Główna > Finanse > Sekrety oszczędzania > Wypoczynek w Tajlandii

Wypoczynek w Tajlandii

Jakie będą podstawowe wydatki turystów w kraju uśmiechów w 2019 roku?
03.07.2019
165
Czas czytania -
9 min.

Tropikalny klimat, czyste białe piaszczyste plaże, wspaniałe świątynie, wodospady, parki i ogrody, egzotyczne przedstawienia i niezwykła kuchnia to idealne miejsce na niezapomniane wakacje. A wszystko to można znaleźć w Tajlandii. Aby jednak beztrosko spędzić wakacje i nie rozpraszać się decyzjami dotyczącymi pieniędzy w „Kraju uśmiechów”, powinieneś obliczyć wszystkie swoje wydatki jeszcze przed podróżą. Ile pieniędzy zabrać ze sobą do Tajlandii? Pytanie, na które nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od życzeń i pożądanego poziomu komfortu. Za pomocą naszego artykułu możesz zorientować się jakie ceny są w Tajlandii na podstawowe wydatki, które robi większość turystów.

Słoń w Tajlandii

Waluta w Tajlandii

Waluta w Tajlandii

Walutą obowiązującą w Tajlandii jest bat (oznacza się ją na piśmie jako THB). W obiegu znajdują się zarówno banknoty (1000, 500, 100, 50, oraz 10 batów) oraz monety (1 i 2 baty). Ponieważ na tajskich banknotach umieszczono wizerunek króla Bhumibola Adulyadeja Ramy IX, należy uważać na to, by pieniędzy pozostawały w stanie idealnym.

Bat tajlandzki jest znacznie tańszy niż polski złoty, do kupienia już za 0,12 PLN.

Podróżując przez kraj można skorzystać z bankomatów, warto jednak pamiętać, że będzie to wiązało z kilkoma dodatkowymi opłatami, a mianowicie:

  • 200-220 THB (około 22 zł) trzeba zapłacić za każdą wypłatę gotówki z karty zagranicznej;
  • podwójne przekonwertowanie.

Odpowiednio, wybierając się do kraju warto posiadać wystarczającą kwotę gotówki, której jednak nie da się łatwo kupić w polskich kantorach. Warto dokładnie poszukać miejsca, które oferuje dobry kurs wymiany, a następnie częściowo wymienić kwotę przeznaczoną na wypoczynek na baty, a częściowo na dolary. Warto również mieć wystarczającą ilość pieniędzy na karcie kredytowej lub w dolarach (posiadanie euro jest opcją mniej korzystną) - nie oznacza to jednak, że podczas wypoczynku musisz wydać wszystkie posiadane ze sobą pieniądze.

Ważne informacje

Gdy zdecydujesz się na zabranie ze sobą dolarów, najlepiej weź banknoty o nominale 50 lub 100 dolarów, gdyż w Tajlandii są one uważane za cenniejsze i pozwolą uzyskać więcej batów.

Ceny w Tajlandii

Jeśli decydujesz się na wakacje w Tajlandii, warto wziąć pod uwagę wszystkie możliwe wydatki. Bez żadnych wątpliwości najwięcej kosztować będzie mieszkanie, zatem tej kwestii warto poświęcić szczególną uwagę. Doradzamy również wcześniejsze zaplanowanie posiłków — życie w Tajlandii nie jest drogie, ale niektóre restauracje żądają za swoje usługi zbyt wygórowaną kwotę.

Koszt noclegów różnego rodzaju dostępnych w Tajlandii

Koszt noclegów różnego rodzaju dostępnych w Tajlandii

Ceny w hotelach w Tajlandii są oczywiście zachęcające, ale zależą od ilości gwiazdek, które posiada hotel oraz jego lokalizacji. Jedną rzeczą jest mieszkać na samym brzegu morza, a całkiem inną — w oddali lub centrum miasta. Ponadto ważny jest pakiet usług świadczonych na miejscu (SPA, masaże itp.). Nawiasem mówiąc, ceny mogą się znacznie różnić w zależności od sezonu — poza sezonem (wiosną i latem) zwykle znacznie spadają.

  Cena
Arenda domu z 1 sypialnią lub prostego apartamentu 8-15 tys. THB/miesiąc
Arenda domu z 2 sypialniami 15-30 tys. THB/miesiąc
Arenda domu lub mieszkania z widokiem na morze 30-50 tys. THB/miesiąc
Arenda domu z basenem 50-100 tys. THB /miesiąc
Arenda willi 100 000 THB/miesiąc

Tak oto wygląda koszt pobytu trwającego 7 nocy w hotelach 3-gwiazdkowych na wyspie Phuket dla dwóch dorosłych (pokój z prywatną łazienką i śniadaniami).

Koszt pobytu trwającego 7 nocy w hotelach 3-gwiazdkowych na wyspie Phuket dla dwóch dorosłych

Koszty wyżywienia w restauracjach w Tajlandii

Koszty wyżywienia w restauracjach w Tajlandii

Osobliwością Tajlandii jest to, że niewiele hoteli działa w systemie „all inclusive”, dlatego będziesz musiał stołować niezależnie w ciągu dnia oraz wieczorem. Ma to swoje zalety, ponieważ jednego wieczora można odwiedzić dobrą, drogą restaurację, a innym razem zjeść na ulicy za kilka groszy naprawdę wspaniałe uliczne jedzenie.

  Baty Dolary
Obiad w niedrogiej restauracji 100 THB 2,83 $
Obiad z trzech dań (na dwie osoby) 500 THB 14,15 $
Kombo-obiad w McDonalds 195 THB 5,52 $
Filiżanka capuccino 57,5 THB 1,63 $
Butelka Coca-Coli (0,5 l) 20,5 THB 0,58 $
Butelka wody (0,33 l) 11,2 THB 0,32 $
Porcja jedzenia na food courtach 55 THB 1,56 $

Ceny ulicznego jedzenia w Tajlandii

Ceny ulicznego jedzenia w Tajlandii

Jeśli jesteś ciekaw kultury i tradycji kraju, który odwiedzasz, zdecydowanie warto zapoznać się z jego kuchnią lokalną. Ceny ulicznego jedzenia w Tajlandii dostępne są nawet dla turystów, którzy mają bardzo ograniczony budżet, a oferowane dania są pożywne i pyszne. Owszem, są również opcje egzotyczne, jak na przykład smażone karaluchy, ale zdecydowanie znajdziesz też coś przyjemnego dla Europejczyków.

  Baty Dolary
Zupa Tom Yam 65 THB 1,84 $
Ryż z krewetkami 50 THB 1, 42 $
Zupa z kurczakiem 42 THB 1,19 $
Makaron z wieprzowiną 45 THB 1, 27 $

Jeśli kuchnia azjatycka nie odpowiada Twoim upodobaniom i boisz się jeść na zewnątrz, możesz odwiedzić kawiarnie z kuchnią europejską, których znajdziesz bardzo dużo przede wszystkim na plażach. Dwie kolacje w takiej kawiarni będzie kosztować tylko 600 batów. Ceny w restauracjach mogą wahać się od 500 do 3000 batów.

Ceny w supermarketach i na rynkach w Tajlandii

Ceny w supermarketach i na rynkach w Tajlandii

We wszystkich regionach kraju metki cenowe produktów różnią się niewiele od siebie. Nieco niższe będą w dużych supermarketach, takich jak BigC, Makro czy Tesko Lotus.

  Baty Dolary
Mleko (1 litr) 50 THB 1,41 $
Bochenek chleba (0,5 kg) 42 THB 1,18 $
Ryż (1 kg) 35 THB 0,99 $
Jajka (12 szt) 59 THB 1,67 $
Ser żółty (1 kg) 460 THB 13,02 $
Filet z kurczaka (1 kg) 98 THB 2,77 $
Ziemniaki (1 kg) 44 THB 1,25 $
Butelka wody (1,5 l) 16 THB 0,45 $
Papierosy Marlboro 92 THB 2,6 $

Ceny alkoholu w sklepach są stosunkowo wysokie.

  Baty
Lokalne piwo Chang 53 THB
Lokalne piwo Singha 53 THB
Piwo Heineken 80 THB
Butelka wina 550 THB

Zarówno lokalni mieszkańcy, jak i turyści, wyjeżdżają na rynki, aby kupić owoce, których koszt w takich miejscach będzie niższy niż w supermarketach. Oto ceny na owoce w Tajlandii wiosną 2019 roku (za kilogram).

  Baty Dolary
Pomarańcze 64 THB 1,81 $
Jabłka 113 THB 3,2 $
Mandarynki 50 THB 1,42 $
Arbuz 23 THB 0,65 $
Banany 38 THB 1,06 $
Mango 80 THB 2,26 $
Pitaja 67 THB 1,9 $

Bardzo smaczne produkty w Tajlandii można kupić na nocnym targu, który otwierany jest od godziny 18:00. Będzie można tam spróbować:

  Baty
Ryż z kurczakiem 30 THB
Zupa Tom Yam 65 THB
Ryż z krewetkami 50 THB
Smażone krewetki 50 THB
Smażone bułki z warzywami 10 THB/sztuka
Lokalne słodycze Od 10 THB
Pieczywo Od 15 THB

Ceny transportu w Tajlandii

Ceny transportu w Tajlandii

Jeśli zdecydujesz się na dobre zapoznanie się z krajem, na pewno będziesz musiał nieraz skorzystać z transportu miejskiego oraz regionalnego, który jest tutaj rozwinięty bardzo dobrze. Jeśli będziesz w Bangkoku, jednym z najłatwiejszych i najbardziej dostępnych sposobów poruszania się po mieście jest metro. A nawet dwa rodzaje metra — podziemne (MRT) i naziemne (BTS, skytrain), połączone między sobą stacjami transferowymi.

Popularnością cieszy się również transport rzeczny. Najtańszym przewoźnikiem jest Cross River Ferry, oferujący przejazdy w cenie zaledwie kilku batów. Inni przewoźnicy są drożsi, ale ogólny koszt przejazdów jest mniej więcej taki sam, jak przejazd metrem.

W innych miastach Tajlandii i w kurortach najwygodniej jest korzystać z taksówek, a także auto riksz. Nawiasem mówiąc, tajska taksówka ma całkiem rozsądne ceny. Przed podstawieniem musisz zapłacić zaliczkę w wysokości 35 batów, a na koniec podróży — resztę. Zazwyczaj podróż w obrębie centrum kosztuje nie więcej niż 200 batów, wyższa opłata może być pobierana z lotniska — od 250 batów. Jeśli nie ma licznika (a jest to często spotykane w Pattaya, Phuket, Samui), musisz natychmiast uzgodnić cenę. W tym przypadku dobrze jest dokładnie wiedzieć, dokąd zmierzasz, a przynajmniej w przybliżeniu znać odległość.

Dla tych, którzy chcą podróżować po Tajlandii między różnymi miastami, możemy polecić loty krajowe, pociąg lub autobus. Marzysz o wypoczynku na tajlandzkich wyspach? Wtedy odpowiednim środkiem transportu będzie dla Ciebie zdecydowanie prom.

Loty kosztują od 1500 batów, cena biletów kolejowych i autobusów w Tajlandii zależy od klasy. Podróż pociągiem i promem z Bangkoku do Samui kosztuje około 1000 batów oraz około 200 batów autobusem do Pattaya.

Cena pamiątek w Tajlandii

Cena pamiątek w Tajlandii

Co można kupić w Tajlandii i przywieźć jako pamiątki: wyroby ze skóry krokodyla i słonia. Portfele i paski można znaleźć za 500 batów, ale też za 1000. Jednak za taką kwotę najprawdopodobniej dostaniesz fałszywkę. W rzeczywistości takie rzeczy są o wiele droższe (na przykład od 20 000 batów za torbę ze skóry krokodyla). Również warto zwrócić uwagę na produkty z tajskiego lnu, takie jak: ręczniki, torby, bieliznę. Często turyści przywożą do Polski tajskie balsamy i olej kokosowy (koszt zaczyna się od 30 batów), biżuterię z szafirami i perłami (przed zakupem koniecznie zapytaj o certyfikaty, gdyż w kraju sprzedawanych jest dużo podróbek!).

Koszt wycieczek turystycznych w Tajlandii

Koszt wycieczek turystycznych w Tajlandii

Koszt wycieczek zaczyna się od 15 $, ale za wyjazd na wyspy zapłacisz już znacznie więcej — 25 $ lub nawet więcej.

Wypoczynek w Tajlandii to nie tylko piękne plaże i ciepły ocean. W tym kraju po prostu nie da się nie znaleźć setek innych wspaniałych opcji na rozrywkę. Jeśli uwielbiasz aktywny wypoczynek, spodziewaj się, że średnie ceny w Tajlandii na z nim związane zaczną się od 1500 batów.

Nie przegap okazji, aby odwiedzić tajski masaż, zwłaszcza, że jest niedrogi, bo w cenie 7-10 dolarów za sesję. Jeśli jednak udasz się do drogiego spa, taka sesja może kosztować od 100 USD.

Atrakcja Ceny
Dwudniowa wycieczka do Kambodży 3500 THB
Nurkowanie 3500 THB
Podróż do rzeki Kwai 2800 THB
Wędkarstwo morskie 2000 THB
Wizyta w zoo Khao Kheo 600 THB
Podróż na wyspy Similan 1900 THB
Wycieczka na Wyspy Phi Phi 1000 THB
Wizyta w parku wodnym i parku rozrywki w Bangkoku 900 THB

Czytaj również: Ceny w Chorwacji 2019: ile pieniędzy musisz zabrać aby odpocząć?


Ogólny koszt wycieczki do Tajlandii w 2019 roku

W oparciu o wszystkie podane kwoty oraz dane z Internetu można teraz wyliczyć ile będą kosztować wczasy w Tajlandii oraz samodzielnie zorganizowana wycieczka do “Kraju uśmiechów”.

Rodzaj wydatków Cena/7 nocy
Bilet tam i z powrotem 300 USD
Hotel 200 USD
Wyżywienie 150 USD
Rozrywka 100 USD
Ogółem 750 USD

Jak można zauważyć, zarówno koszt wycieczek objazdowych do Tajlandii zorganizowanych przez firmy turystyczne, jak i cena wakacji w Tajlandii zorganizowanych na własną rękę jest przystępna dla każdego Polaka. Do wyboru są zarówno opcje luksusowego wypoczynku, jak również bardzo budżetowe rozwiązania, które pozwolą rozszerzyć pogląd na świat i wspaniale spędzić wakacje.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: