Niebieska karta — co to jest? Jak wygląda procedura niebieskiej karty?
Jak wygląda procedura Niebieskiej Karty? Ile jest ważna Niebieska Karta i kto może ją założyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.Niestety nadal bardzo dużo rodzin żyje w niebezpieczeństwie. Codziennie boją się o swoją sytuację życiową i nie mogą normalnie funkcjonować. Bardzo często w polskich domach dochodzi do przemocy fizycznej lub psychicznej. Jeżeli jeden z domowników wyrządza taką krzywdę pozostałym członkom rodziny, jest to poważny problem. Osobom, które są pod wpływem przemocy domowej, bardzo często ciężko jest uciec od tej trudnej codzienności i rozpocząć normalne życie. Jednym z pierwszych kroków do wolności i wyrwania się z domowej tyranii jest założenie Niebieskiej Karty. Błękitna karta jest to bardzo istotny dokument służbowy. Zawiera dane o wszystkich zdarzeniach przemocy domowej. Jest to bardzo ważna ochrona dla wszystkich osób, które zostały dotknięte przemocą w rodzinie. Kiedy i kto może złożyć wniosek o Niebieską Kartę? Czy ktoś może podważyć Niebieską Kartę oraz jakie korzyści płyną z jej posiadania? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule. Bardzo często przed rozpoczęciem nowego rozdziału w życiu i wyrwania się spod rządów tyrana domowego blokuje nas brak odpowiednich funduszy. Jeżeli tak jest, warto zapoznać się z ofertą Szybka Gotówka.
Czytaj więcej artykułów z kategorii "Budżet państwa".
Niebieska karta — co to jest?
Jest to dokument wypełniany przez policjanta, który po interwencji w domu będzie miał podejrzenia, że w domu dzieje się krzywda. Niebieska Karta zawiera spis i opis wszystkich czynności podjętych przez funkcjonariuszy policji w związku z interwencją, a tym samym podejrzeniem przemocy domowej. Jej założenie ma na celu dokumentowanie wszystkich niepokojących działań osoby podejrzanej o przemoc nad pozostałymi członkami rodziny tj. agresją lub przemocą psychiczną, a następnie dalszą oceną ryzyka terroru w rodzinie. Niebieska Karta jest też dowodem w przypadku skierowania dotyczącej przemocy d sądu, lecz nie tylko. Jest też częstym dowodem w sprawach rozwodowych. Stosunkowo niedawno uchwalono Ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, w jej następstwie Niebieską Kartę mogą również założyć jednostki społeczne, gminne ośrodki zajmujące się uzależnieniem alkoholowym oraz instytucje oświaty i ochrony zdrowia. Wszystkie te podmioty muszą ze sobą współpracować i przekazywać sobie wzajemnie uzyskane informacje o osobie lub osobach pokrzywdzonych.
Co daje niebieska karta?
Na pewno wiele osób dotkniętych przemocą domową ma obawy przed założeniem Niebieskiej Karty. Jednak nie powinny się one obawiać. Według przedstawianych danych Niebieska Karta pomogła już wielu rodzinom. Założenie tego dokumentu rozpoczyna procedurę przeciwko przemocy w domu i uruchamia pomoc dla osób, które są dotknięte represjami domowymi. Niebieska Karta oferuje między innymi:
- zapewnia ochronę i pomoc dla osób pokrzywdzonych przez odpowiednie instytucje,
- oferuję działania korekcyjne dla osób, które są odpowiedzialne za przemoc w domu,
- podnoszą świadomość społeczna na temat przemocy domowej,
- informuje jakie są metody udzielenia pomocy.
Jak założyć Niebieską Kartę?
W związku z tym, że sprawa przemocy domowej jest bardzo poważną, a zarazem delikatną sprawą samo założenie Niebieskiej Karty jest stosunkowo proste. Kwestie formalne tego dokumentu reguluję Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie „procedury Niebieskiej Karty”. Założenie Niebieskiej Karty ma kilka etapów:
- Pierwszym krokiem jest sporządzenie formularza pod nazwą Niebieska Karta A. Wypełnia ją policjant lub odpowiednia instytucja, która ma do tego prawo. Założenie takiej karty ma zazwyczaj miejsce przy pierwszej interwencji związanej z przemocą domową. Następnie wypełniony formularz jest przekazany odpowiedniej osobę z zespołu interdyscyplinarnego, natomiast w dokumentach policji zostaje kopia. W takim formularzu znajdziemy między innymi:
- dane osobowe na temat osoby podejrzanej o przemoc domową,
- informacje na temat zgłoszenia,
- dane osób lub osoby pokrzywdzonej,
- rodzaj stosowanej przemocy,
- opis zachowań wszystkich zainteresowanych,
- dane świadków oraz wywiad o osobie, która jest podejrzana o przemoc domową.
- opis, jakie działania zostały podjęte przez policję.
- Następnym krokiem jest wypełnienie formularza pod nazwą Niebieska Karta B. Jest to dokument przeznaczony dla osoby pokrzywdzonej, który zawiera tak zwane pouczenie. Znajdziemy tam informacje, jakie są formy przemocy domowe, jak można sobie z tym radzić, co należy w takiej sytuacji zrobić. W dokumencie będzie też informacja, jakie powinności płyną ze strony policji. Jeżeli ofiara terroru domowego jest niepełnoletnia, to dokument jest przekazany osobie do tego uprawnionej tj. rodzicowi, opiekunowi lub osobie, która zgłosiła podejrzenie przestępstwa. Ważne jest to, aby wyżej wymieniony formularz nie był przekazany osobie podejrzanej.
- Kolejnym krokiem jest wypełnienie dokumenty pod nazwą Niebieska Karta C przez zespół interdyscyplinarny. Zadaniem zebranego zespołu jest rozpoznanie sytuacji rodzinnej. Zespół pod lupę bierze sytuację ekonomiczną, mieszkaniową zdrowotną i zawodową wszystkich osób zamieszanych w przemoc domową. Zarówno ofiar, jak i sprawców. Podczas wypełniania tego dokumentu, zespół zajmuje się tworzeniem planu pomocy dla danej rodziny. Na posiedzenie zaprasza się osoby pokrzywdzone, jednak tylko pełnoletnie. Jeżeli osoba pokrzywdzona nie stawi się na takim spotkaniu, zespół nadal będzie pracował nad wdrożeniem pomocy dla rodziny.
Czytaj również: Zasiłek macierzyński w 2022 roku – ile wynosi i jak go obliczyć?
Zasada działania Niebieskiej Karty
Wiele osób mylnie myśli, że posiadanie Niebieskiej Karty jest równoznaczne ze zgłoszeniem przestępstwa. Jednak nie jest to prawda. Niebieska Karta nie jest podstawą do rozpoczęcia śledztwa i postępowania karnego wobec osoby, która jest odpowiedzialna za przemoc w rodzinie. Niebieska Karta informuję, że dana rodzina ma bardzo duże problemy w domu. Jest to bardzo ważny dowód, jeżeli w końcu osoba lub osoby, wobec których stosowany jest terror domowy, zdecydują się na wszczęcie postępowania karnego z tytułu doświadczanej przemocy. Po przygotowaniu Niebieskiej Karty policjant przypisany do danej rodziny w ciągu tygodnia musi dostarczyć ją do poszkodowanej osoby. Od tego momentu funkcjonariusz policji jest odpowiedzialny za monitorowanie i sprawdzanie sytuacji w domu oraz w razie jakiejkolwiek potrzeby — udzielenie pomocy.
Jeżeli członkowie rodziny dotknięci przemocą domową zostaną objęci nadzorem Niebieskiej Karty, będą czerpać z tego bardzo duże korzyści. Zadaniem takiego Zespołu Interdyscyplinarnego jest opracowanie program pomocowego dla osób dotkniętych przemoc domową. Zarówno fizyczną, jak i psychiczną. W skład takiego zespołu wchodzą:
- organizacja pomocy społecznej,
- komisje gminne zajmujące się problemem alkoholowym,
- policja,
- oświata,
- ochrona zdrowia,
- organizacje pozarządowe,
- oprócz wyżej wymienionych instytucji, bardzo często w Zespole znajdują się kuratorzy lub prokuratorzy sądowi.
Tak dobrane osoby są wstanie przygotować indywidualny plan pomocy dla danej rodziny, która jest poszkodowana przemocą domową. Pomagają w podejmowanie konkretnych kroków i inicjują następne. Oprócz wyżej wymienionych jednostek z osobami poszkodowanymi mają również kontakt pracownicy opieki społecznej i psycholodzy. Wszystkie te osoby pomagają rodzinie bez pobierania jakichkolwiek kosztów. Wszystko jest za darmo, bo najważniejsze jest rozwiązanie problemu danej rodziny. Niebieska Karta nie jest tylko dowodem w sprawach sądowych dotyczących przemocy domowej. Może również posłużyć jako dowód w sprawie o rozwód. Założona Niebieska Karta będzie potwierdzała dodatkowe problemy w rodzinie. Oprócz tego pokrzywdzone osoby będą miał zapewnioną dodatkowa opiekę i wsparcie.
Ile jest ważna Niebieska Karta?
Jest to jedno z pierwszych pytań osób, które chcą zastanawiają się nad posiadaniem Niebieskiej Karty. Często takim osobom towarzyszy lęk przed nagłą utratą tego dokumentu i cofnięcia się znowu w łaski oprawcy. Inna obawa jest związana z tym, że osoba, która została posądzona o przemoc w rodzinie, już na zawsze będzie obciążona tym znamieniem. Według Rozporządzenia Rady Ministrów, Niebieską Kartę można wycofać. Jednak tylko w kilku przypadkach:
- uzasadnione przypuszczenia, że osoba, która znęcała się nad rodziną, zaprzestała takich działań,
- zrealizowanie indywidualnego planu pomocy przewidzianego dla rodziny,
- decyzja o braku zasadności podejmowanych zabiegów.
Aby wycofać Niebieską Kartę, należy przedstawić stosowny protokół oraz wszystkie osoby zainteresowane tj. pokrzywdzone ofiary i instytucje muszą zostać poinformowani o wycofaniu tego dokumentu.
Jak podważyć Niebieską Kartę?
Niestety częstym zabiegiem jest próbowanie założenie Niebieskiej Karty na rodzinę bezpodstawnie. Dzieje się to w przypadku rozwodu, gdy jeden z rodziców chce w ten sposób wygrać prawo do opieki nad dziećmi. Jeżeli Niebieska Karta zostanie wydana bezpodstawnie, to domniemany sprawca staje się ofiarą. Należy wtedy przedstawić odpowiednie dowody, w tym zeznania świadków potwierdzające, że zarzuty przemocy domowej został postawiony bezpodstawnie.
Niebieska karta — najczęściej zadawane pytania
Okres
dni