Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Ile kosztuje chrzest Polsce?

Ile kosztuje chrzest Polsce?

Praktyczne informacje dla młodych rodziców
28.06.2019
376
Czas czytania -
4 min.

Młodzi rodzice, którzy chcą ochrzcić dziecko, obowiązkowo zadają pytanie — ile tak naprawdę kosztuje chrzest. Postanowiliśmy dokładnie wyjaśnić, z jakimi podstawowymi wydatkami ma się wówczas do czynienia, a następnie poszukać co najmniej minimalnych oszczędności dla tych, którzy mają ograniczony budżet.

 

Organizacja chrztu

Organizacja chrztu

Przygotowanie się do sakramentu chrztu jest związane z licznymi wydatkami. Składają się na nie:

Ceremonia Od 50 do 100 zł
Ofiara pieniężna Od 20 zł
Biała szatka 15-50 zł
Biała świeca 15-100 zł
Bukiecik z kwiatami 20-100 zł
Biblia lub pierwszy modlitewnik 15-80 zł
Pamiątkowy album 30-120 zł

Mogą również pojawić się dodatkowe wydatki:

Fotograf Od 100 zł
Kamerzysta Od 100 zł
Ubranka dla chłopca Od 100 zł
Ubranka dla dziewczynek Od 150 zł
Druk zaproszeń 30-40 zł
Uwiecznienie wydarzenia w kościele 200-300 zł
Ubranka dla rodziców Do 1000 zł

Wśród zakupów, które rodzice często robią z okazji chrztu, a które nie zaliczają się do grupy obowiązkowych wydatków, jest specjalnie ubranko dla maluszka. Można też spróbować troszeczkę zaoszczędzić i wypożyczyć lub kupić już używane ubranko. Warto jednak pamiętać, że w kościołach nie ma wyraźnego wymogu, co dziecko powinno mieć ubrane podczas ceremonii. Pożądane jest, aby były to nowe rzeczy w jasnym kolorze.

Wziąć pożyczkę

Ile kosztuje chrzest w kościele?

Ile kosztuje chrzest w kościele

Opłaty w kościele to datki, które są przekazywane księdzu. Nie ma żadnego cennika ustalonego z góry, a zatem dajemy “co łaska”, czyli tyle, na ile kogoś stać. Niemniej jednak ostatnio można czasem usłyszeć również zdanie: “co łaska, ale minimalnie ….”. W znacznym stopniu decyzja w tej sprawie zależy od księdza. Niektórzy uważają, że chrzest w ogóle nic nie kosztuje i można nie prezentować koperty księdzu, ani rzucać datków na tacę, są też ludzie, którzy podchodzą do tej sprawy bardziej konkretnie. Średnio ceny za chrzest w Polsce wahają się od 100 zł do 400 zł.

Wziąć pożyczkę

Ile kosztuje świętowanie chrztu?

Ile kosztuje świętowanie chrztu

Po chrzcie często organizuje się też uroczyste przyjęcie. Jego koszty będą wyglądać mniej więcej w następujący sposób.

Wypożyczenie stołu Od 100 zł
Tort z piekarni Od 150 zł
Wypożyczenie zastawy Od 100 zł
Wypożyczenie krzeseł Od 100 zł
Samodzielnie przygotowane produkty Od 600 zł
Catering Od 1000 zł
Obsługa kelnerska Od 80 zł

Wcześniej przyjęcie tradycyjnie organizowano w domu, zapraszano na nie wyłącznie ograniczoną liczbę gości. Obecnie jednak rodzice coraz częściej decydują się na wynajem sali oraz catering lub nawet organizują przyjęcie w kawiarni lub restauracji. To oczywiście również oddziałuje na ostateczny koszt wydarzenia. Czy zapraszać na takie przyjęcie tylko chrzestnych, czy też całą rodzinę - to ostateczna decyzja rodziców. Tak naprawdę nie ma rygorystycznych regulacji także tej kwestii. Praktyka jednak pokazuje, że średnio na przyjęcie z okazji chrztu przychodzi około 10-15 osób.

Wziąć pożyczkę

Co sprezentować na chrzest?

Co sprezentować na chrzest

Chrzest dziecka jest nie tylko ważnym wydarzeniem w rodzinie każdego wierzącego, ale także bólem głowy dla rodziców chrzestnych i gości w związku z tym, co można dać jako prezent na chrzest dziecka. W końcu każdy chce, aby prezent był nie tylko odpowiedni, ale także najbardziej użyteczny.

Z okazji chrztu tradycyjnie prezentuje się małe upominki, nawiązujące do tematyki wydarzenia. Zwykle jest to biżuteria ze złota lub srebra, świece oraz kartki z pięknymi obrazami i napisami. Można również wybrać spersonalizowane sztućce lub nawet bardziej nietradycyjne rozwiązania - zarówno w internecie, jak i sklepach stacjonarnych zdecydowanie znajdziesz sporo dobrych propozycji. Mogą to być też rzeczy praktyczne - ochraniacze do łóżeczka lub pościel dziecięca, pieluszki i pampersy, zabawki itd.

Za najbardziej tradycyjne prezenty z okazji chrztu św. dziewczynki lub chłopca można uznać następujące:

Szkatułka na upominki Od 60 zł
Tort z pampersów Od 60 zł
Skarbonka Od 50 z
Tematyczna pozytywka Od 100 zł
Album na zdjęcia Od 70 zł
Srebrne obrazki Od 100 zł
Kocyk Od 60 zł
Różaniec na chrzest 100-250 zł
Sztućce Od 150 zł
Pudełko na pierwszy ząbek Od 50 zł
Ramka na odcisk Od 100 zł
Personalizowana poduszka Od 40 zł

Dziadkowie prezentują zwykle od 200 do 400 zł, przyjaciele i kuzynostwo od 100 do 250 zł, rodzeństwo - 200-300 zł, a rodzice chrzestni - od 300 do 500 zł.

Wziąć pożyczkę

Ile ogólnie wydamy na chrzest?

Ile ogólnie wydamy na chrzest

Nasze obliczenia pokazują, że tak naprawdę nie mało: najmniejsza kwota to około 800 zł-1000 zł, średnio jednak rodzice wydają do 2000 zł. Górna kwota jest wysoka i może przekraczać nawet 5000 zł. Jeśli zostaną wzięte pod uwagę wszystkie podane powyżej informacje, łatwo dojdziemy do wniosku, że najprawdopodobniej nie uda się zejść poniżej kosztu 1000 zł podczas przygotowywania chrztu dziecka. Tylko niektórzy rodzice, najczęściej ci najbiedniejsi, płacą w kościele tylko 50 zł-100 zł. Są też tacy, którzy do koperty mogą włożyć nawet 1000 zł, ale tak wysokie kwoty to już raczej decyzja indywidualna.

Chrzest dla większości polskich rodzin jest istotnym i ważnym obrzędem, a więc warto przygotować się do niego jak najwcześniej, zwracając szczególną uwagę na planowanie budżetu. Jeśli jednak nie wystarcza pieniędzy, a chce się zorganizować prawdziwe święto, zawsze można zaciągnąć pożyczkę do 8000 zł (dla stałych klientów, dla nowych klientów - 6000 zł), robiąc to online lub za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

Wziąć pożyczkę

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: