Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Ceny w Czarnogórze w 2019

Ceny w Czarnogórze w 2019

Podstawowe wydatki na wypoczynek w Czarnogórze w 2019 roku: koszty zamieszkania, wyżywienia i rozrywki oraz porady dla tych, którzy chcą zaoszczędzić w podróży
03.07.2019
918
Czas czytania -
9 min.

Zebraliśmy wszystkie dostępne informacje i stworzyliśmy najbardziej szczegółowy przegląd cen w Czarnogórze w 2019 roku. Znajdziesz tutaj dokładne info na temat kosztu hoteli, żywności, wycieczek, rozrywki i transportu. Zaplanuj wydatki na wakacje wcześniej i nie przepłacaj, korzystając z naszych porad.

Ogólnie rzecz biorąc, ceny wakacji w Czarnogórze w 2019 roku należą do najniższych w Europie. Ceny są aktualne w maju 2019 roku i w przyszłości mogą ulec zmianom. Poniższe ceny dotyczą cieszących się popularnością ośrodków turystycznych w Czarnogórze, takich jak: Budva i Tivat. W mniej popularnych miejscach koszt mieszkania i żywności może być niższy o 20-30%.

Waluta w Czarnogórze

Waluta w Czarnogórze

Od 2002 roku jedyną walutą Czarnogóry jest euro. W dużych sklepach oraz praktycznie wszędzie w miejscach turystycznych da się zapłacić kartą, ale w przedmieściach, niewielkich sklepach i osiedlach na peryferiach często jedynym akceptowanym sposobem płatności jest gotówka.

Wśród turystów cieszą się popularnością wycieczki zagraniczne z Czarnogóry. Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę do Albanii (lokalna waluta nazywa się lek) lub do Dubrownika (lokalna waluta nazywa się kuna), to w sklepach turystycznych możesz czasem płacić w dolarach (bardzo rzadko) i euro (znacznie częściej). Reszta jest zwykle podawana w lokalnej walucie, w euro — prawie nigdy.

Koszt podróży do Czarnogóry

Koszt podróży do Czarnogóry

Dotrzeć do Czarnogóry można zarówno transportem prywatnym, jak i pociągiem, autobusem lub samolotem

Podróż samolotem

Podróż samolotem

W Czarnogórze są dwa lotniska — w Podgoricy i Tivacie. Dużo taniej jest polecieć do Tivatu. Bezpośrednie loty do Czarnogóry są z Warszawy, Wrocławia i innych dużych miast, czas podróży wynosi około 2 godzin. Według statystyk najtańsze bilety do Czarnogóry są w lutym. Następnie koszt biletów lotniczych stopniowo rośnie do sierpnia, a w kolejnych miesiącach nieznacznie spada.

Tanie loty

Inne opcje podróży

Inne opcje podróży

Można też udać się w podróż do Czarnogóry samochodem. Tak mniej-więcej może wyglądać trasa.

Trasa do Czarnogóry samochodem

Oto są podstawowe podróży do Czarnogóry własnym samochodem w 2019 roku:

Przejazd na trasie Warszawa-Katowice-Ostrawa-Wiedeń-Budapeszt-Belgrad-Podgorica ok. 120 euro
Parkingi w centrum miast ok. 20 euro
Opłaty drogowe ok. 80 euro

Można również podróżować autobusem (z dwoma lub trzema przesiadkami). Koszty podróży w tym przypadku będą następujące:

Podróżować autobusem do Czarnogóry

Koszt transportu miejskiego oraz przejazdów pomiędzy miastami w Czarnogórze

Koszt transportu miejskiego oraz przejazdów pomiędzy miastami w Czarnogórze

Przejazdy taksówką w Czarnogórze są uważane za drogie. W popularnych kurortach, takich jak Tivat i Budva, przejazd taksówką po mieście kosztuje około 5-10 euro. Można również zamówić przejazd taksówką między miastami. Średni koszt w tym przypadku będzie następujący.

Taniej będzie kosztować przejazd autobusami lub pociągami, średni koszt to około 4-6 euro.

Lokalne firmy zazwyczaj mają łagodniejsze warunki niż operatorzy międzynarodowi. Na przykład depozyt za samochód wynajęty na lotnisku w Czarnogórze (międzynarodowa firma, taka jak Hertz lub AVIS) może wynosić 400-900 euro. W większości lokalnych firm poproszono o wpłatę tylko 100 euro.

Cena wynajmu zależy od okresu wynajmu, klasy samochodu, sezonowości (drożej jest w sezonie). Okres wynajmu odgrywa ważną rolę: jeśli weźmiesz samochód na 2 dni, koszt dziennie może być o 30%-50% wyższy niż przy wynajmie na 5-7 dni.

Koszt noclegów różnego rodzaju dostępnych w Czarnogórze

Koszt noclegów różnego rodzaju dostępnych w Czarnogórze

W Czarnogórze można wynajmować prywatne mieszkanie lub zorganizować pobyt w hotelu. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję, warto pamiętać, że latem większość mieszkań wynajmowanych może być na pojedyncze dni, natomiast poza sezonem wręcz przeciwnie — tylko przez długi czas (kilka miesięcy). Cena kwater w Czarnogórze waha się w zależności od miesiąca:

Cena kwater w Czarnogórze

Ceny hoteli klasy średniej (3-4 gwiazdki) zaczynają się od 40 euro dziennie, poza sezonem (listopad — marzec) koszt może być o 25%-40% niższy. W razie potrzeby można znaleźć tańsze hotele z odpowiednimi warunkami do dobrego pobytu wakacyjnego. Najtańszą opcją są jednak kempingi w Czarnogórze. Koszt noclegu zaczyna się nawet od 10 zł.

Jeśli wolisz mieszkanie wyższej klasy, ceny zaczną się wówczas od 80 euro i więcej za noc. Jednocześnie nawet w najbardziej popularnych kurortach Czarnogóry praktycznie nie ma hoteli pięciogwiazdkowych, maksymalnie posiadają cztery gwiazdki.

Ceny wczasów z kategorii „all inclusive” w Czarnogórze zaczynają się od 1300 zł dla dwóch osób na 7 nocy. Na przykład wycieczka dla dwojga do hotelu Slovenska Plaza (3 gwiazdki) pod koniec czerwca 2019 roku będzie kosztować 2002 zł, a do hotelu Mediteran (4 gwiazdki) — 2900 zł.

Ceny wczasów z kategorii „all inclusive” w Czarnogórze

Koszty żywności w Czarnogórze

W 2019 roku ceny żywności w głównych czarnogórskich kurortach, takich jak Budva i Tivat, są prawie takie same. Według anglojęzycznej strony numbeo.com, która zbiera statystyki dotyczące cen, w Tivacie koszty utrzymania są średnio o 5%-10% niższe niż w Budvie. Jedynym wyjątkiem są ceny w restauracjach: w Tivacie są one wyższe, ale tylko o 0,05%.

Koszty wyżywienia w restauracjach w Czarnogórze

Koszty wyżywienia w restauracjach w Czarnogórze

Oto średnie ceny w restauracjach w Czarnogórze w 2019 roku:

Danie Ceny
Pizza z owocami morza 10 euro
Makarony z sosem 5 euro
Ryba grillowana 9 euro
Duże krewetki 10 euro
Sałatka szopska 2 euro
Zupa rybna 2 euro
Naleśniki z nadzieniem 2 euro

Podajemy również koszt owoców morza na przykładzie kawiarni Restoran Obala (# 11 na liście najlepszych restauracji w Budvie):

Danie Ceny
Grillowana kałamarnica 9,5 euro
Nadziewana kałamarnica z krewetkami 22 euro
Talerz rybny (dla 1 osoby) 17 euro
Grillowana ośmiornica 20 euro
Tuńczyk lub łosoś 46 euro
Homar w sosie z warzywami 98 euro

Jeśli z kolei interesuje Cię, co warto zjeść w Czarnogórze, proponujemy zwrócić szczególną uwagę na dania lokalne, w tym te z dodatkiem wyjątkowych bałkańskich przysmaków:

 • Ajvar (firma lokalna) — 3 euro;
 • Czanorgórskie piwo (browar PG Akademija Piva) — 2 euro za 0,33 l;
 • Gurmańska pljeskavica — 6 euro;
 • Musaka — 3 euro;
 • Zupa rybna — 2 euro;
 • Czarnogórska szynka dojrzewająca (prszut) — 6 euro;
 • Kadayif — tureckie ciasto z wąskich nitek makaronu — 2 euro;
 • Kanapka z szynką prsut i bałkańskim serem trapist — 1,5 euro.

Koszty wyżywienia w supermarketach

Koszty wyżywienia w supermarketach

Jeśli planujesz wyjazd do Czarnogóry na dłuższy okres lub chcesz oszczędzić na wyjściach do kawiarni i restauracji, dobrym rozwiązaniem stanie się zakup produktów w supermarketach. Najlepsze sieci sklepów w Czarnogórze to supermarkety MEGA Market, Voli i Idea. Koszt poszczególnych produktów spożywczych w tych sklepach warto sprawdzić po przyjeździe: niektóre produkty są tańsze w MEGA, inne — w Idea.

Oto zestaw podstawowych cen jedzenia w supermarketach Czarnogóry wiosną 2019 roku.

Produkty Ceny
Jajka, 10 szt. 1,2 euro
Mleko, 1 litr 0,8 euro
Chleb biały, 600 g 0,6 euro
Woda niegazowana, 1, 5 l 0,6 euro
Ser żółty, 1 kg 5 euro
Ser biały, 1 kg 4 euro
Twaróg, 1 kg 5 euro
Piersi z kurczaka, 1 kg 5 euro
Wieprzowina, 1 kg 4 euro
Wędliny, 1 kg 4 euro
Jabłka, 1 kg 1 euro
Pomarańcze, 1 kg 1,1 euro
Ziemniaki, 1 kg 0,5 euro
Pomidory, 1 kg 0,8 euro
Banany, 1 kg 0,8 euro

Cena alkocholu w Czarnogórze

Cena alkocholu w Czarnogórze

Alkohol w Czarnogórze najlepiej kupować w supermarketach.

Produkty Ceny
Lokalne piwo Niksicko (0,33 l) 0,7-0,9 euro
Lokalne vino Vranac plantaze (0,75 l) 2,5 euro
Vino Vranac Pro Corde (0,75 l) 4,5 euro
Vino domowe (1l) 6 euro
Medun (0,5 l) 5 euro
Winjak (0,7 l) 7 euro
Rakija (1 l) 6 euro

Cena wypoczynku i rozrywki w Czarnogórze

Cena wypoczynku i rozrywki w Czarnogórze

Wyjeżdżając na wakacje do Czarnogóry, według opinii turystów warto również zaplanować wydatki na wypoczynek i rozrywkę. Każdy turysta zdecydowanie może wybrać w Czarnogórze takie kierunki podróży, które będą najbardziej odpowiadać jego gustom, środkom finansowym oraz stanowi zdrowia.

Prawie na każdej plaży będzie można wypożyczyć leżaki i parasole — za 2 leżaki + parasol trzeba będzie zapłacić około 7-10 euro dziennie. Przy okazji, prawie wszystkie plaże w Czarnogórze są bezpłatne. Na plażach oferowane są wszelkiego rodzaju rozrywki. Na przykład jazda katamaranem kosztuje 5 euro za pół godziny, 8 euro za godzinę, a paralotniarstwo nad plażą z instruktorem kosztuje 60-80 euro. Możesz także skoczyć ze spadochronem.

Plaże w Czarnogórze

Czarnogóra jest również krajem, w którym warto udać się na ciekawe wycieczki. Każdy turysta zdecydowanie zmoże wybrać w Czarnogórze takie kierunki podróży, które będą najbardziej odpowiadać jego gustom, środkom finansowym oraz stanu zdrowia.

Oto tylko kilka popularnych opcji oraz ich koszt.

Wycieczka Cena
Zwiedzanie Dubrovnika, w tym tarasu widokowego z panoramą starego miasta 30 euro/osoba
Boka Kotorska. Rejs statkiem 38 euro/osoba
Rafting na rzece Tapa 65 euro/osoba
Zwiedzanie „wyspy-hotelu” św.Stefana 20 euro/osoba
Szkoderskie Jezioro i klasztor Ostrog 30 euro/osoba
Zwiedzanie kanionu Tary 30 euro/osoba
Rakija (1 l) 6 euro/osoba
Bilet wstępu do wszystkich muzeów w Cetyni (6 placówek) 10 euro/osob
Kościół św. Mikołaja w Perast — wieża 1 euro/osoba
Muzeum króla Mikołaja I w Cetyni 5 euro/osoba
Muzeum miejskie w Perast 4 euro/osob

Dla dzieci poniżej 12 lat w wielu agencjach turystycznych Czarnogóry istnieje zniżka do 40% na wycieczki. Jeśli wyjeżdżasz na wakacje do Czarnogóry z większym gronie, warto rozważyć wycieczki grupowe. W takim przypadku wycieczka będzie prowadzona tylko dla Ciebie i Twoich przyjaciół lub rodziny, co w wielu przypadkach jest tańsze nawet o 20%.

Z kolei, jeśli zastanawiasz się, co zabrać z Czarnogóry w postaci pamiątek — oto lista najbardziej popularnych opcji oraz ich ceny.

 • Lokalne wino lub rakija — 5-30 euro;
 • Ser Durmitor kajmak — 6-15 euro/kilogram;
 • Oliwa z oliwek — 5 euro/liter;
 • Sok z granatu — 8 euro/liter;
 • Solidne buty — 20 euro;
 • Ilustrowana albumy ze zdjęciami — ok. 10 euro;
 • Magnesy — 1-5 euro;
 • Kartka pocztowa — 0,5-1 euro;
 • Kubek z widokiem — 3-8 euro;
 • Rękodzieło — 10-100 euro.

Ogólnie rzecz biorąc większość opinii o wakacjach w Czarnogórze jest pozytywna, gdyż jest to kraj zdecydowanie tańszy niż na przykład Chorwacja, a jednocześnie pozwalający uzyskać masę nowych emocji, świetnie wypocząć na morskim wybrzeżu i, oczywiście, zapoznać się z wyjątkową kulturą i tradycjami półwyspu Bałkańskiego.

 

Można zatem stwierdzić, że wakacje w Czarnogórze są optymalne pod względem jakości i ceny. Dla wielu kraj na zachodzie Półwyspu Bałkańskiego stał się doskonałą alternatywą dla wyjazdów do Grecji i Chorwacji.


Czytaj również: Ceny w Chorwacji 2019: ile pieniędzy musisz zabrać aby odpocząć?


Ogólny koszt podróży do Czarnogóry

Minimalna kwota, której potrzebujesz, aby Twoja podróż do Czarnogóry była naprawdę udana — to tylko 500 USD na 7 dni. Jednak jeśli dodatkowo planujesz zwiedzać atrakcje turystyczne i kupować pamiątki, kwota będzie nieco wyższa - około 700 USD. Jeśli nie chcesz sobie odmawiać czegokolwiek, weź ze sobą około 1000-1200 USD, a naprawdę wakacje będą niezapomniane.

Minimalna kwota, której potrzebujesz, aby Twoja podróż do Czarnogóry była naprawdę udana

Jak można zauważyć, najwięcej kosztuje mieszkanie (150 USD) i podróż do kraju (około 180 USD). Wyżywienie będzie kosztować około 150 USD, a na resztę wydatki będą nie większe niż dodatkowe 150 USD.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: