Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Ile kosztuje architekt wnętrz i czy warto korzystać z jego usług?

Ile kosztuje architekt wnętrz i czy warto korzystać z jego usług?

Architekt wnętrz: kiedy warto zamówić tę usługę? Jakie podstawowe elementy powinien zawierać projekt stworzony? Ile kosztują usługi i jak kształtują się te ceny.
01.08.2019
111
Czas czytania -
5 min.

Remont to projekt. Wynik końcowy zależy od tego, jak dobrze zarządza nim menedżer. Przed rozpoczęciem naprawy należy usiąść i pomyśleć. Jeśli wszystko zostanie wykonane losowo i nieregularnie, wynik będzie odpowiedni do działania. Oszacuj swój budżet, określ kwotę, powyżej której nie możesz wyjść. To będzie nieprzyjemne, jeśli rozpoczniesz remont mieszkania,  usuniesz kolor ze ściany, wyrzucić stare meble, a następnie zrozumiesz, że Twój budżet wyczerpał się podczas prac wstępnych. Brzmi śmiesznie, ale sytuacja jest całkiem realna. Niepotrzebne wydatki i bezmyślne zakupy możesz zamienić na jasne planowanie i pomoc profesjonalistów.

Architekt wnętrz: kiedy warto zamówić tę usługę?

Architekt wnętrz

Projektowanie wnętrz zawsze balansowało na granicy „ja sam wiem, jak jest lepiej” i „zróbcie dla mnie coś pięknego”. Drugi punkt dotyczy właśnie współpracy z profesjonalistą. Pierwszy nie obejmuje nic, poza jedynie osobistą walką z obfitą ofertą współczesnych rynków budowlanych.

Zamawiać usługi takiego specjalisty najlepiej za 3-4 miesiące przed planowanym rozpoczęciem remontu. Pożyczka na 30 dni - dobre rozwiązanie dla każdego, kto już wie o terminach wykonania remontu, ale nie posiada pieniędzy, aby na czas zamówić usługi projektanta.

 

Jakie podstawowe elementy powinien zawierać projekt stworzony przez architekta wnętrz?

Projekt stworzony przez architekta

Możesz zamówić zarówno rozbudowany projekt wnętrz, jak i bardziej oszczędne rozwiązanie, odpowiednie do Twojego budżetu. Podstawowe elementy, które powinny znaleźć się w takim dokumencie to:

Element dokumentu

Podstawowe wiadomości

Inwentaryzacja

Wymiary wszystkich pomieszczeń

Aranżacja przestrzenna wnętrza

Płaski rzut, na którym są pokazane ściany działowe, wyposażenie (artykuły AGD, meble, ceramika łazienkowa itd.). Może również zawierać alternatywne oferty aranżacji

Materiały

Informacje na temat farb, płytek podłogowych i ściennych, tapet, parkietu i paneli

Kolorystyka pomieszczeń

Różne szablony kolorystyczne, oryginalne stylowe rozwiązania. Możliwe jest podejście kompleksowe lub propozycje dotyczące poszczególnych elementów wyposażenia domu

Wyposażenie

Poszczególne elementy wyposażenia, lista sklepów

Wizualizacja komputerowa

Dokładny projekt koncepcji mieszkania lub domu

Dane techniczne

Rysunki, pokazujące: rozmieszczenie ścian i ich dokładny rozmiar, położenie ścian działowych lub wyburzonych, lokowanie przyłączy wodno-kanalizacyjnych, kontaktów, punktów elektrycznych/świetlnych. Dodatkowo podaje się informacje o ułożeniu płytki w kuchni/łazience, sposobie podłączenie podłogi o gresu.

Rozdział również może zawierać informacje dotyczące oryginalnych projektów mebli kuchennych lub garderob, wykonanych zgodnie z propozycjami klienta.


Czytaj również: Budżet domowy - 5 sposobów na sprawne zarządzanie, które pozwolą zaoszczędzić


Ile kosztują usługi architekta wnętrz i jak kształtują się te ceny

Oczywiście nie ma jednego cennika dla projektantów wnętrz. Obliczenia prowadzone są indywidualnie. Zazwyczaj koszt projektu jest szacowany w zależności od całkowitej powierzchni mieszkania, ale zależność ta nie jest bezpośrednia. Im mniejszy obszar pokoju, tym trudniej jest wprowadzić niezbędne funkcje, znaleźć wygodne i praktyczne meble.

Biura projektowe szacują swoją pracę na około 30 złotych za metr kwadratowy przestrzeni życiowej, w zależności od całkowitej powierzchni i zakresu prac projektowych (ceny w Warszawie). Prywatni eksperci będą kosztować około 30%-40% taniej niż usługi firm. Jeśli zatem zamówisz tylko rozwiązanie do planowania, może to kosztować nawet 15-20 zł za metr kwadratowy, a pełny projekt będzie kosztować od 25 zł za metr kwadratowy. Ogólnie rzecz biorąc, usługi projektanta wnętrz powinny stanowić 5%-7% kosztów napraw.

Z pomocą poniższego wykresu łatwo porównasz koszt usług architekta wnętrz (w złotych) w mieszkaniach różnego rodzaju w różnych polskich województwach:

 porownywanie koszt usług

Koszt usług architekta wnętrz będzie zależał od tego, czy będzie pracował w mieszkaniu, czy w domu jednorodzinnym.

Koszt metru kwadratowego

Dodatkowo koszt usług architekta będzie zależny od tego, czy działa samodzielnie, czy jest zatrudniony w biurze projektowym. W tym drugim przypadku jego usługi będą droższe.

koszt usług architekta

Oczywiście na koszt pracy architekta będzie też oddziaływał typ wykonywanego przez niego projektu.

koszt pracy architektora

 

Oto przykładowy cennik usług architekta wnętrz w jednym z niewielkich polskich miast:

 przykładowy cennik usług architekta

A oto ceny projektów wnętrz w Warszawie.

Opcja 1.

Cennik za m2

Opcja 2.

 Proektowanie

Opcja 3.

 typy projektow

Opcja 4.

cena projektu

Ze wszystkiego, co zostało powyżej zaznaczone wynika, że koszt usług architekta wnętrz wcale nie jest niski. Dlaczego jednak warto skorzystać z usług takiego specjalisty?

Powód 1. Od razu budowa będzie przeprowadzona tak, jak należy

Projektant nie projektuje wodociągów, kanalizacji, wentylacji, zasilania. Dokonują tego organizacje projektowe na etapie budowy. Jednak przed rozpoczęciem budowy warto zaprosić projektanta do konsultacji - pozwoli to zaoszczędzić nawet 30%–40% na kolejnych naprawach.

 

Powód 2. Oszczędność czasu

Czas to także pieniądze, zwłaszcza jeśli wynajmujesz mieszkanie lub mieszkasz z krewnymi na okres remontu. Lub jeśli naprawiasz mieszkanie z celem jego dalszego wynajmu i liczysz na szybki zysk. Z pomocą architekta zaoszczędzisz nawet 30% czasu!

 

Powód 3. Brak potrzeby przeróbek

Współpracując z architektem wnętrz od pierwszego momentu zrobisz wszystko “jak trzeba”.

 

Powód 4. Łatwe szukanie ekipy remontowej

Projektanci zazwyczaj mają własne ekipy remontowe, które chętnie polecają klientom. Czasami można również zgodzić się i zobaczyć, jak działają bezpośrednio w terenie.


Czytaj również: Ile kosztuje blat kuchenny 2019 - aktualny cennik


Jakie są kroki związane z pracą projektanta wnętrz?

praca projektanta wnetrz

Praca zaczyna się od fazy przygotowawczej. Razem przychodzicie do obiektu, projektant dokonuje pomiarów w każdym pokoju, przedstawiane są pomysły i życzenia.

Drugi etap to tworzenie projektu w postaci szkicu. To tutaj rodzą się opcje układu, meble są rozmieszczane zgodnie z ich możliwymi wymiarami, omawiane są scenariusze przemieszczania się najemców. Razem z projektantem wybierasz najlepszą opcję dla siebie, styl, kolory i materiały, a przy tym wszystkim projektant tworzy szkice lub wizualizacje 3D.

Trzeci etap to tworzenie projektu, który będzie wykorzystywany podczas pracy. Pojawia się w nim zatem  sporo liczb, wykresów i rysunków. W ramach tej dokumentacji będą działać wykonawcy. Na planach i skanach należy wskazać schemat wykończenia podłogi, sufitu i ścian, w tym układ płytek, rozmieszczenie lamp i gniazd, sprzętu hydraulicznego.

Jak postąpić w sytuacji, gdy architekt wnętrz ma zbyt wysokie ceny za usługi?

projekt arhitektora

Nie zalecamy oszczędzać na usługach takiego specjalisty, gdyż najprawdopodobniej nie da to dobrych skutków. Najlepiej jednak pozyskać odpowiednią kwotę - wystarczy na przykład sięgnąć po pożyczkę w Szybkiej Gotówce, gdyż udostępniamy nowym klientom do 6000 zł, a stałym nawet do 10000 zł. Tak możesz na czas uzyskać wszystkie niezbędne fundusze, które pomogą uczynić Twoje mieszkanie naprawdę komfortowym. Następnie już w wygodnym dla Ciebie trybie będziesz mógł spłacić zaciągniętą pożyczkę.

W Szybkiej Gotówce świetnie rozumiemy, że praktycznie dla każdego naszego czytelnika kwestia oszczędzania jest niezwykle ważna. Jednak tak samo, jak nie leczymy się sami, a idziemy po pomoc do specjalisty, podczas urządzania wnętrz domu lepiej zaufać profesjonalistom, których praca będzie cieszyć i czynić życie bardziej komfortowym przez wiele lat!

Życzymy zatem jak najszybciej urządzonego przytulnego i wygodnego mieszkania Twoich marzeń!

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: