Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Czarna lista dłużników – co to takiego?

Czarna lista dłużników – co to takiego?

Czym jest czarna lista dłużników? Na co wpływa? Przydatne wskazówki, jak nie trafić do rejestru dłużników lub jak się z niego wydostać
03.07.2019
211
Czas czytania -
2 min.

Decydując się zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, zobowiązujemy się do jego spłaty w ściśle określonym terminie. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli ponieść określone konsekwencje. W zależności od tego, czy spóźnienie w spłacie zobowiązania było jedynie chwilowe, czy też od dłuższego czasu nie zwracamy pożyczkodawcy naszych długów, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami w postaci karnych odsetek i opłat za monity, a nawet wpisaniem na czarną listę dłużników. W dzisiejszym artykule przedstawiamy, czym taka lista jest i podpowiadamy, jak uniknąć sytuacji, w której na nią trafimy.

Czarna lista dłużników – co to jest?

Czarna lista dłużników to popularne określenie stosowane w odniesieniu do KRD, czyli Krajowego Rejestru Dłużników, który jest częścią Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Jest to nic innego, jak baza danych, w której gromadzone są informacje o osobach, które w przeszłości miały problem ze spłatą długów w przewidzianym do tego terminie. KRD prowadzony jest przez Związek Banków Polskich, czyli organizację, która zrzesza banki działające na terenie Polski i dba o ich interesy.

Jeśli nasze dane trafią do bazy KRD lub bank czy firma pożyczkowa dowiedzą się, że nasze nazwisko widniało w niej w przeszłości, możemy mieć spore problemy z uzyskaniem nawet niewielkiego kredytu lub pożyczki.

Czym różni się KRD od BIK?

Krajowy Rejestr Dłużników bywa często mylony z Biurem Informacji Kredytowej (BIK). Są to jednak dwa odrębne rejestry. Jak wspomnieliśmy wcześniej, KRD to część BIG-u, czyli instytucji, która zajmuje się gromadzeniem danych o dłużnikach. Oznacza to, że w rejestrze KRD znajdziemy tylko i wyłącznie dane osób prywatnych oraz przedsiębiorstw, którzy w przeszłości mieli problem z terminową spłatą swoich zobowiązań. Z kolei w bazach BIK gromadzone są dane na temat ogólnej historii kredytowej klientów banku. Znajdziemy w niej zarówno pozytywne (np. systematyczna spłata rat), jak i negatywne (opóźnienia w spłacie pożyczki) informacje o danym kliencie.


Czytaj również: Pożyczki bez BIK - jak to działa, co warto wiedzieć?


Za co można trafić na listę dłużników KRD?

Czarna lista dłużników

W Krajowym Rejestrze Dłużników znajdują się takie dane jak:

  • imię i nazwisko dłużnika,
  • adres dłużnika,
  • PESEL dłużnika,
  • nazwa firmy i NIP (w przypadku przedsiębiorstw).

Co trzeba zrobić, aby znaleźć się na czarnej liście dłużników? Przede wszystkim na taką listę trafiają osoby, które zalegają ze spłatą zobowiązania lub jego części od co najmniej 60 dni. W przypadku osób indywidualnych wystarczy, że całkowita kwota zadłużenia wyniesie 200 zł, a jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, jest to suma 500 zł. KRD przechowuje dane o zalegających zadłużeniach przez kolejne 10 lat, chyba że w międzyczasie uregulujemy nasze zobowiązania.

Jeśli uda nam się spłacić dług, przez który trafiliśmy do bazy KRD, wierzyciel musi w ciągu 14 dni poinformować o tym BIG. Dzięki temu nasze dane powinny zostać usunięte z rejestru dłużników. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że BIG ma możliwość przetwarzania naszych danych nawet przez 5 lat od zamknięcia konta bankowego.

Jak można uniknąć wpisania na listę dłużników KRD?

Trafienie na listę dłużników KRD może wiązać się z wieloma problemami, jeśli w przyszłości postanowimy zaciągnąć kredyt lub pożyczkę. To właśnie do danych tego rejestru sięga większość pożyczkodawców, w celu sprawdzenia wiarygodności swoich potencjalnych klientów. Z tego względu powinniśmy pilnować terminów spłaty naszych zobowiązań.

Warto również pamiętać, że zanim zostaniemy zgłoszeni przez naszego kredytodawcę do KRD, otrzymamy przypomnienie o konieczności spłaty naszego zobowiązania. Zazwyczaj zostanie ono do nas wysłane z około 30-dniowym wyprzedzeniem, dzięki czemu mamy czas na zdobycie kwoty potrzebnej na uregulowanie długu.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: