Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Woda, gaz i prąd. Złote zasady oszczędzania w domu

Woda, gaz i prąd. Złote zasady oszczędzania w domu

05.03.2018
507
Czas czytania -
3 min.

Przeciętna polska rodzina płaci co miesiąc 8 różnych rachunków wartych łącznie 920 zł. Takie dane zostały opublikowane przez agencję badawczą TNS Polska. Połowa kwoty przypada na opłaty za media: wodę, ogrzewanie, prąd. Ale opłaty za media mogą być dwa razy mniejsze, jeśli stosować banalnych sposobów na oszczędzania. O nich opowiemy poniżej.

Treść:

Woda

Kup nakładkę na kran

Zużywamy ogromne ilości wody każdego dnia. Policzmy. Biorąc prysznic zużywamy 10 litrów wody na minutę. Czyli podczas 10 minutowego prysznica zużywamy około 100 litrów wody. A jeszcze do tego baterie do kuchni, do łazienki, które są stale używane. Aby nie bać się rachunków za wodę, wystarczy kupić regulatory strumienia - nakładki na kran. Zmniejszają zużycie wody z 10 do 4-6 l/min.

Ile kosztuje: jedna nakładka z ograniczeniem przepływu do 4,6 lub 8 litrów na minutę kosztuje 20 zł. Na całe mieszkanie wystarczy 3 nakładki = 60 zł.

Oszczędzanie: zużycie wody zmniejsza się o połowę.

Ładuj pralkę do pełna

Nieopłacalne jest pranie 3-4 rzeczy. Zawsze ładuj pralkę do pełna.

Ile kosztuje: za darmo.

Ile możesz zaoszczędzić: do 600 litrów wody tygodniowo.

Prąd

Wymień żarówki na lampy LED

Lampy LED uważane są za najbardziej niezawodne i trwałe. Żarówki LED świecą ok. 6-7 lat.

Ile to kosztuje: jedna żarówka LED wysokiej jakości kosztuje około 20 zł. Aby kupić lampy na całe mieszkanie, trzeba wydać nie mniej niż 200 zł. Oczywiście, można zaoszczędzić i kupić tanie lampy LED bezimiennych chińskich producentów na Aliexpress. Ale w tym przypadku nie można na nich długo liczyć.Pilnuj lodówki

Oszczędzanie: wymiana żarówek pozwala zmniejszyć wydatki na prąd co najmniej o jedną trzecią. A oświetlenie LED opłaca się w ciągu 2-3 lat.

Zmniejsz zużycie energii w lodówce

Lodówka zużywa do 25% energii elektrycznej w domu. Zmniejszenie energii zużywanej przez lodówkę - to proste.

 1. Nie umieszczaj lodówki obok szafek lub piekarnika. Odległość do niej powinna wynosić co najmniej 5 cm.
 2. 70% prądu lodówka zużywa przy otwarciu drzwi. Dlatego musisz sprawdzić jakość uszczelki. Spróbuj przesuwać kartkę przy zamkniętych drzwiach lodówki. Jeśli przesuwa się ze względną łatwością – uszczelka nadaje się do wymiany.
 3. Zamykaj produkty w szczelnych opakowaniach, na przykład, w pojemnikach. Wtedy produkty nie będą przyjmować, ani oddawać wilgoci. A parujące produkty sprawiają, że sprzęt gorzej radzi sobie z chłodzeniem.
 4. Czasami należy czyścić otwory na tylnej ściance lodówki - сewki sprężarki.
 5. Nie przepełniaj lodówki po brzegi jedzeniem, ponieważ sprężarka będzie musiała zużyć więcej energii.

Ile to kosztuje: za darmo

Oszczędzanie: dzięki tym prostym wskazówkom można zmniejszyć zużycie prądu o połowę, a opłata za prąd zmniejszy się co najmniej o 10%.

Zainstaluj czujniki ruchu na podczerwień

Wystarczy tylko podłączyć czujniki do oświetlenia w celu automatycznego włączania i wyłączania światła pod czas ruchu. “Zapomniałeś wyłączyć światło!” – te słowa już nie zabrzmią w mieszkaniu.

Oto kilka zasad, o których należy pamiętać.

 1. Czujniki ruchu nie mogą być instalowane w pobliżu klimatyzacji wentylatorów i innych obiektów, które mogą być źródłem zakłócenia elektromagnetycznego.
 2. Używaj czujników ruchu z lampkami LED. Przeprowadziliśmy wywiady z przedstawicielami firmy usługowej, którzy zainstalowali czujniki ruchu przy wejściach do swoich domów, aby oszczędzać energię elektryczną. Przy użyciu z lampami energooszczędnymi czujniki przestały działać w 5-7% przypadków. Podczas korzystania z czujników z lampami LED nie było takich problemów.

Ile to kosztuje: jeden czujnik ruchu wysokiej jakości kosztuje około 20 zł. Ile możesz zaoszczędzić: na niektórych stronach, gdzie można kupić czujniki ruchu, napisano, że oszczędzają one do 50% energii elektrycznej. Oczywiście, to jest kłamstwo. Wszystko zależy od tego, jak często zapominasz wyłączyć światło. Ale według doświadczenia, można powiedzieć, że zużycie energii na pewno zostanie zmniejszone o 5-10%. A kupno czujników opłaca się za kilka lat.

Ogrzewanie

Ocieplij lub wymień okna

Każde okno z czasem zaczyna przepuszczać zimne powietrze. Bardzo stare okna trzeba wymienić na nowe. Specjaliści doradzają podczas wyboru okien zwrócić uwagę na odległości pomiędzy szybami. Optymalna odległość wynosi około 12 mm. Jeżeli okno przepuszcza powietrze ze strony zawiasów, prawdopodobnie problem jest ze złączem. Na szczęście można temu zaradzić – wystarczy tylko wyregulować zawiasy, aby nie było przeciągu.

Ile to kosztuje: jedno dwuszybowe okno pcv wraz z instalacją będzie kosztowało około 1000 zł.

Ile można zaoszczędzić: zużycie ciepła zmniejszy się o 50%.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie i wymiana okien się nie opłaca, można spróbować zmniejszyć straty ciepła za pomocą popularnych metod ludowych.

 • Ocieplenie parapetu
 • Regulacja zawiasów
 • Uszczelnienie okien - uszczelnić watą lub pianką między ramą a ścianą
 • Montaż folii okiennych

Według danych TNS Polska, 46% polskich rodzin nie płaci rachunków w terminie. Do takiej sytuacji nie dojdzie, jeśli stosować się do wskazówek podanych w tym artykule. Pozwoli to obniżyć rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie o 30-60%.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: