Kod BLIK — co to jest i jak płacić BLIKiem? Jak zrobić przelew BLIK i gdzie znaleźć bankomat BLIK?
W tym artykule przeczytasz o tym, czym są płatności zbliżeniowe BLIK oraz dowiesz się, jak działa BLIK! Sprawdź, jak wysłać przelew BLIK na telefon?Jeśli niedawno przeprowadziłeś się do Polski, prawdopodobnie spotkałeś się z tym że ktoś powiedział Ci, żebyś "wysłał pieniądze BLIKiem". Jest to stosunkowo unikalna i bardzo komfortowa metoda płatności mobilnych. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć na telefonie, aby bezpiecznie i natychmiast przelać komuś pieniądze.
Polacy uwielbiają wszelkie innowacje jeśli chodzi o bankowość i płatności bezgotówkowe. Chętnie sięgają też do bankowości mobilnej. Do tej pory zdecydowało się skorzystać z niej ponad 16 milionów osób. Na polskim rynku funkcjonuje kilka rozwiązań wartych uwagi, takich jak płatności typu pay-by-link (szybkie, automatyczne przelewy internetowe) czy platformy wymiany pieniędzy online. Jednak bezsprzecznie największym powodzeniem cieszy się BLIK - polski system płatności mobilnych, który odmienił oblicze polskiej bankowości. W ciągu zaledwie jednego roku za pomocą systemu BLIK dokonano ponad 760 mln transakcji!
Na polskim rynku funkcjonuje kilka rozwiązań wartych uwagi, takich jak płatności typu pay-by-link (szybkie, automatyczne przelewy internetowe) czy platformy wymiany pieniędzy online. Jednak bezsprzecznie największym powodzeniem cieszy się BLIK - polski system płatności mobilnych.
Co to jest BLIK?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, cofnijmy się kilka lat wstecz. Pierwsze rozwiązania w zakresie portfeli bezgotówkowych, które umożliwiają użytkownikom dokonywanie płatności za pomocą smartfonów, zostały wprowadzone przez Google i Apple. Polskie banki nie chciały jednak czekać, aż dwaj giganci technologiczni wejdą z Google Pay i Apple Pay na polski rynek. Kilka z nich - Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska (wówczas znany jako BZ WBK), ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski - rozpoczęło zbiorowe przedsięwzięcie w 2013 roku.
Mieli oni na celu promocję i wsparcie rozwoju nowej metody płatności mobilnych. Z tej przyczyny powstał BLIK. Z perspektywy klienta jest to łatwa i komfortowa w użyciu możliwość płatności mobilnej, wykorzystująca sześciocyfrowe kody, które pojawiają się w aplikacji bankowej klienta. Z perspektywy technicznej jest to bardzo intrygujący patent, który można łatwo dostosować do wszystkich systemów bankowych i które stwarza możliwość zakwestionowania przodującej pozycji Visy i MasterCard w obszarze płatności bezgotówkowych.
Kiedy użytkownik smartfonu płaci za pomocą kodu BLIK, w jego aplikacji bankowej pojawia się specjalny kod dostępu. W dalszej kolejności kod ten powinien być wprowadzony w bankomacie lub w kasie sklepu internetowego kompatybilnego z systemem BLIK. Na koniec użytkownik musi jeszcze potwierdzić transakcję w aplikacji swojego banku.
Za pomocą systemu BLIK użytkownicy mogą:
- dokonywać zakupów online przy użyciu 6-cyfrowych kodów generowanych przez aplikację;
- wypłacać gotówkę z bankomatu bez użycia karty płatniczej (używając tylko kodu);
- przelewać środki, używając jedynie numeru telefonu odbiorcy;
- aktywować czek BLIK (za pomocą takich czeków można szybko wysyłać pieniądze do innych osób, bez konieczności posiadania konta osobistego czy dostępu do Internetu);
- zapamiętać sklepy (BLIK bez kodu), w których klient dokonał już zakupu, co umożliwia robienie zakupów za pomocą jednego kliknięcia bez obowiązku wpisywania kodu BLIK.
BLIK — jak założyć?
Jeżeli masz założone konto w jednym z osiemnastu polskich banków, które podpisały umowę z BLIK, najprawdopodobniej masz dostęp do systemu BLIK poprzez ich aplikację mobilną. Nie ma potrzeby nigdzie specjalnie się zapisywać, by móc go uruchomić. Ściągnij na telefon odpowiednią aplikację bankowości mobilnej, która jest dedykowana dla Twojego banku i znajdź zakładkę o nazwie “Płatności mobilne”. Powinieneś znaleźć tam sekcję o nazwie “Płatności BLIK”. Od razu zobaczysz sześciocyfrowy kod, który mechanicznie przekształca się co 120 sekund. To tyle, co potrzebujesz, aby zrealizować dowolny zakup, czy to w sieci, czy w świecie rzeczywistym. Przykładowo, jeżeli masz zamiar kupić coś przez Internet, nie musisz już więcej przepisywać informacji ze swojej karty ani wchodzić na swój rachunek bankowy. Jedyne co musisz zrobić, to wyszukać możliwość "Płatności BLIK" ,a w dalszej kolejności zapisać ten sam kod, który pojawił się w aplikacji. Na koniec powinieneś potwierdzić w aplikacji, że to Ty próbujesz dokonać płatności i to wszystko, kilka kliknięć i gotowe!
Poszczególne sklepy online nie zdecydowały się jeszcze na bezpośrednią obsługę płatności BLIK. Aczkolwiek w momencie wyboru metody płatności, masz możliwość wyboru takich serwisów jak np. DotPay, Przelewy24, Blue Media, czy PayU. W dalszej kolejności, w miejsce logowania się do swojego konta bankowego, wystarczy wybrać płatność BLIK.
W stacjonarnym sklepie będziesz musiał wprowadzić kod na terminalu płatniczym, zupełnie tak samo jak w momencie podawania kodu PIN karty bankowej. Następnie, potwierdź płatność w aplikacji na Twoim telefonie i to wszystko.
Dodatkowo jest możliwe również dokonanie transakcji bezpośrednio z aplikacji mobilnej Twojego banku na jakikolwiek numer kontaktowy. Jest to naprawdę banalnie proste, zupełnie tak jak napisanie SMS-a. Podaj numer, na jaki chcesz wykonać przelew oraz kwotę, jaką planujesz wysłać, a w następnej kolejności naciśnij przycisk "wyślij".
Miej na uwadzę to, że mechanizm płatności BLIK jest zaprojektowany do niewielkich płatności, z tego również powodu możesz nie mieć możliwości przesłania kilku tysięcy złotych. Limity na płatności są ustalane przez każdy bank oddzielnie.
Płatności BLIK są dostępne dla systemów Android (od wersji 4.0) oraz iOS (od wersji 9.0).
Jak płacić BLIKiem – czy jest bezpieczny?
Wszystko na temat systemu BLIK brzmi naprawdę prosto, nic więc dziwnego, że pytania o jego bezpieczeństwo należą do tych najczęściej zadawanych w związku z tą metodą płatności.
Zarówno system płatności BLIK, jak i aplikacje bankowe zawierają sporo obowiązkowych zabezpieczeń, między innymi takich jak:
- weryfikacja przez bank (kontakt z Infolinii, weryfikacja poprzez bankowość internetową lub kod wysłany w SMS);
- system zabezpieczenia wejścia do aplikacji - kod, system rozpoznawania twarzy, odcisk palca lub tradycyjne hasło. Bez tego nie ma możliwości dostania się do środka aplikacji;
- kod BLIK, który wytwarzany jest za każdym razem od nowa i wyświetla się wyłącznie w aplikacji klienta na jego smartfonie. Do dokonania płatności konieczna jest dodatkowa autoryzacja na telefonie klienta.
Co jest kluczem do sukcesu tego rozwiązania?
Popularność systemu BLIK tkwi w jego... prostocie. Tworząc BLIK, nie tworzono nowej aplikacji. Zamiast tego Blik został zaimplementowany w już działających aplikacjach bankowości mobilnej. W ten sposób od razu uzyskano pokaźną bazę klientów, którzy zapoznali się z systemem BLIK. Obecnie w naszym kraju jest blisko 10 milionów użytkowników bankowych aplikacji mobilnych. Uzyskanie takiej liczby klientów za pomocą nowej, osobnej aplikacji do obsługi systemu BLIK zajęłoby lata. Sam BLIK jest również ogromną korzyścią dodaną do aplikacji bankowych, w których został zaimplementowany, w prosty sposób wzbogaca ich funkcjonalność.
Czytaj również: Paypal – co to jest i jak założyć konto? Kompletny przewodnik od Szybka Gotówka
Kod BLIK — dlaczego to jest komfortowe?
Po pierwsze, nie masz już poczucia obowiązku noszenia ze sobą w każde miejsce gotówki czy portfela, bowiem aktualnie w wielu sklepach masz możliwość płatności telefonem. Obecnie smartfony zabieramy ze sobą dosłownie w każde miejsce, dzięki temu unikniesz nieprzyjemnej sytuacji, w momencie, gdy zorientujesz się, że nie wziąłeś ze sobą gotówki, a kasjerka prosi Cię o płatność za zakupy. Co więcej, jeśli zorientujesz się, że nie masz wystarczającej ilości gotówki, zawsze możesz zwrócić się o pomoc finansową do Szybka Gotówka, która w każdym momencie Twojego życia jest gotowa Ci jej udzielić! - Szybka pożyczka blik.
Po drugie, przelewając pieniądze znajomym, czy to przy podziale rachunku za obiad, czy pożyczając komuś kilka złotych, nie masz obowiązku pamiętać ich długich numerów rachunków bankowych. Potrzebujesz tylko ich numer telefonu, który najprawdopodobniej jest już zapisany w Twoich kontaktach. Przelew środków jest właściwie natychmiastowy. Najważniejszym założeniem projektu było sprawienie, aby płatności były tak proste, jak wysłanie SMS-a.
BLIK za granicą
BLIK zyskuje również na znaczeniu jako substytut karty w obszarze transakcji bankomatowych i przelewów między użytkownikami. W 2019 roku Mastercard docenił prostotę tego rozwiązania, podpisując z BLIKiem umowę współpracy. Dzięki temu płatności zbliżeniowe BLIK będą dopuszczalne prawdopodobnie na całym świecie, w terminalach POS, które akceptują płatności zbliżeniowe Mastercard. W tym samym roku BLIK zyskał też pierwszego globalnego partnera w e-commerce - brytyjską firmę PPRO. Dzięki temu klienci zyskają możliwość płatności przez BLIK na wielu globalnych platformach e-commerce.
Płatności mobilne, takie jak BLIK, są odpowiedzią sektora finansowego na oczekiwania klientów, którzy coraz częściej stają się "mobilni". BLIK ma wszelkie szanse stać się międzynarodowym standardem płatności, z którego będą korzystać klienci na całym świecie. Trzymamy kciuki, aby tak się stało!
Okres
dni