Główna > Finanse > Styl życia > 5 najlepszych krajów na całe życie

5 najlepszych krajów na całe życie

Top 5 najlepszych krajów na łatwe i piękne życie
03.07.2019
168
Czas czytania -
5 min.

Co roku różne instytucje publikują rankingi najbogatszych krajów na świecie. To przy okazji wskazówka dla tych wszystkich osób, które szukają najlepszego miejsca do życia. Jeśli chcielibyście również znaleźć takie miejsce, przygotowaliśmy dla was zestawienie krajów, które warto wziąć pod uwagę.

Swoje listy najbogatszych krajów na świecie ma Bank Światowy, Eurostat, wiele instytucji rządowych i finansowych, a nawet największe banki. My postanowiliśmy przygotować nasze zestawienie najlepszych krajów do życia na podstawie cyklicznego raportu Best Countries, który jest co roku publikowany na zlecenie US News & World Report, Y&Rs BAV Group i Wharton Business School.

Jak układany był ranking?

Zanim przejdziemy do wyników, należy krótko wyjaśnić, w jaki sposób tworzony był ten ranking. Pod uwagę wzięto dziewięć czynników:

  • Klimat i turystyka – chodziło głównie o to, czy dany kraj jest przyjazny człowiekowi, atrakcyjny pod względem otoczenia itp.
  • Prawa obywatelskie – jak państwo dba o prawa wszystkich mieszkańców, równouprawnienie, wolność religijną itd.
  • Kultura – potencjał kulturowy, nowoczesność, prestiż, edukacja.
  • Przedsiębiorczość – ułatwienia dla biznesu, działanie rynku kapitałowego, warunki prowadzenia firmy, innowacyjność, dostęp do kapitału.
  • Dziedzictwo – osiągnięcia, historia, dokonania.
  • Znaczenie na arenie międzynarodowej.
  • Poziom biurokracji i jakość prawa.
  • Bezpieczeństwo.
  • Zamożność.

Najlepsze kraje do życia

Po przeanalizowaniu powyższych czynników lista najatrakcyjniejszych krajów do życia wygląda następująco:

Szwajcaria

 Szwajcaria

Stolica

Berno

Region

Europa

Powierzchnia

41 277 km2

Populacja

8 466 017

PKB

678,9 mld USS

PKB na mieszkańca

62 125 USD

Szwajcaria to mały, ale bardzo bogaty kraj, w którym mieszkańcy żyją naprawdę dostatnio. Konfederacja kantonów zawiązała się już pod koniec XIII wieku, ale niezależność zyskała dopiero w XV wieku. W 1848 roku powstał pierwszy rząd centralny i właściwie od tego czasu Szwajcaria nie jest niepokojona żadnymi konfliktami.

Atutem Szwajcarii jest bardzo niskie bezrobocie, łatwy dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej, mocno rozwinięty sektor bankowy, a do tego jest atrakcyjna turystycznie. Warto podkreślić, że Szwajcaria ma jeden z najwyższych wskaźników PKB na mieszkańca. To kraj od dawna neutralny, mają w nim siedzibę różne ważne międzynarodowe organizacje (np. Czerwony Krzyż, FIFA). Co ciekawe, Szwajcarzy mogą się pochwalić bardzo wieloma laureatami Nagrody Nobla i licznymi patentami.

Japonia

 Japonia

Stolica

Tokio

Region

Azja

Powierzchnia

377 915 km2

Populacja

126 785 797

PKB

4,9 bln USD

PKB na mieszkańca

42 942 USD

To jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów na świecie. Państwo składa się tak naprawdę z czterech dużych wysp i prawie siedmiu tysięcy małych wysepek. Większość powierzchni Japonii to góry i obszary zalesione, ale za to miasta są mocno zatłoczone i to może rodzić pewien dyskomfort.

Japonia to monarchia konstytucyjna, w której cesarz pełni funkcję reprezentacyjną. Realną władzę sprawuje tam premier. Warto podkreślić, że Japonia jest trzecią gospodarką świata. Ten kraj jest potentatem pod względem produkcji samochodów, elektroniki, a także stali. Należy również podkreślić, że największy udział w japońskim PKB ma sektor usług. Japonia to jednak także wspaniałe dziedzictwo, bogata kultura i dobrze wykształcone społeczeństwo

Kanada

 Kanada

Stolica

Ottawa

Region

Ameryka Północna

Powierzchnia

9 984 670 km2

Populacja

36 708 083

PKB

1,7 bln USD

PKB na mieszkańca

48 390 USD

To bardzo duży kraj, który zajmuje niemal dwie piąte powierzchni Ameryki Północnej. Zaludnienie jest dość małe, ale to doskonała informacja dla wszystkich osób, które nie lubią tłoku. Kanada to rozległe pustkowia, dziewicza przyroda i bajeczne wręcz krajobrazy.

Aż do 1867 roku Kanada była formalnie kolonia Wielkiej Brytanii. Przypomina o tym także jej obecna sytuacja. Kanada jest bowiem formalnie monarchią konstytucyjną, której głową jest brytyjska monarchini. W rzeczywistości jednak Kanada prowadzi własną politykę, a władzę wykonawczą sprawuje premier.

Społeczeństwo kanadyjskie jest bardzo otwarte, tolerancyjne, szczyci się swoją różnorodnością. Kanada to kraj przemysłowy o wysokim standardzie życia. Największy partner handlowy to Stany Zjednoczone. Motorem napędowym gospodarki kanadyjskiej jest sektor usług, do tego kraj ten należy do jednych z największych eksporterów żywności i minerałów. Kanada to także piąty na świecie producent ropy naftowej.

Niemcy

 Niemcy

Stolica

Berlin

Region

Europa

Powierzchnia

357 022 km2

Populacja

36 708 083

PKB

3,7 bln USD

PKB na mieszkańca

50 804 USD

Niemcy to jedna z największych gospodarek na świecie i jeden z najbardziej zaludnionych krajów. To kluczowe państwo Unii Europejskiej. Bogata kultura, ale także mroczna przeszłość odcisnęły piętno na całym państwie i jego społeczeństwie. Dziś ten kraj jest demokracją parlamentarną.

Niemcy to otwarty rynek i wysoka jakość usług społecznych. Ten kraj należy jednocześnie do wiodących importerów, jak i eksporterów różnych towarów. Duży udział w PKB mają usługi, a szczególnie telekomunikacja, turystyka i opieka medyczna. Duże znaczenie dla gospodarki ma także przemysł oraz rolnictwo.

Obywatele Niemiec to wykwalifikowana siła robocza i zamożne społeczeństwo. Niestety, dużym problemem jest szybkie starzenie się Niemców, co sprawia, że jest duże zapotrzebowanie na pracowników z innych państw. Warto dodać, że stolica Niemiec, czyli Berlin, należy do jednych z najnowocześniejszych i najbardziej otwartych miast Europy.

Wielka Brytania

 Anglia

Stolica

Londyn

Region

Europa

Powierzchnia

243 610 km2

Populacja

66 022 273

PKB

2,6 bln USD

PKB na mieszkańca

44 292 USD

To ważny w świecie kraj, który silnie oddziałuje na globalną politykę, gospodarkę, naukę i kulturę. Do tego Wielka Brytania należy do państw wysoko rozwiniętych i czerpie obficie ze swojej wielowiekowej tradycji oraz kultury.

Wielka Brytania, a szczególnie Londyn, to ważne międzynarodowe centrum finansowe. Do tego stolica Zjednoczonego Królestwa jest jednym największych miast na świecie. Na Wyspach jest bardzo dobrze rozwinięty sektor bankowy i turystyczny, a usługi napędzają mocno brytyjską gospodarkę. To właśnie w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się rewolucja przemysłowa, a przemysł jest nadal ważną częścią narodowej gospodarki (przede wszystkim motoryzacyjny i lotniczy).

Jeszcze do niedawna Wielka Brytania była ulubionym celem emigracji zarobkowej Polaków. Jednak ostatnie zawirowania związane z Brexitem mogą budzić lekki niepokój co do przyszłości tego państwa.


Czytaj również: W co i jak inwestować, aby w wieku 50 lat cieszyć się pełnią życia


Zaprezentowaliśmy listę 5 krajów, które są nie tylko bogate, ale przede wszystkim przyjazne mieszkańcom. Jeśli zatem szukacie dobrego miejsca, aby osiedlić się na całe życie, przeanalizujcie powyższe zestawienie.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: