Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Zestawienie finansowe: uczymy się oszczędzać i zwiększać swoje dochody

Zestawienie finansowe: uczymy się oszczędzać i zwiększać swoje dochody

W tym artykule opowiemy o tym, jak sporządzanie osobistego raportu finansowego pomaga analizować własny budżet i oszczędzać, jak szybko i łatwo sporządzić taki raport oraz ile można zarobić z jego pomocą.
31.05.2019
210
Czas czytania -
7 min.

Praktyka pokazuje, że chociaż wiele Polaków wie o tym, czym są raporty finansowe i jak dobrze sprawdzają się w przypadku, gdy chcemy zorganizować skuteczne zarządzanie swoimi pieniędzmi, to jednak tylko jednostki przygotowują, a następnie analizują indywidualne raporty finansowe. W tym artykule opowiemy o tym, jak sporządzanie osobistego raportu finansowego pomaga analizować własny budżet i oszczędzać, jak szybko i łatwo sporządzić taki raport oraz ile można zarobić z jego pomocą. Wszystko to będzie przekazane na prostych i zrozumiałych przykładach.

Co to jest zestawienie finansowe?

Co to jest zestawienie finansowe

Osobisty budżet domowy - to Twój osobisty plan dochodów i wydatków na określony okres - miesiąc, kwartał, rok. Budżet jest niezbędny do właściwego zarządzania finansami. Z pomocą budżetu można zaplanować, jakie będą Twoje dochody, ile wydasz, a co najważniejsze, ile będziesz mieć na stworzenie oszczędności i inwestycji lub dokonanie dużych zakupów. Po przygotowaniu planu budżetu trzeba go następnie dokładnie przeanalizować i w tej sytuacji trzeba będzie sporządzić zestawienie finansowe. Ten dokument jest niczym innym, jak uporządkowaną wizją Twojej sytuacji finansowej, wynikiem finansowym po rozliczeniu zysków i strat.

Posiadanie zestawienia finansowego pomaga w zarządzaniu finansami w taki sposób, aby osiągnąć cele finansowe i plany. Rozpoczyna się kierowanie jasnym planem działania, a nie intuicją. Pomoże to zarówno w podejmowaniu poważnych decyzji finansowych, jak i ustalaniu priorytetów w codziennych wydatkach.

Zasady tworzenia zestawienia finansowego osobistego lub rodzinnego można zatem przedstawić w następujący sposób:

 • Warto zadbać o to, by posiadać więcej niż jedno źródło dochodów;
 • Obecność długoterminowych celów finansowych;
 • Przychody powinny być większe niż wydatki.

Wszystkie wydatki z kolei warto podzielić według następujących zasad:

 • Przede wszystkim trzeba zapłacić sobie;
 • Wiedzieć, które wydatki będą obowiązkowe, a które - nie.
 • Zadbać o to, by wzrost dochodów odbywał się bardziej dynamicznie niż wzrost wydatków

Jak utworzyć zestawienie finansowe w formie elektronicznej?

ak utworzyć zestawienie finansowe w formie elektronicznej

Aby utworzyć takie zestawienie można posłużyć się zarówno programem Excel, jak i mobilnymi dodatkami, dostępnymi na wielu urządzeniach. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję pamiętaj, że możesz ściągnąć gotowe formularze indywidualnych zestawień finansowych z Internetu. Najlepiej jednak stworzyć indywidualne rozwiązanie, dopasowane do Twoich celów i stylu życia.

Jak rejestrować dochody w zestawieniu finansowym?

Jak rejestrować dochody w zestawieniu finansowym

Dochód = przychody - koszty uzyskania przychodu

Dochód - to Twój faktyczny zysk. Nie zawsze jednak nasze przychody są większe, niż koszty ich uzyskania, dlatego też możemy uzyskać po obliczeniach wynik ujemny i w tym przypadku będziemy mówili o stracie.

Z reguły rozróżnia się następujące obszary dochodów:

 • dochód z pracy,
 • ochód z pracy dla siebie;
 • dochód z działalności gospodarczej;
 • dochód z inwestycji.

Najczęściej jednak mamy tylko jeden z nich, a więc podstawowym celem każdej osoby powinno stać się przede wszystkim rozszerzenie obszaru uzyskiwanych dochodów. Wyobraź sobie, że Twój dochód wynosi 5000 zł. Konieczne jest oszczędzanie nie mniej niż 10%-15% od tej kwoty. Praktyka pokazuje, że możliwe jest oszczędzanie 10% od dowolnego dochodu. Jeśli odłożymy 20%, z naszych 5000 zł pozostaną 4000 zł. Jest to kwota, którą możemy wydawać. Wydatki można podzielić na kilka kategorii:

 • Wyżywienie;
 • Media;
 • Wynajem mieszkania/hipoteka;
 • Ubrania;
 • Opieka zdrowotna;
 • Sport;
 • Rozrywka;
 • Transport;
 • Inne.

Lista kategorii, którą podaliśmy wyżej. Najlepiej jednak ustalić kategorie według własnych preferencji, a dodatkowo nie zapominać, że część z tych wydatków powinna też trafić do kategorii nieobowiązkowy

Jak rejestrować koszty w zestawieniu finansowym?

Jak rejestrować koszty w zestawieniu finansowym

Ważnym elementem budżetowania osobistego jest porównanie planowanego budżetu z faktami i analiza wyników. Następnie pokażemy, jak dokonać analizy wykonanego budżetu. Najlepiej robić to pod koniec miesiąca, porównując, w jakim stopniu udało Ci się zrealizować planowany budżet oraz czy udało Ci się osiągnąć cele związane ze zwiększeniem kapitału.

Wskazane jest przeanalizowanie planu budżetowego pod względem każdej kategorii wydatków, które nastąpiły w ostatnim miesiącu, gdyż pozwoli to dokładnie zrozumieć, co spowodowało, że nie osiągnąłeś postawionych celów: niepoprawne planowanie czy jednak nieprzemyślane decyzje finansowe w ciągu miesiąca.

Minie zaledwie kilka miesięcy i sporządzanie comiesięcznych sprawozdań finansowych stanie się dla Ciebie zwykłą sprawą. Wtedy zobaczysz, że zdecydowanie pomaga poprawić to Twoje finanse i przyczynia się do szybkiego wzrostu oszczędności!

Po analizie sporządzonego zestawienia możesz dojść do wniosku, czy Twój wynik finansowy jest dodatni, czy jednak ujemny.

 • Jeśli okres rozliczeniowy jest dodatni, dochód przekracza poniesione koszty;
 • Jeśli okres rozliczeniowy jest ujemny, poniesione koszty przekraczają przychody.

Jak utworzyć roczne zestawienie finansowe?

Jak utworzyć roczne zestawienie finansowe

Podstawą do rocznego zestawienia finansowego są przeanalizowane i dopracowane miesięczne zestawienia. Ponadto jeśli sporządzasz takie zestawienie kolejny rok z rzędu, warto też działać w oparciu o posiadane już dokumenty.

Roczne zestawienie finansowe może wyglądać w taki oto sposób:

Aktywa   Zyski Wydatki
Styczeń Plan 3700 3100
Fakt 3700 3000
Luty Plan 3700 3100
Fakt 3700 3100
Marzec Plan 3700 3100
Fakt 3900 3150
Kwiecień Plan 3700 3100
Fakt 3700 3150
Maj Plan 3700 3100
Fakt 3800 3100
Czerwiec Plan 3700 3100
Fakt 3700 3300
Lipiec Plan 3700 3100
Fakt 3750 3100
Sierpień Plan 3700 3100
Fakt 3500 3100
Wrzesień Plan 3700 3100
Fakt 3500 3500
Październik Plan 3700 3100
Fakt 3700 2800
Listopad Plan 3700 3100
Fakt 3850 2800
Grudzień Plan 3700 3100
Fakt 3700 2700
OGÓŁEM (FAKT) 44700 36800
SALDO (FAKT) +7900

Jeśli po analizie sporządzonej analizy finansowej własnych zysków i wydatków zauważysz błędy, warto natychmiast przystąpić do ich naprawy. Jakie pytania zatem warto sobie zadać:

  Jakie dokładnie błędy pojawiły się w dochodach i wydatkach;
 • Jakie działania można podjąć, by je usunąć już w przyszłym miesiącu;
 • Jakie największe wydatki miały miejsce w ubiegłym miesiącu, czy mogą pojawić się ponownie i jeżeli tak, jakie działania można podjąć, by je wyeliminować;
 • Jakie sposoby uzyskania dochodów w obecnej chwili są rozwinięte najgorzej i co można zrobić, by naprawić sytuację;
 • Co można zrobić, aby przychody dające największy zysk były maksymalnie stabilne i ciągle wzrastały.

Powyższe zalecenia dotyczą oczywiście nie tylko rocznego, ale również poszczególnych miesięcznych zestawień finansowych.

Jak zarabiać na zestawieniu finansowym?

Jak zarabiać na zestawieniu finansowym

Zestawienie finansowe jest swoistą mapą działania, kompasem w burzliwym morzu Twoich aktywów, pasywów i wydatków. Co najważniejsze - pomoże Ci zarabiać. Przede wszystkim, analizując każde zestawienie finansowe widzimy, że tam, gdzie pojawia się opcja “extra money” - zawsze jest szansa na zwiększenie swoich przychodów, gdyż małe, zarabiane sporadycznie w ciągu miesiąca kwoty mogą kumulować się i dawać w rezultacie wysokie zyski.

Wskazówki dla początkującego, jak sporządzić zestawienie finansowe

Wskazówki dla początkującego, jak sporządzić zestawienie finansowe

Ludzie o jasno określonym planie finansowym osiągają swoje cele wielokrotnie szybciej niż ci, którzy ich nie mają. Teraz damy Ci kilka porad, które pomogą szybko i łatwo sporządzić własny plan finansowy.

Osobisty plan finansowy najlepiej sporządzać w kilku etapach:

Etap 1.

Przede wszystkim ustalamy cele. Chodzi tutaj zarówno o te krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Powinny być maksymalnie dokładne, a jednocześnie takie, które można zmierzyć w pieniądzach. N przykład:

 • Chcę kupić nowy samochód BMW, który kosztuje 250 tysięcy złotych.
 • Chcę kupić kawalerkę za 180 tysięcy złotych.
 • Chcę pojechać na urlop i wydać 3000 złotych.

Etap 2.

Następnie wyznaczamy terminy, w których zamierzamy cele osiągnąć. Ważne jest tutaj, aby pozostawać realistą. Terminy w oparciu o wymienione powyżej cele mogą wyglądać w następujący sposób:

 • Kupno samochodu - za 3 lata.
 • Kupno kawalerki - za 10 lat.
 • Wyjazd na urlop - za rok.

Etap 3.

Kolejny krok - to ustalenie aktywów i pasywów. Będzie to najcięższy krok, który może zająć do 90% czasu na sporządzanie comiesięcznych sprawozdań. Aby maksymalnie ułatwić sprawę, należy sporządzić tabelę aktywów i pasywów. Można to zrobić zarówno na arkuszu papieru, jak i w pliku Excel. Tabela może mieć następujący wygląd:

Aktywa Zyski Pasywa Wydatki
Pensja 4500 zł Wizyty w kawiarniach 350 zł
Media 900 zł
Wyżywienie 1100 zł
Ubrania 320 zł
Transport 134 zł
Rozrywka 400 zł
Inne 221 zł
Ogółem 4500 zł   3425 zł

Tabela pokazuje, że saldo netto każdego miesiąca wynosi 1075 złotych. Na tej podstawie należy dostosować swoje cele i terminy realizacji.

Etap 4.

Inwestujemy. Tutaj obowiązuje następująca zasada: im dłuższy jest czas na osiągnięcie celów, tym w bardziej ryzykowne i opłacalne narzędzia trzeba inwestować. Rozważmy to na konkretnych przykładach:

 • Załóżmy, że za rok planujesz wyjazd wakacyjny. Możesz zatem zainwestować pieniądze w roczne konto oszczędnościowe - tak możesz być pewien, że nie tylko otrzymasz z powrotem całą kwotę, ale i dodatkowe odsetki.
 • Jeśli planujesz oszczędzać na studia dziecka, w całości zebraną kwotę będziesz potrzebować dopiero za 8-10 lat. Inwestycje w obligacje i akcje, których potencjalny dochód jest 1,5-2 razy wyższy, są najbardziej odpowiednie dla Ciebie. 1-2 lata przed wyznaczoną datą stopniowo przelewaj pieniądze na bardziej konserwatywne instrumenty.

Może wydawać się, że tworzenie zestawień finansowych jest przede wszystkim sprawą dużych firm, ale w rzeczywistości jest to bardzo korzystny nawyk dla każdego człowieka. Analizując koszty i przychody można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, kiedy na końcu miesiąca nie tylko nie mamy żadnego grosza, ale jeszcze posiadamy długi. Ponadto, z miesiąca na miesiąc będziemy zwiększać swoje oszczędności. Dodatkowo, w sytuacjach, gdy pojawią się problemy finansowe, Szybka Gotówka i darmowe pożyczki zawsze będzie gotowa Cię wesprzeć.

Weź pożyczkę

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: