wygaśnięciu umowy. Jednak to klient decyduje, jak długo będzie ona trwała – nie ma żadnych ograniczeń czasowych, jak w przypadku opisywanego wcześniej leasingu operacyjnego. Kolejna różnica polega na rozliczaniu VAT-u. W tym przypadku jest on naliczany i opłacany przez klienta od razu w całości.

Kredyt a leasing

Mimo że łączy je wspólny cel, jakim jest finansowanie zakupu, znacząco się od siebie różnią. Najważniejsze cechy kredytu  i leasingu zestawiamy w poniższej tabeli:

Leasing

Kredyt

Możliwość skorzystania z licznych ulg podatkowych i obniżenia w ten sposób miesięcznych rat

Wszystkie koszty pozostają po stronie kredytobiorcy

Przez okres trwania umowy sprzęt pozostaje własnością leasingodawcy

Od momentu otrzymania środków finansowych i zakupu przedmiotu staje się on własnością kredytobiorcy

Sprzęt udzielany w leasing jest dość ograniczony – najczęściej są to samochody (nowe i używane), urządzenia elektroniczne i maszyny przemysłowe

Na kredyt można kupić właściwie wszystko

Często spotyka się ograniczenia co do długości trwania leasingu

To klient decyduje, na ile rat chce rozłożyć swój kredyt

Leasing można otrzymać stosunkowo szybko, nie trzeba przedstawiać tak wielu dokumentów, jak w przypadku kredytu

Procedura uzyskania kredytu jest znacznie bardziej skomplikowana

Co wybrać?

Leasing czy kredyt

Podsumowując, można powiedzieć, że kredyt jest lepszym rozwiązanie dla osób, którym zależy na posiadaniu danego przedmiotu od razu na własność i samodzielnym decydowaniu o wysokości miesięcznej raty oraz okresie spłacania. Sprawdzi się on również w przypadku sprzętów, które nie są oferowane przez firmy leasingowe.

Natomiast leasing jest doskonałą propozycją dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z możliwości wliczenia związanych z nim wydatków w koszty uzyskania przychodu. Dodatkowo wybierając leasing, po zakończeniu umowy możemy zdecydować, czy chcemy dany sprzęt wykupić, czy zwrócić go i np. wziąć w leasing nowszy model.

Jakie korzyści płyną z leasingu?

Ma on wiele zalet, do których należą m.in.:

  • Koszty niższe niż w przypadku większości kredytów bankowych
  • Możliwość skorzystania z kredytu lub pożyczki na inny cel – leasing traktowany jest jako środek trwały, który nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową
  • Większe szanse na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi przy niższych zarobkach, niż w przypadku kredytu
  • Możliwość budowania pozytywnej historii kredytowej
  • Szansa na użytkowanie najnowszych sprzętów lub samochodów, z możliwością wymiany na inne, po zakończeniu umowy

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przy podpisywaniu każdej umowy – również leasingowej – należy zachować ostrożność i dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami. Najważniejsze kwestie, którym należy się przyjrzeć, to:

  • Wysokość opłat leasingowych
  • Długość trwania umowy oraz możliwość jej wcześniejszego zakończenia
  • Występowanie dodatkowych opłat
  • Występowanie ograniczeń, związanych np. z użytkowaniem samochodu poza granicami Polski
  • Procedura występująca podczas rozliczania ewentualnej szkody całkowitej

Leasing to popularne i praktyczne rozwiązanie dla wszystkich osób, które szukają sprawdzonego i bezpiecznego sposobu finansowania, jednocześnie nie chcąc korzystać z usług banku. Jest przeznaczony zarówno dla osób fizycznych, jak i prowadzących działalność gospodarczą. To ciekawa alternatywa dla kredytu.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: