Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > 50 porad dotyczących finansów osobistych, dzięki którym zmienisz sposób myślenia o pieniądzach

50 porad dotyczących finansów osobistych, dzięki którym zmienisz sposób myślenia o pieniądzach

30.11.2018
145
Czas czytania -
11 min.

Zarządzanie finansami osobistymi to tylko z pozoru proste zadanie. Bardzo często staje się ono problematyczne. Poniżej prezentujemy 50 porad, dzięki którym zmianie ulegnie Twoje postrzeganie pieniędzy i z łatwością będziesz w stanie nimi zarządzać.

Część pierwsza - czyli kilka podstaw finansowych

 1. Stwórz swój kalendarz finansowy

Jeżeli nie ufasz sobie i nie jesteś pewny, czy pamiętasz o wszystkich koniecznych opłatach, rachunkach, ratach kredytów – warto użyć prostej funkcji przypominania, która dostępna jest w każdym telefonie. Przypomnienia działają dokładnie tak samo, jak te dotyczące innych istotnych dla Ciebie wydarzeń – np. urodzin bliskiej osoby.

 1. Sprawdź swoją stopę procentową

Jaką pożyczkę należy spłacić w pierwszej kolejności? Oczywiście tą, która ma najwyższą stopę procentową. Podobnie jest w sytuacji wyboru konta oszczędnościowego. Należy wybrać to z najlepszą stopą procentową. Dlaczego warto zwracać uwagę na stopę procentową? Dzięki temu będziesz w stanie uporać się nie tylko z bieżącymi wydatkami, ale także będziesz w stanie efektywniej oszczędzać.

 1. Sprawdzaj swoją wartość netto

Czym jest Twoja wartość netto? Jest to różnica pomiędzy Twoimi aktywami a długiem. Dzięki temu wynikowi będziesz miał wgląd w sytuację, w której się znajdujesz. Warto zwracać na to uwagę, pomoże Ci to w osiągnięciu dobrych wyników finansowych.

Część druga - budżetuj jak profesjonalista

 1. Ustaw budżet oraz okres realizacji celów

Jest to punkt wyjścia dla każdego celu w Twoim życiu. Dzięki jasno określonej kwocie, jaką będziesz odkładał oraz okresowi, w którym powinieneś osiągnąć swój cel, będziesz miał dużo lepszy wgląd w swoje finanse.

 1. Weź pod uwagę dietę gotówkową

Jeżeli konsekwentnie będziesz wydawał określone kwoty, pozwoli Ci się to kontrolę swoich finansów. Zbilansowanie wydatków i zysków jest ważne - nawet jeżeli wydajesz wszystko, co zarobiłeś - nie jest to wcale złe zjawisko.

 1. Przeznacz jedną minutę dziennie na sprawdzenie swoich wydatków

Zasada ta pochodzi od założycielki LearnVest, CEO Alexy von Tobel. Każdego dnia przeznacza ona jedną minutę, aby sprawdzić swoje transakcje finansowe. Pozwala to na zidentyfikowanie wszelkich problemów oraz śledzenie postępów w realizacji założonych celów. Takie działanie pozwala także zaplanować kolejne wydatki każdego dnia.

 1. Przeznacz przynajmniej 20% swojego miesięcznego dochodu na awaryjne wydatki

Określ priorytetowe wydatki, a następnie przeznacz 20% z tej kwoty na sytuacje awaryjne. Jako sytuację awaryjną rozumie się sytuacje takie jak spłatę długów czy inne pilne wydatki, których nie przewidziałeś w swoim podstawowym budżecie finansowym.

 1. 30% wydatków przeznacz na wydatki związane z Twoim stylem życia

Przeznacz 30% swoich dochodów na przyjemności, na spędzenie miło wolnego czas. Uwzględnij wyjścia do kina, teatru czy restauracji.

Część trzecia - czyli jak motywować pieniądze

 1. Stwórz plany dotyczące wizji finansowej

Potrzebujesz przede wszystkim motywacji, aby poprawić swoje nawyki pieniężne. Dzięki stworzonej planszy wydatków będziesz miał pełny wgląd w swoje cele finansowe, które chcesz osiągnąć.

 1. Określ konkretne cele finansowe

W tym celu użyj liczb oraz dat – nie wystarczą jedynie proste słowa i opisy. Zapisz ile długu chcesz spłacić i w jakim okresie oraz ile chcesz odkładać i przez jaki czas.

 1. Przyswój mantrę wydawania

Wybierz swoją pozytywną frazę, która będzie dla Ciebie jak mini-reguła, która dotyczy Twoich wydatków. Dla przykładu zadaj sobie pytanie – Czy to [tutaj wpisz nazwę tego co chcesz kupić] będzie lepsze niż wycieczka do Włoch w przyszłym roku? lub Kupuję produkty tylko do określonej kwoty [tutaj wpisz ustaloną wartość].

 1. Pokochaj siebie

Może to zabrzmieć banalnie. Jednak przejęcie kontroli nad swoimi finansami pozwoli Ci odpowiednio doceniać samego siebie.

 1. Stwórz cele pieniężne wielkości kąska

Badania pokazują, że im dalszy wydaje się nasz cel, tym jesteśmy mniej pewni jego osiągnięcia i istnieje dużo większe ryzyko, że się poddamy. Zamiast wyznaczać sobie jeden duży cel – jak np. kupno własnego mieszkania – staraj się również wyznaczać mniejsze i krótkoterminowe cele. Może to być np. oszczędzanie w każdym miesiącu niewielkiej kwoty, aby pod koniec celu móc cieszyć się wspaniałą podróżą po półrocznym okresie oszczędzania.

 1. Zapomnij o toksycznych mantrach

Mowa tutaj o samospełniającym się proroctwie. Jeżeli z góry zakładamy, że coś nam się nie uda, jesteśmy skazani na porażkę. Nie myśl negatywnie, postaw na bardziej pozytywne mantry.

 1. Zdobądź finanse i staraj się je ukształtować w wybranym kierunku

Jedno z badań pokazało, że im więcej ćwiczymy, tym więcej jesteśmy w stanie osiągnąć. Wszystko za sprawą wysiłku, po którym jesteśmy dużo bardziej produktywni. To samo jest z finansami. Jeżeli pewne reguły z życia przełożysz na kwestię swojego budżetu - osiągniesz sukces.

 1. Naucz się doceniać i cieszyć z tego co masz

Zadowolenie w tej sytuacji to nic innego jak docenianie tego, co już teraz mamy, zamiast czerpania radości z nabywania coraz większej ilości rzeczy.

 1. Zdobądź kompanów finansowych

Według przeprowadzonych badań, przyjaciele posiadający te same cechy mają możliwość czerpania od siebie dobrych nawyków. Dotyczy to również tych związanych z pieniędzmi. Umawiaj się z takimi osobami regularnie i uczcie się od siebie wzajemnie.

Część czwarta - wzmocnianie swojego potencjału zarobkowego

 1. Kiedy negocjujesz swoje wynagrodzenie, nie przekazuj od razu swoich oczekiwań

Jeżeli przedstawisz jako pierwszy swoje proponowane wynagrodzenie, stracisz możliwość na dowiedzenie się, na jakim poziomie je ustaliłeś – za niskim lub za wysokim. Dużo lepszym rozwiązaniem jest poczekanie na taką informację od firmy, wówczas zyskujesz możliwość negocjowania wyższej stawki.

 1. Możesz negocjować więcej niż samo wynagrodzenie

Pamiętaj, że możesz negocjować również swoje godziny pracy, nazwę stanowiska, urlop macierzyński lub ojcowski oraz czas urlopu. Podobnie wszystkie projekty, które będziesz realizował, mogą zostać poddane negocjacji z pracodawcą.

 1. Nie zakładaj, że kwalifikujesz się na bezrobocie

W szczytowej fazie recesji, tylko połowa osób uprawniona do bezrobocia skorzystała z tego rozwiązania. Zanim zdecydujesz się na bezrobocie, zapoznaj się z jego zasadami.

 1. Negocjując swoje wynagrodzenie, podkreśl swoją wartość

Twojego pracodawcy nie interesuje fakt, że potrzebujesz więcej pieniędzy bo zamierzasz kupić nowy dom. Podkreśl swoją wartość oraz to, co wnosisz dla firmy - w ten sposób masz większe szanse na osiągnięcie sukcesu.

Część piąta - jak utrzymać dług w ryzach

 1. Zacznij od małych długów

Jeżeli masz dużo zadłużeń, ich stopniowe spłacanie pomoże Ci poradzić sobie z tymi większymi zadłużeniami. Jeżeli odpowiednio rozłożysz wydatki przy małym debecie, to nie sprawi Ci problemu rozplanowanie większych wydatków.

 1. Nigdy nie udzielaj pożyczki

Jeśli Twój przyjaciel, członek rodziny lub  ktokolwiek z kim masz bliższe relacje, chce pożyczyć od Ciebie pieniądze - nigdy nie wchodź w taki układ. To prawdopodobnie zniszczy Twój związek z drugą osobą. Dodatkowo uważaj na sytuacje, kiedy bank wymaga żyranta - prawdopodobnie nie ma zaufania do osoby, która chce zaciągnąć zobowiązanie. Dodatkowa wskazówka dla rodziców: jeśli zostaniesz poproszony o spłacenie pożyczki studenckiej swojego dziecka , najpierw sprawdź - może Twoje dziecko nie wykorzystało innej opcji, jak stypendium lub zapomoga.

 1. Każdy student powinien wypełnić wniosek o pomoc finansową

Nawet jeżeli uważasz, że nie dostaniesz wsparcia, nie zaszkodzi wypełnić odpowiedniego formularza. W ubiegłym roku blisko 1,3 miliona studentów nie uzyskało dofinansowania – którego nie trzeba spłacać – tylko dlatego, że nie wypełnili oni formularza.

 1. W pierwszej kolejności decyduj się na pożyczki studenckie - nie na kredyty prywatne

Pożyczka studencka jest elastyczną formą spłacania zadłużenia, jest to istotne szczególnie wtedy, kiedy Twoje plany o zatrudnieniu po studiach nie zawsze idą w parze z rzeczywistością. Dodatkowo pożyczka studencka ma dużo lepsze stopy procentowe.

 1. Jeżeli spłata pożyczki studenckiej Ci nie wychodzi - sprawdź opcję spłaty zobowiązania

Najłatwiej jest zadzwonić do swojego pożyczkodawcy i zapytać, czy oferuje on możliwość planu stopniowego, roszczeniowego lub opartego na dochodach.

 1. Zdecyduj się kredyt hipoteczny, ale tylko poniżej 28% Twojego całkowitego miesięcznego dochodu

Jest to ogólna zasada, która pozwoli Ci na dowiedzenie się, na jaki dom tak naprawdę Cię stać. Powyżej tego progu procentowego, możesz mieć problemy związane ze spłatą kredytu.

Część szósta - kupowanie smart

 1. Oceniaj swoje zakupy według kosztu użycia

Może się okazać, że kupienie koszuli za np. 50 złotych jest dużo lepszym rozwiązaniem niż kupienie tej za 150 złotych. Jednak tylko wtedy, kiedy zignoruje się czynnik jakości. Decydując się na najnowszy sprzęt czy nowe ubranie weź pod uwagę fakt, czy zakup jest tego wart – czyli ile razy go będziesz używać, czy jak często zakładać.

 1. Wydawaj na doświadczenie, nie na rzeczy

Znacznie lepiej jest wydawać pieniądze na takie rzeczy jak koncert ulubionego zespołu czy wspólne wyjście ze znajomymi do restauracji. Daje to zdecydowanie więcej szczęścia niż kupowanie rzeczy materialnych.

 1. Kupuj sam

Będąc na zakupach z kimś, bardzo często słyszysz pytanie, czy przypadkiem dana rzecz nie jest Ci niezwykle potrzebna i będzie do Ciebie pasować? Jeśli tak, wspólne chodzenie po sklepach zamień na spacer po parku, a po centrum handlowym zdecydowanie poruszaj się sam. Unikniesz dzięki temu zbędnych i nieprzemyślanych wydatków.

 1. Poświęcaj się prawdziwemu sobie, a nie wyimaginowanemu obrazowi siebie

Bardzo łatwo jest wpaść w wir zakupów dla osoby, którą chciałbyś być – np. kupujesz ubranie z myślą, że schudniesz lub gitarę z myślą, że zawsze chciałeś nauczyć się grać, a ona i tak będzie leżała w kącie nieużywane. Skupiaj się na prawdziwym sobie i rzeczach, których naprawdę potrzebujesz.

 1. Porzuć ochronę przed debetem

Brzmi to bardzo wygodnie, jednak właśnie tak banki kuszą Cię większymi pożyczkami i kredytami, a potem pobierają za ten przywilej dużo większe opłaty niż za zwykły debet na karcie.

Część siódma -  jak zapracować sobie na emeryturę

 1. Zacznij oszczędzać – jak najszybciej

Oszczędzaj już teraz – nie od przyszłego tygodnia czy od podwyżki w firmie. Dzięki wcześniejszej wpłacie, pieniądze zgromadzone na Twoim funduszu emerytalnym będą miały czas popracować.

 1. Rób wszystko, aby nie wypłacać zawczasu zgromadzonych środków na koncie emerytalnym

Zamrożenie środków finansowych na koncie emerytalnym, będzie na początku przysparzało wielu problemów. Przede wszystkim dlatego, że doskonale wiesz, ile pracy kosztowało Cię zarobienie tych pieniędzy oraz fakt, że nie możesz ich zainwestować w nic innego. Jeżeli postanowisz wypłacić pieniądze z konta emerytalnego, spotkasz się z karami z tego tytułu związanymi, a te są dotkliwe.

 1. Wpłać pieniądze, aby otrzymać pieniądze

Jeżeli chcesz skorzystać z inwestycji, najpierw musisz w nią włożyć pieniądze.

 1. Jeżeli otrzymasz podwyżkę, zwiększ również kwotę, jaką odkładasz na koncie emerytalnym

Jeżeli otrzymasz podwyżkę, pierwszym krokiem, jaki powinieneś zrobić jest zwiększenie wysokości przelewu na konto emerytalne. To prosty krok, który pozwoli Ci na zaoszczędzenie większej kwoty przeznaczonej na emeryturę.

Część ósma -  jak budować i śledzić swój kredyt

 1. Regularnie sprawdzaj swój raport kredytowy oraz analizuj jego wynik

Pamiętaj os sprawdzaniu swojego raportu kredytowego. Jednak nie skupiaj się wyłącznie na nim – najbardziej istotna informacja to jego wynik. 

 1. Korzystaj z kredytu do 30% jego całkowitej wysokości

Wynik ten możesz uzyskać, poprzez podzielenie całkowitej kwoty kredytu dostępnej na Twoich kartach przez całkowity dostępny dla Ciebie kredyt. Jeżeli używasz więcej niż 30%, wówczas możesz pogrążyć swoją zdolność kredytową.

 1. Wybierz zabezpieczoną kartę kredytową

Zabezpieczona karta kredytowa pomaga w budowaniu zdolności kredytowej. Działa ona tak samo, jak tradycyjna karta kredytowa z tą różnicą, że posiada limit, którego nie możesz przekroczyć.

Część dziewiąta - jak uzyskać odpowiednie ubezpieczenie

 1. Zdecyduj się na dodatkowe ubezpieczenie - jeśli oferuje takie firma

Podstawowe ubezpieczenie, jakie gwarantuje Ci pracodawca, nie zawsze jest wystarczające. Nie jesteś przekonany? Sprawdź najpierw, jak wiele możesz uzyskać decydując się na dodatkowe ubezpieczenie.

 1. Uzyskaj ubezpieczenie od swoich najemców

Ten rodzaj ubezpieczenia obejmuje między innymi napady, wandalizm czy klęski żywiołowe. Jednak dotyczy to również spraw takich, jak rachunki medyczne osób, którzy zostali ranni z Twojej winy, czynsz, szkody wyrządzone w czyimś domu.

Część dziesiąta - jak przygotować się na dni deszczowe (gorsze dni finansowe)

 1. Dokonaj oszczędności w ramach Twojego budżetu miesięcznego

Jeżeli będziesz zwlekał z odłożeniem pieniędzy w ciągu miesiąca, może się okazać, że nie masz już czego odłożyć. Zamiast czekać do ostatniego dnia miesiąca, zaplanuj oszczędności w Twoim comiesięcznym budżecie.

 1. Zachowaj oszczędności z konta

Jeżeli widzisz, że posiadasz środki na swoim koncie to je po prostu wydasz. Najszybsza droga do oszczędzania zaczyna się od założenia osobnego konta oszczędnościowego.

 1. Otwórz rachunek oszczędnościowy w innym banku niż ten, w którym masz konto

Jeżeli posiadasz oba konta w jednym banku, bardzo prosto i szybko przelejesz środki z konta oszczędnościowego na zwykłe konto. Zbyt łatwo. Unikaj zatem posiadania tych dwóch kont w jednym banku.

 1. Bezpośredni depozyt to prawie magia

Jeżeli najpierw środki trafiają na Twoje zwykłe konto, a potem dopiero na oszczędnościowe z pewnością zauważysz ich ubytek. Jednak jeżeli środki trafiają bezpośrednio na konto oszczędnościowe nie zauważysz ich braku, a sprawdzając swoje konto oszczędnościowe możesz mile się zaskoczyć jak wiele udało Ci się już oszczędzić.

 1. Rozważ możliwość przejścia do Unii Kredytowej

Unia kredytowa nie jest dla wszystkich. Można jednak uzyskać tam dużo lepszą obsługę klienta, lepsze warunki pożyczki, jak również lepsze oprocentowanie rachunków oszczędnościowych.

 1. Istnieje 5 rodzajów sytuacji kryzysowych

Wesele to nie sytuacja kryzysowa, pamiętaj. Na konto oszczędnościowe wejdź wówczas gdy: stracisz pracę, masz problemy zdrowotne, zepsuł Ci się samochód, masz awaryjne wydatki w domu lub też musisz wyprawić pogrzeb. W każdym innym wypadku powiedz sobie stanowcze nie i nie ruszaj środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym.

 1. Możesz mieć zbyt dużo oszczędności

Jest to rzadkość, jednak jest to możliwe. Jeżeli masz zgromadzone oszczędności z przynajmniej sześciu miesięcy oraz masz wystarczająco pieniędzy na swoje wydatki krótkoterminowe ,możesz zacząć myśleć o ich inwestowaniu.

Część jedenasta - jak podchodzić do oszczędzania

 1. Zwróć uwagę na opłaty

Sprawdzaj dokładnie jakie opłaty ponosisz z tytułu oszczędzania pieniędzy. Zdecydowanie lepiej jest wybierać tanie fundusze inwestycyjne. 

 1. Zbalansuj swój portfel raz do roku

Od czasu do czasu musisz sprawdzać swoje konto maklerskie, aby upewnić się, że twoje alokacje inwestycyjne wciąż odpowiadają Twoim większym celom inwestycyjnym. 

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: