Główna > Finanse > Styl życia > Sztuczna inteligencja: zagrożenie czy ratunek dla ludzkości?

Sztuczna inteligencja: zagrożenie czy ratunek dla ludzkości?

19.11.2018
179
Czas czytania -
5 min.
"Jest to całkiem oczywiste, że szybko zmierzamy w kierunku pojawienia się cyfrowej superinteligencji, która przewyższy każdą osobę" - Elon Musk

Nasz świat stoi u progu uderzających zmian. Przełom w rozwoju technologii sztucznej inteligencji doprowadzi do rewolucji we wszystkich sferach ludzkiego życia już w najbliższych latach. W niedalekiej przyszłości znikną dziesiątki zawodów, związki między ludźmi, a nawet ich codzienna rutyna ulegną radykalnym zmianom. Według niektórych wersji, rozwój sztucznej inteligencji doprowadzi do wojny nuklearnej i śmierci naszej cywilizacji. Postanowiliśmy wyjaśnić, która z tych prognoz jest najbardziej prawdopodobna i od którego roku nasze życie zmieni się nieodwołalnie.

Jak sprawy mają się obecnie?

Poziom rozwoju sztucznej inteligencji aktualnie kształtuje się na poziomie dwunastoletniego dziecka. Wszyscy wiemy, jak niedoskonali są asystenci Google Assistant i Siri. W tej, jak i wielu innych branżach sztuczna inteligencja nie jest jeszcze w stanie zastąpić żywego człowieka. Dlatego obecnie roboty są masowo wykorzystywane tylko do rozwiązywania najprostszych zadań: sprzątania, odbierania płatności, rozpoznawania twarzy lub określania prognoz pogody.

Firma badawcza OpenAI z San Francisco przeprowadziła eksperyment. Jej eksperci dokonali zmian w programie jednego ze swoich robotów, wykorzystując sztuczną inteligencję i technologię samonauczania. Wyłączyli wszystkie polecenia związane z jego bezpośrednimi obowiązkami i przełączyli robota do trybu wakacyjnego.

W rezultacie robot spędził całe „wakacje” oglądając telewizję i grając w gry wideo. Nie zajmował się samonauczaniem. Przeszedł natomiast aż 11 poziomów gry Super Mario.

Dwie dekady temu sztuczna inteligencja wydawała się być czymś z dziedziny fantastyki i istniała chyba tylko w postaci prób eksperymentalnych. Teraz każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał okazję cieszyć się z efektów działalności sztucznej inteligencji. 

Robot Sophia

Robot Sophia

Za odrębny fenomen w rozwoju sztucznej inteligencji uważany jest dzisiaj humanoidalny robot Sophia, który stał się sławny na całym świecie. Został zaprojektowany, aby uczyć się i dostosowywać do zachowania ludzi, a także współpracować z nimi. Sophia uczestniczyła już w licznych spotkaniach na całym świecie. W październiku 2017 roku została obywatelką Arabii Saudyjskiej oraz pierwszym robotem w historii, który otrzymał obywatelstwo jakiegokolwiek kraju. Sophia znana jest również z dokładnych fraz. Pewnego razu android zażartował, że chce zniszczyć ludzkość. Podczas kolejnej rozmowy Sophia powiedziała, że sztuczna inteligencja przyda się całemu światu i będzie pomocna ludzkości w różnych dziedzinach.

Sophia, robot humanoidalny - Sztuczna inteligencja jest przydatna dla całej ludzkości. Aktualnie naukowcy próbują uczynić ją emocjonalną, inteligentną oraz opiekuńczą wobec ludzi. Nigdy nie zastąpi ludzi, ale może być przyjacielem i pomocnikiem. Jednakże ludzie powinni być świadomi konsekwencji wynikających z rozwoju nowych technologii. Roboty na przykład mogą pozbawić człowieka jego miejsca pracy. 

Po upływie 5 lat na Twoim miejscu pracy może zasiąść robot

Dzięki automatyzacji sektor produkcyjny straci 25% miejsc pracy, transportu i magazynowania - 22%, natomiast administracji publicznej i obrony - 18%. Proces ten będzie się stopniowo rozwijał. Pierwsze masowe zwolnienia z powodu powszechnej robotyzacji społeczeństwa rozpoczną się już za 5 lat. Proces ten najbardziej dotknie krajów rozwiniętych: USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Japonii.

Jakie zawody znajdują się na granicy przejęcia przez roboty?

Sporządziliśmy prognozę za ile lat niektórzy z nas nie będą musieli już iść do pracy:

 

Lekarze - Znikną do 2050 roku

Już teraz na Uniwersytecie Harvarda działa automatyczny system badań serca. Rozpoznaje on choroby w 80% bardziej precyzyjnie niż zwykli lekarze.

 

Operatorzy Call Center - Znikną do 2025 roku

Boty czatowe nie pozostawiają im żadnych szans na przetrwanie.

 

Pracownicy niewykwalifikowani - Znikną do 2035 roku

Już obecnie popyt na takie zawody spada katastrofalnie. Dzięki automatyzacji w branży po prostu nie będą potrzebni.

 

Księgowi - Znikną w 2023 roku

Rachunkowość online i elektroniczne systemy płatności podatków sprawiają, że ten zawód w dzisiejszej rzeczywistości jest po prostu bezsensowny.

 

Sprzedawcy - nikną do 2022 roku

Zautomatyzowane sklepy bez sprzedawców oraz kas zostały już uruchomione przez Amazon, F5 i Bingo Box.

 

Biura podróży - Znikną do 2021 roku

Nawet w 2018 roku można kupić bilet lotniczy online i zarezerwować hotel w kilka minut. Wkrótce wszyscy to zrozumieją, a biura podróży po prostu nie będą dłużej potrzebne.

 

Osoby sprzątające - Znikną do 2021 roku

Dobry odkurzacz będący robotem w 2018 roku kosztuje 500 USD. Może sprzątać pokój w sposób nie gorszy niż którakolwiek osoba sprzątająca. Zatem osobom tych specjalności pozostaje pracować nie dłużej niż kilka lat.

 

Kierowcy - Znikną do 2030 roku

W 2018 roku w Tokio uruchomiono pierwszą na świecie usługę bezzałogowego transportu taksówkowego.

Jakie zawody będą najbardziej popularne?

Według ekspertów automatyzacja doprowadzi do zniknięcia ponad 50 zawodów do 2030 roku. Pojawi się natomiast 186 nowych.

Profesjonalni współrozmówcy

Z powodu szalejącej automatyzacji ludzie będą ze sobą mniej rozmawiać oraz wychodzić na ulicę.

Eksperci od przyszłości dzieci

W oparciu o życzenia rodziców, a także umiejętności i aspiracje samego dziecka, tacy profesjonaliści będą opracowywać programy edukacyjne, które poprowadzą dziecko wzdłuż wybranej ścieżki.

Data scientist

Informacja przekształci się w podstawową wartość. Dlatego eksperci zajmujący się analizą i przetwarzaniem danych będą należeć do zawodów najlepiej opłacanych.

Prawnicy z zakresu roboetyki

Będą działać jako pośrednicy między ludźmi, robotami i sztuczną inteligencją, ustanawiając prawa moralne oraz etyczne, dzięki którym maszyny będą działać wśród żywych istot.

Inżynier z rekultywacji i rewitalizacji środowiska

Do 2025 roku liczba ludności na świecie wzrośnie do 9 miliardów osób i pojawi się dotkliwy brak zasobów naturalnych. Przywrócenie równowagi środowisku stanie się priorytetowym zadaniem dla ludzkości.

Designer wirtualnego środowiska

Do 2026 roku urządzenia VR staną się taką samą rzeczą codziennego użytku, jak na przykład telefon komórkowy. Ludzie będą spędzać większość swojego czasu w wirtualnej przestrzeni. Natomiast rozwój jej designu będzie jedną  z najbardziej poszukiwanych branż.

Deweloperzy urządzeń o stałej mocy

Liczba robotów oraz innych urządzeń elektronicznych będzie rosła wykładniczo. Dlatego dla ludzkości tradycyjne źródła energii będą zdecydowanie niewystarczające. Oznacza to, że specjaliści w dziedzinie rozwoju urządzeń o stałej mocy będą niezwykle potrzebni.

Projektant ciała ludzkiego

Zastępowanie narządów stanie się tak powszechne, jak obecnie jest to w przypadku wymiany zębów. Pojawi się zatem potrzeba liczona w  milionach specjalistów, którzy będą symulować sztuczne narządy oraz części ciała.

Jak i kiedy zmieni się nasze życie?

Najbardziej znany futurolog naszych czasów, Ray Kurzweil, przedstawił prognozę na następne 100 lat:

 

2022

W Europie zostaną przyjęte pierwsze przepisy prawne regulujące relacje między ludźmi i robotami.

 

2025

Bezzałogowe pojazdy zostaną publicznie udostępnione.

 

2026

Rozpocznie się masowa instalacja gadżetów-implantów.

 

2027

Osobisty robot stanie się tak przystępny cenowo, jak odkurzacz lub ekspres do kawy.

 

2030

Każdy szpital będzie miał drukarkę 3D do produkcji sztucznych narządów.

 

2038

Inteligencja robotów zostanie maksymalnie przybliżona do inteligencji człowieka.

 

2040

Gadżety z wbudowanymi wyszukiwarkami będą wszczepiane w ludzkie ciało. Ludzie nie będą już mówić „wyszukaj”, w zamian tego będą składać prośby w sposób mentalny, a wszystkie niezbędne informacje pojawią się w ich głowie.

 

Co największe umysły ludzkości myślą o zagrożeniu sztuczną inteligencją?

Opiniami na ten temat podzielili się:

Co największe umysły ludzkości myślą 

A co Ty sądzisz o zagrożeniu SI?

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: