Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął na mnie pożyczki?

Jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął na mnie pożyczki?

Ktoś wziął kredyt na moje nazwisko – co robić? Mamy kilka porad. Sprawdź swój BIK. Jak ustrzec się przed wyłudzeniem kredytu na swoje nazwisko?
03.07.2019
325
Czas czytania -
3 min.

Wyłudzenie kredytu lub pożyczki na cudze nazwisko to zagrożenie, którego obawia się wiele osób. Ryzyko stania się ofiarą takiego przestępstwa wzrasta przede wszystkim w efekcie zgubienia dowodu osobistego lub niewłaściwej ochrony swoich danych osobowych w przestrzeni internetowej. Jeśli nie jesteś pewny bezpieczeństwa swoich danych lub zgubiłeś dowód, poznaj proste sposoby na sprawdzenie, czy ktoś nie wziął pożyczki na Twoje nazwisko.

Sprawdź swój BIK

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest instytucją, do której trafiają informacje na temat niemal każdego kredytu bądź pożyczki zaciągniętych w Polsce. Z BIK-iem współpracują wszystkie banki, a także coraz większa liczba firm pożyczkowych. Właśnie dlatego jeśli chcesz sprawdzić, czy ktoś nie wziął kredytu na Twoje nazwisko, w pierwszej kolejności powinieneś skorzystać z usług BIK. Jak to zrobić?

Należy założyć konto na stronie BIK – szczegółową instrukcję znajdziesz w naszym poradniku: Jak sprawdzić, czy jestem w BIK? Po założeniu konta będziesz mógł zamówić raport BIK, w którym znajdziesz informacje na temat zaciągniętych na Twoje nazwisko kredytów i pożyczek. Na tej podstawie zorientujesz się, czy któryś z nich nie został zaciągnięty bez Twojej wiedzy.

Od 2016 roku istnieje w Polsce tzw. Centralna Informacja o Rachunkach Bankowych. Z oficjalnej strony tej instytucji możesz pobrać wniosek o udzielenie informacji na temat rachunków założonych na Twoje nazwisko. Wniosek taki możesz złożyć we własnym banku po uiszczeniu stosownej opłaty (jej wysokość określana jest indywidualnie przez każdy bank).

W odpowiedzi otrzymasz zestawienie kont bankowych założonych na Twoje dane osobowe – taka informacja może okazać się bardzo przydatna w sprawdzeniu, czy ktoś nie zaciągnął bądź zamierza zaciągnąć kredyt na Twoje nazwisko. Dlaczego?

Zdarza się, że przestępcy zakładają rachunek bankowy na cudze dane w celu wyłudzenia pożyczki online. Rachunek bankowy jest im do tego niezbędny, ponieważ przy udzielaniu szybkiej pożyczki przez Internet konto bankowe służy do weryfikacji danych pożyczkobiorcy, a także do przekazania środków z tytułu zaciągniętego zobowiązania.

Ktoś wziął kredyt na moje nazwisko – co robić?

W przypadku, gdy wykryjesz, że ktoś zaciągnął na Twoje dane pożyczkę bądź kredyt, musisz zacząć bardzo szybko działać. Przede wszystkim sprawę należy zgłosić na Policję oraz do prokuratury w formie zawiadomienia o popełnionym przestępstwie.

W trakcie postępowania wyjaśniającego może jednak się zdarzyć, że bank bądź instytucja pożyczkowa zacznie się upominać od Ciebie spłaty zadłużenia – przestępcy przecież zaciągają kredyty na cudze dane nie po to, by je spłacać, lecz po to, by jedynie wyłudzić pieniądze. Jeśli dostaniesz wezwanie do zapłaty, musisz natychmiast skontaktować się bankiem lub instytucją finansową i przedstawić sytuację, najlepiej od razu z dokumentami potwierdzającymi, że sprawę zgłosiłeś już do organów ścigania. W przypadku umowy papierowej dość łatwo udowodnisz, że nie widnieje pod nią Twój podpis. W przypadku pożyczki online możesz przedstawić historię swojego rachunku, z której będzie wynikało, że pieniądze z tytułu pożyczki nigdy na to konto nie trafiły.

Niestety wyjaśnienie sprawy przez prokuraturę może potrwać długo i do momentu zakończenia postępowania musisz liczyć się z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, nawet z postępowaniem sądowym wytoczonym przez wierzyciela. Należy jednak być dobrej myśli i współpracować z organami ścigania, aby jak najszybciej doprowadzić do wyjaśnienia sprawy.


Czytaj również:Pożyczki na PESEL - czy można wziąć?


Jak ustrzec się przed wyłudzeniem kredytu na swoje nazwisko?

Ktoś wziął kredyt na moje nazwiskoZamiast martwić się, czy ktoś wziął kredyt na mój dowód, lepiej odpowiednio zapobiegać takim sytuacjom:

  • pilnuj swojego dowodu osobistego – nigdy nie zostawiaj go pod zastaw w wypożyczalni sprzętu ani nie udostępniaj do kserowania w punktach usługowych (nie dotyczy banków i urzędów),
  • natychmiast reaguj w przypadku utraty dokumentu tożsamości – od razu zastrzeż go w swoim banku i zgłoś sprawę na Policji – informacja o utracie dokumentu zgłoszona w jednym banku trafi do ogólnopolskiego Systemu Dokumenty Zastrzeżone, a więc także do wszystkich pozostałych uczestników systemu,
  • nigdy nie przesyłaj skanu swojego dokumentu przez Internet firmom, których nie znasz,
  • nie wypełniaj formularzy internetowych danymi z dowodu osobistego, jeśli nie jest to konieczne – o takie dane może poprosić jedynie bank, instytucja finansowa lub urząd,
  • skorzystaj z usługi Alerty BIK – usługa nie jest droga, a dzięki niej otrzymasz SMS-a za każdym razem, gdy informacja o złożeniu wniosku o kredyt na Twoje nazwisko trafi do BIK.

W przypadku gdy w najbliższym czasie nie zamierzasz korzystać z kredytu lub pożyczki, możesz włączyć w BIK tzw. zastrzeżenie kredytowe. Wówczas każda instytucja, która zwróci się do BIK w celu weryfikacji Twojej zdolności kredytowej przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt, będzie wiedziała, że nie życzysz sobie kredytu i odstąpi od finansowania. Takie zastrzeżenie możesz odwołać jednym kliknięciem przez Internet np. w sytuacji, gdy będziesz chciał skorzystać z szybkiej chwilówki

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: