Koniec roku 2021 zbliża się wielkimi krokami, dlatego też zaczynamy zastanawiać się, jak będą wyglądały dni wolne w 2022. W tym roku mieliśmy aż 13 dni świątecznych. Niektóre z nich wypadaly w dni powszedni, inne w eekendy. Przedstawimy Wam teraz, jak będą wyglądały dni wolne od pracy i szkoły w 2022 roku. Zapraszamy do lektury!
W 2022 roku będzie trzynaście dni świątecznych, a aż 4 z nich wypadną w niedziele. Będą to święta:
17 kwietnia - Wielkanoc,
1 maja - Święto Pracy,
5 czerwca - Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki,
25 grudnia - Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.
Pomijając dni świąteczne w 2022 roku czeka na nas 114 dni wolnych od pracy (weekendy i święta). W związku z tym pracujących będzie 251. Jeśli dobrze zaplanujecie swój urlop i weźmiecie pod uwagę dni świąteczne możecie zaplanować sobie aż 5-6 długich weekendów, ponieważ większość świątecznych dni wypada w poniedziałek, wtorek, czwartek lub piątek. Długi weekend możecie sobie zaplanować przy okazji:
Święta Trzech Króli,
Majowych świąt, tj. Święta Pracy i Konstytucji 3 Maja,
Bożego Ciała,
Święta Wojska Polskiego,
Wszystkich Świętych,
Święta Niepodległości.
W wielu firmach właśnie teraz planuje się urlopy na rok 2022, dlatego też dobrze jest uwzględnić długie weekendy w swoich planach urlopowych.
Kiedy wypadają święta w 2022 roku?
W Polsce zarówno święta Państwowe, jak i kościelne są dniami wolnymi od pracy, dlatego też w niektórych miesiącach wypadają dni wolne nawet dwa razy. Zatem, jak wypadają święta w 2022 roku? Już przedstawiamy:
Dni wolne od pracy 2022 kalendarz:
1 stycznia, czyli Nowy Rok wypada w sobotę.
6 stycznia – Trzech Króli, wypada w czwartek,
17 kwietnia i 18 kwietnia – Wielkanoc, standardowo wypada w niedzielę i poniedziałek,
1 maja – Święto Pracy, wypada w niedziele,
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja, wypada we wtorek,
5 czerwca – Zielone Świątki, wypada w niedziele
16 czerwca – Boże Ciało, wypada w czwartek,
15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, wypada w poniedziałek,
1 listopada – Wszystkich Świętych, wypada we wtorek,
11 listopada – Święto Niepodległości, wypada w piątek,
25 grudnia i 26 grudnia – Boże Narodzenie, wypada w niedzielę i poniedziałek.
Przedstawione dni wolne od pracy w 2022 przysługują ustawowo każdemu pracownikowi zatrudnionemu na etat. Warto już teraz zaopatrzyć się w kalendarz świąt, aby wiedzieć, kiedy w 2022 roku przypadają dni wolne. Niestety przedstawiciele niektórych zawodów muszą pracować również w dni świąteczne. Zaliczamy do nich m.in. służby ratownicze, osoby pracujące w transporcie publicznym, czy o charakterze społecznym i publicznym. W święta zazwyczaj pracują m.in. policjanci, rolnicy, służby drogowe czy nawet firmy transportowe. Przedstawimy Wam teraz, jak wygląda odbiór dni wolnych za święta w 2022 roku.
Odbiór dnia wolnego za święto w 2022 roku – kiedy się należy?
Jeżeli dzień świąteczny wypada w dniu powszednim, a przedstawiciele niektórych zawodów muszą się stawić w pracy, np. lekarze aby odbyć dyżur, to zazwyczaj otrzymuje od pracodawcy dodatkowy dzień urlopu w innym terminie. W sytuacjach, gdy nie ma takiej możliwości pracownik powinien otrzymać dodatek w wysokości 100 procent wynagrodzenia w stawce takiej, jak za nadgodziny.
Inną kwestią jest to, czy dzień wolny za święta, które wypadają w niedzielę 2022 także podlegają podobnym zasadom? Niestety, jeśli święto przypada w niedzielę, to pracodawca nie musi oddawać takiego dnia.
Długie i wolne weekendy 2022 – jak je zaplanować?
W 2022 roku będziemy mogli liczyć aż na cztery długie weekendy bez potrzeby brania dodatkowego dnia wolnego, ponieważ wypadają one w piątek lub poniedziałek. Najkorzystniej prezentują się tutaj dni wolne w sierpniu 2022 – Święto Wojska Polskiego wypada w poniedziałek, dlatego bez problemu pozwala przedłużyć to weekend o jeden dzień. Podobną sytuację mamy 11 listopada, w Wielkanoc oraz w Boże Narodzenie.
Podsumowując długie i wolne weekendy w 2022. Możemy liczyć jeszcze na wolne w następujące dni:
długi weekend przy okazji Święta Trzech Króli,
weekendu majowego,
Bożego Ciała.
Wcześniej będziemy mieli jeszcze okazję na długi weekend w trakcie Świąt Wielkanocnych, których drugi dzień zawsze przypada na poniedziałek – w 2022 roku będzie to 17 kwietnia.
Podsumowując, święta i dni wolne 2022 pozwolą nam dość dobrze wypocząć. Jeśli odpowiednio wykorzystamy swój urlop, możemy zyskać kilka ciekawych długich weekendów. Na uwagę pod tym względem zasługuje również czerwiec i sierpień, gdzie jeden dzień dodatkowego urlopu da nam 4 dni wolnego, bo w czwartek i w poniedziałek przypadają poniższe święta:
Boże Ciało w czerwcu;
Święto Wojska Polskiego.
Boże Narodzenia 2022 będzie miało miejsce w niedzielę i poniedziałek. Jeżeli zdecydujemy się na urlop w piątek lub wtorek, to zyskamy na świętowanie aż cztery dni wolnego. Sylwester 2022 wypada w sobotę.
Prawo pracy i zmiany w 2022 roku
Skoro poruszamy temat pracy, to warto jeszcze poruszyć zagadnienie związane ze zmianami w prawie pracy. Na uwagę zasługują poniższe zmiany w roku 2022:
podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł,
wprowadzenie ulgi dla klasy średniej,
wprowadzenie nowego ładu,
zmiana zasad ustalania wysokości składek zdrowotnych,
ograniczenie pracy na czarno,
skrócenie czasu na pobieraniu zasiłku po zakończonej pracy,
podniesienie zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu do 80%.
W 2022 roku rządzący planują wprowadzić zmiany w prawie pracy, jednak nadal toczą się na ten temat dyskusje. Poruszane są tematy urlopów na żądanie oraz przymusu wykorzystania urlopu w danym roku kalendarzowym. Rządzący szukają również sposobów ograniczenia zatrudnienia na umowy cywilnoprawne.
Podsumowując, rok 2022 zapowiada się ciekawie. Warto jednak skupić się na pozytywnych aspektach, takich jak dni wolne od pracy i długie weekendy, które pozwolą nam wypocząć albo przeżyć ekscytującą przygodę. W razie potrzeby wsparcia finansowego wiadomo, gdzie można uderzać po pomoc – na naszą platformę SzybkaGotowka.pl!