Jak założyć sklep internetowy? Praktyczne porady potrzebne przy tworzeniu sklepu internetowego
Sklep internetowy krok po kroku - przewodnik po działalności internetowej. Wyjaśniamy, jak założyć sklep internetowy oraz ile to kosztuje.Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie marzy o własnym biznesie. Jest to chyba marzenie każdego z nas. Dzisiaj z jednej strony trudno jest wymyślić pomysł na swój biznes, natomiast z drugiej z pomocą przychodzi internet. Dzięki internetowi jesteśmy w stanie dotrzeć do niemal każdego człowieka na ziemi. Zastanowimy się teraz, jaki biznes internetowy się opłaca i jak łatwo założyć sklep internetowy.
Jaki biznes internetowy się opłaca?
Zacznijmy od tego, że świat w dużej mierze przeniósł się do internetu. W ostatnim czasie odnotowuje się ogromny wzrost w branży e-commerce, czyli w sektorze sklepów internetowych. W raporcie z 2020 dowiadujemy się, że zakupy przez internet zrobiło około 73% osób. Ponadto istnieją pewne wyliczenia, że w tym samym roku Polacy wydali na zakupy internetowe ponad 15 miliardów euro. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze własny sklep internetowy daje nieskończone możliwości. Zakupy mogą w nim robić ludzie z różnych zakątków świata, o dowolnej godzinie. Sklep internetowy działa cały czas. Oprócz tego, działanie w branży e-commerce bardzo się opłaca, ponieważ:
- Własny sklep internetowy to pełna funkcjonalność i automatyzacja. Dzisiaj w każdej chwili możemy otworzyć własną działalności e-commerce. Dzieje się to tak naprawdę „od ręki”. W internecie znajdziemy wiele poradników, a także platform do założenia sklepu internetowego.
- Sklep internetowy wymaga mało wysiłku i czasu. Raz stworzony sklep i dodane do niego produkty nie znikną same - chyba że ktoś je wykupi. Wystarczy we własnym sklepie internetowym dodać produkty na sprzedaż i czekać, aż ktoś je kupi.
- Własny sklep internetowy oferuje sprzedaż bez ograniczeń. Nie dość, że sklep działa całą dobę, 7 dni w tygodniu to możemy trafiać do różnych grup odbiorców. Dzięki promocji i komunikacji mamy wiele narzędzi sprzedażowych. Dzięki temu możesz dotrzeć do miliona klientów.
- Obecnie ciągle zwiększa się zainteresowanie na robienie zakupów w sklepach internetowych. Polacy coraz chętniej wykonują zakupy online, ceniąc sobie przy tym wygodę i szybkość.
- Zakładając własny sklep internetowy, nie musisz rezygnować ze swojej pracy. Na początku może to być zbyt ryzykowne, bo nie wiesz, czy nowy biznes się uda. Sklep internetowy w porównaniu do innych sposobów na swoją firmę wymaga stosunkowo mało czasu. Pozwala to na pracę na własny rachunek, a także pozostanie na tzw. etacie.
Założenie sklepu internetowego - pomocne informacje
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy chcą założyć własny sklep internetowy. Taki rodzaj firmy nie jest zobowiązany do spełniania dodatkowych warunków. Jedyne warunki to wykupienie domeny, serwera i oprogramowania. Nie wszyscy jednak decydują się na wykupienie gotowego oprogramowania. Jeżeli masz zdolności programistyczne lub możliwości finansowe możesz zlecić komuś wykonanie sklepu internetowego dla Ciebie. W takim wypadku strona będzie indywidualnie, przygotowana pod Twoje wymagania, jednak trzeba się liczyć z dużo większymi kosztami, niż przy wykorzystaniu gotowego oprogramowania. Sklep internetowy możesz prowadzić, wykorzystując do tego działalność nierejestrowaną (do pewnego progu dochodowego), działalność jednoosobową, czy w formie jakiekolwiek spółki. Jeżeli chcesz w swojej działalności świadczyć usługę sprzedaży przez internet to musisz posiadać kod PKD dla sklepów internetowych to 47.91.Z
Czytaj również: Jak wybrać konto firmowe? Ranking TOP 10 kont dla firmy.
Gdzie założyć sklep internetowy?
Co do zasady nie powinieneś mieć problemu z założeniem sklepu internetowego. Pamiętaj jednak, że platforma, na której zdecydujesz się założyć własny sklep internetowy, ma duże znaczenie. Przełoży się to na dalsze funkcjonowanie sklepu. Naszym zdaniem jednym z lepszych rozwiązań jest założenie sklepu na platformie open-source. Posiada wiele funkcji i możliwości. Najczęściej sklepy powstają w oparciu o platformę WordPress z połączeniem WooCommerce. Dzięki takiemu połączeniu mamy możliwość dostosowania strony do przeglądania na telefonach komórkowych tzw. responsywne strony internetowe. Oprócz tego wymienione platformy posiadają wiele przyjemnych dla oczu szablonów, które są stosunkowo tanie. Jest to ważne zwłaszcza przy stawianiu pierwszych kroków we własnym biznesie. Wyżej wymienione platformy są stosunkowo łatwe w obsłudze, są również bardzo intuicyjne. Wydaje nam się, że przy odrobinie wysiłku, każdy z nas byłby w stanie założyć własny sklep internetowy w oparciu o te serwisy. Założenie takiej firmy jest szczególnie łatwe dla osób, które potrafią same zbudować taki sklep tj. dla programistów. W dobrej sytuacji są również graficy, którzy sami dobrze wiedzą, jak powinien wyglądać poprawnie zaprojektowany sklep internetowy. Jeżeli jesteś jednak tzw. laikiem z pomocą przychodzą firmy zewnętrzne, które mogą zaprojektować i stworzyć Twój własny sklep internetowy lub sprzedać gotowe oprogramowanie. Na rynku mamy wiele firm trudniących się sklepami internetowymi np. Shoplo, TrisoShop, czy WIX.
Jak założyć sklep internetowy krok po kroku
Jeżeli decydujesz się na założenie sklepu internetowego, po pierwsze musisz mieć pomysł. Bez pomysłu nie ruszysz. Dla podpowiedzi, poniżej przedstawiamy dane z raportu z 2018 roku, w jakich branży konsumenci robią zakupy przez internet. Dane pokazują, jaki procent osób zrobiło zakupy w ciągu roku chociaż raz w danej branży.
Skoro już wiesz, co chcesz sprzedawać. Jakie produkty będziesz oferować swoim klientom, w dalszej części powinieneś:
- wykupić odpowiednią domenę,
- wybrać odpowiedni serwer i platformę,
- założyć działalność gospodarczą, lub działać na zasadach działalności nierejestrowanej,
- rozpocząć współprace z hurtowniami lub produkcję własnego produktu,
- wybrać formy płatności dostawy,
- wybrać rodzaj oprogramowanie sklepu,
- stworzyć regulamin własnego sklepu internetowego i polityki prywatności,
- wykupić certyfikat SSL,
- zapoznać się z wymaganiami SEO,
- zapoznać się z podstawami marketingu,
- rozpocząć promocję sklepu.
Promocja własnego biznesu to bardzo rozległy temat. Zaczynając od przyjaznego interfejsu sklepu kończąc na różnorodnych promocjach w social mediach i nie tylko. Promocja własnego biznesu może okazać się często bardzo kosztownym wydatkiem. W takiej sytuacji zachęcamy do zapoznania się z ofertąSzybkiej Gotówki. Szybka pożyczka pozwoli Ci zainwestować pieniądze w swoją firmę, aby zwróciły się one z nadwyżką.
Czytaj inne przydatne artykuły o inwestycjach, biznesie oraz o tym jak zarobić jeszcze więcej.
Sklep internetowy - podatki i inne cenne rady
Koszty prowadzenia sklepu są stosunkowo niskie. Musimy jedynie opłacać wydatki związane z oprogramowaniem oraz serwerem. Koszty związane z oprogramowaniem zaczynają się od 100 zł miesięcznie, a wykupienie domeny to koszt około kilkudziesięciu złotych rocznie. Ponadto ponosimy opłaty z tytułu sprzedanych produktów tj. podatki. Zakładając własny sklep internetowy, możemy wybrać różne formy opodatkowania tj.: ryczałt, zasady ogólne i podatek liniowy. Jeżeli decydujesz się na formę opodatkowania, jaką jest ryczałt, zostaniesz obciążony podatkiem w wysokości 3%. Na początku kariery w sprzedaży we własnym sklepie internetowym zachęcamy do korzystania z działalności nierejestrowanej. Pozwoli CI to zaoszczędzić wydatki na ubezpieczenia. Najlepiej jest przejść na działalność zarejestrowaną dopiero po osiągnięciu pewnego dochodu miesięcznego. Przy zakładaniu własnego sklepu internetowego zalecamy do zakupu certyfikatu SSL - jest to koszt około 100 zł rocznie.
Inne cenne rady przy zakładaniu własnego sklepu internetowego:
- Przy zakładaniu własnego sklepu internetowego bardzo ważny jest przyjazny i intuicyjny interfejs. Layout strony internetowej powinien być spójny z logo oraz tematyką firmy. Musisz dbać o wizerunek swojej marki.
- Zapoznaj się z pojęciem „e-merchandising” Odpowiednie rozłożenie produktów w sklepie ma ogromne znaczenie przy robieniu zakupów.
- Pamiętaj o reklamie - bez dobrej reklamy będziesz mieć problem ze zdobywaniem klientów. Reklama jest niezwykle ważna. Zachęcamy do wykorzystywania w różnorodny sposób mediów społecznościowych, a także tworzenie promocji czy różnorodnych bonów.
- Może to się wydawać dosyć błahe, ale w dobie szybkich płatności i korzystania z systemu BLIK, bardzo ważne są metody płatności, które proponujesz klientom w swoim sklepie internetowy. Metody płatności muszą być szybkie i bezpieczne.
- Przy tworzeniu własnego sklepu internetowego nie zapominaj o optymalizacji pod kątem SEO. Jest to bardzo ważne, aby poprawiać widoczność własnego sklepu internetowego w wyszukiwarce.
- Pamiętaj o aspektach prawnych przy zakładaniu sklepu internetowego. Musisz przygotować wiele ważnych dokumentów tj. regulamin, politykę prywatności, regulacje RODO, informacje o płatnościach, informacje o dostawach, informacje o zwrotach i reklamacjach, a także wniosek odstąpieniu od umowy.
Jak widzisz, założenie własnego sklepu internetowego może być zarówno niskokosztowe, jak i bardzo drogie. Jeżeli na jakimkolwiek etapie zakładanie własnego biznesu zabraknie Ci pieniędzy, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Szybkiej Gotówki.
Okres
dni