Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe

Czy warto z nich skorzystać?
03.07.2019
128
Czas czytania -
5 min.

Zaciągnąłeś kredyt, a nie możesz spłacić pożyczkę na czas? Słyszałeś o wakacjach kredytowych, ale nie wiesz czym oni dokładnie są? Oto dokładne informacje dotyczące tego tematu.

W okresie wakacyjnym, relatywnie mówiąc, płatności są zawieszane, odsetki i kary nie są pobierane. Wypożyczający po prostu czeka przez określony czas i nie podejmuje żadnych negatywnych działań. Czy możliwe jest uzyskanie urlopu kredytowego w Twoim przypadku oraz jak można to zrobić?

Czym są wakacje kredytowe?

Niekiedy powodem koniecznej przerwy w spłacie pożyczki mogą być poważne okoliczności: choroba, utrata pracy, przeniesienie do innego miejsca zamieszkania, klęska żywiołowa i wiele innych. To tylko krótka lista problemów, które mogą nagle się pojawić, a które można łatwo rozwiązać za pomocą wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe — odroczenie płatności miesięcznej, które bank zapewnia kredytobiorcy na krótki okres. W czasie wakacji kredytobiorca nie spłaca się pożyczki. W banku istnieją trzy opcje wakacji kredytowych:

 • Pełne odroczenie płatności;
 • Częściowe odroczenie płatności;
 • Przeliczenie kwoty pożyczki z powodu zmiany waluty kredytu (na przykład złoty na euro i odwrotnie).

Odroczona spłata pożyczki w niektórych przypadkach jest możliwa na wniosek kredytobiorcy. Kiedy osoba zadłużona zda sobie sprawę, że po prostu nie dokona płatności w przyszłym miesiącu, może zwrócić się do wierzyciela z oficjalnym oświadczeniem i prośbą o odroczenie płatności.

Wziąć pożyczkę

Jak uzyskać wakacje kredytowe — instrukcje krok po kroku

Jak uzyskać wakacje kredytowe

Zasadniczo istnieje kilka sposobów rozwiązywania problemów ze spłatą kredytu:

 • restrukturyzacja - dokonywanie zmian w klauzulach umowy pomiędzy pożyczkodawcą a kredytobiorcą, gdy kwota płatności staje się mniejsza, a termin płatności wzrasta;
 • ponowne kredytowanie w innej instytucji bankowej na korzystniejszych warunkach w celu spłaty bieżącej pożyczki;
 • pieniądze pożyczone od krewnych/przyjaciół/znajomych (mogą pomóc tylko w przypadku niewielkiego zadłużenia);
 • wakacje kredytowe - pożyczkodawca zapewnia kredytobiorcy czasowe opóźnienie spłaty.

Wakacje kredytowe mogą być przyznane pożyczkobiorcy tylko indywidualnie.

Po przeanalizowaniu konkretnej sytuacji, możesz wybrać najbardziej odpowiednią opcję urlopu kredytowego spośród wymienionych poniżej.

Częściowe wakacje kredytowe

Częściowe odroczenie nazywa się specjalnymi preferencyjnymi warunkami, z których kredytobiorca może korzystać przez pewien czas. Na przykład po udzieleniu kredytobiorcy wakacji kredytowych, spłaca on tylko kwotę główną (całość kredytu) lub tylko odsetki. Wszystkie płatności w tym okresie powinny być dokonywane zgodnie ze zmodyfikowanym harmonogramem.

W przypadku, gdy instytucja bankowa nie zgadza się na przedłużenie warunków spłaty zadłużenia kredytowego, kwota płatności miesięcznych zostanie zwiększona, ponieważ okres zamknięcia kredytu nie ulega zmianie.

Pełne wakacje kredytowe

Aby bank mógł zezwolić na tego typu wakacje kredytowe, konieczne jest posiadanie bardzo dobrego powodu, na przykład utraty pracy lub poważnej choroby. Pełne odroczenie może obejmować zarówno odsetki od pożyczki, jak i dług główny.

Ta druga metoda jest optymalna, jeśli rozumiesz, że w niedalekiej przyszłości pojawią się znaczne wydatki (podróże, urodziny, naprawy itp.) i przez to nie będziesz w stanie spłacić długu. Jednak po 1-2 miesiącach powrócisz do stabilnego dochodu na poprzednim poziomie i będziesz mógł wrócić do płatności.

Wakacje kredytowe na maksymalny okres, co do zasady możliwe są, gdy jest to przewidziane w samej umowie. Często w mediach, metrze lub Internecie można znaleźć ogłoszenia o ofertach kredytowych z oficjalnym opóźnieniem w spłacie w przypadku problemów. Specyficzne wymagania zależą od samej oferty i będą różne w każdej firmie. Należy pamiętać, że w 2018 roku nie każdy mógł sobie pozwolić na taką możliwość, ponieważ banki miały wysokie ryzyko nie zwracania środków ze względu na niskie dochody ludności.

Jeśli chcesz uzyskać wakacje tego typu, trzeba dostarczyć do banku dokumenty potwierdzające, że naprawdę masz poważne powody, aby zawiesić spłatę długu na pewien czas. Pamiętaj jednak, że po zakończeniu urlopu kredytowego kwota płatności zostanie automatycznie zwiększona, ponieważ termin pełnej spłaty pożyczki nie ulegnie zmianie.

Świadczenie tej usługi jest zawsze rozpatrywane przez instytucje kredytujące indywidualnie, jednak można wyróżnić pewien algorytm:

 • Klient zgłasza się do instytucji kredytującej informując, że chce uzyskać wakacje kredytowe;
 • Osoba zainteresowana zbierana dokumenty potwierdzające potrzebę wakacji kredytowych;
 • Wypełniany jest formularz dostarczony przez firmę kredytującą;
 • Gromadzona i dostarczana jest dodatkowa dokumentacja, o którą może poprosić kierownik organizacji kredytowej;
 • Klient zapoznaje się z umową i, jeśli nie ma zastrzeżeń do jej treści, dokonuje jej podpisania.

Wziąć pożyczkę

Kiedy wziąć wakacje kredytowe?

Kiedy wziąć wakacje kredytowe?

Istnieje kilka konkretnych przypadków, w których doradzamy skorzystanie z wakacji kredytowych:

 • znaczne obniżenie dochodów (utrata pracy, zmiana warunków wynagrodzenia itp.);
 • urlop macierzyński;
 • niepełnosprawność;
 • ostre wahania kursów walut (dla kredytów w walutach obcych).

Wziąć pożyczkę

Jak długo trwają wakacje kredytowe?

Jak długo trwają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe zwykle przyznawane są na termin od 6 do 12 miesięcy, ale najczęściej to odroczenie 1-3 płatności.

Wakacje kredytowe w różnych bankach

Warunki udzielenia wakacji kredytowych w różnych polskich bankach są odmienne, zatem postanowiliśmy porównać wszystkie dostępne na ten temat informacje. Prezentujemy je dla Ciebie w postaci tabeli.

Bank Kwota minimalna Kwota maksymalna Okres kredytowania Okres wakacji Zawieszenie spłaty kapitału Zawieszenie spłaty odsetek
PKO BP 1 tys. zł 120 tys. zł 1 miesiąc - 10 lat 1 miesiąc/rok + +
Eurobank 500 zł 120 tys. zł 3 - 108 miesięcy 1 miesiąc/rok + +
Alior Bank 500 zł 200 tys. zł 3 miesięcy - 10 lat 6 miesiąc/rok + -
Millenium 1 tys. zł 150 tys. zł 6 - 108 miesięcy 1 miesiąc/rok + +
PEKAO SA 1 tys. zł 200 tys. zł 1 rok - 8 lat 1 miesiąc/rok + +
Credit Agricole 1 tys. zł 150 tys. zł Do 10 lat 1 miesiąc/rok + -
MBAnk 500 zł 150 tys. zł 3 miesiące - 10 lat 3 miesiąc/rok + -

Wziąć pożyczkę

Czy powinienem wziąć urlop kredytowy?

Czy powinienem wziąć urlop kredytowy?

Każdy klient osobiście decyduje o tym, czy warto wziąć wakacje kredytowe. Zalecamy zapoznać się z podstawowymi wadami i zaletami tego rozwiązania, gdyż pozwoli to szybciej podjąć decyzję.

Zalety wakacji kredytowych

Mając odroczony kredyt możesz rozwiązać swoje problemy finansowe.

Twoja historia kredytowa nie zostanie zepsuta, jak to zdecydowanie odbędzie się, jeśli po prostu „przegapisz” płatność za 2-3 pożyczki.

Wady wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe mają również wadę: wraz ze wzrostem okresu kredytowania zwiększa się kwota nadpłaty. Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o rentowność tej opcji, zależy to od konkretnej instytucji finansowej.

Musisz również zapłacić całą pożyczkę w całości. Co więcej, niektóre banki pobierają prowizję za „wakacje kredytowe”, czyli mogą to być usługi płatne. Wśród wad również to, że całkowity okres kredytowania wzrośnie o okres urlopu kredytowego, a wraz ze wzrostem okresu kredytowania wzrośnie również całkowita kwota nadpłaty w ramach umowy pożyczki.

Wakacje kredytowe są koniecznym tymczasowym rozwiązaniem Twoich problemów finansowych. Nigdy nie należy zapominać, że w każdym razie będziesz musiał zwrócić pożyczone pieniądze kredytodawcy. Warto więc współpracować z firmami oferującymi najbardziej lojalne rozwiązania dla swoich klientów. Na przykład, w Szybkiej Gotówce uzyskasz nie tylko możliwość refinansowania kredytu, ale również pożyczki w przystępnych, a nawet promocyjnych cenach!

Wziąć pożyczkę

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: