Główna > Finanse > Styl życia > Święta i dni wolne od pracy w Polsce 2019

Święta i dni wolne od pracy w Polsce 2019

Sprawdź, kiedy odpoczniesz w 2019 roku!
03.04.2019
1147
Czas czytania -
5 min.

Kolejny rok już za pasem. A to, co niezmiernie interesuje wielu z nas, to nic innego jak dni wolne od pracy w 2019 roku. W 2018 roku mieliśmy aż 14 dni świątecznych, z czego 10 wypadało w powszednie dni, czyli były wolne. Rok 2019 będzie pod tym względem podobny. Jednak zyskamy możliwość na nieco dłuższe urlopy za sprawą korzystnej konfiguracji dni wolnych od pracy, która podaruje nam kilka długich weekendów.

Wolne dni od pracy 2019 – ile ich będzie?

Łącznie dni wolnych od pracy w 2019 z powodu świąt będzie trzynaście. Jednak tylko dziesięć z nich przypadnie na dni powszednie. Pozostałe trzy niestety wypadają w niedzielę i są to święta:

 1. Trzech Króli – 6 stycznia.
 2. Wielkanoc – 21 kwietnia.
 3. Zielone Świątki – 9 czerwca.

Nie jest to jednak wcale zły wynik. Wliczając wszystkie weekendy i święta 2019, będziemy sobie odpoczywać aż 114 dni. Tym samym liczba dni pracujących w 2019 wyniesie 251. To jednak jeszcze nie wszystko! Jeśli będziemy odpowiednio zarządzać swoim urlopem, możemy zyskać jeszcze więcej długich weekendów.

Pozwolą nam na to niezwykle korzystnie rozlokowane w kalendarzu święta w maju 2019, a także święta w czerwcu, sierpniu, listopadzie i oczywiście w grudniu. Wystarczy trochę kreatywności i oczywiście szybkiego działania, ponieważ w wielu przedsiębiorstwach i firmach plany urlopowe tworzone są już na początku roku – dlatego trzeba się spieszyć z planowaniem. Jeśli nam się uda, to możemy liczyć w 2019 roku na pięć długich weekendów.

Kiedy wypadają święta w 2019 roku?

Za plus można uznać to, że dni wolne od pracy w Polsce przypadają zarówno na święta państwowe, jak i święta kościelne. Łącznie jest to aż jedenaście świąt, gdzie dwa z nich trwają po dwa dni świąteczne. W ten sposób dni wolne od pracy 2019 wypadają w aż siedmiu różnych miesiącach – w niektórych nawet podwójnie. Kiedy zatem wypadają święta w 2019 wolne od pracy?

Dni wolne od pracy 2019 kalendarz:

 • 1 stycznia święto noworoczne – czyli Nowy Rok
 • 6 stycznia – Trzech Króli
 • 21 kwietnia i 22 kwietnia – Wielkanoc
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
 • 9 czerwca – Zielone Świątki
 • 20 czerwca – Boże Ciało
 • 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Święto Niepodległości
 • 25 grudnia i 26 grudnia – Boże Narodzenie

Powyższe dni wolne od pracy w 2019 przysługują ustawowo każdemu pracownikowi zatrudnionemu na etat. I warto już zaopatrzyć się w kalendarz świąt, aby wiedzieć, kiedy w 2019 roku przypadną dni wolne. Są niestety takie profesje, które wymagają wstawienia się w pracy także w święta. Należą do nich nie tylko służby ratownicze, ale również szereg zawodów o charakterze społecznym i publicznym. W takie dni zazwyczaj pracują policjanci, piekarnie, hodowcy, rolnicy, służby drogowe czy firmy transportowe oraz komunikacja publiczna. Jak wygląda odbiór dnia wolnego za święto w 2019 roku?

Odbiór dnia wolnego za święto w 2019 roku – czy się należy?

Jeśli w danym dniu powszednim, który jest wolny od pracy, ktoś ze względu na wykonywany zawód musi stawić się w pracy – np. po to, aby odbyć dyżur, to z reguły otrzymuje od pracodawcy dodatkowy dzień urlopu w innym terminie. W przypadku, gdy taka możliwość nie istnieje, to pracownik powinien otrzymać dodatek w wysokości 100 procent wynagrodzenia w stawce takiej, jak za nadgodziny.

Inną kwestią jest to, czy dzień wolny za święto w niedzielę 2019 także podlega podobnym zasadom? Niestety, jeśli święto przypadło w niedzielę, to pracodawca nie musi oddawać takiego dnia. Co istotne, dodanie do dni wolnych od pracy święta Trzech Króli zlikwidowało również obowiązek zwrotu dnia wolnego od pracy w święto przypadające w sobotę. Co prawda święta w sobotę w 2019 roku nie występują. Jednak w następnym roku przepadną nam z tego powodu aż dwa wolne dni.

Długie i wolne weekendy 2019 – jak je zaplanować?

W 2019 roku będziemy mogli liczyć aż na trzy długie weekendy, które wystąpią naturalnie. Czyli nie będziemy musieli brać dodatkowego dnia wolnego, aby cieszyć się dłuższym odpoczynkiem. Najkorzystniej prezentują się tutaj dni wolne w maju 2019 – czyli długi weekend majowy. Wolne od pracy Święto Konstytucji 3 maja wypada w piątek, co bez problemu pozwala przedłużyć weekend o jeden dzień. Jeśli jednak weźmiemy sobie dodatkowy jednodniowy urlop, to korzystając z wolnego dnia 1 maja – czyli Święta Pracy, możemy zyskać aż 5 dni wolnego!

Kreatywni mogą dodatkowo wziąć jeszcze wolny poniedziałek i wtorek (29 i 30 kwietnia). Wtedy liczba dni wolnych z okazji majowego weekendu sięgnie aż dziewięciu!A to już jest porządny urlop, który świetnie nadaje się na jakiś dłuższy wyjazd – nawet za granicę! Co istotne, to nie jedyne długie i wolne weekendy 2019. Możemy liczyć jeszcze na:

 • długi weekend przy okazji Wszystkich Świętych – 1 listopada wypada w piątek,
 • kolejny długi weekend w listopadzie z okazji Święta Niepodległości – 11 listopada wypada w 2019 roku w poniedziałek.

 Dni wolne od pracy

Wcześniej będziemy mieli jeszcze okazję na długi weekend w trakcie Świąt Wielkanocnych, których drugi dzień zawsze przypada na poniedziałek – w 2019 roku będzie to 22 kwietnia.

Podsumowując, święta i dni wolne 2019 pozwolą nam dość dobrze wypocząć. Jeśli odpowiednio wykorzystamy swój urlop, możemy zyskać kilka ciekawych długich weekendów. Na uwagę pod tym względem zasługuje również czerwiec i sierpień, gdzie jeden dzień dodatkowego urlopu da nam 4 dni wolnego, bo na czwartek przypadają wolne w:

 • Boże Ciało w czerwcu;
 • Święto Wojska Polskiego i Wniebowstąpienia NMP w sierpniu.

Boże Narodzenia 2019 będzie miało miejsce w środę i czwartek. Jeśli zdecydujemy się na urlop w piątek, to zyskamy na świętowanie aż pięć dni wolnego. Sylwester 2020 wypada niestety we wtorek, a więc kolejny Nowy Rok będziemy świętować w środę.

Prawo pracy i zmiany w 2018/2019 roku

Skoro poruszamy temat pracy, to warto jeszcze poruszyć zagadnienie zmian w prawie pracy, z którymi mamy do czynienia już od listopada tego roku. Na uwagę zasługuje wprowadzenie maksymalnego limitu trwania umów na czas określony w przypadku osób zatrudnionych przynajmniej od 22 lutego 2016 roku. Łączne zatrudnienie na czas określony nie może przekroczyć 33 miesięcy.

Inną zmianą jest również zaostrzenie warunków 18 – miesięcznego limitu wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy. Agencje pracy tymczasowej nie będą mogły już kierować pracowników do tych samych pracodawców. Może to spowodować załamanie się rynku agencji pracy tymczasowej. Z drugiej strony może przełożyć się to na wzrost zatrudnienia na stałe.


Czytaj również: Najlepsze polskie festiwale muzyczne 2019


W 2019 roku rządzący planują wprowadzić zmiany w prawie pracy, jednak nadal toczą się na ten temat dyskusje. Poruszane są tematy urlopów na żądanie oraz przymusu wykorzystania urlopu w danym roku kalendarzowym. Rządzący szukają również sposobów ograniczenia zatrudnienia na umowy cywilnoprawne.

Tak że rok 2019 zapowiada się ciekawie. Warto jednak skupić się na pozytywnych aspektach, takich jak dni wolne od pracy i długie weekendy, które pozwolą nam wypocząć albo przeżyć ekscytującą przygodę. W razie potrzeby wsparcia finansowego wiadomo, gdzie można uderzać po pomoc – na naszą platformę SzybkaGotowka.pl!

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: