Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Czym tak naprawdę jest usługa cashback

Czym tak naprawdę jest usługa cashback

I czy warto z niej korzystać
19.07.2019
173
Czas czytania -
7 min.

W Internecie znajdziemy liczne artykuły, w których spotkamy się z definicją pojęcia “cashback”. W większości przypadków są one naprawdę trudne do zrozumienia, a więc czytelnik nie do końca rozumie, kto, kiedy i w jakim celu powinien zwracać mu pieniądze. Spróbujemy rozwiązać ten problem i jak najdokładniej opowiedzieć o tym, jak funkcjonują serwisy cashback.

Cashback: na czym polega usługa

Cashback: na czym polega usługa

Cashback - to wypłata gotówki podczas płatności za zakupy w sklepie. Niezależnie od tego, czy kupione towary będą kosztować 1 zł, czy 100 zł, dodatkowa wypłata może być dokonywana na dowolną kwotę. Zarówno dokonanie zakupów, jak i wypłata pieniędzy odbywa się w trybie automatycznym, ponadto nie istnieją żadne ustalone przez bank dodatkowe limity na dokonywanie takich operacji. Po skorzystaniu z usługi cashback rachunek klienta jest obciążany kwotą w ramach jednej transakcji.

W portfelach obywateli Polski znajduje się ponad 32 miliony plastikowych kart, około połowa z nich stosuje swoje karty kredytowe do wypłaty gotówki w bankomatach. Takie wypłaty nie zawsze są jednak wygodne, gdyż często odpowiedni bankomat znajduje się daleko od nas, a będące w pobliżu pobierają wysoką prowizję za taką transakcję. Rozwiązanie problemu istnieje i nazywa się cashbackiem. Ta usługa pojawiła się na polskim rynku w 2006 roku i obecnie cieszy się sporą popularnością wśród Polaków. Niemniej jednak najbardziej popularna jest ta usługa w Europie Zachodniej. 80% Brytyjczyków uważa, że jest to naprawdę dogodny sposób uzyskania gotówki, a 40% z nich korzysta z cashbacku systematycznie.

Dlaczego statystyki w Polsce są znacznie niższe? Problem tkwi w tym, że wielu Polaków po prostu nie wie o takiej możliwości lub myli serwis cashback z niemniej wygodnym serwisem moneyback, o którym przeczytasz w naszym artykule. Natomiast statystyki świadczą o tym, że gdy obecnie w kraju funkcjonuje około 60 tysięcy bankomatów, wypłaty pieniędzy w ramach programu cashback można dokonać w ponad 160 tysiącach punktów handlowych.

Statystyka w Polsce

Początkowo cashbackiem nazywano zarówno wypłatę gotówki podczas zakupów, jak i zwrot części wydanych pieniędzy na konto bonusowe użytkownika. Dość szybko jednak ta druga usługa zaczęła nazywać się moneyback, natomiast w odniesieniu do klasycznego cashback używano też innych określeń:

IdeaBank Wypłata środków w POS – usługa Płać kartą i wypłacaj
Orange Finance Wypłata gotówki w bankomatach na terenie kraju lub kasie sklepu – MasterCard CashBack
T-Mobile Usługi Bankowe Realizacja transakcji MasterCard Płać Kartą i Wypłacaj

Między cashbackiem a wypłatą gotówki z bankomatu istnieją pewne różnice. Jest to przede wszystkim wymaganie dotyczące dokonania zakupu w sklepie, aby mieć możliwość jednoczesnej wypłaty gotówki. Ponadto sprzedawca może odmówić wypłaty w przypadku, gdy będzie posiadać w kasie niewystarczającą ilość gotówki.

Wziąć pożyczkę

Jakie karty można wykorzystać w systemie cashback?

Jakie karty można wykorzystać w systemie cashback?

Cashback jest usługą bankową dostępną dla użytkowników kart bankowych. Z usługi cashback użytkownik może skorzystać od razu po aktywacji karty Visa lub MasterCard. Spowoduje to odpowiednio obniżenie limitu wypłat bezgotówkowych, których można dokonać za pomocą karty.

Tak naprawdę może to być dowolna karta funkcjonująca w systemie Visa lub MasterCard. Dodatkowo istnieją też inne wymagania:

 • Powinna to być karta płatnicza;
 • Bank, który wydał kartę, powinien pracować w systemie cashback;
 • Agent rozliczeniowy punktu handlowo-usługowego powinien akceptować program cashback.

Średnia wartość pojedynczej wypłaty sklepowej w latach 2007-2018 wyglądała w następujący sposób:

Wartość pojedynczej wypłaty sklepowej w latach 2007-2018

Wziąć pożyczkę

Jakie banki pracują w systemie cashback?

W 2006 roku na dołączenie do systemu cashback zdecydowały się tylko trzy wielkie polskie banki (mBank, MultiBank oraz PKO BP), ale już po kilku latach liczba uczestników znacznie wzrosła. Według stanu na lipiec 2019 roku w systemie cashback działało 30 największych polskich banków. Wśród nich:

 • ING Bank Śląski;
 • Millenium Bank;
 • PKO Bank Polski;
 • Nest Bank,
 • SGB-Bank;
 • Bank Pekao SA;
 • MultiBank i inne.

Są też polskie banki, które do dzisiaj nie współpracują z systemem cashback:

 • Getin Noble Bank;
 • BOŚ Bank;
 • Toyota Bank.

Jak skorzystać się z usługi cashback

Jak skorzystać się z usługi cashback

Jeśli jesteś zainteresowany usługą cashback, wówczas powinieneś wiedzieć, które punkty sprzedaży na terenie Polski akceptują tę usługę. Okazuje się, że tak naprawdę w kraju już ponad 64 tysiące centrów sprzedaży chętnie działa w tym systemie

Jak dowiedzieć się o możliwości skorzystania z usługi cashback? Jeżeli dany punkty świadczy taką usługę, na drzwiach wejściowych, na witrynie lub przy kasie zobaczysz informującą o tym specjalną naklejkę.

Mastercard

Dodatkowo, zawsze można zapytać sprzedawcę, czy możliwe jest wypłacenie pieniędzy w danym miejscu, korzystając z usługi cashback.

Korzystanie z usługi cashback jest naprawdę proste:

 1. Należy sprawdzić, czy wybrany punkt sprzedaży lub świadczenia usług jest uczestnikiem systemu cashback;
 2. Przed dokonaniem płatności za zakup trzeba poinformować sprzedawcę o tym, że chcemy skorzystać z cashback oraz podać kwotę, którą będzie chciało się wypłacić;
 3. Należy dokonać potwierdzenia transakcji (poprzez podanie kodu PIN lub pozostawienie własnego podpisu na rachunku);
 4. Trzeba sprawdzić, czy kwota podana na paragonie zgadza się z kwotą, wydaną Ci przez sprzedawcę (uważaj, gdyż na paragonie powinny znaleźć się dwie kwoty - jedna to potwierdzenie opłaty zakupów, druga - wypłaty gotówki);
 5. W przypadku, gdy sprzedawca o to poprosi, należy potwierdzić również fakt wypłaty gotówki.

Wziąć pożyczkę

Ile kosztuje usługa cashback

Osobliwością usługi cashback jest również to, że w ciągu dnia można skorzystać z niej wielokrotnie. Zatem nawet jeśli limit jednej transakcji wynosi tylko 300 zł, dokonując zakupów kilka razy można wypłacić znacznie większą kwotę. Dopóki nie zostanie osiągnięty dzienny limit ustalony przez bank, z którego korzystamy.

Pobranie gotówki z kasy sklepu dla właścicieli kart MasterCard i Visa jest całkiem darmowe:

 • Maksymalna 1-razowa kwota dla właścicieli MasterCard - 500 zł;
 • Maksymalna 1-razowa kwota dla właścicieli Visa - 300 zł.

Z innej strony nie warto zapominać o prowizji, którą może pobierać bank. Warto zapytać o nią wcześniej, niż rozpocznie się korzystanie z cashbacku, gdyż w niektórych organizacjach korzystanie z usługi jest całkiem darmowe, a w niektórych może mieć pewną cenę.

Najczęściej prowizja banku za korzystanie z usługi cashback w ogóle nieobecna lub wynosi 0,5 - 1 zł.

Citi Handlowy 0 zł
ING 0 zł
mBank 0 zł
Bank Pocztowy 0 zł
Millennium 0 zł
Aliore 0 zł
Credit Agricole 0 zł
Euro Bank 0 zł
Deutsche Bank 0 zł
Getin 0 złj
Santander 1,5 zł
PKO Bank Polski 1 zł
KBS 1 zł
BGŻ BNP Paribas 1 zł
Pekao BP 0,99 zł

Zalecamy jednak wstępną konsultację w swoim banku odnośnie tego, ile dokładnie będzie wynosiła ta kwota. Ponadto nie warto zapominać, że wypłata pieniędzy w bankomatach nie należących do banku, z którego korzystamy, może zostać obarczona znacznie wyższą kwotą.

Wziąć pożyczkę

Zalety usługi cashback

Zalety usługi cashback

Podstawowe zalety usługi cashback:

 • Można pilnie wypłacić niewielką kwotę, nie poszukując najbliższego bankomatu;
 • Oszczędność czasu, gdyż jednocześnie dokonywane są zakupy i wypłacana gotówka;
 • Z każdym rokiem liczba punktów, pracujących w systemie cashback, wzrasta, co czyni korzystanie z tej usługi jeszcze bardziej wygodnym.

Usługa cashback zdecydowanie jest łatwa i wygodna w korzystaniu. Niestety sporo posiadaczy kart Visa i MasterCard nadal słabo orientuje się w tym, jakie możliwości kryją znajdujące się w ich portfelach karty bankowe. Banki, które praktycznie nie informują klientów o takich usługach, jak cashback nie ułatwiają sytuacji. Inicjatywę postanowiły wziąć w swoje ręce polskie sklepy, w tym Żabka. W wielu sklepach tej franczyzy zostały zainstalowane tak zwane “Żabkomaty”, za pomocą których można łatwo wypłacić gotówkę. Została przeprowadzona akcja promocyjna o tym, jak funkcjonują takie urządzenia. W programie uczestniczą też inne sklepy:

 • Carrefour;
 • Stacja Bliskar;
 • Krakowski Kredensr;
 • Drogeria Daylir;
 • Freshmarketr;
 • Dinor;
 • Ruchr;
 • Saturn r;
 • Media Marktr;
 • POLOmarketr;
 • Twój Marketr;
 • Małpka Express etc.r

Jeśli chcesz w prosty sposób dowiadywać się o tym, jakie sklepy działają w systemie cashback, a nie masz czasu na ich poszukiwanie w Internecie, warto pobrać jedną z licznych aplikacji. Korzystając z nich możesz dodatkowo zaoszczędzić, gdyż wiele oferuje zniżki i prowadzi promocje dla swoich użytkowników. Pamiętaj, że każda dokonana transakcja pozwala wypłacać z konta maksymalnie 500 zł.

Wziąć pożyczkę

Cashback a reklamacje

Jak każda usługa bankowa, usługa cashback może zostać zrealizowana nieprawidłowo. W sytuacji, gdy nasz rachunek uległ zmniejszeniu, a kwota nie została wypłacona, można złożyć reklamację. Dochodzenie roszczeń jest możliwe w każdej sytuacji, kiedy usługa zostaje wykonana w sposób nienależyty lub niewykonana w ogóle. Przede wszystkim trzeba zwrócić się do banku, który wydał kartę. W tym celu powinniśmy posiadać wydruk rachunku, który potwierdzi płatność za zakupy oraz potwierdzenie wypłaty gotówki w ramach programu cashback. Wszystkie inne informacje, dotyczące reguł składania reklamacji, można znaleźć w umowie zawartej z bankiem, dodatkowo w tym dokumencie znajdą się informacje dotyczące:

 • Miejsca, w którym może zostać złożona reklamacja i forma, według której powinna ona być wypełniona;
 • Termin, w którym reklamacja będzie rozpatrzona przez bank;
 • Sposób, w jaki bank wyśle informacje potwierdzające rozpatrzenie reklamacji.

Reklamację można złożyć na różne sposoby:

Po złożeniu reklamacji powinna zostać rozpatrzona w ciągu 30 dni, jeśli sytuacja jest bardzo skomplikowana, termin rozpatrzenia reklamacji może być przedłużony do 60 dni.

Zdecydowanie warto korzystać z usługi cashback, a więc zalecamy udać się do najbliższego banku i dokładnie dowiedzieć się, czy akceptuje on wypłatę gotówki w kasach sklepowych. Jeśli okaże się, że tak, wtedy warto uzyskać informacje na jakich warunkach. Oszczędzaj swój czas i pieniądze. Wówczas Twoje życie zdecydowanie stanie się lepsze. Jeśli jednak nie masz na koncie wystarczającej kwoty, a chcesz dokonać pilnych zakupów, Szybka Gotówka zawsze jest gotowa udzielić Ci pomocy. Zatem serdecznie zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą.

Wziąć pożyczkę

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: