Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie innego banku?

Czy można wpłacić pieniądze we wpłatomacie innego banku?

03.04.2019
7224
Czas czytania -
3 min.

Wpłatomaty to urządzenia, dzięki którym w sposób bezobsługowy możemy wpłacić gotówkę na swoje konto bankowe. Dzięki temu oszczędzamy mnóstwo czasu, który stracilibyśmy w kolejce do stanowiska kasowego w placówce bankowej. Poza tym wpłatomaty, w odróżnieniu od placówek bankowych, czynne są całą dobę.  Rosnąca popularność tych urządzeń sprawiła, iż stawiane są  onew coraz większej liczbie lokalizacji, z galeriami handlowymi na czele. Jak działają wpłatomaty i ile kosztują? Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule.

Wpłatomaty - jak to działa?

Wpłatomat, jak sama nazwa wskazuje, służy do wpłacania pieniędzy. Jest to wygodna i szybka metoda przelania gotówki na swoje konto bankowe. Samo urządzenie wyglądem nie różni się od bankomatu. Chcąc wpłacić pieniądze, należy postępować według poniższych reguł.

 1. Umieść we wpłatomacie kartę płatniczą przypisaną do konta. Dzięki temu system rozpozna numer konta, na który wpłacone mają zostać pieniądze. Pozwala to uniknąć ewentualnych pomyłek.
 2. Wprowadź banknoty do okienka podawczego. Banknoty najlepiej wkładać pojedynczo, co ułatwi maszynie zliczenie kwoty. Po umieszczeniu pieniędzy we wpłatomacie, na ekranie ukaże się liczba, oznaczająca wpłaconą kwotę.
 3. Zaakceptuj wpłatę. Jeśli wyświetlona na ekranie liczba zgadza się z sumą, którą umieściliśmy w urządzeniu, wystarczy nacisnąć przycisk, oznaczający akceptację operacji. W przeciwnym razie możemy jeszcze anulować transakcję i spróbować przejść całą procedurę od początku.
 4. Zabierz kartę z wpłatomatu.

Po wykonaniu powyższych czynności musimy jeszcze zaczekać na zaksięgowanie wpłaty. Jeśli korzystamy z wpłatomatu naszego banku lub sieci współpracującej z nim, to pieniądze na koncie pojawią się w ciągu kilku minut. W pozostałych przypadkach trwa to do końca dnia następującego po dniu wpłaty. W przypadku potrzeby szybszego posiadania tych pieniędzy na koncie można skorzystać z trybu ekspresowego. Jest on płatny, a opłata za niego wynosi 5zł. W tym przypadku pieniądze na koncie powinny się pojawić po około 30 minutach.

Jak widać, cała procedura jest niezwykle prosta i przy tym zajmuje minimalną ilość czasu.

Czy można korzystać z dowolnego wpłatomatu?

Dowołny wpłatomat

Nie wszystkie banki posiadają własne wpłatomaty. Niektóre z nich współpracują jedynie z sieciówkami. Tego typu firmy działające na polskim rynku to między innymi Cashline, Euronet czy Planet Cash. Korzystanie z własnych wpłatomatów naszego banku lub z sieci współpracującej z naszym bankiem zazwyczaj nie oznacza dla nas dodatkowych kosztów. Jeśli nasz bank nie współpracuje z żadną z sieci, to aby skorzystać z wpłatomatu, musimy najpierw zarejestrować się w systemie firmy, z której wpłatomatu chcemy skorzystać. Jeśli chodzi o wpłatomaty Euronet, to cała procedura wygląda następująco:

 1. Klikniijęcie w ikonkę Euronet Online System.
 2. Określenie rodzaju użytkownika ( osoba fizyczna, osoba prowadząca działalność, firma).
 3. Wypełnienie formularza z danymi osobowymi.
 4. Otrzymanie sms-ów z loginem i hasłem.
 5. Zalogowanie w serwisie.
 6. Otrzymanie smsa z kodem weryfikacyjnym.
 7. Potwierdzenie rejestracji poprzez wpisanie kodu weryfikacyjnego.
 8. Wykonanie przelewy na kwotę 1zł w celu weryfikacji danych osobowych. Po pozytywnej weryfikacji kwota zostaje zwrócona.

Po przebrnięciu przez tę procedurę możemy już korzystać z całej sieci wpłatomatów Euronet zlokalizowanych na terenie naszego kraju.

Na ten moment lista banków współpracujących z siecią Euronet wygląda następująco:

 • Alior Bank,
 • Citi Handlowy,
 • Bank Pocztowy,
 • Getin Bank,
 • mBank,
 • Plus Bank,
 • Idea Bank,
 • Nest Bank,
 • Raiffeisen Polbank,
 • Deutsche Bank,
 • eurobank.

Niestety nie możemy dowolnie wybrać sobie wpłatomatów, z których chcemy skorzystać. Urządzenia należące do konkurencyjnych banków mogą nie przyjąć naszych pieniędzy. Dlatego, gdy nie mamy pod ręką wpłatomatu naszego banku, lub gdy nasz bank nie posiada tego typu urządzeń, najlepiej skorzystać z którejś z sieciówek.

Jakie kwoty można wpłacać we wpłatomatach?

Limit wpłaty jest ustalany indywidualnie przez właściciela wpłatomatu. Zazwyczaj wynosi on 200 banknotów.  Należy jednak pamiętać, że ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu nakłada na nas limity odnośnie kwoty wpłaty. Wynoszą one:

 • jednorazowo: maks. 4 100 zł,
 • dziennie: maks. 24 600 zł,
 • tygodniowo: maks. 98 400 zł,
 • miesięcznie: maks. 196 800 zł.

Jeżeli chcemy wpłacić więcej niż 4100zł, to musimy to podzielić na kilka wpłat.

Gdzie znajdę wpłatomat?

Sieć wpłatomatów na terenie naszego kraju wynosiła na koniec 2 kwartału 2018 roku 7681 urządzeń. Najwięcej posiadają Euronet oraz PKO BP. Zazwyczaj zlokalizowane są na terenie sklepów wielkopowierzchniowych, w galeriach handlowych, w miejscach, gdzie gromadzą się duże grupy ludzi oraz w pobliżu placówek bankowych. Mieszkańcy dużych miast mogą je spotkać praktycznie na każdym kroku.

Jak widać, korzystanie z wpłatomatów niesie za sobą wiele korzyści, a do tego nie jest skomplikowane oraz w większości przypadków nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Sieć tego typu urządzeń w naszym kraju jest na tyle gęsta, że większość ludzi nie ma problemu z ich znalezieniem. Sami chętnie korzystamy z tego sposobu wpłaty pieniędzy i polecamy go innym.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: