Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Oszczędzanie wody bez żadnych utrudnień

Oszczędzanie wody bez żadnych utrudnień

Porady jak skutecznie oszczędzać wodę
03.04.2019
374
Czas czytania -
7 min.

Z roku na rok gwałtownie rosnące koszty mediów często negatywnie oddziałują na nasz nastrój. Szczególnie istotne dla budżetu domowego są płatności za wodę i elektryczność. Porozmawiajmy dzisiaj o sposobach, które pozwolą bez żadnych utrudnień oszczędzać wodę, jednocześnie zachowując komfort warunków życia.

Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Pewnego razu, odwiedzając moich przyjaciół w Niemczech, byłem zaskoczony ich dokładną i ścisłą kontrolą zużycia wody w domu. Na przykład naczynia myte były w dwóch zlewozmywakach wypełnionych wodą i zamkniętych. Jednocześnie przepływowa woda nie była używana. Jeden pojemnik przeznaczony był do mycia naczyń przy użyciu chemii gospodarczej, drugi - do ich płukania.

W naszym kraju często zdarza się, że myjemy naczynia z maksymalnym ciśnieniem wody i jednocześnie robimy kilka innych rzeczy. Tym samy nasze finanse swobodnie płyną, mówiąc wprost, do rur. Wcześniej można było powiedzieć o tym: "a, co tam, jakaś drobnostka". Teraz, gdy obliczenia kalkulowane są nie w groszach, ale złotych, każdy chce ograniczyć swoje wydatki do minimum.

Popularne sposoby oszczędzania na wodzie

By pożyczka 2000 zł nie była Ci potrzebna do spłaty zaległości za media, warto zastanowić się nad tym, jakie istnieją sposoby oszczędzania wody w gospodarstwie domowym. Jeśli interesuje Cię kwestia ekonomicznego korzystania z wody, metody podane w tym artykule pomogą Ci obniżyć koszty jej użytkowania.

sposoby oszczędzania na wodzie

Oszczędzanie na wodzie z wykorzystaniem urządzeń technicznych

Najbardziej efektywnym sposobem oszczędzania wody w domu są zróżnicowane urządzenia techniczne.

Podłączenie wodomierza

Najskuteczniejszą metodą obniżenia opłat za zużycie wody jest podłączenie wodomierza. Osoby, które zainstalowały takie urządzenie (takich osób jest coraz więcej), już mogły odczuć jego zalety. Oczywiście regulacja zużycia wody za pomocą odczytów liczników leży przede wszystkim w interesie konsumenta. Ponadto dla konsumentów wody, którzy nie zainstalowali liczników, stawki już znacznie wzrosły na początku 2016 roku. Ich obliczenia są przeprowadzane z uwzględnieniem regulowanych ilości maksymalnego zużycia wody.

Poniższe obliczenia pokazują koszt wydatkowania na wodę w przypadku posiadania wodomierza oraz w warunkach jego braku.

Instalacja kranów oszczędzających wodę

Jak pokazują badania, opłacalna jest również instalacja kranów oszczędzających wodę. Istnieje kilka rodzajów takich urządzeń:

 • Aeratory do ekonomicznego zużycia wody (montowane na mikserze), zmniejszają zużycie wody o 20%, podczas gdy ciśnienie wody pozostaje wysokie. Sprzyja temu to, że podczas pracy woda zostaje nasycona małymi pęcherzykami powietrza i praktycznie nie rozpryskuje się;
 • Mieszalniki wyposażone w termostat, zmniejszają zużycie wody dzięki agregatowi zwanemu blokerem. Ten ostatni blokuje przepływ wody z kranu dopóki nie zostanie ogrzany do wymaganej temperatury. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet do kilku litrów wody za jednym razem;
 • Miksery wrażliwe na dotyk, które rozpoczynają pracę podczas podłożenia rąk lub potraw pod kran. Są to najdroższe urządzenia w porównaniu z powyższymi. Są one jednak również najbardziej skuteczne w porównaniu z wcześniejszymi (gospodarowanie jest o 50-70% wyższe).

Instalacja specjalnie zaprojektowanych nasadek miksujących

W konstrukcji dysz żurawia przewidziano pierścień uszczelniający i gwiazdkę ograniczającą swobodny przepływ wody. Kiedy zawór jest otwierany przy rosnącym ciśnieniu, pierścień uszczelniający zapada się i przestrzeń dla przepływu wody zwęża się, a koło zębate zamyka się. Kiedy ciśnienie spada, włącza się proces odwrotny otwierając przestrzeń dla przepływu wody.

Dysze te charakteryzują się standardowymi rozmiarami. Mogą być stosowane do dowolnych modeli mikserów. Są łatwe w montażu i nie psują konstrukcji żurawia. Za pomocą tego typu dysz oszczędzana jest woda w zakresie 40-50%, a w kranie mimo spadków ciśnienia powstaje stabilne ciśnienie.

Oszczędność dzięki prysznicowi natryskowemu

Aby zmniejszyć zużycie wody (o połowę) można użyć stałego pojemnika na prysznic z niewielkimi otworami. Dobra wydajność w oszczędzaniu wody uzyskiwana jest dzięki głowicy natryskowej z wbudowanym aeratorem, co wzbogaca strumień wody pęcherzykami powietrza, a tym samym zmniejsza zużycie wody o trzy razy.


Czytaj również: Sposoby na oszczędzanie pieniędzy przy niskich zarobkach


Jak zaoszczędzać wodę w toalecie

Instalacja toalety z podwójną spłuczką z reguły pozwala na użycie tylko połowy objętości wody znajdującej się w zbiorniku. Za pomocą małego przycisku spustowego zużywane są 2-4 litry wody, a duże przyciski spustowe przyczyniają się do zużycia nawet do do 6-8 litrów.

Oszczędne zużycie wody w kuchni

Przede wszystkim spróbujmy odpowiedzieć na pytanie o to, czy można zmniejszyć zużycie wody za pomocą zmywarki.

Na przykład przeciętne zużycie wody wykorzystanej w celu zmywania naczyń wynosi 300 litrów, a zużycie zmywarki liczone jest w 50 litrach. Okazuje się, że oszczędzanie wody jest możliwe dzięki zmywarce.

Kupując pralki i zmywarki należy zwracać uwagę na ich cechy, m.in. takie jak oszczędne zużywanie wody (produkty klasy AA).

Można również zaoszczędzić wodę myjąc naczynia i nie mając zmywarki. W tym przypadku lepiej jest stosować chemikalia do użytku domowego zaprojektowane z myślą o minimalnych ilościach wody potrzebnej do mycia i płukania naczyń.

Można też zaoszczędzić pieniądze w inny sposób. Dla przykładu sprawdzi się rozwiązanie zamknięcia zlewu korkiem, napełnienie go wodą i dodanie detergentu oraz następnie umieszczenie w nim naczynia. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie wody o 3-5 razy. Pomocne będzie też użycie do mycia naczyń zlewu z dwoma komorami na wodę. W jednej wówczas naczynia powinny być myte detergentem, a w drugiej - spłukiwane.

Aby zaoszczędzić można również zastosować baterie jednouchwytowe. Uważa się, że zimna i gorąca woda w takich urządzeniach miesza się znacznie szybciej.

Oszczędne zużycie wody w łazience

Łazienka, jak również kuchnia zalicza się do pomieszczeń o wysokim zużyciu wody. Nie może być w nich inaczej. Instalując licznik z pewnością zapłacimy mniej za zużycie wody. A jednak nie należy zatrzymywać się na tym etapie gospodarowania, ponieważ ilość wody, którą stosujemy jest bezpośrednio związana z naszymi nawykami oraz z racjonalnym traktowaniem tego nieskończonego zasobu naturalnego. Zmieniając nasze nawyki, natychmiast odnotujemy zmianę kwot na naszych kontach.

 • Można umyć ręce przy użyciu niewielkiego strumienia wody. Czynność ta nie wymaga otwierania zaworu do połowy ani do końca;
 • Wodę z kranu można odkręcać tylko na początku i końcu prania, mycia zębów lub golenia;
 • Pranie najlepiej włączać wówczas, kiedy pralka jest w pełni załadowana;
 • Korzystanie z prysznica w porównaniu do kąpieli w wannie jest oczywiście bardziej ekonomiczne. Z reguły latem preferowany jest zimny prysznic, a nie gorąca kąpiel.
 • W przypadkach, gdy chcesz, aby z kranu leciała gorąca woda, to zanim zostanie osiągnięta pożądana temperatura, wodę która leci najpierw jako chłodna można nabrać do jakiegoś pojemnika i następnie wykorzystać np. do podlania roślin w mieszkaniu.

Znaczenie sprawdzania stanu instalacji wodno-kanalizacyjnej

Stan instalacji wodno-kanalizacyjnych i kranów powinien zawsze być doskonały. Wymaga to stałego monitorowania i terminowej eliminacji wszelkich wycieków. Regularne monitorowanie danych wskaźnika na mierniku pomoże określić czy występuje wyciek wody. Jeżeli w przypadku zamkniętych kurków odczyty licznika nadal się zmieniają - świadczy to o wycieku.

Statystyki mówią, że z nie całkiem zamkniętego, kapiącego kranu ucieka do 24 litrów wody w ciągu dnia. W ciągu miesiąca - do 720 litrów, a przez rok utrata wody z tego powodu może kosztować nawet 1000 zł. Jeśli wyjechałeś na wakacje lub w jakimkolwiek innym celu i nie możesz zapewnić opieki dla swojego mieszkania przez wymagany czas, lepiej jest wyłączyć wodę. 

UWAGA!

 • Tylko 4-6 litrów wody (czasami nawet 2-3 litry) można zużyć w ciągu minuty przy użyciu przystawki do aeratorów;
 • Zmywanie naczyń w taki sposób, że są wkładane do zlewu z wodą, który jest zatkany za pomocą korka, pozwala zaoszczędzić nawet 80 litrów wody.
 • Z otwartego kranu w ciągu minuty wypływa 10-16 litrów wody. 25 litrów wody jest marnowanych w ciągu 5 minut, kiedy osoba bierze prysznic lub podczas golenia i nie zakręcania kranu. Przy codziennym stosowaniu takich procedur zużywa się ponad 9000 litrów wody rocznie. Z taryfą wodną w Warszawie będzie to około 300 zl A to tylko przy uwzględnieniu zimnej wody.
 • Z kapiącego kranu na dobę wyciekają 24 litry wody, w miesiąc - ponad 700 litrów.
 • Kompleksowe zastosowanie ekonomicznych dysz ograniczy zużycie wody o 30-70%. Nawet 30% oszczędności może wrócić do rodzinnego budżetu przeciętnej rodziny 4 osób - około 300 złotych. Przy oszczędnościach 50% - ponad 450 złotych, z 70% - prawie 700 złotych.

10 porad dla skutecznego oszczędzania wody

oszczędzanie wody

Podanych zostanie jeszcze tutaj kilka prostych zasad, których przestrzeganie pomoże Ci znacznie zaoszczędzać na wodzie:

 1. Zmywarki i pralki powinny być ładowane do maksimum. Opłacalne jest także pranie w trybie, który nie obejmuje dodatkowego płukania;
 2. Podczas ręcznego zmywania naczyń, wyłącz kran. Najlepiej włączyć wodę dopiero po umyciu wszystkich naczyń lub umyć wszystkie naczynia pod niewielkim ciśnieniem wody;
 3. Inną starą metodą oszczędzania wody jest wyłączenie jej podczas mycia zębów. Ta zasada sprawdza się również podczas kąpieli.
 4. W przypadku samodzielnego mycia samochodu: bardziej ekonomiczne jest korzystanie z wiadra, a nie z ciągłego strumienia pochodzącego z węża ogrodowego;
 5. Dyfuzory aeratorów. Takie urządzenia powinny być zainstalowane w każdej kuchni: dzięki nim mydło jest dobrze zmywane, a zużycie wody jest mniejsze.
 6. Jeśli umieścisz plastikowe butelki wypełnione wodą (jedną lub więcej) w muszli klozetowej, jej objętość zmniejszy się, a to z kolei pomoże zaoszczędzić na spłukiwaniu wodą.
 7. W czasie mycia rąk nie warto odkręcać kranu w pełni.
 8. Nie warto wylewać wody, gdyż może ona być ponownie wykorzystana.
 9. Zmywanie naczyń może odbywać się nie pod bieżącą wodą.
 10. Warto stosować jednouchwytowe baterie.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu niniejszego artykułu Twoje płatności za media znacznie obniżą się, a zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł wydać na przyjemności dla siebie oraz swojej rodziny. Napisz, w jaki sposób jeszcze można ograniczać zużycie wody w komentarzach.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: