Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Pożyczka z poręczycielem – kiedy to dobre rozwiązanie?

Pożyczka z poręczycielem – kiedy to dobre rozwiązanie?

Czym jest pożyczka z poręczycielem? Jakie są warunki i o czym warto wiedzieć? Kiedy pożyczka z poręczycielem jest dobrym rozwiązaniem, a kiedy nie?
03.07.2019
303
Czas czytania -
3 min.

Obecnie na rynku jest tak duża liczba różnych produktów kredytowych, że wielu z nas ma poważny problem z podjęciem decyzji, który z nich wybrać. Jednym z takich produktów jest pożyczka z poręczycielem, która często reklamowana jest jako pożyczka bez BIK dla osób zadłużonych.

Poniżej wyjaśniamy, czym się taka pożyczka charakteryzuje, kto ją oferuje i w jakich sytuacjach warto z niej skorzystać, a w jakich lepiej wybrać inny rodzaj kredytu. Wytłumaczymy również, na czym polega poręczenie.

Pożyczka z poręczycielem – na czym dokładnie polega?

Pożyczka tego rodzaju nazywana jest także pożyczką z żyrantem lub pożyczką z gwarantem, a jej cechą charakterystyczną jest tzw. poręczenie. Polega ono na tym, że osoba trzecia, która decyduje się zostać poręczycielem (gwarantem, żyrantem), bierze na siebie odpowiedzialność spłaty pożyczki w sytuacji, kiedy pożyczkobiorca nie będzie w stanie tego zrobić.

Poręczenie jest więc rodzajem zabezpieczenia, które daje pożyczkodawcy znacznie większe szanse na odzyskanie pożyczonych pieniędzy – jeśli pożyczkobiorca straci zdolność do regulowania swoich zobowiązań, spłata należności jest obowiązkiem poręczyciela.

Weź szybką pożyczkę

Kto może być poręczycielem pożyczki?

W przypadku pożyczki z poręczycielem pożyczkobiorca zobligowany jest do przedstawienia osoby, która poręczy mu kredyt. Niestety nie każdy może zostać żyrantem – osoba tak musi nie tylko spełniać podstawowe wymogi formalne (np. być osobą pełnoletnią, mającą dowód osobisty i stałe miejsce zamieszkania w Polsce), ale także wykazywać się doskonałą zdolnością kredytową.

Firmy oferujące pożyczki z poręczycielem najczęściej wymagają, aby żyrant miał stałe zatrudnienie, a także dobrą historię kredytową w BIK.

Jakie prawa i obowiązki ma żyrant?

Pożyczka z poręczycielem

Poręczenie pożyczki wiąże się dla żyranta z określonymi prawami i obowiązkami, z czego tych drugich jest znacznie więcej.

Przede wszystkim poręczyciel musi niejako uczestniczyć w procesie przyznawania pożyczki, ponieważ badana jest jego zdolność kredytowa. Zobowiązany jest także podpisać stosowne dokumenty, w których zobowiązuje się przejąć odpowiedzialność za spłatę kredytu w przypadku, gdy nie będzie mógł zrobić tego pożyczkobiorca.

W związku z tym ma prawo w trakcie trwania umowy pożyczki otrzymywać informacje od pożyczkodawcy na temat spłaty zobowiązania przez pożyczkobiorcę. Z drugiej strony pożyczkodawca ma obowiązek informować poręczyciela o wszelkich opóźnieniach.

Nie każdy chce zostać poręczycielem

Pożyczkobiorcy wskazują jako poręczyciela najczęściej członka rodziny albo znajomego. Znalezienie chętnego na poręczenie kredytu nie jest jednak łatwe – dla poręczyciela wiąże się to przecież z ryzykiem pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej za nie swoje zobowiązania.

Co więcej, poręcznie pożyczki innej osobie obniża zdolność kredytową poręczyciela, może mieć więc wpływ na jego szanse na zaciągnięcie kredytu na własny rachunek.

Właśnie z tego względu często osoby takie zadają sobie pytanie, czy można zrezygnować z bycia poręczycielem pożyczki np. w sytuacji, gdy samemu chce się wziąć kredyt. Niestety nie jest to łatwe, a czasami wręcz niemożliwe. Nawet jeśli bank bądź instytucja pożyczkowa zgodzi się na taką rezygnację, to najpewniej uwarunkuje to wskazaniem innego poręczyciela.


Czytaj również: Pożyczki na PESEL - czy można wziąć?


Pożyczka z poręczycielem – ile można pożyczyć i na jakich warunkach?

Ze względu na to, że spłata pożyczki z poręczycielem jest lepiej zabezpieczona niż zwykła pożyczka gotówkowa, zwykle można dzięki niej pożyczyć dość wysoką sumę pieniędzy. Na rynku spotkać można oferty do około 30 000 zł i są to najczęściej pozabankowe pożyczki ratalne oferujące okres spłaty nawet do 5 lat.

Największym atutem tego rodzaju pożyczek jest to, że są to często produkty przeznaczone dla osób:

  • z mniejszą zdolnością kredytową,
  • zadłużonych,
  • mających złą historię w BIK.

Pożyczkodawcy skupiają się bowiem na ocenie zdolności kredytowej poręczyciela, nierzadko z góry zakładając, że to właśnie od niego będą wcześniej czy później egzekwować spłatę należności.

Pożyczka z poręczycielem to nie zawsze dobre rozwiązanie

Pożyczka gotówkowa z poręczycielem interesuje zwykle osoby, które chcą pożyczyć większą sumę pieniędzy, ale nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, by skorzystać z kredytu bez zabezpieczeń. Jest to dla nich dobre rozwiązanie pod warunkiem, że uda im się znaleźć osobę, która zechce poręczyć ich zobowiązanie. Z tym niestety bywa różnie, ponieważ nie każdy chce przyjąć na siebie taką odpowiedzialność. Wadą pożyczki z poręczycielem jest także większy zakres formalności związanych z jej udzieleniem.

Otrzymać pożyczkę

Dla osób, które nie mają większych problemów finansowych i chcą szybko pozyskać dodatkową sumę gotówki, dużo wygodniejsze okazują się zwykłe pożyczki gotówkowe bez zabezpieczeń. Niektóre z nich, jak pożyczki przez Internet, można zaciągnąć od ręki bez konieczności przedstawiania żyranta, czy jakiekolwiek formy zabezpieczenia. Co więcej, takie pożyczki online pozwalają pożyczyć także wysoką sumę pieniędzy i są udzielane nawet bez wymogu dostarczania zaświadczenia o zarobkach.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: