Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

Jak sprawdzić czy jestem w KRD?

16.05.2019
162
Czas czytania -
2 min.

Zdarza Ci się od czasu do czasu zapłacić rachunek po terminie? A może nie zwróciłeś terminowo swojej pożyczki? Sprawdź, czy wierzyciel nie dopisał Cię do rejestru dłużników KRD. Pobierz raport o sobie KRD – możesz to zrobić w prosty sposób online i to całkowicie za darmo!

KRD – co należy wiedzieć o tej instytucji?

KRD to jeden z ogólnopolskich rejestrów dłużników, którego pełna nazwa brzmi: Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. Instytucja ta zajmuje się gromadzeniem informacji na temat osób i firm, które nie regulują swoich zobowiązań w terminie. Informacje te przekazuje potem podmiotom, które chcą sprawdzić swojego klienta pod kątem rzetelności płatniczej. Z raportów KRD korzystają np. firmy pożyczkowe, które przez to chcą uniknąć ryzyka pożyczenia pieniędzy niewiarygodnym osobom.

Jako konsumenci możemy trafić do KRD, jeśli zostaną spełnione konkretne warunki:

  • nasze zobowiązanie powstało w wyniku określonej umowy między nami a wierzycielem np. umowy na dostawę energii elektrycznej, na dostawę Internetu, czy umowy pożyczki,
  • nasz dług wynosi co najmniej 200 zł,
  • termin płatności zobowiązania minął co najmniej 30 dni wcześniej,
  • upłynął termin minimum 30 dni od otrzymania przez nas wezwania do zapłaty.

Warto pamiętać, że nawet spełniając wszystkie powyższe warunki, do KRD nie trafimy automatycznie – to zależy, czy nasz wierzyciel współpracuje z tą instytucją i czy zdecyduje o dopisaniu nas do listy dłużników.

Jak sprawdzić, czy się widnieje w KRD?

KRD uruchomiło specjalną stronę dla konsumentów konsument.krd.pl, dzięki której mogą skorzystać z wielu usług w wygodny sposób online. Jedną z nich jest pobranie raportu na swój temat, który zawiera zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje na temat spłacania zobowiązań. Poniżej przedstawiamy, jak pobrać taki raport KRD o sobie krok po kroku.

Krok 1

Odwiedź stronę internetową konsument.krd.pl i kliknij zakładkę „Sprawdź swój PESEL”.

 Jestem w KRD

Krok 2

Kliknij przycisk „Załóż konto” – znajdziesz go na dole strony w zakładce „Sprawdź swój PESEL”

KRD - krok po kroku

Krok 3

Wypełnij formularz rejestracyjny online.

KRD – co należy wiedzieć

Krok 4

Potwierdź swoją tożsamość – jest to niezbędne do korzystania z usług online i wymagane ustawowo. Tożsamość możesz potwierdzić na jeden z 2 sposobów:

  1. Po zalogowaniu się do swojego Panelu Klienta wybierz opcję weryfikacji tożsamości za pomocą PRZELEWU WERYFIKACYJNEGO – konieczne jest do tego posiadanie konta bankowego na własne nazwisko z dostępem online. Przelew weryfikacyjny należy wykonać zgodnie z instrukcją znajdującą się w Panelu Klienta.
  2. Druga opcja potwierdzenia tożsamości to WYKONANIE SKANU DOWODU OSOBISTEGO. Akceptowane jest również zdjęcie cyfrowe dokumentu. Zarówno skan, jak i zdjęcie powinny obejmować obie strony dowodu osobistego. Należy je przesłać albo za pośrednictwem formularza online, albo bezpośrednio na adres e-mail: dokument@krd.pl.

Uwaga: potwierdzenie tożsamości za pomocą skanu dokumentu może trwać do 2 dni roboczych.

Krok 5

Pobierz raport o sobie.

Możesz to zrobić, jeśli dokonasz prawidłowej rejestracji w serwisie online, a także zostanie potwierdzona Twoja tożsamość. Wówczas po zalogowaniu się do swojego konta w Panelu Klienta kliknij przycisk TWOJE RAPORTY i pobierz znajdujący się tam w formacie PDF raport.

Raport o sobie z KRD otrzymasz bezpłatnie maksymalnie 1 raz na 6 miesięcy. Za dodatkowe raporty będziesz musiał uiścić opłatę według aktualnego cennika.


Czytaj również: Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?


Dodatkowo bezpłatnie możesz także pobrać raport na temat tego, które instytucje pobierały na Twój temat dane z bazy KRD.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: