Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Zalanie mieszkania: lista kontrolna rozwiązań

Zalanie mieszkania: lista kontrolna rozwiązań

Powiemy Ci, co robić w konkretnej sytuacji, gdy mieszkanie jest lub nie jest ubezpieczone przed powodzią i jak po tym zdarzeniu ponieść minimalne straty.
03.04.2019
406
Czas czytania -
3 min.

Jeśli po powrocie do domu „mała” kałuża wody zostanie nagle znaleziona w całym mieszkaniu lub w jego poszczególnych częściach - najważniejsze jest, aby nie wpadać w panikę, ale ściśle przestrzegać instrukcji, które Szybka Gotówka przygotowała specjalnie dla swoich czytelników. Powiemy Ci, co robić w konkretnej sytuacji, gdy mieszkanie jest lub nie jest ubezpieczone przed powodzią i jak po tym zdarzeniu ponieść minimalne straty.

Zalanie mieszkania

Krok pierwszy – zlikwidowanie przyczyn i skutków zalania mieszkania

To może wydawać się oczywistym, ale kiedy my ulegamy panice to nie zawsze postępujemy logicznie. Dlatego w pierwszej kolejności należy znaleźć przyczyny wycieku - zalania przy niezakręconym kranie, nieszczelna rura czy zepsuta pralka - należy zlikwidować przyczynę powodzi. Posprzątaj w domu, żeby nie powstały jeszcze większe straty u sąsiadów i ochroń swój majątek od zniszczenia: elektronikę, wartościowe papiery itd.

Krok drugi – ustal przyczynę zalania mieszkania

Na tym etapie ważne jest ustalenie, na których barkach leży wina za powódź.,

  • Jeśli na przykład zapomniałeś zamknąć kran, pomyliłeś się przy wymianie rur lub zignorowałeś terminy napraw hydraulicznych - jest to Twoja wina.
  • Zdarzają się przypadki, gdy powódź zdarza się z powodu przecieków w rurach znajdujących się w pionie budynku. Tę sprawą zajmuje się spółdzielnia mieszkaniowa i to ona jest odpowiedzialna za stan rur.
  • A co zrobić, jeśli powódź wywołana wadami niedawno zainstalowanych kanalizacji lub sprzętu? Można domagać się odszkodowania od firmy-producenta. W sporządzaniu aktu pomoże Ci agent ubezpieczeniowy.

Krok trzeci – zadzwoń do agenta ubezpieczeniowego i zarządcy nieruchomością

Po wyeliminowaniu powodzi, koniecznie zrób zdjęcia przyczyny i skutków powodzi, a także zadzwoń do agenta ubezpieczeniowego i zarządcy nieruchomością do wyceny szkody. W ich obecności sporządzany jest raport w celu uzyskania dalszego odszkodowania. Aby to zrobić, należy opisać najdokładniej:

  • czas, kiedy nastąpiła powódź i kiedy została odkryta;
  • numer mieszkania;
  • okoliczności uszkodzenia;
  • szacowana kwota strat;
  • dane osobowe wszystkich uczestników incydentu.

Jeśli wina leży po stronie spółdzielni mieszkaniowej, to najczęściej (w przypadku, gdy sprawa zostanie skierowana na drogę sądową) ona rekompensuje Ci całej szkody. Jeśli przyczyną powodzi jest wadliwy produkt, wtedy razem z agentem ubezpieczeniowym udokumentujesz stratę i skontaktujesz się się z firmą produkcyjną, która może wypłacić Ci odszkodowanie w przyszłości. Ale co, jeśli powódź wydarzyła się z Twojej winy? Ten problem będzie rozwiązany, jeśli ubezpieczysz swoje mieszkanie przed powodzią.

Jak uzyskać odszkodowanie, jeśli Ty zalałeś sąsiadowi mieszkanie

Powódź w mieszkaniu – to nie tylko problemy z wykończeniem w mieszkaniu, ale także problemy z sąsiadami. Główną zasadą w przypadku, gdy zalano sąsiada jest to, że nie musisz się chować i ignorować go, warto jak najszybciej się spotkać z agentem ubezpieczeniowym w celu naprawienia szkody. Jeśli nie zrobisz tego od razu, w przyszłości trudno będzie udowodnić, jakie szkody spowodowała Twoja powódź, a sąsiad może celowo wymyślić dodatkowych kłopotów.

Dlatego też, jak tylko zauważysz problem, dowiedz się od swoich sąsiadów, czy ich mieszkania zostały również zalane. W oczekiwaniu na agenta ubezpieczeniowego - zrób zdjęcia uszkodzeń.

Zwróć uwagę na to, że jeśli Twój sąsiad posiada polisę ubezpieczeniową wcale to nie oznacza, że jego firma pokryje wszystkie straty. W takim przypadku, aby zrekompensować odszkodowanie za zalanie mieszkania, zarówno sąsiedzi, jak i Ty, musicie udać się do swojej firmy ubezpieczeniowej.

Jak uzyskać odszkodowanie, jeśli sąsiad zalał Ci mieszkanie

Masz problemy z zalaniem mieszkania - idź do sprawcy. Jeśli jego nie ma na miejscu, jak to się dzieje w wielu przypadkach, skontaktuj się z zarządcą nieruchomości, wyłącz wodę w budynku, a następnie skontaktuj się z sąsiadem. Zadzwoń do swojego agenta ubezpieczeniowego i czekajcie na sprawcę razem.

Jak uzyskać odszkodowanie w takim przypadku? Jeśli wina jest po stronie Twojego sąsiada, jego firma ubezpieczeniowa musi Ci za to zapłaci, ale Ty przede wszystkim musisz to udowodnić. Przecież przyczyną zalania mieszkanie może być zarówno przełom pionowej rury w domu lub niepoprawna zmywarka. Niejedna rozprawa sądowa będzie przed Tobą, ale otrzymasz odszkodowanie.

Co zrobić, jeśli nie masz ubezpieczenia

Jeśli wina nie leży po stronie zarządzy budynku, bez ubezpieczenia masz takie możliwości rozwiązania podobnej sytuacji:

  • Jeśli ktoś zalał Ci mieszkanie, możesz skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym sąsiada. Nawet jeśli odmówią, najprawdopodobniej Twój sąsiad weźmie na siebie ewentualne straty. W przeciwnym razie wykonaj inwentaryzację uszkodzonej nieruchomości i wyślij list do sąsiada z prośbą o płatność (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). W przypadku ignorowania, możesz iść do sądu.
  • Jeśli Ty zalałeś komuś mieszkanie - miej nadzieję, że Twój sąsiad ma ubezpieczenie, które pokryje wszystkie koszty. W przeciwnym razie będziesz musiał zrekompensować nie tylko swoje strawy, ale również sąsiada.

Jeśli nie wiesz, gdzie wziąć szybkie pieniądze, aby zrekompensować straty spowodowane powodzią, - Szybka Gotówka zawsze może Ci pomóc!

Wziąć pożyczkę do 8000 zł

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: