Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2019 roku

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2019 roku

Przydatne informacje dla doświadczonych kierowców oraz tych, którzy kupują swój pierwszy samochód
30.04.2019
557
Czas czytania -
9 min.

Ubezpieczenie samochodu jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów ubezpieczenia  odpowiedzialności cywilnej w Polsce. Obejmuje ono różne zagrożenia związane z transportem drogowym - szkody w wypadku, kradzież, zniszczenie w wyniku podpalenia itp. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszyscy kierowcy w Polsce są zobowiązani do ubezpieczenia samochodu. Jeśli kierowca go nie posiada, sporządzany jest raport o naruszeniu administracyjnym i stosowane są kary.

Podstawowe informacje dotyczące ubezpieczenia samochodu w Polsce w 2019 roku

Ubezpieczenie samochodowe jest dość trudnym tematem nawet dla kierowców z doświadczeniem. Aby zrozumieć wszystkie jego niuanse, konieczne jest dobre zrozumienie wielu przepisów, zapamiętanie specjalnych warunków, poznanie zasad różnych towarzystw ubezpieczeniowych i opinii na ich temat. Z reguły nawet sporo wysiłku i czasu, poświęconych na zrozumienie wszystkich ubezpieczeniowych szczegółów nie wystarcza, gdyż różnorodność rodzajów polis ubezpieczeniowych, ich stawki i warunki powodują problemy z wyborem najlepszej opcji.

Dlatego przed podpisaniem umowy ubezpieczenia samochodu należy skonsultować się ze specjalistami. Doświadczony specjalista powie Ci, jaki rodzaj ubezpieczenia jest dla Ciebie odpowiedni, zalecając taryfę w najbardziej korzystnej cenie.

Obowiązek ubezpieczenia samochodu istnieje praktycznie we wszystkich krajach świata, a szczególnie rygorystycznie przestrzega się go w UE.  Podana poniżej infografika pokazuje średnie stawki ubezpieczenia samochodu w krajach europejskich. Koszt polisy dla konkretnego właściciela samochodu jest określany na podstawie jego doświadczenia w prowadzeniu pojazdu i wskaźnika wypadków, kategorii pojazdu itp. Na przykład w Niemczech ubezpieczenie samochodu klasy golfowej będzie kosztować właściciela 1000–1200 euro, z zastrzeżeniem trzech lat doświadczenia w prowadzeniu pojazdu oraz braku wypadków i wykroczeń drogowych.

ubezpieczenia samochodu w Polsce

Prawo jednoznacznie interpretuje, że każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie. Na otrzymanie polisy przeznaczono 30 dni i tutaj pojawiają się pierwsze rozbieżności: w niektórych regionach fakt ten określa się jako zezwalający na miesiąc jazdy bez ubezpieczenia OC, ale w innych policja jest pewna, że otrzymanie polisy jest kwestią czasu, ale kierowca nie ma prawa siadać za kierownicę, gdy jego samochód nie został jeszcze ubezpieczony. Dlatego zaleca się otrzymać polisę ubezpieczeniową od razu po zakupie samochodu. Kara w Polsce za jazdę bez polisy ubezpieczeniowej ustala się w zależności od rodzaju pojazdu i wygląda następująco:

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia

Samochód osobowy

Ciężarówka

Inny środek transportu (motorower, motocykl itd.)

Ponad 14 dni (100%)

4500 zł

6750 zł

750 zł

4-14 dni (50%)

2250 zł

3380 zł

380 zł

Do 3 dni (20%)

900 zł

1350 zł

150 zł

W zależności od regionu mogą zostać nałożone dodatkowe kary lub dopuszczalne daty mogą zostać zmienione.

Niestety, cena obowiązkowego Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej stale rośnie (tylko w 2017 roku średni wzrost wyniósł 45%, a maksymalny w niektórych regionach osiągnął 80%), ale istnieją zniżki i przywileje na długie lata doświadczenia, bezproblemową jazdę itp.

średnie ceny OC

Od czego zależy koszt ubezpieczenia

Koszt ubezpieczenia samochodu zależy od kilku podstawowych kryteriów. Są to:

 1. Moc samochodu. Jeśli kupisz samochód, w którym moc silnika wynosi do 50 koni mechanicznych, wówczas współczynnik do obliczenia kosztu ubezpieczenia będzie maksymalnie niski. Wraz ze zwiększeniem mocy silnika będzie wzrastać też koszt ubezpieczenia. Najwięcej zapłacą za polisę ubezpieczeniową kierowcy, posiadający samochody o mocy silnika 150 lub więcej koni mechanicznych;
 2. Liczba szkód uczynionych w ciągu poprzednich lat. Informacje na ten temat pozyskiwane są w UFG. Pod uwagę są brane wydarzenia z okresu ostatnich 5-6 lat;
 3. Wiek właściciela samochodu. Najdroższe ubezpieczenie płacą kierowcy poniżej 22 roku życia, a najbardziej korzystne warunki są oferowane osobom w wieku 30-50 lat.
 4. Miejsce, w którym zarejestrowano samochód. Ponieważ ryzyko wyniknięcia kolizji w wielkich miastach jest większe, koszt ubezpieczenia w nich jest również wyższy.
 5. Liczba kierowców. Jeśli zezwolisz nieograniczonej liczbie osób na kierowanie Twoim samochodem, w polisie pojawi się specjalna uwaga. Będzie to również oznaczać większy koszt polisy ubezpieczeniowej.

Właściciel samochodu nie może wpływać ani na wiek „żelaznego konia”, ani na jego parametry techniczne, ani na regionalne współczynniki OC. Ale jest jeden parametr, o którym wielu ludzi zapomina - to doświadczenie w prowadzeniu! Im ono większe tym niższe są koszty ubezpieczenia samochodu.

Można z całą pewnością powiedzieć, że składka OC 2019 zależy przede wszystkim od pojemności silnika Twojego samochodu. Świadczy o tym poniższy wykres.

Ceny OC a pojemność silnika pojazdu

Korzystna porada

Jeśli jesteś młodym kierowcą, oddaj przewagę samochodu z mniejszym silnikiem, a kwota ubezpieczenia będzie nawet o 800 zł większa.

Ceny OC dla młodych kierowców

W 2019 roku właściciele samochodów w momencie rejestracji w Polsce będą musieli zapłacić następujące kwoty za obowiązkowe ubezpieczenie:

 1. najdroższym obywatelem motoryzacyjnym będą mieszkańcy Wrocławia - od 1439 zł rocznie
 2. dla mieszkańców Szczecina - 1385 zł / rok
 3. Warszawa - 1312 zł / rok
 4. Najtańsze ubezpieczenie uzyskuje się od mieszkańców Kielc (1000 zł) oraz Opola - 957 zł.

Różnica w cenach polis ubezpieczeniowych w zależności od miasta wynika z faktu, że prawdopodobieństwo wypadku w dużym mieście jest znacznie wyższe niż w małej miejscowości na prowincji. Oprócz miasta, na koszt polisy istotny wpływ ma również obecność (brak) historii ubezpieczenia w Polsce, a także istnienie roszczeń ubezpieczeniowych (udział w wypadku).

Jeśli widzisz, że ustalona przez firmę ubezpieczeniową kwota jest zbyt uciążliwa dla Twojego budżetu, a warunki bardzo atrakcyjne, warto zastanowić się nad pożyczką na już przez Internet w naszej firmie. Współpracując z portalem Szybka Gotówka łatwo i szybko otrzymasz gotówkę na swoje konto, a jeśli zwrócisz ją na czas, wówczas nie zapłacisz żadnych odsetek.

Taryfy ubezpieczeniowe: jak wybrać najbardziej wygodną opcję

Taryfy ubezpieczeniowe

Jakie są podstawowe kryteria do wyboru odpowiedniej taryfy ubezpieczeniowej? Wymieniamy najważniejsze z nich:

 • Typ pojazdu. W przypadku samochodów, ciężarówek, pojazdów komercyjnych i innych wskazane jest wybranie różnych polis;
 • Charakterystyki techniczne samochodu. Między innymi na wielkość cen wpływa objętość silnika;
 • Lista ryzyk objętych ubezpieczeniem. Im jest ich więcej, tym wyższy koszt ubezpieczenia.

Oczywiście ubezpieczając samochód, bardzo ważne jest, aby wybrać wiarygodną i odpowiedzialną firmę ubezpieczeniową. Musi mieć nienaganną reputację i szerokie doświadczenie, aby zapewnić klientowi wysokiej jakości usługi.

Koszty ubezpieczenia w 2019 roku

Firmy ubezpieczeniowe w Polsce nie mają biur regionalnych jako takich - sprzedaż polis prowadzona jest przez firmy agentowe. Istnieje wiele punktów sprzedaży ubezpieczeń OC: jest ich duża koncentracja w punktach w których zarejestrowane są pojazdy silnikowe, a także w halach centrów handlowych.

Korzystna porada:

Niektóre firmy sztucznie zawyżają koszt ubezpieczenia lub też świadczą dodatkowe odpłatne usługi. Zatem jeśli chcesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu, warto wcześniej przeanalizować wszystkie szczegóły i obliczyć przybliżony koszt ubezpieczenia za pomocą kalkulatora online.

Koszt ubezpieczenia można obliczyć na własną rękę za pomocą kalkulatorów online. Najczęściej takie kalkulatory zawierają następujące pola:

 • Rodzaj pojazdu - samochód osobowy, samochód ciężarowy, samochód z przyczepą motocyklową, skuter itd.;
 • Informacje o liczbie kierowców, którzy mają prawo prowadzić określony pojazd;
 • Informacje o wieku kierowcy;
 • Informacje dotyczące doświadczenia jazdy kierowcy;
 • Moc silnika samochodu;
 • Okres obowiązywania polisy (jeśli korzystasz z polisy przez dłuższy okres, możesz ją kupić w korzystniejszej cenie);
 • Informacje o poprzednim ubezpieczeniu (jeśli takie było kupowane).

Czytaj również: Podatek od sprzedaży samochodu 2019 i obowiązkowe formalności


Postanowiliśmy wyjaśnić, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu 2019 w przypadku, kiedy jego właścicielem jest 40-letni kierowca z Krakowa, który nigdy nie miał wypadków drogowych i posiada samochód marki Ford Focus, wyprodukowany w 2010 roku.

ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w przypadku

Ubezpieczenie starego samochodu: ile ono kosztuje

Ceny OC są bezpośrednio powiązane z wiekiem samochodu. Im jest on starszy, tym więcej będzie kosztować ubezpieczenie. Jest to logiczne: ryzyko psucia się detali starych pojazdów jest większe niż nowych, a wiele problemów na drodze może doprowadzić do poważnym zdarzeń. Firmy ubezpieczeniowe, jak wiadomo, nie są zainteresowane znacznymi wydatkami, dlatego tradycyjnie ustalają wygórowane ceny OC dla starszych aut. Dodatkowo więcej zapłacimy za większą objętość silnika w samochodach starych modeli. Jednak jeśli jesteś właścicielem starego pojazdu już od dłuższego czasu, możesz liczyć również na zniżkę z tego powodu.

średnia cena OC a wiek kierowcy

Ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu?

Zwykle koszt ubezpieczenia samochodów nowych modeli jest dość przystępny, ale wielu właścicieli decyduje się również na zakup dodatkowej polisy AC. Odpowiedź na pytanie ile kosztuje ubezpieczenie nowego samochodu w 2019 roku jest możliwa wyłącznie po dokładnym określeniu producenta auta i jego modelu. Poniższa tabela zawiera zaś tylko przykładowe ceny dla niektórych rodzajów pojazdów.

Pojazd

OC

AC

Skoda Fabia

Od 429 zł

Od 543 zł

Dacia Duster

Od 432 zł

Od 424 zł

Toyota Auris

Od 434 zł

Od 376 zł

Opel Astra

Od 459 zł

Od 525 zł

Toyota Yaris

Od 509 zł

Od 525 zł

Volkswagen Golf

Od 744 zł

Od 1782 zł

Koszt ubezpieczenia samochodu na LPG

Właściciele pojazdów z instalacją gazową tradycyjnie płacą większą cenę za ubezpieczenie swojego auta. W Polsce istnieje około 3 mln samochodów z silnikami tego rodzaju: najmniej płacą za ubezpieczenie kierowcy aut z silnikami wysokoprężnymi (około 790 zł), w innych przypadkach koszt ubezpieczenia może sięgać nawet 900 zł. Wyższy koszt ubezpieczenia w tym przypadku wiąże się z tym, że według ubezpieczycieli samochody z silnikami LPG eksploatowane są bardziej aktywnie niż z silnikami benzynowymi, co zwiększa ryzyko ich uszkodzenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta za granicą?

Wielu polskich kierowców uważa, że stawki OS PZU w kraju są zbyt wysokie. Porównajmy je z ceną ubezpieczeń w innych krajach europejskich.

Najwięcej za OC samochodu płacą obywatele Norwegii i Wielkiej Brytanii, w Polsce natomiast ceny są zdecydowanie niższe niż w Europie Zachodniej i jedne z najbardziej przystępnych w Europie Wschodniej.

Jak mniej zapłacić za ubezpieczenie?

Kupując samochód od właściciela, będącego obywatelem Polski, warto pamiętać, że taki samochód ma już polisę ubezpieczeniową wydaną  na poprzedniego właściciela. Zdarzają się też przypadki, kiedy kierowca nie może od razu zapłacić kosztu polisy ubezpieczeniowej i decyduje się na spłatę ubezpieczenia w ratach. Taką usługę oferują firmy ubezpieczeniowe. Roczną opłatę można podzielić na 2, 3, 4, a nawet 6 części, ale należy pamiętać, że im więcej płatności, tym wyższa będzie łączna kwota. Na przykład, przy rocznym koszcie 1280 zł, kwota podzielona na dwie płatności wzrośnie do 1360 zł (2 x 680), a jeśli zostanie podzielona na 6 części, może wzrosnąć do dwóch tysięcy lub więcej.

Jak zapłacić za ubezpieczenie

Jak jeszcze można zaoszczędzić na polisie ubezpieczeniowej na samochód?

Oto kilka prostych rad, na które warto zwrócić uwagę podczas kupna i eksploatacji pojazdu. Pomogą one zaoszczędzić na polisie ubezpieczeniowej, a jednocześnie:

 • Wybieraj samochód o średniej mocy. Im mocniejszy silnik w samochodzie, tym bardziej jest on niebezpieczny i tym więcej kierowca musi za to zapłacić;
 • Im dłużej jesteś kierowcą, tym mniej zapłacisz za ubezpieczenie;
 • Gdy dojdzie do zdarzenia drogowego kolejne ubezpieczenie samochodowe będzie kosztować więcej;
 • Staraj się kupować ubezpieczenie na maksymalnie długi termin - jest to rozwiązanie bardziej opłacalne;
 • Podaj w polisie nazwisko tylko jednego kierowcy - w ten sposób będzie kosztowała mniej.

Podsumujmy teraz informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu samochodu w Polsce w formie pytań i odpowiedzi:

Kiedy ubezpieczać? W ciągu 30 dni od zakupu, ale zalecamy zrobienie tego jak najszybciej.

Gdzie kupować? W każdym oficjalnym punkcie ubezpieczeniowym, ale bardziej opłaca się korzystać z usług agentów ubezpieczeniowych.

Jaką polisę wybrać? OC (obowiązkowe Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej) jest obowiązkowe, a dobrowolnie możesz wykupić Ubezpieczenie AC (Autocasco) i inne rodzaje polis.

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba pilnie ubezpieczyć samochód, ale nie mamy na to pieniędzy. Sięgając po pożyczkę w firmie Szybka Gotówka możesz skutecznie rozwiązać ten problem, wybrać optymalną cenę ubezpieczenia Twojego samochodu oraz zapewnić swojemu samochodowi godne zabezpieczenie w przypadku różnego rodzaju kolizji i innych zdarzeń.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: