Ranking najlepszych kart kredytowych 2024 roku
Lista TOP najlepszych kart kredytowych. Warunki korzystania i odpowiedzi na częste zapytania. Dowiedź się jak wybrać najlepszą kartę kredytową, żeby uzyskać maksymalne korzyściWspółczesny rynek finansowy dostarcza różnorodne rozwiązania i produkty, które są w stanie zaspokoić nawet największe oczekiwania klientów. Jednym z takich rozwiązań są karty kredytowe. Korzysta z nich ponad 70% klientów instytucji bankowych. Przy czym ponad połowa osób to aktywni użytkownicy karty kredytowej, które regularnie płacą nią za towary i usługi, spłacają naliczone odsetki i prowizję.
Otóż jak dokładnie działa karta kredytowa i do czego ona tak naprawdę służy? Jakie są najważniejsze kryteria wyboru kart kredytowych? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. Sprawdź ranking najlepszych kart kredytowych, żeby dokonać właściwego wyboru i nie przepłacać za usługi finansowe banku.
Co to jest karta kredytowa?
Karta kredytowa jest rodzajem karty płatniczej i pozwala klientom korzystać z limitu kredytowego banku. Limit kredytowy na karcie to środki, które klient de facto pożycza w instytucji bankowej. W ten sposób każdy właściciel takiej karty posiada na swoim rachunku własne koszty oraz koszty kredytowe, których udziela bank. Po wyczerpaniu własnych kosztów, klient może dalej płacić swoją kartą kredytową za towary i usługi, w ten sam sposób co wcześniej, ale już korzystając ze środków banku. Później wykorzystaną kwotę kredytu należy zwrócić, żeby móc korzystać z kosztów kredytowych znowu. Karta kredytowa jest rodzajem kredytu odnawialnego, ponieważ po jego spłacie znowu masz do dyspozycji te same środki.
Limit kredytowy ustala instytucja bankowa indywidualnie dla każdego klienta. Pod uwagę są brane takie kryteria, jak miesięczny obrót pieniężny na karcie oraz historia kredytowa klienta. Dla niektórych taki limit może wynosić 1 000 złotych, a dla innych klientów z większymi zarobkami i pozytywną historią kredytową nawet 100 000 lub więcej.
Warto jednak pamiętać, że w niezależności od tego, jak dużą kwotę limitu kredytowego posiadasz na swojej karcie, są to koszty, które prędzej lub później musisz zwrócić bankowi.
Karta kredytowa jest dosyć wygodnym rozwiązaniem z kilku zasadniczych powodów:
- nie musisz korzystać z kosztów kredytowych, jeżeli nie masz takiej potrzeby;
- mimo tego zawsze masz je pod ręką i możesz z nich skorzystać, bez poprzedniego kontaktowania się z bankiem;
- większość banków oferuje okres bezodsetkowy, w którym możesz zwrócić tyle samo, co pożyczyłeś;
- wysokość limitu kredytowego jest dostosowywana do Twoich możliwości finansowych;
- każdy zatrudniony klient banku może skorzystać z takiej usługi;
- koszty kredytowe można przeznaczyć na dowolny cel.
Ranking kart kredytowych w 2022
Poniżej przedstawiamy ranking TOP 9 najlepszych kart kredytowych w polskich bankach wraz z opisem najważniejszych warunków korzystania z karty kredytowej. Zapoznaj się z rankingiem i przeanalizuj warunki każdego banku, zanim wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.
№ |
Nazwa banku |
Najważniejsze warunki |
1. |
PKO Bank Polski |
Przejrzysta karta kredytowa:
PKO Mastercard Platinum:
PKO Visa Infinite:
|
2. |
Mbank |
Podstawowa karta kredytowa:
Prestiżowa karta kredytowa:
|
3. |
Santander |
Visa TurboKARTA:
Visa Comfort Plus:
|
4. |
Citi Handlowy |
Citi Simplicity:
Premiermiles:
|
5. |
ING Bank |
Karta kredytowa Visa:
Platynowa karta kredytowa Mastercard:
|
6. |
Millennium |
|
7. |
Bank Pekao |
Karta kredytowa elastyczna:
Karta kredytowa Pekao Mastercard Platinum:
|
8. |
Alior Bank |
Mastercard OK!:
Mastercard TU i TAM:
|
9. |
BNP Paribas |
Mastercard Standard:
Mastercard Gold:
|
Jak działa karta kredytowa?
Kartę kredytową, zarówno jak każdą inną kartę płatniczą trzeba założyć w wybranym banku. Nawet jeżeli posiadasz już konto w określonej instytucji bankowej, nie musisz korzystać z jej kart kredytowych. Założyć kartę z limitem kredytowym można w innym miejscu, ponieważ usługi te nie są ze sobą powiązane.
Otóż jak wygląda proces korzystania z karty kredytowej?
- Klient składa wniosek o kartę kredytową w banku,razem z wnioskiem bank może poprosić o dostarczenie zaświadczenia z miejsca pracy lub zaświadczenia o zarobkach, a także wyciąg z banku (jeżeli klient korzysta z usług innej instytucji bankowej);
- Na podstawie analizy zdolności kredytowej klienta bank decyduje o wysokości kwoty limitu kredytowego;
- Klient płaci kartą, wydając środki kredytowe na dowolny cel;
- Wykorzystane koszty kredytowe można zwrócić w okresie bezodsetkowym (z reguły 50-56 dni). Jeżeli klient spłaca swój kredyt w tym okresie, nie ponosi on żadnych dodatkowych kosztów i może znowu korzystać z tej samej kwoty limitu kredytowego;
- Jeżeli klient nie może spłacić kredytu w okresie bezodsetkowym zostaną mu naliczone dodatkowe koszty za korzystanie z kredytu. Wtedy kwota kredytu powiększa się o prowizję banku i opłaty kredytowe;
- Co miesiąc aż do momentu pełnej spłaty kredytu, klient jest zobowiązany do płacenia określonej kwoty (ok. 2-5% kwoty kredytu).
Jak widzimy opcja karty kredytowej jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala skorzystać z dodatkowych pieniędzy w ograniczonym terminie całkowicie za darmo. Jeśli jednak kwota limitu kredytowego nieco przekracza nasze możliwości finansowe lub jeżeli dokonaliśmy większego zakupu, tak jak w przypadku każdej innej formy kredytowej - zostaną nam naliczone odsetki.
Co to jest okres bezodsetkowy?
Okresem bezodsetkowym nazywany jest termin, w którym klient może korzystać ze środków kredytowych bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Bank nie nalicza żadnej prowizji i odsetek, jeżeli kredytobiorca zdążył spłacić swoje zobowiązanie przed upływem okresu bezodsetkowego.
Z reguły okres bezodsetkowy wynosi około 50-56 dni od momentu dokonania pierwszej płatności z wykorzystaniem środków kredytowych. Zanim założyć kartę kredytową należy dokładnie sprawdzić wszystkie warunki okresu bezodsetkowego, które oferuje bank. Bardzo często dotyczy on tylko płatności w sklepach stacjonarnych i/lub internetowych. Natomiast przy dokonywaniu wszelkich innych transakcji (wypłata gotówki, przelew bankowy),odsetki jednak są naliczane.
Przykładowo, jeżeli okres bezodsetkowy w banku trwa 55 dni, to proces rozliczenia wygląda następująco:
- Przez cały miesiąc (załóżmy, że od 1 do 30 czerwca) klient korzysta z limitu kredytowego;
- 1 czerwca bank oblicza wszystkie wykorzystane środki kredytowe;
- Klient ma czas do 25 lipca, żeby je spłacić bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat;
- Wszystkie koszty kredytowe, wydane w okresie od 1 do 25 lipca i do końca miesiąca, klient może zwrócić w sierpniu (do 25 dnia miesiąca).
Jak wybrać kartę kredytową?
Przy wyborze karty kredytowej należy się kierować kryteriami, które są najważniejsze osobiście dla Ciebie. Wśród najważniejszych czynników, które decydują o atrakcyjności oferty banku można wymienić:
- kwota limitu kredytowego;
- długość okresu bezodsetkowego;
- wysokość miesięcznej opłaty za korzystanie z karty;
- prowizja za wypłatę środków kredytowych z bankomatu.
Otóż w zależności od tego, w jakim celu, na jakie sposoby i jak często będziesz korzystać ze swojej karty kredytowej, każdy z wymienionych warunków może być dla ciebie mniej lub bardziej ważny. Poniżej omówimy bardziej szczegółowo każdy z nich i wyznaczymy, które banki oferują w tym zakresie najlepsze karty kredytowe.
Wysokość miesięcznej opłaty
Co miesiąc bank pobiera określoną kwotę pieniędzy za korzystanie z karty płatniczej. Taka zasada obowiązuje również w przypadku kart debetowych, a nie tylko kredytowych. Z reguły nie są to wysokie koszty. Wysokość miesięcznej opłaty rzadko przekracza 5-8 złotych. Ponadto aktywni użytkownicy kart kredytowych nie muszą za nie płacić. Większość instytucji bankowych ustala określoną kwotę lub liczbę transakcji po przekroczeniu której, opłata za kartę nie jest pobierana. Im niższa jest taka kwota czym mniejsza liczba transakcji, tym większa wiarygodność, że klient nie będzie niczego płacić za wykorzystanie karty kredytowej. Oto TOP 3 banków, oferujących najlepsze rozwiązanie w tym zakresie:
- PKO Bank Polski;
- BNP Paribas;
- Alior Bank.
Wysokość limitu kredytowego
Kwota kredytowa, którą klient ma do dyspozycji również jest ważnym czynnikiem, który w przypadku większości kredytobiorców decyduje o wyborze tej lub innej instytucji bankowej. Oczywiście wysokość limitu zawsze jest ustalana indywidualnie dla każdego klienta, po dokładnej analizie jego zdolności kredytowej, warunków zatrudnienia i historii w BIK. Nie mniej jednak jedne banki mają znacznie większe kwoty limitu kredytowego, niż inne. Oto TOP 3 banków z największym limitem kredytowym:
- Mbank (500 000);
- Bank Pekao (150 000);
- PKO Bank Polski (100 000)
Okres bezodsetkowy
Jak już było wspomniano wcześniej, w okresie bezodsetkowym bank nie pobiera żadnych opłat i prowizji za korzystanie z limitu kredytowego. Im dłuższy jest ten okres, tym większa wiarygodność, że klient zdąży spłacić swój kredyt w terminie i nie zostaną mu naliczone odsetki kredytowe. Oto banki z najdłuższym okresem bezodsetkowym 56 dni:
- BNP Paribas;
- Citi Handlowy;
- Millennium.
Prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatu
Bardzo ważnym aspektem jest wysokość prowizji za wypłatę pieniędzy z bankomatu. Jeżeli płatność kartą kredytową w sklepach najczęściej jest darmowa, to wypłata gotówki wiąże się z dodatkową opłatą nawet w okresie bezodsetkowym. Polecamy zwrócić szczególną uwagę na wysokość prowizji wypłaty pieniędzy z bankomatu tym klientom, które zamierzają często korzystać z gotówki, a nie płacić kartą. Najniższa prowizja za wypłatę kosztów obowiązuje w:
- Mbanku;
- PKO PB;
- Alior Banku.
Zalety i wady kart kredytowych
Na początku może się wydawać, że tak dogodna usługa, jaką jest karta kredytowa nie może mieć żadnych minusów. A jednak tak nie jest. Zanim zdecydować się na założenie karty kredytowej należy uwzględnić i przeanalizować wszystkie wady i zalety tego rozwiązania finansowego. Poniżej przedstawiamy zestawienie największych plusów i minusów kart kredytowych.
Alternatywa karcie kredytowej
Jeżeli po przeanalizowaniu wszystkich plusów i minusów karty kredytowej postanowiłam, że jednak to rozwiązanie nie jest dla ciebie, dobrą alternatywą może stać się darmowa pożyczka. Oto najważniejsze powody, dla których naprawdę warto skorzystać z pożyczki Szybka Gotówka:
- Kwota pożyczki do 6 000 zł;
- Okres zwrotu bez dodatkowych opłat do 30 dni;
- Szybki proces wnioskowania o pożyczkę;
- Możliwość zaciągnięcia pożyczki online, bez wychodzenia z domu;
- Wypłata kosztów w bankomacie bez opłat i prowizji;
- Możliwość jednorazowego skorzystania z pożyczki (nie jest to kredyt odnawialny).
Odpowiedzi na inne pytania o kartach kredytowych
Chcesz wiedzieć wszystko o kartach kredytowych? Oto lista wszystkich pytań, które mogą przyjść Ci do głowy i odpowiedzi na nie. Przeczytaj, zanim założysz kartę kredytową.
Oprócz numeru na karcie znajdują się także:
- imię i nazwisko właściciela karty;
- nazwa banku;
- data ważności karty;
- logo organizacji płatniczej;
- kod CVC lub CVV.
Kod bezpieczeństwa CVV/CVC: czym on jest i czy naprawdę pozwala chronić nasze pieniądze?
Okres
dni