Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Ile kosztuje 1 m3 i 1 kWh gazu ziemnego w 2019 roku?

Ile kosztuje 1 m3 i 1 kWh gazu ziemnego w 2019 roku?

Sprawdź, ile zapłacisz za gaz w 2019 roku?
03.04.2019
8273
Czas czytania -
8 min.

Wykorzystanie gazu w gospodarstwach domowych to rozwiązanie ekologiczne, które cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Gaz ziemny, używany jest zarówno do ogrzewania pomieszczeń (instalacje c.o.), jak i do podgrzewania wody użytkowej (instalacje c.w.u.) oraz gotowania (kuchenki gazowe, piekarniki). W przeciągu ostatnich lat ceny gazu w Polsce kształtowały się na stosunkowo stałym i dość niskim poziomie, co w ostatnim czasie zaczyna się zmieniać. Ile kosztuje 1 m3 i 1 kWh gazu ziemnego w 2019 roku? I jakie są prognozy cenowe gazu na kolejne lata?

Jaka jest różnica między 1 m3 a 1 kWh gazu?

Zanim przejdziemy do cen gazu ziemnego w 2019 roku, konieczne jest wyjaśnienie, jaka jest różnica między 1 m3 gazu, a 1 kWh. Jest to niezwykle istotne, ponieważ rozliczenie za gaz ziemny od sierpnia 2014 roku odbywa się na podstawie kWh, czyli kilowatogodzin – jednostki pracy, energii i ciepła, a nie metra sześciennego, jak to miało miejsce w latach poprzednich. I o ile wcześniej łatwo było przełożyć cenę gazu na ilość zużytego paliwa, podawanego w metrach sześciennych, o tyle dzisiaj do wyliczenia zapotrzebowania na gaz potrzebny jest specjalny wzór, na który składają się pomnożone wartości obejmujące:

 • ilość gazu w metrach sześciennych
 • współczynnik konwersji – jest to faktyczna wartość energetyczna gazu, która w przypadku gazu naturalnego kształtuje się z reguły w przedziale 9,5 – 12,8 kWh za 1 m3 gazu

Przykład:

250 m3 x 10 (współczynnik konwersji) = 2500 kWh

Do obliczenia dokładnego zużycia można wykorzystać kalkulator gazu dostępny w Internecie.

Od czego zależy koszt gazu?

To ile płacimy za gaz, jest sumą wielu różnych czynników, do najważniejszych należą jednak aktualne ceny gazu na giełdzie oraz to, od jakiego dystrybutora gaz został zakupiony. Co  sprowadza się do wysokości cen oferowanych przez poszczególnych dostawców. Zróżnicowanie ceny gazu wynika również z regionu kraju oraz rodzaju zastosowanej taryfy. Sama wysokość rachunków zależna też jest także od naszego indywidualnego zapotrzebowania na gaz. A co najważniejsze, w ogólnym rozrachunku liczy się nie tylko to, ile kosztuje metr gazu, kwota końcowa obejmuje bowiem opłaty stałe i opłaty zmienne. Tym samym pełny koszt gazu ziemnego to suma, na którą składają się:

 1. Abonament.
 2. Stała opłata sieciowa.
 3. Zmienna opłata sieciowa.
 4. Opłata taryfowa.
 5. Cena gazu za 1 kWh.
 6. Zużycie gazu.

W polskim gazownictwie dla gospodarstw domowych obowiązują trzy podstawowe taryfy gazowe dla indywidualnych odbiorców gazu wysokometanowego:

 • W1 – roczne zużycie poniżej 3,250 kWh (kuchenki gazowe)
 • W2 – roczne zużycie w przedziale 3,350 – 13,350 kWh (kuchenki gazowe + ogrzewanie c.w.u.)
 • W3 – roczne zużycie gazu na poziomie 13,350 – 88,900 kWh (kuchenki gazowe ogrzewanie c.w.u.+ ogrzewanie centralne c.o.)

Warto mieć tutaj na uwadze, że taryfy te dotyczą tylko gospodarstw domowych. Zastosowanie gazu w skali przemysłowej obejmuje oddzielny taryfikator. Bardzo często dystrybutorzy błękitnego paliwa ustalają z przedsiębiorstwami indywidualne ceny za gaz.

Ceny gazu ziemnego w ostatnich latach

Nie bez powodu gaz ziemny cieszy się popularnością. Coraz więcej gospodarstw podłączanych jest do sieci gazowej, a zastosowanie błękitnego paliwa nie ogranicza się do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i gotowania, ale także do ogrzewania całych budynków. Wszystkiemu do tej pory sprzyjała atrakcyjna cena gazu, która w porównaniu z innymi paliwami i wygodą użytkowania instalacji gazowych, sprawiała, że gaz stanowił świetną alternatywę dla węgla czy energii elektrycznej. Ceny gazu w poprzednich latach notowały wręcz spadek. Co widać na zestawieniu cen za gaz od PGNiG z ostatnich trzech lat dla obszaru warszawskiego:

Rok

Taryfa

Stawka stała (zł/mc)

Stawka zmienna (zł/kWh)

Abonament (zł/mc)

2016

W-2.2

11,80

0,02821

6,28

2017

W-2.2

11,70

0,02821

6,28

2018

W-2.2

10,85

0,02626

6,28

Cena 1 kWh gazu w Polsce w 2019 roku

Niestety, ale wydaje się, że niskie ceny gazu w Polsce powoli odchodzą do przeszłości. Rząd zaakceptował podwyżki cen, które mają objąć przede wszystkim opłaty stałe. Taka polityka doprowadzić może do tego, że nawet jeśli ceny samego gazu nie pójdą w górę, to możemy liczyć na podwyżki abonamentów i opłat przesyłowych. Przyczyną tego stanu rzeczy jest rosnące zapotrzebowanie na gaz, który staje się coraz popularniejszym paliwem. A to niesie ze sobą koszty w postaci rozbudowy infrastruktury gazowniczej oraz konieczne remonty już istniejących instalacji.

Z drugiej strony rosnąca konkurencja na rynku dystrybucji gazu może działać na korzyść klientów i zastopować podwyżki, a nawet doprowadzić do większych obniżek. Obecnie ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych w 2019 roku, w zależności od dostawcy, przedstawiają się następująco:

Dostawcy gazu w Polsce

Taryfa

Cena brutto (gr/kWh)

Abonament (zł/mc)

PGNiG

W-2.1

12,3566

6,64

Tauron gaz

W-2.1

11,7342

6,64

PGE

W-2.1

12,1770

7,55

Green

W-2.1

13,7305

11,07

Energa

W-2.1

15,9556

7,37

Jak zmienić dostawcę gazu?

Jeśli chcemy zmienić dostawcę gazu ziemnego, musimy rozeznać się w dostępnej na naszym rynku ofercie. Nie wszyscy dostawcy oferują bowiem swoje usługi na terenie całego kraju. Zanim dokonamy zmiany, warto również naprawdę dokładnie przyjrzeć się ofercie. Może się niestety okazać, że nowe ceny wcale nie są tak korzystne, jak z początku nam się zdawało. To, że dana firma oferuje niższą cenę za kilowatogodzinę, musi iść w parze z rozsądnymi opłatami stałymi, takimi jak przesył czy abonament. W innym wypadku może okazać się, że pomimo niskich opłat za sam gaz, inne koszty są na tyle wysokie, że zmiana dostawcy po prostu się nie opłaca. Ważne jest również to, aby nowa umowa gwarantowała jak najdłuższy okres niezmienności cen gazu. W zależności od firmy i oferty może to być rok, dwa lub nawet trzy lata.

Formalną zmianę dostawcy gazu może przeprowadzić nowa firma, na której usługi się decydujemy. Wystarczy, że ją do tego upoważnimy. Osobą uprawnioną do zlecenia tej czynności jest ta, która widnieje na umowie z poprzednim dostawcą. Pierwsza zmiana dystrybutora gazu ziemnego dokonywana jest bezpłatnie. Jednak w przypadku kolejnej zmiany na inną firmę istnieje prawdopodobieństwo, że będziemy musieli zapłacić kary umowne. Dobrze jest zatem jeszcze przed podpisaniem nowej umowy sprawdzić, jakie są konsekwencje jej ewentualnego rozwiązania czy zerwania.

Gaz ziemny a gaz płynny dla gospodarstw domowych

Nadal w wielu miejscach infrastruktura gazownicza nie jest jeszcze zbudowana. W takich sytuacjach nie ma możliwości podłączenia się do istniejących instalacji. Nie znaczy to jednak, że nie możemy wykorzystywać gazu do ogrzewania wody czy nawet całego gospodarstwa domowego. Do gotowania od lat używane są kuchenki gazowe na propan-butan. Jednak prawdziwą alternatywą instalacji gazowej, która może zasilić w błękitne paliwo całe gospodarstwo domowe, są instalacje na gaz płynny. Są one budowane w miejscach, do których nie ma doprowadzonej infrastruktury gazowniczej. Ich głównym elementem jest specjalny zbiornik na gaz płynny (naziemny lub podziemny) wypełniony gazem LPG.

 Ile kosztuje m3 gazu

W praktyce przedstawia się to tak, że zbiornik zostaje zamontowany na posesji i to z niego poprowadzona jest do budynku profesjonalna instalacja gazowa. W ten sposób możemy używać gazu do zasilania kuchenki, bojlerów oraz domowego ogrzewania centralnego. Dla średniej wielkości gospodarstw domowych wystarczy 2700 litrowy zbiornik, który wymaga jednego lub dwóch tankowań z cysterny w ciągu roku (w zależności od indywidualnego zużycia gazu).  Dostępne są również zbiorniki o większej pojemności.

Przyłącze gazowe koszt

Decydując się na gaz LPG do zasilania gospodarstwa domowego, podobnie jak w przypadku zwykłej instalacji gazowej, podpisujemy umowę z wybranym dostawcą. Zbiornik możemy kupić na własny koszt (około 5-7 tysięcy zł) lub wydzierżawić (opłata kilkaset zł na rok). Dostawca gazu często oferuje możliwość dzierżawy zbiornika na gaz Lpg, jednak wiąże się to najczęściej z koniecznością podpisania długoterminowej umowy. W przypadku zakupu własnego zbiornika, koszty jego zakupu i budowy instalacji oraz niezbędnych formalności wynoszą łącznie około 12 tysięcy zł. Dla porównania koszt przyłącza gazowego do sieci, o długości 15 metrów, wynosi w przybliżeniu około 7 tysięcy zł.

Jak oszczędzać na gazie?

Pomimo dużej konkurencyjności w stosunku do innych źródeł energii, w ostatecznym rozrachunku gaz również generuje spore koszty. Rocznie jest to kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. To, ile płacimy za gaz, zależy od zakresu jego zastosowania, co przekłada się na ilość zużycia gazu i rodzaj taryfy. Jeśli decydujemy się na pełne wykorzystanie gazu, które obejmuje również ogrzewanie budynku, warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe, które zużywa mniej energii. Jednak aby faktycznie było ono korzystne, trzeba zadbać o odpowiednie ocieplenie budynku i uszczelnienie okien. Na obniżenie rachunków za gaz wpływa również zastosowanie nowoczesnych kotłów gazowych wyposażonych w sterowanie komputerowe, za pomocą którego możemy w pełni zoptymalizować domowe zużycie gazu.


Czytaj również: Woda, gaz i prąd. Złote zasady oszczędzania w domu


W przypadku użycia gazu do gotowania, koszty można obniżyć poprzez zastosowanie garnków ze stali szlachetnych, które pozwalają na szybsze gotowanie potraw. Natomiast oszczędności z tytułu podgrzewania wody użytkowej można uzyskać, zastępując częste, gorące kąpiele w wannie szybkim prysznicem. Tak możemy zaoszczędzić ciepłą wodę, a tym samym gaz konieczny do jej ogrzania. Sposobem obniżenia kosztów jest również zmiana dostawcy gazu, na takiego, który faktycznie oferuje korzystniejsze ceny.

Cena gazu ziemnego w najbliższych latach

Podsumowując, aktualne ceny gazu w Polsce utrzymane są na stałym poziomie i jeśli patrzyć na ceny gazu w Europie, są one stosunkowo niskie. Co prawda, czeka nas nieunikniony wzrost opłat stałych, który wynika z konieczności rozbudowy infrastruktury oraz przymusu renowacji starszych instalacji. Optymistyczne jest jednak to, że wzrost konkurencji na rynku gazowniczym daje nadzieję na zrównoważoną politykę cenową, korzystną dla klienta, który dzisiaj w stosunkowo łatwy sposób może zmienić dystrybutora gazu.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: