500 plus dla niepełnosprawnych – ile wynosi i kto może uzyskać?
Masz w rodzinie osobę niezdolną do samodzielnej egzystencji? A może sam jesteś taką osobą? Dowiedz się, jak uzyskać 500 plus dla niepełnosprawnych.Osoby niepełnosprawne niewątpliwie należą do tej grupy społecznej, która potrzebuje zapomogi ze strony państwa bardziej, niż inne. Tym razem omówimy zapomogę finansową w postaci dopłaty 500 plus z tytułu niepełnosprawności. Jest to kolejny zasiłek, którego celem jest wsparcie osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (a zatem też do uzyskiwania zarobków i samodzielności finansowej) we wszystkich aspektach ich życia, które wymagają wydatków pieniężnych. Na taką zapomogę ze strony państwa mogą liczyć zarówno osoby, posiadające rodzinę, która otacza je troską i opieką, jak i osoby samotne, które muszą zmagać się ze swoją chorobą sam na sam.
Masz w swojej rodzinie osobę niepełnosprawną? Być może sam jesteś taką osobą i chcesz uzyskać dopłatę 500 plus? Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat. Dowiedz się, jaka dokładnie kwota Ci przysługuje i od czego zależy jej wysokość, jakie kryteria należy spełnić, żeby pozyskać 500 plus dla niepełnosprawnych, jak złożyć wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych i jakie informacje musi on zawierać, a także jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o 500 plus dla niepełnosprawnych.
W naszym artykule znajdziesz dokładną instrukcję i dowiesz się, jak krok po kroku ubiegać się o dopłatę 500 plus dla niepełnosprawnych. Odpowiadamy także na najczęściej zadawane pytania, dotyczące dopłaty 500 plus dla niepełnosprawnych.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Budżet państwa"
500 plus dla niepełnosprawnych – kto dostanie?
Jak wynika z samej nazwy dodatku pieniężnego – jest on skierowany do osób z niepełnosprawnością. Nie oznacza to jednak, że każda osoba niepełnosprawna jest uprawniona do otrzymywania zasiłku państwowego w wysokości 500 złotych. Należy bowiem spełnić szereg dodatkowych warunków, a także złożyć wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych, który powinien zaświadczyć, że osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji naprawdę potrzebuje zapomogi ze strony państwa i w związku z tym ubiega się o takie świadczenie.
Konieczne jest złożenie wniosku, a ponadto spełnienie kilku innych, obowiązkowych kryteriów, o których bardziej szczegółowo opowiemy w dalszej części artykułu. Najważniejszym kryterium są także ograniczenia w zakresie wysokości comiesięcznego dochodu danej osoby – nie może on bowiem przekraczać określonej górnej granicy łącznej kwoty świadczeń i emerytur państwowych.
Świadczenie 500 plus dla niepełnosprawnych jest zatem skierowane przede wszystkim do takich osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a co za tym idzie – rzeczywiście potrzebują dodatkowego zasiłku ze strony państwa, który umożliwi im normalne funkcjonowanie i pokrycie bieżących wydatków w codziennym życiu.
Czytaj również: Zasiłek opiekuńczy na osobę starszą lub dziecko, dodatkowy zasiłek w czasie pandemii
500 plus dla niepełnosprawnych – jakie kryteria należy spełnić?
Dopłata 500 plus dla niepełnosprawnych jest wypłacana osobom, które:
- ukończyły 18 lat;
- posiadają obywatelstwo polskie lub prawo do stałego pobytu w Polsce;
- mieszkają w Polsce;
- posiadają orzeczenie o niepełnosprawności;
- nie są uprawnione do żadnych świadczeń z tytułu niepełnosprawności lub łączny miesięczny dochód, składający się z zasiłków i emerytur, który nie przekracza kwoty 1600 złotych (wtedy kwota dopłaty 500 plus może być niższa lub wyższa w zależności od wysokości miesięcznego dochodu).
Te wszystkie kryteria programu 500 plus dla niepełnosprawnych są niepodważalne i niezmienne, a także nie przewidują żadnych wyjątków. Osoba, ubiegająca się o zapomogę od państwa w postaci 500 plus dla niepełnosprawnych, musi spełnić każde z powyżej wymienionych kryteriów, żeby jej wniosek został zaakceptowany przez ZUS.
Od kiedy obowiązuje 500 plus dla niepełnosprawnych?
Ustawa dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji została uchwalona przez sejm w lipcu 2019 roku. Przepisy weszły w życie z dniem 1 października 2019 roku. Przyjęcie tej ustawy jest skutkiem licznych protestów, które były organizowane w 2018 roku przez osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji wraz z ich opiekunami. Polski rząd uznał wówczas, że dana grupa społeczna rzeczywiście potrzebuje dodatkowej zapomogi i wsparcia ze strony państwa. Mimo to nie wszystkie postulaty protestujących zostały spełnione. Po szeregu poprawek ustawa uwzględniła tylko część z nich, a także określiła restrykcyjne ograniczenia w zakresie wypłaty dodatku 500 plus dla niepełnosprawnych, jak również wymogi i kryteria wobec osób, które mogą ubiegać się o taką zapomogę finansową.
Należy podkreślić, że zapomoga 500 plus jest cyklicznym, stałym dodatkiem, wypłacanym co miesiąc od momentu akceptacji wniosku osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Zasiłek jest wypłacany od momentu spełnienia wszystkich kryteriów ustawy o 500 plus dla niepełnosprawnych, ale nie wcześniej niż od momentu złożenia wniosku o uzyskanie owego zasiłku, wraz z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność.
Wysokość świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych
Standardowa miesięczna kwota świadczenia – jak sama nazwa wskazuje – wynosi 500 złotych. Niemniej jednak w określonych sytuacjach może ona być nieco mniejsza (ale nigdy nie może być wyższa, niż 500 złotych). Kiedy osoba, której wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych został zaakceptowany, otrzyma mniejszą kwotę niż 500 złotych? W sytuacji, kiedy jej miesięczny przychód jest wyższy niż 1100 złotych, ale niższy niż 1600 złotych. Do przychodu zalicza się wszelkie zasiłki i emerytury. Pod uwagę nie są natomiast brane dochody, uzyskane z pracy zarobkowej, a także umowy najmu, dzierżawy i innych umów cywilnoprawnych. Ponadto renta rodzinna po zmarłym rodzicu również nie jest brana pod uwagę.
Dla przykładu: jeżeli osoba otrzymuje świadczenie z tytułu niepełnosprawności w wysokości 900 złotych, to kwota dodatku 500 plus dla niepełnosprawnych będzie pełna i będzie wynosić całe 500 złotych.
Sytuacja wygląda inaczej, kiedy osoba już pobiera emeryturę w wysokości 1000 złotych i zasiłek 300 złotych. Wtedy kwota dodatku 500 plus dla niepełnosprawnych będzie wynosić: 1600 - (1000 + 300) = 300 złotych.
Są to dosyć sprawiedliwe obliczenia, gdyż uważa się, że łączna kwota takich dochodów nigdy nie może przekraczać 1600 złotych.
Jak złożyć wniosek o 500 plus dla niepełnosprawnych?
Proces ubiegania się o zasiłek 500 plus dla niepełnosprawnych jest dosyć czasochłonny i skomplikowany, gdyż wiąże się z szeregiem formalności, których musi dopełnić każda osoba, ubiegająca się o zapomogę finansową ze strony państwa z tytułu własnej niepełnosprawności. Gotowy wydrukowany wzór wniosku – który wystarczy tylko wypełnić, wpisując podstawowe dane – można odebrać w placówce ZUS lub ewentualnie pobrać w formie elektronicznej ze strony zus.pl. Taki wniosek zawiera:
- dane osobowe osoby, ubiegającej się o 500 plus dla niepełnosprawnych, w tym imię, nazwisko, numer PESEL lub serię i numer dowodu, adres miejsca zamieszkania i adres korespondencyjny, a także dane kontaktowe;
- informacje na temat sposobu wypłaty świadczenia, a także dane, które są niezbędne dla realizowania samej wypłaty (na przykład numer konta bankowego).
Oprócz samego wniosku, należy też złożyć pakiet dokumentów, potwierdzających prawo danej osoby do otrzymywania dopłaty 500 plus dla niepełnosprawnych, w tym:
- orzeczenie o niepełnosprawności;
- dokumenty, potwierdzające wysokość miesięcznych dochodów, a także ich źródło.
Na podstawie otrzymanego wniosku, a także informacji z załączników, ZUS podejmuje decyzję o przyznaniu świadczenia lub odrzuceniu wniosku o 500 plus dla niepełnosprawnych. Do kwestii złożenia wniosku i dokumentów z załączników należy zatem podejść bardzo poważnie. Najlepiej, żeby wniosek od razu zawierał wszystkie niezbędne informacje, które mogą być decyzyjne dla sądu w trakcie podejmowania decyzji. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, to wypłata 500 plus dla niepełnosprawnych będzie przysługiwać od momentu złożenia takiego wniosku.
500 plus dla niepełnosprawnych – często zadawane pytania
Jak już wspomnieliśmy wcześniej – procedura ubiegania się o 500 plus dla niepełnosprawnych jest dosyć skomplikowana. Ponadto ustawa o takiej zapomodze od państwa przewiduje potrzebę spełnienia szeregu warunków i kryteriów, które mogą mieć wpływ na decyzję o przyznaniu dopłaty 500 plus dla niepełnosprawnych. Poniżej odpowiadamy na wszystkie najczęściej zadawane pytania, dotyczące 500 plus dla niepełnosprawnych.
Okres
dni