Szlaki turystyczne Tatry. Top 5 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków
Jakie są najciekawsze szlaki turystyczne w Tatrach? Co warto zobaczyć i które szczyty w Tatrach okażą się dobre dla początkujących?Tatry oraz szlaki turystyczne w Tatrach to jeden z największych skarbów polskiej przyrody. Chociaż góry kojarzą się nam zapewne raczej z realiami zimowymi i śniegiem, to jednak naprawdę warto podziwiać tatrzańskie widoki także latem.
Wybierając się na szlaki w Tatrach latem, musimy jednak pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Góry bywają groźne, wszyscy o tym wiemy. Latem zagrożenie jest nieco inne. Warto więc nie tylko dokładnie zaplanować letnie zwiedzanie szlaków w Tatrach, ale też dobrze przygotować się do wędrówki po polskich górach.
W tym tekście opisujemy najpiękniejsze i najciekawsze tatrzańskie szlaki turystyczne. Tatry zostaną przedstawione z aż 5 różnych perspektyw. Podpowiemy także, jak przygotować się do wędrowania po górach oraz o czym koniecznie należy pamiętać.
Tatry latem czy jesienią? Co warto zobaczyć i kiedy warto oglądać szczyty w Tatrach?
Szlaki turystyczne w Tatrach – niezależnie czy podziwiać będziemy je zimą, jesienią czy latem – zawsze zaprezentują nam piękno największych polskich gór w pełnej okazałości. Kiedy najlepiej wybrać się w Tatry? Tutaj zdania oczywiście są podzielone. Zima wydaje się najbardziej „naturalną” porą dla wędrówek po tatrzańskich szlakach. Równie dobrze możemy jednak wybrać się w góry także latem czy wczesną jesienią.
Widoki będą wtedy oczywiście znacząco różnić się od tych, jakie możemy kontemplować na przykład w porze zimowej. To samo tyczy się warunków wędrowania po górach. Poniżej szczegółowo omówimy kilka najpiękniejszych szlaków turystycznych w Tatrach. Przyjrzyjmy się też temu, czego wędrowania po górach wymaga od nas zimą, a co z kolei jest niezbędne latem?
Czytaj również: Wakacje na mazurach - które miejsca warto odwiedzić?
Szlaki turystyczne w Tatrach nie tylko zimą, ale też latem: czy warto?
Ustalmy jedną kwestię: większość z nas zapewne kojarzy góry przede wszystkim z porą zimową. Latem jednak góry są bardziej bezpieczne, perspektywy na ogół są szersze, a wędrowanie po górach staje się po prostu bardziej komfortowe.
Wszystkie wymienione czynniki przemawiają za odwiedzaniem Tatr latem oraz wczesną jesienią. Widoki jak zawsze są piękne, a pogoda przychylna. Same szlaki turystyczne w Tatrach stają się zaś znacznie bardziej przystępne, i to nawet dla mniej doświadczonych adeptów górskich wędrówek.
Czy to jednak wynika stąd, że letnie wędrowanie po Tatrach to przysłowiowy „spacerek”? Oczywiście, że nie! Góry zawsze stawiają przed człowiekiem wysokie wymagania. Warto mieć więc świadomość, czego szlaki w Tatrach będą wymagać od nas zarówno latem, jak i też jesienią oraz zimą.
Wędrowanie po Tatrach latem i wczesną jesienią: o czym pamiętać?
Czy podróżowanie po szlakach turystycznych w Tatrach latem jest bezpieczniejsze, niż ma to miejsce zimą? W większości aspektów – tak. Trzeba jednak pamiętać, że również słoneczna pogoda może być niesprzyjająca, albo nawet niebezpieczna dla naszego organizmu.
Latem zagrożenie w Tatrach wiąże się przede wszystkim z nasłonecznienia i wysokich temperatur. Krem z wysokim filtrem UV i dobre okulary przeciwsłoneczne to podstawa. Warto też zabrać ze sobą co najmniej dwa nakrycia głowy (czapka czy kapelusz będzie się nagrzewać w trakcie wędrówki, dlatego warto mieć ze sobą coś na zmianę). Pamiętajmy też, aby ubierać się w lekkie, przewiewne ubrania, utrzymane w raczej jasnych barwach – jasne kolory odbijają światło słoneczne, przez co absorbują nieco mniej gorąca.
Kolejna bardzo ważna rzecz, o jakiej trzeba pamiętać na tatrzańskich szlakach latem, to oczywiście nawodnienie. Pamiętajmy też o robieniu odpoczynków, najlepiej w ocienionych miejscach.
Tatry zimą: jak zadbać o nasze bezpieczeństwo?
Zimą wędrowanie po tatrzańskich szlakach jest zdecydowanie najbardziej wymagające. To pierwszy punkt, z którego musimy wydedukować bardzo istotną rzecz. Chodzi mianowicie o dobór trudności szlaku w Tatrach do naszego doświadczenia i naszych możliwości. Porywanie się od razu na trudne szlaki, które są przeznaczone dla osób zaawansowanych to niezbyt udany pomysł, zwłaszcza w niesprzyjającej aurze.
Pamiętajmy o tym, że ewentualnych braków doświadczenia w żaden sposób nie nadrobimy na przykład przygotowaniem kondycyjnym, czego słynnym przykładem swego czasu okazał się pięściarz Artur Szpilka.
Trzeba też pamiętać o profesjonalnej odzieży, obuwiu oraz śledzeniu informacji meteorologicznych. Całkowicie zabroniony jest alkohol. Po pierwsze dlatego, że zaburza percepcję, co zimą w górach jest szczególnie istotne. Po drugie, pod wpływem alkoholu znacznie łatwiej odmarznięcia oraz inne urazy spowodowane ekspozycją na niskie temperatury.
Przeczytaj więcej przydatnych artykułów na temat podróżowania i wakacji.
Najpiękniejsze szlaki w Tatrach: 5 topowych propozycji
Numer jeden: Dolina Kościeliska- Hala Ornak
Jedna z najpiękniejszych tras w Tatrach, która wiedzie przez Dolinę Kościeliską, zahaczając o efektowny Staw Smreczyński. Ten szlak turystyczny nie jest uznawany za szczególnie wymagający. Mogą więc wybrać go również osoby zainteresowane bardziej spacerem, niż „wspinaniem się”.
Łącznie trasa liczy około 6 kilometrów. Przejście całości powinno nam zabrać mniej więcej 2 godziny. Zaczynamy od Doliny Kościeliskiej, do której wejście znajduje się niecałe 30 kilometrów od Zakopanego.
Numer dwa: Od Doliny Chochołowskiej do Wołowca
Kolejny letni szlak turystyczny w Tatrach, który ma charakter raczej spacerowy. Jeżeli więc chcemy głównie podziwiać tatrzańskie pejzaże, a przy okazji trochę się poruszać, trasa od Doliny Chochołowskiej do Wołowca będzie wręcz idealną opcją, zarówno pod względem stopnia trudności, jak i też długości.
Trasę zaczynamy w Dolinie Chochołowskiej. Łącznie do przejścia mamy niecałe 8 kilometrów, przy czym trudniejszych wzniesień jest niewiele.
Numer trzy: szlak na Starorobociański Wierch
Starorobociański Wierch to jeden z wyższych, a zarazem bardziej malowniczych szczytów w Tatrach. Ten szlak turystyczny to już jednak wyższy poziom trudności. Do pokonania mamy co prawda około 4 kilometrów (sam szczyt ma 2176 metrów wysokości), jednak przez większość momentów będzie to wspinaczka. Sporo tutaj stromości, a jednocześnie mało ocienionych miejsc na odpoczynek.
Numer cztery: szlak na Sławkowski Szczyt
Tę trasę rozpoczynamy oraz kończymy na Słowacji. Należy więc pamiętać o wcześniejszym wykupieniu ubezpieczenia. Szlak zaczyna się w słowackim Starym Smokowcu. Trasa w Tatrach na Sławkowski Szczyt jest uznawana za średnio wymagającą. Jednocześnie jest to szlak, który oferuje wiele pięknych, i co ciekawe, także zróżnicowanych pejzaży. Będziemy mijać między innymi majestatyczną Łomnicę, baśniową Dolinę Zimnej Wody oraz ogromną i budzącą strach przepaść nad doliną Staroleśną.
Numer pięć: Od Rusinowej Polany do Nosala
To już typowy szlak turystyczny w Tatrach, który można uznać za spacerowy. Zaczynamy na Rusinowej Polanie, a mówiąc dokładniej: w Zazadni. Koniec to szczyt Nosal (trochę ponad 1200 metrów). Szlak jest raczej płaski, nieliczne wzniesienia są łagodne, a cała trasa obfituje w malownicze widoki i szerokie, rozłożyste pejzaże.
Jakie są najtrudniejsze szlaki w Tatrach?
Najbardziej wymagające i najtrudniejsze szlaki w Tatrach to temat na oddzielny tekst. Nie polecamy ich turystom. Nawet jednak jeśli nie planujemy nadmiernie wymagających wczasów, dla samej ciekawości warto znać również najtrudniejsze tatrzańskie szlaki, prawda?
Za jedną z najbardziej wymagających tatrzańskich tras zgodnie uznaje się wejście na Orlą Perć. Jest typowa, wysoce wymagająca trasa graniowa, w przypadku której nie ma mowy o żadnym spacerze. Nie polecamy tego szlaku w Tatrach osobom mniej doświadczonym, a już zwłaszcza osobom, które nie mają naprawdę wyrobionej kondycji.
Niezwykle trudna jest też trasa w Tatrach, która wiedzie przez Przełęcz nad Chłopkiem. Nic dziwnego, ponieważ w przeszłości ten szlak był znany tylko nielicznym, a używany przez jeszcze bardziej nieliczny. Sama wędrówka jest wymagająca, zarówno pod względem fizycznym, jak i też psychicznym, ponieważ mnóstwo tutaj przepaści oraz naprawdę stromych wzniesień, gdzie trzeba zachowywać najwyższą ostrożność.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że spośród wymienionych szlaków każdy będzie w stanie wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Pamiętajmy o konieczności zadbania o nasz organizm, zwłaszcza w mocno słoneczne dni. Samą wyprawę w na tatrzańskie szlaki możemy sfinansować z własnej kieszeni, albo też w mniejszym lub większym stopniu wspomóc się łatwą pożyczkę online w firmie Szybka Gotówka.
Okres
dni