Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Pożyczka społecznościowa – co to jest i jak to działa?

Pożyczka społecznościowa – co to jest i jak to działa?

Warunki uzyskania, plusy i minusy pożyczek społecznościowych w Polsce
28.06.2019
110
Czas czytania -
3 min.

Pożyczki społecznościowe to stosunkowo nowy rodzaj pożyczek prywatnych udzielanych za pośrednictwem Internetu, które stały się bardzo popularne w zachodnich krajach Europy, szczególnie w Wielkiej Brytanii. W Polsce wciąż są na etapie rozwoju, ale warto o nich wiedzieć jako o alternatywnym sposobie pożyczania pieniędzy. Poniżej wyjaśniamy, na czym one dokładnie polegają, gdzie je można znaleźć, a także jakie mają zalety i wady, i czy warto z nich korzystać.

Co to jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczką społecznościową nazywa się specyficzny rodzaj pożyczki udzielanej między osobami prywatnymi za pośrednictwem Internetu. Stronami umowy, czyli pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą, są zawsze osoby fizyczne. W ich kontakcie oraz zawarciu umowy pożyczki pośredniczy specjalny serwis internetowy tzw. platforma pożyczek społecznościowych.

Kim jest pożyczkodawca?

Pożyczkodawcą udzielającym pożyczki społecznościowej może zostać każda osoba, która dysponuje swoim prywatnym kapitałem. Przeznaczenie go na pożyczki jest dla takiej osoby formą inwestycji, ponieważ z tytułu pożyczenia pieniędzy otrzymuje ona wynagrodzenie w postaci odsetek.

Jak działa platforma pożyczek społecznościowych?

Kluczową rolę w działaniu pożyczek społecznościowych odgrywa specjalny serwis internetowy. Do jego głównych zadań należy:

  • łączenie pożyczkobiorców z pożyczkodawcami,
  • pośredniczenie w zawieraniu umów,
  • udostępnienie prostych narzędzi online dla obu stron w celu ułatwienia inwestowania pieniędzy oraz ich pożyczania,
  • wsparcie inwestorów w ocenie ryzyka kredytowego osób wnioskujących o pożyczkę.

Pożyczki społecznościowe ze strony pożyczkodawców

W praktyce działanie platformy jest bardzo proste. Inwestorzy po dokonaniu w niej rejestracji mogą zasilić konto dowolną sumą pieniędzy, którą chcą przeznaczyć na pożyczki. W zależności od serwisu dalsza procedura może wyglądać różnie – w niektórych przypadkach inwestorzy samodzielnie wybierają swojego pożyczkobiorcę, w innych robi to za nich system. W zawarciu umowy pośredniczy serwis. Często również nadzoruje spłatę pożyczki przez pożyczkobiorcę, a nawet wspiera inwestorów w czynnościach windykacyjnych. Po spłacie pożyczki przez pożyczkobiorcę inwestor otrzymuje swoje wynagrodzenie w postaci odsetek.

Pożyczki społecznościowe ze strony pożyczkobiorców

Ze strony pożyczkobiorcy proces ubiegania się o pożyczkę wygląda dość podobnie jak w przypadku zwykłej chwilówki online. Musi więc dokonać rejestracji w serwisie i wypełnić formularz wraz z opisem warunków pożyczki, jaka go interesuje, czyli w jakiej wysokości i na jak długo. W niektórych serwisach pożyczkobiorcy mają też możliwość określenia górnego poziomu kosztów pożyczki, czyli wysokości odsetek, jakie są dla nich akceptowalne lub wybrania sobie pożyczkodawcy z listy ofert. Spłata pożyczki odbywa się według indywidualnych warunków.

Pożyczka społecznościowa online – ile można pożyczyć i na jak długo?

Każda platforma pożyczek społecznościowych rządzi się swoimi prawami, dlatego na każdej znajdziemy nieco inne warunki pożyczek. W niektórych maksymalna wysokość pożyczki oscyluje wokół 1500 zł, w innych pożyczkobiorcy mogą się ubiegać nawet o 30 000 zł. Podobne różnice występują, jeśli chodzi o termin spłaty pożyczki. Czasami jest on narzucany przez platformę, a czasami jest określany indywidualnie przez pożyczkobiorców lub pożyczkodawców.

Zalety i wady pożyczki społecznościowej

Do zalet tego rodzaju pożyczek należy zaliczyć bez wątpienia dużą elastyczność, jeśli chodzi o warunki pożyczki. Dotyczy to jednak wyłącznie platform, które pozwalają pożyczkobiorcom samodzielnie określić kwotę pożyczki i termin jej spłaty, a potem szukać pożyczkodawcy, który zgodzi się na takich warunkach pożyczyć im pieniądze. Na takich platformach istnieje też większa elastyczność pod względem oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorcy – na pożyczkę tutaj często mają szanse osoby o złej historii kredytowej w BIK lub z postępowaniem komorniczym, ponieważ takie informacje rzadko są sprawdzane.

Niestety pożyczka społecznościowa ma też sporo wad:

  • wymaga dopełnienia wielu formalności (w samym wniosku zwykle należy podać wiele szczegółowych informacji na temat swojej sytuacji finansowej);
  • często konieczne jest uiszczenie opłaty wstępnej, a także potem dodatkowych opłat na rzecz pośredniczącego serwisu;
  • na udzielenie pożyczki czasami trzeba czekać wiele dni, zanim znajdzie się odpowiedniego pożyczkodawcę;
  • brak pewności, że otrzyma się pożyczkę.

Czytaj również: Jak napisać podanie o pożyczkę w zakładzie pracy?


Pożyczki społecznościowe to z pewnością ciekawa alternatywa dla tradycyjnych pożyczek, która jednak wciąż nie jest doskonała – klientów często odstraszają niejasne lub skomplikowane procedury, a także zwykła nieufność do prywatnych inwestorów. Zaciągnięcie pożyczki w instytucji pożyczkowej, która jest zarejestrowana w rejestrze KNF i której działalność jest regulowana odrębnymi przepisami wydaje się po prostu pewniejsze i bezpieczniejsze. Ponadto firmy pożyczkowe oferują dużo prostszy sposób udzielania pożyczek online – w ich serwisach pieniądze można otrzymać nawet od ręki!

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: