Co roku różne instytucje publikują rankingi najbogatszych krajów na świecie. To przy okazji wskazówka dla tych wszystkich osób, które szukają najlepszego miejsca do życia. Jeśli chcielibyście również znaleźć takie miejsce, przygotowaliśmy dla was zestawienie krajów, które warto wziąć pod uwagę.
Swoje listy najbogatszych krajów na świecie ma Bank Światowy, Eurostat, wiele instytucji rządowych i finansowych, a nawet największe banki. My postanowiliśmy przygotować nasze zestawienie najlepszych krajów do życia na podstawie cyklicznego raportu Best Countries, który jest co roku publikowany na zlecenie US News & World Report, Y&Rs BAV Group i Wharton Business School.
Zanim przejdziemy do wyników, należy krótko wyjaśnić, w jaki sposób tworzony był ten ranking. Pod uwagę wzięto dziewięć czynników:
Klimat i turystyka – chodziło głównie o to, czy dany kraj jest przyjazny człowiekowi, atrakcyjny pod względem otoczenia itp.
Prawa obywatelskie – jak państwo dba o prawa wszystkich mieszkańców, równouprawnienie, wolność religijną itd.
Kultura – potencjał kulturowy, nowoczesność, prestiż, edukacja.
Przedsiębiorczość – ułatwienia dla biznesu, działanie rynku kapitałowego, warunki prowadzenia firmy, innowacyjność, dostęp do kapitału.
Dziedzictwo – osiągnięcia, historia, dokonania.
Znaczenie na arenie międzynarodowej.
Poziom biurokracji i jakość prawa.
Bezpieczeństwo.
Zamożność.
Najlepsze kraje do życia
Po przeanalizowaniu powyższych czynników lista najatrakcyjniejszych krajów do życia wygląda następująco:
Szwajcaria
Stolica
Berno
Region
Europa
Powierzchnia
41 277 km2
Populacja
8 466 017
PKB
678,9 mld USS
PKB na mieszkańca
62 125 USD
Szwajcaria to mały, ale bardzo bogaty kraj, w którym mieszkańcy żyją naprawdę dostatnio. Konfederacja kantonów zawiązała się już pod koniec XIII wieku, ale niezależność zyskała dopiero w XV wieku. W 1848 roku powstał pierwszy rząd centralny i właściwie od tego czasu Szwajcaria nie jest niepokojona żadnymi konfliktami.
Atutem Szwajcarii jest bardzo niskie bezrobocie, łatwy dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej, mocno rozwinięty sektor bankowy, a do tego jest atrakcyjna turystycznie. Warto podkreślić, że Szwajcaria ma jeden z najwyższych wskaźników PKB na mieszkańca. To kraj od dawna neutralny, mają w nim siedzibę różne ważne międzynarodowe organizacje (np. Czerwony Krzyż, FIFA). Co ciekawe, Szwajcarzy mogą się pochwalić bardzo wieloma laureatami Nagrody Nobla i licznymi patentami.
To jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów na świecie. Państwo składa się tak naprawdę z czterech dużych wysp i prawie siedmiu tysięcy małych wysepek. Większość powierzchni Japonii to góry i obszary zalesione, ale za to miasta są mocno zatłoczone i to może rodzić pewien dyskomfort.
Japonia to monarchia konstytucyjna, w której cesarz pełni funkcję reprezentacyjną. Realną władzę sprawuje tam premier. Warto podkreślić, że Japonia jest trzecią gospodarką świata. Ten kraj jest potentatem pod względem produkcji samochodów, elektroniki, a także stali. Należy również podkreślić, że największy udział w japońskim PKB ma sektor usług. Japonia to jednak także wspaniałe dziedzictwo, bogata kultura i dobrze wykształcone społeczeństwo
Kanada
Stolica
Ottawa
Region
Ameryka Północna
Powierzchnia
9 984 670 km2
Populacja
36 708 083
PKB
1,7 bln USD
PKB na mieszkańca
48 390 USD
To bardzo duży kraj, który zajmuje niemal dwie piąte powierzchni Ameryki Północnej. Zaludnienie jest dość małe, ale to doskonała informacja dla wszystkich osób, które nie lubią tłoku. Kanada to rozległe pustkowia, dziewicza przyroda i bajeczne wręcz krajobrazy.
Aż do 1867 roku Kanada była formalnie kolonia Wielkiej Brytanii. Przypomina o tym także jej obecna sytuacja. Kanada jest bowiem formalnie monarchią konstytucyjną, której głową jest brytyjska monarchini. W rzeczywistości jednak Kanada prowadzi własną politykę, a władzę wykonawczą sprawuje premier.
Społeczeństwo kanadyjskie jest bardzo otwarte, tolerancyjne, szczyci się swoją różnorodnością. Kanada to kraj przemysłowy o wysokim standardzie życia. Największy partner handlowy to Stany Zjednoczone. Motorem napędowym gospodarki kanadyjskiej jest sektor usług, do tego kraj ten należy do jednych z największych eksporterów żywności i minerałów. Kanada to także piąty na świecie producent ropy naftowej.
Niemcy
Stolica
Berlin
Region
Europa
Powierzchnia
357 022 km2
Populacja
36 708 083
PKB
3,7 bln USD
PKB na mieszkańca
50 804 USD
Niemcy to jedna z największych gospodarek na świecie i jeden z najbardziej zaludnionych krajów. To kluczowe państwo Unii Europejskiej. Bogata kultura, ale także mroczna przeszłość odcisnęły piętno na całym państwie i jego społeczeństwie. Dziś ten kraj jest demokracją parlamentarną.
Niemcy to otwarty rynek i wysoka jakość usług społecznych. Ten kraj należy jednocześnie do wiodących importerów, jak i eksporterów różnych towarów. Duży udział w PKB mają usługi, a szczególnie telekomunikacja, turystyka i opieka medyczna. Duże znaczenie dla gospodarki ma także przemysł oraz rolnictwo.
Obywatele Niemiec to wykwalifikowana siła robocza i zamożne społeczeństwo. Niestety, dużym problemem jest szybkie starzenie się Niemców, co sprawia, że jest duże zapotrzebowanie na pracowników z innych państw. Warto dodać, że stolica Niemiec, czyli Berlin, należy do jednych z najnowocześniejszych i najbardziej otwartych miast Europy.
Wielka Brytania
Stolica
Londyn
Region
Europa
Powierzchnia
243 610 km2
Populacja
66 022 273
PKB
2,6 bln USD
PKB na mieszkańca
44 292 USD
To ważny w świecie kraj, który silnie oddziałuje na globalną politykę, gospodarkę, naukę i kulturę. Do tego Wielka Brytania należy do państw wysoko rozwiniętych i czerpie obficie ze swojej wielowiekowej tradycji oraz kultury.
Wielka Brytania, a szczególnie Londyn, to ważne międzynarodowe centrum finansowe. Do tego stolica Zjednoczonego Królestwa jest jednym największych miast na świecie. Na Wyspach jest bardzo dobrze rozwinięty sektor bankowy i turystyczny, a usługi napędzają mocno brytyjską gospodarkę. To właśnie w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się rewolucja przemysłowa, a przemysł jest nadal ważną częścią narodowej gospodarki (przede wszystkim motoryzacyjny i lotniczy).
Jeszcze do niedawna Wielka Brytania była ulubionym celem emigracji zarobkowej Polaków. Jednak ostatnie zawirowania związane z Brexitem mogą budzić lekki niepokój co do przyszłości tego państwa.
Zaprezentowaliśmy listę 5 krajów, które są nie tylko bogate, ale przede wszystkim przyjazne mieszkańcom. Jeśli zatem szukacie dobrego miejsca, aby osiedlić się na całe życie, przeanalizujcie powyższe zestawienie.