Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Samochód czy taksówka

Samochód czy taksówka

Co się bardziej opłaca w wielkim mieście?
05.03.2018
463
Czas czytania -
3 min.

Jan mieszka w Warszawie w dzielnicy Ursynów, w zeszłym roku pracował jako programista w firmie informatycznej, która mieści się w biznesowe centrum Moniuszki Tower. Pracował zdalnie, ale ostatnio Jan został poproszony o przeniesienie się do biura. Wyczuwając cały urok porannych podróży transportem publicznym w godzinach szczytu, zaczął myśleć o zakupie samochodu i spróbował dojeżdżać do pracy taksówką. Ale co się bardziej opłaca - samochód czy taksówka?

Rozliczanie wydatków na przejazd taksówką i na eksploatację samochodu osobowego

Do porównania wzięliśmy trzy najpopularniejsze auta w Polsce według danych strony Moto.pl: Skoda Fabia, Opel Astra i Volkswagen Golf. Obliczono średnie zużycie paliwa podczas przejazdu stacji Stokłosy do ulicy Stanisława Moniuszki (10 km w jedną i 10 km w drugą stronę), średnie wydatki na ubezpieczenie, obsługę, mycie i parking w centrum Warszawy. Policzyliśmy te koszty i otrzymaliśmy łączną kwotę wydatków na samochód. Taką kwotę porównaliśmy ze średnim rachunkiem w Uber za taki sam przejazd. Kwotę końcową pomnożono było przez 264 dni roboczych. Oto nasze wyniki:

samochód czy taksówka

Wydatki na przejazd do pracy samochodem są mniejsze o 47-60% w porównaniu do taxi

Wydatki na samochód czy taksówka

Ale jeśli dodać do wydatków też zakup samochodu, będą inne wyniki. Cennik najtańszych samochodów (standardowe wyposażenie) wynosi:

 • Skoda Fabia 1.0 MPI MT Active - 45 000 pln.
 • Opel Astra J 1.6 MT - 50 000 pln.
 • Skoda Octavia III 1.2 TSI ACTIVE – 60 000 pln.

Eksperci samochodowe twierdzą, że samochód należy zmieniać po 10 latach. Stary samochód można sprzedać za 1/3 go wartości. Oznacza to, że kupując nowy samochód, należy dodawać do wydatków rocznych 7% od go wartości. Sprawdzimy, jaka to będzie kwota:

 • Skoda Fabia 1.0 MPI MT Active - 3150 pln.
 • Opel Astra J 1.6 MT - 3500 pln.
 • Skoda Octavia III 1.2 TSI ACTIVE – 4200 pln.

Podsumowując wydatki roczne na samochód, okazuje się, że samochód bardziej się opłaca, ale niewiele uda się oszczędzić.

Taksówka czy używany samochód

Oczywiście, można kupić używany samochód za 15-20 tys. zł. Ale w tym przypadku koszty jego eksploatacji będą dwa razy wyższe w porównaniu do nowego auta.

Według danych Spider's Web, koszt obsługi nowego samochodu, biorąc pod uwagę koszty paliwa, obsługi i ubezpieczenia, wynosi 0,98 zł za kilometr. Jednak po 6 latach eksploatacji wydatki samochodowe wzrastają do 1,91 zł za kilometr.

Nie warto zapominać o czynnikach niematerialnych podczas wyboru pojazdu. Zarówno samochód, jak i taksówka, mają swoje zalety.

Zalety posiadania samochodu

 • Nadaje się do każdej podróży. Możesz wybrać się na wycieczkę po Polsce lub na wakacje za granicę, wybrać się latem w góry.
 • Zawsze pod ręką. Zdarzają się sytuacje, kiedy nie masz czasu na oczekiwanie taksówki. Kiedy musisz natychmiast jechać do szpitala lub w ciągu 1 dnia masz kilka spotkań w różnych częściach miasta – samochód jest idealnym rozwiązaniem.
 • Możesz spokojnie przewozić rzeczy. Każdy, kto przynajmniej raz w życiu robił remont i zamawiał ogromne meble i materiały budowlane, wie, jak może pomóc własny samochód.
 • Satysfakcja z jazdy samochodem. Dla wielu osób jest to ważny argument podczas zakupu własnego samochodu. Nigdy nie porównasz szybką jazdę własnym samochodem i miejsce na tylnym siedzeniu taksówki.

Zalety taksówki

 • Oszczędza dużo czasu i wysiłku. Nawet doświadczony kierowca, który uwielbia swój samochód, mówi, że marnowanie czasu na wyjazdy do serwisu samochodowego, do firmy ubezpieczeniowej, poszukiwanie miejsc parkingowych jest bardzo męczące. Zamawiając taksówkę, nawet o tym nie myślisz.
 • Już nie ma potrzeby być skoncentrowanym i trzeźwym cały czas. Właściciel samochodu może odpocząć tylko wtedy, gdy wróci do domu. Zamawiając taksówkę, możesz się zrelaksować. Należy zawsze pamiętać o koniecznej trzeźwości właścicieli samochodów. Wydaje się to drobiazgiem, ale nie jest to zbyt ciekawe - zawsze być jedynym człowiekiem, który nie pije na imprezie, ponieważ musisz zabrać ze sobą rodzinę lub przyjaciół samochodem.

A co uważasz za bardziej opłacalne: samochód czy taksówkę? Napisz o tym w komentarzach.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: