Królowa Elżbieta II — poznaj niezwykłe życie najdłużej panującej monarchini w Wielkiej Brytanii
Panowanie królowej Elżbiety II trwało od epoki przemysłowej do epoki Internetu — 70 lat wytrwałości i stoicyzmu, które zjednały sympatię milionówKrólowa Elżbieta II panowała w latach 1952-2022 jako monarchini Zjednoczonego Królestwa (Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej) oraz wielu innych królestw i terytoriów, a także jako głowa Wspólnoty Narodów (Commonwealth), grupy 56 suwerennych narodów, do której należy wiele byłych terytoriów brytyjskich. Niezwykle popularna przez prawie całe swoje długie panowanie, królowa była znana z poważnego zainteresowania rządem i sprawami politycznymi, poza swoimi ceremonialnymi obowiązkami, przypisywano jej modernizację wielu aspektów monarchii.
Dzieciństwo i edukacja — królowa Elżbieta II w młodości
Urodziła się jako królewna, ale z niewielką nadzieją na noszenie korony.
Księżniczka Elizabeth Alexandra Mary, znana w rodzinie jako Lilibet, urodziła się 21 kwietnia 1926 roku - trzecia w kolejce do tronu po swoim wuju i ojcu. Jednak skandaliczny królewski romans zmienił bieg życia Lilibet i utorował jej drogę do zdobycia tytułu najdłużej panującej monarchini Wielkiej Brytanii oraz prawdopodobnie najbardziej znanej kobiety na świecie.
Pod koniec 1936 roku jej wuj, król Edward VIII, abdykował, by poślubić amerykańską rozwódkę Wallis Simpson. W rezultacie jej ojciec został królem Jerzym VI, a 10-letnia Lilibet stała się pretendentką do tronu.
Choć większość dzieciństwa księżniczka Elżbieta spędziła z nianią, duży wpływ na nią miała matka, która wpoiła jej pobożną wiarę chrześcijańską oraz zrozumienie dla wymogów królewskiego życia. Jej babcia, królowa Maria, małżonka króla Jerzego V, również poinstruowała Elżbietę i jej młodszą siostrę Małgorzatę o najdrobniejszych szczegółach królewskiej etykiety. Kształcona przez prywatnych nauczycieli, z naciskiem na brytyjską historię i prawo, księżniczka studiowała również muzykę i nauczyła się płynnie mówić po francusku. Szkoliła się jako Girl Guide (brytyjski odpowiednik harcerek) i przez całe życie rozwijała pasję do koni.
Jako królowa trzymała wiele koni wyścigowych pełnej krwi i często uczestniczyła w wydarzeniach związanych z wyścigami i hodowlą. Słynne przywiązanie Elżbiety do rasy psów Welsh Corgi Pembroke również zaczęło się w dzieciństwie, a w trakcie swojego panowania posiadała ponad 30 takich psów.
Królowa Elżbieta II — koronacja
Koronacja królowej Elżbiety II - 2 czerwca 1953 r.
Gdy w 1951 roku zdrowie ojca podupadło, Elżbieta zastępowała go na różnych uroczystościach państwowych. Po spędzeniu Bożego Narodzenia z rodziną królewską, Elżbieta i Filip wyruszyli w podróż po Australii i Nowej Zelandii, zatrzymując się po drodze w Kenii. Byli w Kenii 6 lutego 1952 roku, kiedy król Jerzy VI zmarł na raka płuc w wieku 56 lat, a jego 25-letnia córka została szóstą kobietą w historii, która wstąpiła na brytyjski tron.
Ceremonia koronacji Elżbiety, która odbyła się w Opactwie Westminster, była pierwszą transmitowaną na żywo przez telewizję. Około 27 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii (z ogólnej liczby 36 milionów) oglądało ceremonię, a kolejne 11 milionów słuchało jej przez radio. Po ceremonii około 3 miliony ludzi ustawiło się na trasie przejazdu, gdy królowa i jej świta powolnym krokiem wracali do Pałacu Buckingham.
W pierwszej dekadzie panowania Elżbieta oswoiła się z rolą królowej, nawiązując bliską więź z premierem Winstonem Churchillem (pierwszym z 15 premierów, z którymi współpracowała), przetrwała katastrofę w sprawach zagranicznych podczas kryzysu sueskiego w 1956 r. i odbyła liczne zagraniczne podróże państwowe.
Czytaj również: Dobry start - co to za program i jak z niego skorzystać?
Książę Filip i królowa Elżbieta — byli małżeństwem przez 73 lata
Elżbieta i Małgorzata spędziły większość II wojny światowej, mieszkając osobno od swoich rodziców w królewskiej rezydencji na zamku Windsor, średniowiecznej fortecy pod Londynem. W 1942 roku król mianował Elżbietę honorowym pułkownikiem w 500 Pułku Grenadierów Gwardii, należącym do armii królewskiej. Dwa lata później mianował ją członkiem Rady Królewskiej i Rady Stanu, co pozwoliło jej działać w jego imieniu, gdy był poza krajem.
W 1947 roku, wkrótce po powrocie rodziny królewskiej z oficjalnej wizyty w RPA i Rodezji, ogłoszono zaręczyny Elżbiety z księciem Filipem z Grecji, jej trzecim kuzynem (oboje byli prawnukami królowej Wiktorii i księcia Alberta) i porucznikiem Królewskiej Marynarki Wojennej. Zakochała się w nim w wieku zaledwie 13 lat, a ich związek rozwijał się dzięki wizytom i korespondencji w czasie wojny.
Choć wielu w kręgu królewskim uważało Filipa za nierozsądną partię z powodu braku pieniędzy i obcej (niemieckiej) krwi, Elżbieta była zdeterminowana i bardzo zakochana. Ślub z Filipem wzięła 20 listopada 1947 roku w Opactwie Westminster.
Ich pierwszy syn, Karol (książę Walii, potem król Karol III) urodził się w 1948 roku; córka, Anna (księżniczka królewska) pojawiła się dwa lata później. Trzecie dziecko królowej Elżbiety i księcia Filipa, a drugi syn, książę Andrzej, przyszedł na świat w 1960 roku, a najmłodsze dziecko pary, książę Edward, w 1964 roku.
Stale obecny u boku żony i jeden z najbardziej zapracowanych brytyjskich królów przez większą część jej panowania, książę Filip ustąpił ze swoich królewskich obowiązków w 2017 roku, w wieku 96 lat. W tym samym roku para królewska świętowała 70 lat małżeństwa, co czyni ich najdłuższym związkiem w historii brytyjskiej monarchii. Elżbieta i Filip byli małżeństwem przez niezwykłe 73 lata, aż do śmierci księcia w kwietniu 2021 roku w wieku 99 lat.
8 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o królowej Elżbiecie II👑🤓
- Nie miała paszportu.
Mimo że Elżbieta była najliczniej podróżującą głową państwa w historii - podczas swojego panowania odwiedziła podobno 116 krajów - nie posiadała paszportu.
- Obchodziła urodziny w dwóch różnych terminach.
Brytyjska monarchini urodziła się jako Elizabeth Alexandra Mary of York 21 kwietnia 1926 roku. Jednak każdy kraj Wspólnoty Narodów tradycyjnie obchodzi jej urodziny w wyznaczonym dniu w maju lub czerwcu.
- Jeździła ciężarówką podczas II wojny światowej.
Znana jako podporucznik Elizabeth Windsor, szkoliła się w Londynie jako mechanik i kierowca wojskowej ciężarówki. Królowa była jedyną kobietą z rodziny królewskiej, która wstąpiła do sił zbrojnych.
- Za swoją suknię ślubną zapłaciła kartkami żywnościowymi.
Ich ślub, który odbył się w okresie powojennej odbudowy, był stosunkowo skromny. Z powodu obowiązujących restrykcji Elżbieta musiała odkładać kartki na zakup materiału na swoją suknię ślubną.
- Nie przyjęła nazwiska męża.
Kiedy Elżbieta wstąpiła na tron, jej matka i premier Winston Churchill zrobili wszystko, co w ich mocy, by uniemożliwić królowej i jej linii przejęcie nazwiska Mountbatten.
- Wysłała e-mail w 1976 roku.
26 marca 1976 r. królowa Elżbieta wysłała swój pierwszy e-mail, biorąc udział w demonstracji technologii sieciowej w Royal Signals and Radar Establishment, placówce badawczej w Malvern w Anglii.
- Strzelał do niej nastolatek.
Podczas obchodów jej urodzin 13 czerwca 1981 roku rozległy się strzały, gdy Elżbieta jechała na koniu w paradzie w pobliżu Pałacu Buckingham. Marcus Sarjeant, 17-latek, który wzorował się na zabójcach Johna F. Kennedy'ego i Johna Lennona, oddał sześć ślepych strzałów w kierunku królowej.
- Kiedyś obudziła się, znajdując w swojej sypialni prześladowcę.
9 lipca 1982 roku, 31-letni pacjent psychiatryczny Michael Fagan przeskoczył przez rurę spustową w Pałacu Buckingham i wszedł do komnat Elżbiety. Śpiąca monarchini obudziła się i zobaczyła dziwnego mężczyznę siedzącego na krawędzi jej łóżka.
Wielka Brytania — nowoczesna monarchia
Srebrny jubileusz królowej Elżbiety w 1977 roku, upamiętniający jej 25 lat na tronie, okazał się jasnym punktem w erze zmagań gospodarczych. Królowa zawsze chętnie podróżowała, więc z tej okazji opracowała rygorystyczny harmonogram, przemierzając około 56 000 mil po krajach Wspólnoty Narodów, w tym po wyspach Fidżi i Tonga, Nowej Zelandii, Australii, Papui Nowej Gwinei, Brytyjskich Indiach Zachodnich i Kanadzie.
Popularność królowej i całej rodziny królewskiej wzrosła w pierwszej dekadzie XXI wieku. Choć w 2002 r. przypadł złoty jubileusz królowej Elżbiety - 50 lat na tronie - śmierć jej matki i siostry na początku tamtego roku przyćmiła obchody.
W 2005 r. królowa cieszyła się poparciem opinii publicznej, gdy wyraziła zgodę na niewiarygodny ślub księcia Karola z jego długoletnią miłością Camillą Parker Bowles. W swojej siódmej dekadzie na tronie królowa Elżbieta poprowadziła z przepychem kolejny królewski ślub w Opactwie Westminster - księcia Williama z Catherine Middleton w kwietniu 2011 roku. Książę i księżna Cambridge, którzy są w kolejce do objęcia funkcji kolejnego króla i królowej Wielkiej Brytanii, kontynuowali linię sukcesji ze swoimi dziećmi, księciem George'em (ur. 2013), księżniczką Charlotte (ur. 2015) i księciem Louisem (ur. 2018).
W maju 2018 roku książę Harry poślubił amerykańską aktorkę Meghan Markle, rozwódkę pochodzenia mieszanego, której przyjęcie przez rodzinę królewską wskazywało, jak nowoczesna stała się ona podczas długiego panowania Elżbiety. Para doczekała się syna Archie Mountbatten-Windsor w 2019 roku i córki Lilibet Diana Mountbatten-Windsor w 2021 roku.
W różnych okresach wirowały plotki, że królowa Elżbieta ustąpi i pozwoli księciu Karolowi objąć tron. W 2017 roku przekazała mu część swoich królewskich obowiązków, takich jak oficjalna ceremonia z okazji Dnia Pamięci, co podsyciło spekulacje, że przygotowuje się do przekazania tronu najstarszemu synowi. Zamiast tego pozostała spójną, stabilną obecnością na czele brytyjskiej rodziny panującej aż do spokojnej śmierci we wrześniu 2022 roku w swojej ukochanej wiejskiej rezydencji, zamku Balmoral.
W ostatnich latach swojego panowania kontynuowała wiele swoich oficjalnych obowiązków, wystąpień publicznych i spędzała mnóstwo czasu na zewnątrz z ukochanymi psami i końmi. Dwa dni przed śmiercią oficjalnie mianowała nowego premiera, Liz Truss.
Okres
dni