Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Ile kosztuje prawo jazdy?

Ile kosztuje prawo jazdy?

Ile wynosi koszt prawa jazdy i od czego zależy ostateczna cena?
03.04.2019
15119
Czas czytania -
8 min.

Prowadzenie każdego pojazdu mechanicznego wymaga odpowiednich uprawnień, które stanowi prawo jazdy. Nie jest to tania inwestycja, jednak każdy, kto chce jeździć samochodem, musi się na nią zdecydować. Ile wynosi cena prawa jazdy i od czego zależą ostateczne koszty, z jakimi musimy się liczyć, gdy chcemy jeździć samochodem czy motorem albo ciężarówką?

To ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy, zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pojazdu czy od regionu, w którym decydujemy się na zdobycie uprawnień upoważniających nas do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wynika to z tego, że prawo jazdy można zrobić na terenie całego kraju, a ośrodki szkoleniowe mają różne ceny kursów. Do egzaminowania kursantów służą natomiast regionalne ośrodki ruchu drogowego WORD. Są to jednostki samorządowe, w których przeprowadza się egzaminy na prawo jazdy.

Zanim jednak przystąpimy do takiego egzaminu, musimy wybrać szkołę jazdy. To właśnie tam zdobędziemy niezbędną praktykę oraz wiedzę teoretyczną na temat przepisów o ruchu drogowym. I niestety to właśnie tam zostawimy najwięcej pieniędzy, a całościowy koszt prawa jazdy jest dość wysoki. A to ile kosztuje kurs na prawo jazdy, jest zasadniczym wyznacznikiem ostatecznej ceny zdobycia uprawnień, ponieważ pozostałe opłaty są takie same na terenie całego kraju. Za chwilę przedstawimy wszystkie koszty prawa jazdy, na jakie trzeba być przygotowanym.

Wyrobienie prawa jazdy – formalności

Przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy, musimy zdobyć Profil Kandydata na Kierowcę, czyli numer PKK. Jest to numer w pełni unikalny, który zostaje przyznany każdemu kandydatowi ubiegającemu się o prawo jazdy. Bez niego nie będziemy mogli ani odbyć kursu, ani przystąpić do egzaminu. Żeby go dostać, musimy udać się do miejskiego wydziału komunikacyjnego. Procedura ta jest nowością i obowiązuje dopiero od 2014 roku. Dlatego dla osób, które miały do czynienia z kursem na prawo jazdy wcześniej, może być sporym zaskoczeniem.

Samo uzyskanie numeru PKK jest bezpłatne, jednak potrzebne do tego są badania lekarskie oraz zdjęcie – a to już niestety kosztuje. Kursanci często zastanawiają się, ile zdjęć do prawa jazdy będzie nam potrzebne, ponieważ krążą na ten temat różne informacje. Ustawowo ma być jedno, jak najbardziej aktualne – nie starsze niż 6 miesięcy, które wraz z badaniami lekarskimi stanowi pierwsze koszty na prawo jazdy, jakie poniesiemy. Wynoszą one w przybliżeniu:

 • badanie lekarskie – 200 zł
 • zdjęcie do dokumentu – około 40 zł

Tak prezentują się pierwsze wydatki, jakie poniesiemy w związku z procesem uzyskania prawa jazdy. Są one podobne wszędzie, także można je ująć jako koszty stałe. Podobnie jak koszty egzaminu na prawo jazdy – w tym również opłaty za dokument. Ile wydamy na tę część prawa jazdy?

Egzamin na prawo jazdy 2019 – cena egzaminu i dokumentu

Wszystkie egzaminy na terenie kraju mają odgórnie ustalone ceny, jednak to ile kosztuje egzamin na prawo jazdy, zależy od tego, na jakie pojazdy zdobywamy uprawnienia. Inną cenę ma kurs prawa jazdy na kat B, a inną na kategorię C czy kategorię A itd. Na cenę egzaminu składają się również dwie opłaty:

 • opłata za egzamin praktyczny
 • opłata za egzamin teoretyczny

W przypadku ceny teoretycznego egzaminu na prawo jazdy mamy do czynienia z ujednoliconą opłatą, niezależnie od tego, o jaką kategorię uprawnień się ubiegamy. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kosztuje 30 zł. Inaczej ma się sprawa z egzaminem praktycznym i tutaj znaczenie ma już rodzaj kategorii.

prawa jazdy ceny

Najczęściej interesuje nas cena prawa jazdy na kategorię B. W części praktycznej wynosi ona 140 zł. Czyli razem z egzaminem teoretycznym musimy przygotować się na wydatek rzędu 170 zł. Ile wynosi cena prawa jazdy na inne popularne kategorie, takie jak prawo jazdy na motor czy prawo jazdy na tira? Popatrzmy:

 • praktyczny egzamin prawa jazdy na motor (kat A) – cena 180 zł
 • praktyczny egzamin prawa jazdy na ciężarówkę (kat C) – cena 200 zł
 • praktyczny egzamin prawo jazdy na ciężarówkę z przyczepą (kat C+E) – 245 zł

Po zdanym egzaminie pozostaje nam jeszcze opłata za dokument, która jest stała i wynosi 100,50 zł. Zatem ile kosztuje prawo jazdy pod względem samych formalności? W przypadku aut osobowych (kat B) będzie to łącznie już 510,50 zł. A to przecież nie wszystkie koszty związane z wyrobieniem uprawnień. Pozostaje jeszcze cena kursu na prawo jazdy, która jest tak naprawdę najdroższą częścią całej imprezy.

Co zawiera kurs na prawo jazdy i ile kosztuje?

Kursy na prawo jazdy organizowane są przez prywatne ośrodki szkoleniowe. Dlatego też ceny za kursy różnią się pomiędzy sobą. Różnice te mogą wynieść nawet kilkaset złotych. To ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat b i pozostałych zależy od regionu, w którym działa ośrodek szkoleniowy – według danych najdroższe kursy na prawo jazdy prowadzone są w Warszawie – a także od indywidualnej oferty szkoły jazdy, która może obejmować różnego rodzaju rabaty czy pakiety promocyjne. Ceny kursu na prawo jazdy wahają się od 1200 zł do 2000 zł. Jednak nie są to ceny ostateczne.

kurs na prawo jazdy

Ważne jest również to czy decydujemy się na odbycie kursu tylko praktycznego, a teorię nauczymy się we własnym zakresie. Czy chcemy pełnego kursu obejmującego praktykę i teorię – gdzie każda z części obejmuje 30 godzin, czyli łącznie 60 pełnych godzin kursu. Jeśli wybierzemy full opcję, możemy liczyć na dostęp do materiałów teoretycznych gwarantowanych przez ośrodek szkoleniowy. Z drugiej strony coraz popularniejsze stają się specjalne strony internetowe, które oferują za opłatą około 30 zł kilkumiesięczny dostęp do multimedialnej bazy z pytaniami egzaminacyjnymi. Podsumowując powyższe dane – z czego wynika cena kursu na prawo jazdy? Na jej wysokość składają się przede wszystkim:

 • cena za godzinę jazdy;
 • ilość wykupionych godzin (musi być przynajmniej 30 godzin, jednak może być ich więcej);
 • czy korzystamy z kursu teoretycznego;
 • lokalizacja ośrodka szkoleniowego.

Pamiętać musimy też o tym, że im więcej wykupimy godzin, tym dłużej trwa kurs. Z drugiej strony wiele ośrodków szkoleniowych oferuje ciekawe rabaty przy zakupie większej ilości godzin, dzięki którym można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w przypadku, gdy okazuje się, że standardowe 30 godzin nam nie wystarczyło i potrzebujemy dodatkowej praktyki. W takich sytuacjach ośrodki szkoleniowe potrafią słono policzyć za pojedyncze godziny – nawet kilkadziesiąt złotych za 1 godzinę.

Ostateczna cena prawa jazdy na kategorię B – od czego zależy?

To ile będzie nas ostatecznie kosztował kurs prawa jazdy kat b, zależy od tego, czy zdamy egzamin za pierwszym podejściem. To również przekłada się na to, ile trwa kurs na prawo jazdy. Możemy bowiem zrobić kurs nawet w 14 tygodni, jeśli uda nam się wszystko zdać za pierwszym podejściem. Jednak jeśli polegniemy na teorii, to stracimy 30 zł i nawet nie przystąpimy do egzaminu praktycznego. A jak polegniemy na egzaminie praktycznym, musimy liczyć się z utratą 140 zł i wtedy kolejny egzamin, to już będzie łączny koszt 280 zł (w przypadku, gdy oblaliśmy tylko egzamin praktyczny – razem z teorią będzie to aż 340 zł, wliczając wcześniejsze koszty za oblany egzamin).

Przy niezdanym egzaminie na prawo jazdy trzeba się też liczyć z koniecznością wykupienia dodatkowych godzin jazd. A co jeśli podchodzimy do egzaminu kilka razy? Wtedy koszty robią się naprawdę duże i mogą sięgnąć nawet 4000 zł, czyli sporo więcej niż kurs na prawo jazdy kategorii C.

Otrzymać pożyczkę

A ile kosztuje prawo jazdy na kat C?

Wyrobienie prawa jazdy na samochody ciężarowe czy ciągniki siodłowe jest nieco droższe niż zrobienie prawa jazdy na samochody osobowe, czy motor – który w tym zestawieniu ma najniższe koszty zdobycia uprawnień, oscylujące w przedziale 800 – 1400 zł (choć zdarzają się droższe). W przypadku kategorii C ceny zaczynają się od około 2000 zł do 2500 zł w podstawowym pakiecie. Tutaj jednak wchodzi wiele dodatkowych uprawnień, takich jak np. kurs przewozu rzeczy, czy kurs łączony kategorii C i C+E.

Liczyć się trzeba też z droższym egzaminem, o czym już pisaliśmy, a który w przypadku kat C kosztuje już 230 zł. Jak widać, to ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat c, również zależy od wielu czynników – w tym również naszego powodzenia na egzaminie. Przy kategorii C trzeba również doliczyć koszty badania psychologicznego, które jest konieczne i kosztuje z reguły 150 zł.

Ważne! Ile czeka się na wydanie prawa jazdy?

Z pewnością obok kosztów prawa jazdy, równie ważne dla osób się o nie starających jest to, ile czeka się na wydanie prawo jazdy po zdaniu egzaminu. Pamiętać należy o tym, że konieczna jest wcześniejsza opłata za wydanie prawa jazdy. Następnie na odbiór dokumentu będziemy musieli poczekać z reguły od jednego do nawet kilku tygodni. Wszystko zależy od tego, jak wiele osób w danym okresie uzyskało uprawnienia i oczywiście od mocy przerobowych urzędów. Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli zdaliśmy egzamin na prawo jazdy, to dopóki nie odbierzemy dokumentu uprawniającego nas do kierowania samochodem, nie możemy siadać za kółkiem. Trzeba niestety uzbroić się w cierpliwość.

Cena prawa jazdy 2019 – czy wzrośnie?

To czy ceny prawa jazdy 2019 wzrosną, zdeterminowane jest przez wiele czynników. Duży wpływ na ceny kursów prawa jazdy w ośrodkach szkoleniowych mają ceny paliwa. Niestety w ostatnich miesiącach obserwujemy drastyczne podwyżki w tym zakresie i na dobrą sprawę nie wiadomo co przyniesie nowy rok. Co do kosztów stałych, nie ma żadnych oficjalnych informacji, które zmieniałyby coś pod tym względem w nadchodzącym roku. Jeśli jednak planujemy zrobić prawo jazdy w przyszłym roku, warto obserwować, jak się przedstawia sytuacja z cenami.

kurs na prawo jazdy

Co istotne, do kursu na prawo jazdy można przystąpić już 3 miesiące przed uzyskaniem pełnoletności, więc jeśli mamy urodziny w styczniu lub lutym, to na kurs możemy pójść już w listopadzie czy nawet w październiku. Prawo jazdy to uprawnienie, które znacznie ułatwia funkcjonowanie w świecie. Nie tylko zapewnia mobilność, ale też jest często dodatkowym atutem, który czyni nas bardziej konkurencyjnym na rynku pracy. Jeśli chcesz zrobić prawo jazdy, a w tej chwili nie masz na to wolnych środków, możesz skorzystać z naszej chwilówki na 65 dni! Z przyjemnością pomożemy Ci w uzyskaniu prawo jazdy, które pozwoli rozwinąć Ci skrzydła i pełniej korzystać z życia!

Otrzymać pożyczkę

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: