Moneyback

Jeszcze jedno sprawdzone rozwiązanie dla oszczędnych
19.07.2019
113
Czas czytania -
7 min.

Programy lojalnościowe z usługami moneyback są oferowane przez wiele polskich banków. Czy zwrot gotówki jest zawsze korzystny dla posiadaczy kart? Na jakiej podstawie działają programy? W tym materiale Szybka Gotówka opowie, jakie przewagi uzyskują użytkownicy kart bankowych, którzy korzystają z moneyback oraz dlaczego ta usługa jest tak opłacalna dla banków.

Moneyback: o co chodzi

Termin moneyback jest używany do oznaczenia rodzaju zniżki, która jest jednak stosowana nie przed zakupem (to znaczy nie obniża ceny początkowej), ale po (już po fakcie). Moneyback jest zazwyczaj wyrażany jako procent wydanej kwoty. Dosłownie to wyrażenie może być przetłumaczone jako „zwrot części wydanych pieniędzy”. Dzięki tej opcji można zwrócić od 1% do 10% kwoty zakupu. W przypadku usług bankowych termin ten odnosi się do usługi, która jest programem bonusowym, zwracającym część pieniędzy wydanych na zakup z powrotem na kartę pod koniec okresu sprawozdawczego. Najczęściej takim okresem sprawozdawczym jest miesiąc.

Z usługą moneyback obecnie można mieć do czynienia nie tylko w sektorze bankowym. Ta opcja jest również wykorzystywana w handlu elektronicznym, w branży hotelarskiej i hazardowej. W handlu online agregatory i portale moneyback działają jak agregatory programów bonusowych, które zapewniają użytkownikom dostęp do sklepów korzystających z tego programu i współpracują ze sprzedawcami detalicznymi jako agenci, zwracając procent zakupów klientom samodzielnie.

Dlaczego moneyback jest wygodne dla sklepów?

Dlaczego moneyback jest wygodne dla sklepów?

Dlaczego banki i sklepy internetowe zwracają nam część pieniędzy? Dlaczego nie pozostawić ich dla siebie? Skąd taka “dobra wola”? Może jest to oszustwo? Spieszymy, aby was uspokoić, że moneyback jest tak samo (jeśli nawet nie bardziej) opłacalny dla banków i sklepów, jak i dla ich klientów. Na pewno, zgodzicie się z tym, że czujecie się znacznie lepiej, gdy zdajecie sobie sprawę, że nie jest to „przynęta”, ale przedsięwzięcie całkiem opłacalne dla firm. W jaki sposób przedsiębiorstwa uzyskują przewagi ze zniżek? Zaraz to wyjaśnimy.

Dla banków i sklepów internetowych najważniejsza jest sprzedaż usługi lub produktu. W takim przypadku muszą oni wydawać pieniądze na reklamę (w telewizji, w Internecie, w gazetach itp.). Koszt produktu lub usługi jest już ceną reklamową. Już! Jeśli jednak zwiększysz efektywność reklamy (tzn. zmniejszysz jej udział w każdym produkcie lub usłudze), to cena może zostać obniżona.

Dokładnie temu celowi służą różne promocje, rabaty, sprzedaż i nasz bohater recenzji — moneyback. Zgadzam się, że jeśli reklamujesz rabaty, to zwrot z reklam czasami wzrasta, a te same rabaty nie trafią do kieszeni sprzedającego, ponieważ zmniejszą procent reklam w każdej jednostce towarów.

Zwrot pieniędzy to świetna sprawa. Jedną rzeczą jest kupowanie tańszych towarów, a zupełnie inną odzyskanie części pieniędzy z zakupu. Nawet z psychologicznego punktu widzenia może to być atrakcyjne. Cóż, dla banków i sprzedawców jest to korzystne przede wszystkim dlatego, że od pewnego czasu te pieniądze (Twój moneyback) mogą być wykorzystywane do celów własnych. Dla nas jest to drobiazg, a dla przedsiębiorców dodatkowa korzyść i dobry argument na rzecz „zwrotu gotówki” przy wyborze opcji proponowanego „atrakcyjnego rabatu”.

Można zatem wyróżnić podstawowe przyczyny, dla których moneyback jest naprawdę wygodnym rozwiązaniem — zarówno dla banków, jak i dla przedsiębiorców:

 • Przyciąganie nowych klientów i zwiększanie lojalności;
 • Moneyback motywuje do wydawania więcej;
 • Banki otrzymują procent partnerskich systemów płatności;
 • Stymulacja płatności bezgotówkowych wśród klientów;
 • Stymulacja popytu na towary i usługi w sieci partnerów banku;
 • Moneyback zbiera informacje o zakupach.

Wziąć pożyczkę

Jakie formy może mieć moneyback oferowany przez banki?

Jakie formy może mieć moneyback oferowany przez banki?

Należy zauważyć, że zwrot gotówki nie jest jednorazową akcją rabatową, ale odroczonym zwrotem, który jest obliczany po pewnym okresie i jest nakładany na jednorazowe lub sezonowe rabaty ustalone w punkcie sprzedaży. Zwrot gotówki w sektorze bankowym może przybierać różne formy i jest obciążany zarówno pieniędzmi, jak i bonusami. Ponadto banki mogą zwrócić gotówkę, uzupełniając rachunek za telefon komórkowy.

Bank może emitować zarówno kartę kredytową, jak i debetową z funkcją zwrotu gotówki. Co więcej, im wyższy status karty bankowej, tym przez użytkowników może być oczekiwany większy zwrot. Poziom stawek i limity dochodu w gotówce mogą również różnić się w zależności od kategorii zakupu. Kategorie zakupów są określone przez kod punktu sprzedaży, który musi odpowiadać jego głównemu rodzajowi działalności.

Wreszcie karty z moneyback mogą różnić się w zależności od tego, jak pracujesz z partnerami. Zatem zwrot może dotyczyć wszystkich zakupów użytkowników lub tylko towarów albo usług zakupionych w sieci partnerów bankowych.

Na co zwrócić uwagę podczas założenia karty z opcją moneyback?

Na co zwrócić uwagę podczas założenia karty z opcją moneyback?

Na co warto zwrócić uwagę zakładając kartę z opcją moneyback w Polsce lub za granicą?

 • Czy koszt obsługi karty przekroczy rozmiar otrzymanych cashbacków;
 • Czy sieć partnerska banku jest dla Ciebie odpowiednia — punkty objęte programem lojalnościowym banku;
 • Użytkownicy usługi moneyback nie zawsze mogą wypłacić zwrócone środki, dopóki nie zostanie zgromadzona wymagana kwota;
 • Większość banków określa limity operacji z refundacjami;
 • Posiadacz karty z opcją moneyback może zostać wykluczony z programu, jeśli spłata pożyczki nie zostanie dokonana w terminie;
 • Bank wydający ma prawo odłączyć klienta od programu lojalnościowego za nadużywanie możliwości usługi moneyback;
 • Awarie techniczne w serwisach moneyback mogą skutkować niewystarczającymi pieniędzmi na karcie.

Moneyback a podatki

Moneyback a podatki

Jednym z dość interesujących pytań jest kwestia tego, czy uzyskane w ramach udziału w tym programie pieniądze są uważane za przychód. Otóż odpowiadamy: zgodnie z polskim prawem (art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) moneyback oceniany jest jako przychód, a więc składając roczne rozliczenie podatkowe trzeba poinformować o tym fakcie organy podatkowe. Sprawozdanie składa się na podstawie przekazanego przez bank PIT-8C.

Problemem jest jednak pozycja banków, które oceniają moneyback jako program lojalnościowy i z tego powodu nie chcą wydawać PIT. Jeśli jednak uzyskujesz zysk w ramach programu moneyback, do końca lutego powinieneś uzyskać PIT-8C, a w przypadku, gdy bank odmówi wydania takiego dokumentu, powinieneś osobiście wpisać do rozliczenia PIT wielkość premii, którą uzyskałeś.

Wziąć pożyczkę

Jak działa usługa moneyback?

Jak działa usługa moneyback?

Najczęściej okresem sprawozdawczym jest miesiąc. Na przykład wydałeś 5000 zł miesięcznie na zakupy w sklepach i restauracjach, to jeśli masz 5% zwrotu z tych kategorii na karcie, to w następnym miesiącu otrzymasz wpływy pieniężne w wysokości 250 zł (5% z wydanych 5000 zł) na Twoją kartę. To miły bonus dla klientów, a jednocześnie wygodne rozwiązanie dla banków i centrów sprzedażowo-usługowych. Średnio kwota zwrotów w Polsce wynosi od 1% do 5%, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę skalę roku.

Aby skorzystać z usługi moneyback, należy utworzyć konto w odpowiednim portalu moneyback. Istnieje ich naprawdę wiele, ale polecamy wybierać takie strony, które oferują konto premium już po przejściu prostej rejestracji. Konto premium zapewnia zwiększony procent lub kwotę rabatów, opcje skumulowanych premii itd. Popularne portale moneyback współpracują z setkami sklepów internetowych, a więc możesz kupić wszystko, czego potrzebujesz, a dodatkowo nawet zaoszczędzić.

Za granicą serwisy moneyback znalazły już swoich odbiorców. Fatcheese.co.uk, Topcashback.co.uk i Quidco.com są szczególnie popularne w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, przy okazji, mając ponad 6 milionów użytkowników! Za pomocą poniższej tabeli łatwo wybierzesz dla siebie kartę z funkcją moneyback w jednym z polskich banków.

Bank Konto Moneyback Maksymalny zwrot
T-Mobile Usługi Bankowe Konto Freemium 5% 15 zł/miesiąc
T-Mobile Usługi Bankowe Konto Premium 25 zł/miesiąc 25 zł/miesiąc
City Bank Hanldowy City Priority Konto Internetowe 20-50 zł/miesiąc 150 zł/6 miesięcy
Europbank Konto w Pełni 5% 60 zł/miesiąc
Alior Bank Konto Jakże Osobiste 1% 20 zł/miesiąc
Envelobank Envelokonto 2 zł 20zł/miesiąc

Jak poprawnie wybrać bank, oferujący usługę moneyback?

Jak poprawnie wybrać bank, oferujący usługę moneyback?

Korzystać z usługi moneyback można wyłącznie w tym przypadku, gdy posiada się konto i kartę bankową w konkretnym banku. Dodatkowo warto przeczytać uważnie regulamin i sprawdzić następujące kwestie:

 • Czy zwrot pieniędzy jest możliwy podczas dokonywania zakupów w sklepach internetowych i stacjonarnych?
 • Czy są dodatkowe premie sprzedażowe?
 • Czy istnieje maksymalna kwota, którą można zwrócić w ciągu miesiąca, roku?

Programy premiowe a moneyback

Między programami premiowymi a moneybackiem istnieją pewne różnice. Przede wszystkim polegają one na zwrocie różnej kwoty od dokonanych zakupów. Odpowiednio, im więcej kupujesz, tym więcej pieniędzy możesz zwrócić. W niektórych przypadkach banki oprócz moneyback oferują dodatkowe usługi, nazywane programami premiowymi, które też warte są uwagi osób dążących do maksymalnych oszczędności. W programach premiowych uczestniczymy nie tylko dokonując operacji z kartą debetową, ale również przelewów online, operacji w aplikacjach mobilnych itd. Biorąc udział w takich operacjach można dodatkowo uzyskiwać co miesiąc nawet kilkadziesiąt złotych. W wielu przypadkach wykorzystanie programów premiowych opłaca się nawet bardziej niż moneyback.

Można zatem wywnioskować, że usługa moneyback jest wygodna zarówno dla klientów, jak i dla banków. Nie jest to żadne oszustwo, a więc warto skorzystać z możliwości zaoszczędzenia dobrej kwoty i przywrócenia części wydanych pieniędzy na swoje konto. Jeśli jednak nie posiadasz wystarczającej kwoty potrzebnej do dokonania zakupu, z którego część pieniędzy wróci do Ciebie na konto - zachęcamy do sięgnięcia po całkiem darmową pożyczkę w Szybkiej Gotówce, gdyż jest to również dobre rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje pieniędzy “na już”.

Wziąć pożyczkę

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: