Własna działalność gospodarcza i dofinansowania dla firm - poradnik dla przedsiębiorców
Urząd pracy a dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej. Opowiadamy o działalności gospodarczej i możliwościach jej rozwoju.Dla jednych własna działalność gospodarcza to utrapienie, a dla innych marzenie. Z całą pewnością wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością i wysiłkiem, ale kto nie chciałby być sam dla siebie szefem? Początkujący przedsiębiorcy często szukają różnych form wsparcia finansowego, tak aby móc się rozwijać i generować coraz to większe zyski - dlatego też dzisiaj nieco więcej opowiemy Wam o prowadzeniu działalności gospodarczej i możliwościami dofinansowania. Zapraszamy do lektury!
Czym charakteryzuje się własna działalność gospodarcza?
Własna działalność gospodarcza to inaczej praca na własny rachunek. Wiele osób, które dotychczas pracowały, jako freelancerzy, czy na podstawie umowy zlecenie/o dzieło, decydują się na założenie własnej firmy. Swoją działalność zakładają również osoby, które chcą odejść z etatu i rozpocząć własny biznes.
Prowadzenie firmy to często wiele wyrzeczeń i pracy, jednak odpowiednim zaangażowaniem i pracą można osiągnąć bardzo duży sukces. Zakładając swoją firmę, trzeba liczyć się z ponoszeniem czasami dużego ryzyka - przedsiębiorcy muszą podejmować odważne i strategiczne decyzje, które mają dalszy wpływ na rozwój firmy.
Działalność gospodarcza (własna firma) - co musisz wiedzieć?
Na początku kilka słów na temat działalności gospodarczej. Jest to ciągła praca zarobkowa na własny rachunek - praca ta jest wykonywana we własnym imieniu. Zgodnie z definicją działalność gospodarcza (jednoosobowa) ma kilka cech:
- jej głównym celem jest zarobek;
- ma pewien charakter prowadzenia - np. działania marketingowe;
- działania w firmie mają charakter powtarzalny;
- wykonywana jest we własnym zakresie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rozróżnia się trzy typy działalności jednoosobowych:
- nierejestrowana;
- rejestrowana;
- regulowana.
Działalność nierejestrowana:
Jest przeznaczona dla osób, które od 5 lat nie prowadziły firm i ich miesięczny przychód w każdym miesiącu nie jest większy niż 50% kwoty minimalnej pensji - w obecnym roku jest to niewiele ponad 1500 zł.
Kilka faktów o działalności nierejestrowanej:
- nie trzeba dokonywać wpisów w CEIDG lub innych urzędach;
- nie trzeba płacić ZUS-u;
- nie płaci się zaliczek na podatek;
- obowiązkiem jest tylko prowadzenie ewidencji sprzedaży.
Działalność rejestrowana:
Czyli normalnie zarejestrowaną działalność we wszystkich urzędach. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest płacenie podatków czy składek ZUS.
Działalność regulowana:
Jest to działalność, w przypadku której potrzebne są dodatkowe pozwolenia lub przepisy - ze względu na jej rodzaj, m.in.:
- związana z praktykami lekarskimi;
- związana z praktykami pielęgniarskimi;
- związana z przechowywaniem dokumentów;
- związana z wyścigami konnymi;
- związana z usługami detektywistycznymi;
- związana z prowadzeniem kantoru.
Jak założyć swoją firmę?
Założenie własnej działalności jest bardzo proste i szybkie - można to nawet zrobić po zalogowaniu się na platformę rządową przez bank lub profil zaufany. Proces ten jest całkowicie bezpłatny.
Osoby, które chcą założyć działalność gospodarczą muszą przygotować formularz o wpis do CEIDG - można to zrobić na stronie ministerstwa, przez platformę e-PUAP, listem poleconym lub osobiście. Następnym krokiem jest zdobycie nr NIP i REGON - numery te są nadawane od razu po zarejestrowaniu działalności (rozpatrzeniu wniosku o wpis do CEIDG).
W przypadku niektórych rodzajów działalności potrzebne są również dodatkowe licencje lub koncesje, np. na alkohol. Za takie pozwolenia trzeba uiścić dodatkowe opłaty, dodatkowe dokumenty są potrzebne w przypadku rozpoczynania działalności m.in. w poniżej wymienionych zakresach:
- w przypadku prac wydobywczych w kopalniach;
- w przypadku produkcji materiałów wybuchowych czy broni i podobnych artykułów;
- w przypadku działalności związanej z różnego rodzaju paliwami;
- w przypadku działalności związanych z ochroną;
- w przypadku działalności związanej z programami nadawanymi w radiach i telewizji;
- w przypadku działalności związanej z lotnictwem;
- w przypadku działalności związanych z transportem towarów;
- w przypadku działalności związanej z prowadzeniem agencji pracy.
Kolejnym etapem organizacyjnym jest wyrobienie pieczątki firmowej - o ile nie ma odnośnie tego żadnych regulacji, to czasami jest to przydatne (przy podpisywaniu dokumentów). Na pieczątce powinny znajdować się informacje, takie jak:
- nazwa i logo firmy;
- siedziba firmy (adres);
- nr NIP i REGON;
- dane kontaktowe - nr telefonu czy adres e-mail.
Każdy przedsiębiorca musi również założyć firmowy rachunek bankowy - co więcej, banki często oferują możliwość prowadzenia księgowości w ramach prowadzonej firmy.
Ile kosztuje prowadzenie firmy?
Każdy przedsiębiorca musi wybrać skalę opodatkowania, do wyboru jest:
- opodatkowanie na zasadach ogólnych - stawka podatku na poziomie 17% i 32% w zależności od przychodu;
- podatek liniowy - stawka 19%;
- ryczałt - tutaj jest wiele stawek procentowych, w zależności od wykonywanej działalności.
Oprócz podatku każdy przedsiębiorca musi opłacać składki ZUS. Świeżo założone formy przez pierwsze pół roku mają obowiązek opłacania tylko składki zdrowotnej - jest to tzw. ulga na start. Po tym czasie przedsiębiorca przechodzi na ZUS preferencyjny (jest on znacznie niższy od tego docelowego). Dopiero po 2,5 roku prowadzenia działalności jest się zobligowanym do opłacania pełnych składek ZUS.
Czytaj również: Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022 - terminarz i grupy
Dofinansowania dla działalności gospodarczej - gdzie szukać możliwości rozwoju?
Każdy przedsiębiorca chce się rozwijać. Niestety nie zawsze mamy na to odpowiednie fundusze, dlatego też z pomocą przychodzą różne programy pomocowe. Dodatkowe pieniądze można dostać zarówno na rozwój, jak i podjęcie nowej działalności (założenie). Wyróżniamy wiele różnych programów na dofinansowanie własnej firmy, np.:
- dotacje z urzędu pracy;
- dotacje unijne;
- finansowanie startupów;
- dofinansowania z Polskiego Funduszu Rozwoju;
- inicjatywa JEREMIE.
Dofinansowania unijne mają bardzo szeroki zakres. Można korzystać z pomocy organizowanych przez m.in. ARiMR - Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czy UM - Urzędu Marszałkowskiego lub z Funduszy Europejskich. Ilość programów pomocowych jest ogromna.
Przygotowane są dofinansowania zarówno dla osób, które są rolnikami (na KRUSie) i chcą założyć własną działalność, czy na rozwój istniejącej firmy i doposażenie stanowisk pracy. Dofinansowania obejmują również projekty, których wartość osiąga nawet miliony złotych i np. w programach Badanie i Rozwój. Osoby, które chcą uzyskać pomoc na założenie swojej firmy lub przedsiębiorcy, którzy już aktywnie działają na rynku, mogą bez większych problemów znaleźć i skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań. Należy jednak pamiętać o zapisach w umowie i warunkach, które należy spełnić - w innym przypadku grozi to zwrotem uzyskanych pieniędzy.
Urząd pracy a dofinansowanie na założenie własnej działalności gospodarczej
W tym miejscu skupimy się na dofinansowaniach organizowanych przez Urzędy Pracy - nabór ten jest ciągły, a o konkrety należy dowiadywać się w swoim (ze względu na miejsce zameldowania) urzędzie pracy.
Urząd pracy oferuje zarówno dofinansowania dla istniejących firm, np. doposażenie stanowiska pracy - dodatkowe pieniądze w ramach zatrudnienia kolejnego pracownika, jak i dla tych, które mają dopiero powstać - pieniądze na zakup potrzebnego sprzętu do rozpoczęcia prowadzenia firmy.
W przypadku dotacji na podjęcie (założenie) własnej działalności trzeba spełniać kilka warunków:
- trzeba być osobą bezrobotną, opiekunem osoby niepełnosprawnej (bez pracy) lub absolwentem klubu integracji sensorycznej;
- we wniosku należy podać dokładną kwotę, jaką chce się otrzymać;
- należy dokładnie opisać rodzaj i sposób funkcjonowania planowanej do utworzenia firmy;
- dokładny wykaz wydatków;
- formę zabezpieczenia pieniędzy (otrzymanej dotacji).
Wniosek o dofinansowanie należy złożyć przed założeniem firmy. Można uzyskać nawet 30 000 zł - pieniądze te są bezzwrotne, a warunkiem otrzymania dotacji jest prowadzenie firmy przez następne 12 miesięcy. Otrzymane pieniądze muszą być przeznaczone na zakup sprzętu wskazanego w biznesplanie i wniosku - jest to dokładnie weryfikowane podczas kontroli.
Co ważne, dotacja nie jest przeznaczona dla osób, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy prowadziły firmę lub korzystały już wcześniej z tego rodzaju pomocy. Wiemy jedna, że czasami 30 000 to zbyt mało (co więcej urządzenia kupowane w ramach dofinansowania muszą być nowe), dlatego też, gdy proponowana pomoc jest zbyt mała można skorzystać z pomocy Szybka Gotówka. Taka propozycja finansowa jest również dobra dla osób, które nie chcą się zobowiązywać względem urzędów na następne miesiące lub lata.
Okres
dni