Dropshipping - co to i czy warto wejść w ten biznes?
Jak wyglądają zarobki droppshipingu? Podpowiadamy, jak zacząć dropshipping i co można sprzedawać. Dropshipping - wady i zalety.O dropshippingu pewnie słyszała większość z Was. Nic dziwnego, w dodatku, że taki rodzaj sprzedaży produktów z roku na rok zyskuje coraz bardziej na popularności. Czy jednak wiecie, co to takiego jest i na czym dokładnie polega? Dzisiaj omówimy ten temat i przeanalizujemy, czy taka forma zarabiania pieniędzy, byłaby dla Was korzystna. Opowiemy również, jak krok po kroku, jak zacząć swoją karierę związaną z dropshippingiem. Zapraszamy do lektury!
Co to jest dropshipping?
Zacznijmy jednak od początku. Co to takiego jest dropshipping? Jest to jeden z modeli polegający na sprzedaży online. Metoda ta jest dosyć specyficzna, ponieważ mimo tego, że to Ty sprzedajesz produkty, to odpowiedzialność za towary jest przeniesiona na dostawcę. Co to jednak oznacza w praktyce? W jednym wielkim skrócie - w swoim sklepie internetowym nie masz towarów w formie fizycznej. Nie prowadzisz również magazynu, a jedynie współpracujesz z zewnętrzną firmą i sprzedajesz jej produkty. Metoda ta jest o tyle ciekawa, że nie ponosisz kosztów związanych z magazynowaniem czy prowadzeniem biura lub zatrudnianiem osób np. do pakowania przesyłek. Dzięki temu na start swojej działalności nie musisz inwestować dużej ilości pieniędzy. W zasadzie zaczynasz prowadzić firmę bez żadnego ryzyka.
Dropshipping - jak zacząć?
Próg wejścia jest bardzo prosty. W Polsce istnieje wiele firm, które działają jako hurtownie i obsługują zewnętrznych klientów. Tak naprawdę, aby rozpocząć sprzedaż, musisz wybrać najpierw swojego dostawcę. Jest to kluczowa decyzja. Dobrze wybrana hurtownia może pozwolić Ci na uzyskanie grona stałych klientów. Warto zwrócić uwagę na krążące w sieci informacje o danej firmie. Podczas wybierania swojej hurtowni należy zwrócić uwagę na pewno na kwestie związane z:
- jaki jest koszt wysyłki,
- jakie są dostępne formy dostawy,
- jakie są kategorie produktów,
- czy jest możliwa automatyczna aktualizacja stanów w magazynie na Twojej stronie internetowej,
- czy hurtownia nalicza dodatkowe opłaty, np. za udostępnianie zdjęć,
- jak pakowane są produkty,
- czy jest możliwość dołączania do paczek dodatków, np. rabatów na następne zakupy,
- jaka jest minimalna kwota zamówienia w danej hurtowni,
- jak wygląda reklamacja i zwrot towaru?
Pamiętaj również o dokładnym przeczytaniu umowy przed jej podpisaniem. W razie jakichkolwiek niejasności skonsultuj te punkty jeszcze raz, aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemności.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie strony internetowej. Można to zrobić na popularnych platformach np. WordPress z wtyczką WooCommerce. Tutaj nie musimy ograniczać się do popularnego Wordpressa. Możecie skorzystać również z Magento czy Shoplo lub innych platform. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest zapoznać się z cennikiem abonamentów i kosztami utrzymania strony internetowej. Swoją witrynę, a w zasadzie sklep internetowy możesz zrobić samodzielnie lub zlecić osobom bardziej doświadczonym. W przypadku korzystania z takich usług musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami.
Czytaj również: Jak założyć sklep internetowy? Praktyczne porady potrzebne przy tworzeniu sklepu internetowego
Dropshipping - czy warto?
Na pierwszy rzut oka model dropshippingu wydaje się nie mieć wad. Nie jest jednak to do końca prawdą. Przedstawiamy Wam dzisiaj wady i zalety tej metody sprzedażowej z perspektywy sprzedawców. Zacniczmy w takim razie od zalet:
Zalety dropshippingu:
- Jest to obecnie niewątpliwie jeden z najbardziej uproszczonych sposobów prowadzenia sklepu internetowego.
- Pozwala zarobić szybkie pieniądze na własny rachunek ze stosunkowo małą odpowiedzialnością.
- Pozwala na założenie własnego biznesu bez wkładania dużego kapitału pieniędzy. Nie musisz inwestować w infrastrukturę do zamówień czy obsługi towaru. Musisz mieć jedynie odłożone pieniądze na założenie strony internetowej oraz obsługę wysyłki. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w dropshippingu, a nie masz gotówki, zawsze możesz skorzystać z oferty Szybka Gotówka.
- Model sprzedażowy, który polega na dropshippingu pozwala na prowadzenie własnego biznesu z każdego miejsca na świecie. Wystarczy dostęp do internetu. W przeciwieństwie do standardowych modeli sprzedaży nie musisz posiadać swojego magazynu.
- Podczas prowadzenia działalności polegającej na dropshippingu masz wyjątkowo małą odpowiedzialność i obowiązków. Twoja praca polega na zbieraniu zamówień i pozyskiwaniu nowych klientów. Ważne jest również utrzymywanie pozytywnej relacji z nimi. Często nie musisz nawet aktualizować stanów magazynowych, jeżeli Twoja strona jest dobrze skorelowana z hurtownią.
- Dropshipping jest bardzo prostym modelem biznesowym. Możesz wejść w ten rynek bez żadnego doświadczenia czy bez potrzeby zatrudniania dodatkowych osób. Jest to branża polegająca tylko na pracy za pośrednictwem internetu.
- W każdej chwili możesz przebranżowić swój sklep internetowy i zmienić asortyment. Jest to bardzo proste, ponieważ nie kupujesz wcześniej produktów za swoje pieniądze. Nie jesteś na tym nic stratny. Z łatwością możesz się dostosować do obowiązującego aktualnie popytu na rynku i zmienić branżę swojego sklepu lub dowolnie ją poszerzać.
Wady dropshippingu:
- Masz stosunkowo małą kontrolę nad swoim biznesem. Większość obowiązków jest po stronie hurtowni i dostawcy produktów. To właśnie ta firma decyduje, w jaki sposób zapakować produkt czy w jaki sposób są wysyłane.
- Czasami polityka zwrotów i reklamacji takich firm działa bardzo na niekorzyść klienta, dlatego dobrze jest to sprawdzić, zanim rozpocznie się pracę w modelu dropshippingowym. Tylko dobra praktyka sprzedażowa pozwoli na utrzymanie dobrej relacji z klientem i sprawi, że wrócą do Ciebie na dalsze zakupy.
- Niestety obecnie na rynku jest już dosyć duża konkurencja i coraz więcej osób próbuje zarabiać poprzez sprzedaż w modelu dropshippingowym. Musisz się zastanowić nad reklamą lub starać się czymś wyróżniać, np. wyjątkowo przyjazną stroną internetową.
- Na sprzedaży produktów pośrednicy, czyli osoby sprzedające w modelu dropshippingu otrzymują stosunkowo niską marżę. Trzeba się skupić na uzyskiwaniu dużych wyników sprzedażowych, aby zarobić konkretne pieniądze.
Podczas współpracy na zasadach dropshippingu, może na Ciebie czekać kilka pułapek. Przedstawmy teraz najważniejsze z nich:
- Czasami współpraca z hurtownią jest dosyć problematyczna. Niektóre firmy nie przyjmują reklamacji, zwrotów lub opóźniają się z wysyłką. Ma to duży wpływ na Twoje wyniki sprzedażowe, dlatego trzeba pamiętać o zapoznaniu się z opiniami, zanim zdecydujesz się na konkretnego dostawcę.
- O ile sprzedając w modelu dropshippingowym możesz sprzedawać, co tylko chcesz. To wiele osób jednak zapomina zaznajomić się ze specyfiką oferowanych produktów. Bez znajomości branży, ciężko jest uzyskać zadowalające wyniki finansowe.
- Inna pułapka to skopiowane treści z innych firm. Niestety bardzo negatywnie wpływa to na pozycjonowanie strony internetowej w google, co w konsekwencji sprawia, że Twój biznes jest mniej rozreklamowany i trudniej znaleźć nowych klientów. Zadbaj o unikalne treści na swojej stronie internetowej.
Podsumowując powyższe argumenty sprzedaż na zasadach dropshippingu nadal jest jednym ze sposób na biznes. Nie wiadomo jednak, jak długo, bo konkurencja stale rośnie. Na pewno trzeba uzbroić się w cierpliwość. Przyda się również podstawowa wiedza z zakresu programowania, pozycjonowania czy grafiki. Dzięki temu wiele rzeczy można zaprojektować lub zrobić samodzielnie. Łatwiej jest również wtedy zrozumieć i prowadzić taki biznes. Nie wątpię, warto jednak spróbować, ponieważ koszty wejścia są niezwykle niskie, a dają dużą szansę na uzyskanie stabilności i niezależności finansowej.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Biznes"
Dropshipping - ile można zarobić?
Kwestie zarobków na dropshippingu są bardzo zróżnicowane. Zależy to od wielu czynników, m.in.:
- Jaka jest wysokość marży - prościej mówiąc, ile zarabiasz na sprzedaży jednego produktu. Określasz ją samodzielnie na podstawie umowy z hurtownią i cen rynkowych. Zazwyczaj jest to około 20-30% wartości produktu.
- Jest to również zależne od popytu na dane produkty. Im więcej osób jest zainteresowanych danych towarem, tym więcej możesz go sprzedać i w konsekwencji więcej zarobić.
- Ilości konkurencji na rynku. Im mniejsza konkurencja w sprzedaży danego produktu, tym łatwiej go sprzedać. Ciężko jest sprzedawać produkty, których jest przeogromna ilość w internecie. Dobrze jest uderzyć w pewną niszę.
- Twój dochód jest również zależny od Twoich kosztów. Nie są one zbyt duże, ale musisz pamiętać o: opłatach za prowadzenie strony internetowej, prowizje za płatności czy podatek dochodowy.
- Dochód jest zależny również od Twoich zabiegów marketingowych. Im większe grono odbiorców zobaczy Twoją ofertę, tym statystycznie masz większą szansę na sprzedaż swoich produktów. Możesz dbać o marketing swojej firmy np. poprzez prowadzenie Instagrama.
Przechodząc jednak do meritum. Początkowo nie nastawiaj się na 5 cyfrowe kwoty. Wszystko wymaga czasu, pracy i odpowiednich działań marketingowych. Jeżeli jednak współpraca z hurtowniami będzie owocna, z pewnością możesz liczyć na konkretne zarobki, które pozwalają na komfortowe życie. Jeżeli chcesz, aby Twój biznes miał lepsze szanse na rozwój, warto skorzystać z pomocy zewnętrznej np. Programistów, którzy stworzą profesjonalny sklep internetowy. Niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami, na które nie zawsze jesteśmy przygotowani. Pamiętaj, że w razie braku gotówki zawsze możesz skorzystać z oferty Szybka Gotówka.
Okres
dni