Zdrowe odżywianie - na czym polega i jakie są zasady zdrowego odżywiania?
Zdrowe odżywianie - przedstawiamy 10 zasad zdrowego odżywiania. Jakie są zasady zdrowego odżywiania? Jak przejść na zdrowe odżywianie?Zdrowe odżywianie powinno być w nawyku każdego z nas. Niby banalna rzecz, a jednak trudna do zrealizowania. Mimo różnych stereotypów związanych z utrzymaniem zdrowej diety coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę, jak bardzo ważny jest odpowiedni dobór posiłków. Większość z nas ciągle ulega pokusom niezdrowych przekąsek. Dla wielu z nas wydaje się, że utrzymanie zdrowej diety wiąże się z codziennym długim i żmudnym gotowaniem oraz życiem pełnym wyrzeczeń. Nie koniecznie tak musi być! Wystarczy, że poznasz 10 naszych zasad zdrowego odżywiania i zobaczysz, że to wcale nie jest takie trudne.
Na czym polega zdrowe żywienie?
Na początku wyjaśnimy, co to jest i na czym polega zdrowe odżywianie. Najprościej mówiąc, jest to zdrowa dieta, ale co to tak naprawdę jest? Co się kryje pod tymi sformułowaniami? Zdrowe odżywianie to dobrze zbilansowana i zróżnicowana codzienna dieta. Powinna się ona opierać na pełnowartościowych produktach. W zdrowej diecie powinny się znaleźć m.in. warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i zbożowe. Codzienne dbanie o swoją dietę pomaga w utrzymaniu dobrego samopoczucia, a także wspomaga odchudzanie. Warto podkreślić, że dobrze zbilansowana dieta dla każdego z nas oznacza coś innego. Inne posiłki powinni spożywać sportowcy, czy osoby aktywne fizycznie, inne kobiety w ciąży i dzieci, a jeszcze inne osoby, które na co dzień nie jedzą mięsa. W doborze dobrze zbilansowanej diety mogą pomóc wykwalifikowani dietetycy. Pomogą określić potrzebną ilość kalorii i wartości odżywczych idealną dla Ciebie.
Wizyta u dietetyka wiąże się z dużymi kosztami, w związku z tym zachęcamy do zapoznania się z ofertą Szybka Gotówka.
Może to być pomocne, ponieważ często zdrowe produkty mają wysokie ceny, a chcąc dobrze się odżywiać, nie powinno żałować się pieniędzy na jedzenie. Prawidłowa dieta polega na jedzeniu produktów, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, i warto tutaj zaznaczyć, że zdrowa dieta zapobiega rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych m.in. nowotworów, cukrzycy, otyłości czy nadciśnienia.
Zdrowe odżywianie nie oznacza głodzenia się. Chodzi o to, aby zapewnić swojemu organizmowi odpowiednią ilość wartości odżywczych i witamin. Wielu osobom wydaje się, że schudną, gdy zrezygnują z dwóch posiłków w ciągu dnia. Niestety tak to nie działa. Jeżeli Twoją motywacją do zdrowego żywienia jest zgubienie nadprogramowych kilogramów, musisz jeść częściej, a mniej. Dla niektórych osób ważna jest regularność. Każdy z nas ma inne preferencje żywieniowe. Po konsultacji z dietetykiem może się okazać, że powinieneś jeść ostatni posiłek 2-3 godziny przed snem, aby organizm zdążył spalić kalorie. Wszystko zależy od tego, jaki prowadzisz tryb życia. Zdrowe odżywianie polega na dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów tj. wody do organizmu, ograniczenia soli, cukrów żywności wysoko przetworzonej. Powinniśmy również pamiętać o odpowiedniej porcji warzyw i owoców w ciągu dnia.
Czytaj również: le zarabia dietetyk? Praca po dietetyce — ile zarabia dietetyk sportowy, w szpitalu, w Niemczech?
Jak zacząć się zdrowo odżywiać?
Teoretycznie zdrowe odżywianie wydaje się bardzo proste - wystarczy jeść zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Niestety w praktyce nie jest to takie proste. Wiele z nas ma zakorzenione złe nawyki żywieniowe, dlatego bardzo ważne jest budowanie zdrowych zachowań u dzieci już od najmłodszych lat. Najłatwiej jest pokazywać na swoim przykładzie. Nie jest to jednak takie proste, gdy sami nie posiadamy zdrowych nawyków. Jeżeli chcesz to zmienić, zaczynaj od małych kroków. Nie rzucaj się na głęboką wodę. Jeżeli dotychczas jadłeś batona na śniadanie i popijałeś go colą, spróbuj najpierw zrezygnować z jednej z tych rzeczy, np. zastąp cole wodą. Człowiek powinien wypijać około 2 litrów wody dziennie. Staraj się osiągnąć ten cel. Buduj w sobie nawyki żywieniowe od małych kroków. Będziesz zdobywać kolejne sukcesy, które po pewnym czasie spowodują, że Twoja dieta będzie zdrowa i dobrze zbilansowana. Jeżeli z dnia na dzień będziesz chciał się pozbyć wszystkich złych nawyków żywieniowych bardzo możliwe, że po kilku dniach będziesz miał dosyć zdrowego odżywiania, dlatego zachęcamy do zmiany swojej diety każdego dnia, począwszy od małych kroków. Notuj swoje sukcesy, regularnie rób sobie drobne nagrody za wprowadzanie kolejnych zdrowych nawyków. Przy wprowadzaniu zmian w swoim systemie odżywiania warto się zastanowić, czy nie musisz zmienić ilości posiłków w ciągu dnia. Niektórzy dietetycy zalecają spożywanie 4-5 posiłków dziennie.
10 zasad zdrowego odżywiania
Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych zasad zdrowego odżywiania:
- Zadbaj o to, aby posiłki były pełnowartościowe i odżywcze. Dobre śniadanie zapewnia potrzebną energię na cały dzień. Dla większości osób jedzenie śniadań jest opłacalnym nawykiem, który pomaga żyć zdrowiej. Jednak… Czy da się jeść i żyć zdrowo bez śniadań? No pewnie, że tak! Oceny stylu życia dokonuje się na podstawie całokształtu. To wypadkowa małych, codziennych wyborów dotyczących ruchu, jedzenia, snu, badań profilaktycznych, używek, dbania o zdrowie psychiczne.
- Pij dużo wody. Dorosły człowiek powinien wypijać około 2 litrów wody dziennie. Wydaje Ci się to niemożliwe? Nie podoba Ci picie z butelki? Nalej sobie wody do szklanki i popijaj przez cały dzień małymi łyczkami. Naczynie, w którym pijesz wodę na ogromne znacznie. Wszystko lepiej smakuje, jak jest ładnie podane. Zobaczysz, że od razu więcej uda Ci się jej wypić w ciągu dnia. Picie wody w ciągu dnia oznacza ograniczenie spożywania napojów słodzonych czy soków. Napoje te bardzo podwyższają poziom cukru w organizmie. Nie tylko może to spowodować cukrzycę, ale również przyśpiesza starzenie się organizmu.
- Ogranicz spożywanie gotowych posiłków. Wiemy, że obecnie sklepy posiadają szeroki asortyment sosów, gotowych dań do mikrofalówki czy piekarnika. Nie ma jednak, jak samodzielne przygotowanie obiadu, śniadania czy kolacji. Tylko w ten sposób wiesz, co jesz. Żywność wysoko przetworzona ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Bardzo często posiłki te posiadają w swoim składzie substancje, które tylko szkodzą naszemu zdrowiu. Długotrwałe spożywanie gotowych posiłków ze sklepów czy fast foodów spowoduje, że nabawisz się problemów z żołądkiem, jelitami, czy trzustką. Staraj się wybierać produkty pochodzenia naturalnego i nieprzetworzone.
- Staraj się ograniczyć cukier ze swojej codziennej diety. Zawsze słodziłeś 3 łyżeczki do herbaty? Zacznij od powolnej redukcji. Posłódź dzisiaj 2,5 łyżeczki, a jutro 2. Z każdym kolejnym dniem słódź coraz mniej. Możesz również do domowych ciast używać zdrowych zamienników cukru np. Erytrytolu czy ksylitolu.
- Nie zapominaj o codziennym jedzeniu warzyw i owoców. Produkty te są źródłem wielu witamin, minerałów i błonnika. Posiadają mało kalorii, dlatego są również odpowiednie dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy.
- Jedz produkty sezonowe. Posiadają one więcej witamin i wartości odżywczych. Teraz mamy lato. Nie oszczędzaj jedzenie borówek, malin czy truskawek. Jesienią regularnie rób zupy dyniowe czy zjadaj gruszki.
- Wiele z nas na co dzień podjada niezdrowe przekąski np. batony. Zastąp słodkie batony zdrowymi przekąskami np. świeżymi owocami, orzechami, bakaliami. Miej przy sobie zawsze zdrowe przekąski. Ograniczy to ryzyko kupna drożdżówki czy batona.
- Wprowadź do swojego codziennego jadłospisu produkty pełnoziarniste. Zamiast białego ryżu, makaronu czy pieczywa decyduj się na razowe i żytnie produkty. Dobrym rozwiązaniem jest również wprowadzenie kasz do codziennej diety.
- Pamiętaj o tym, żeby Twoja dieta była odpowiednio zróżnicowana. Dostarczaj codziennie do organizmu zarówno warzywa, jak i owoce. Nie zapominaj o pełnoziarnistych produktach oraz nabiale. Osoby, które chcą zadbać o swoją dietę powinny również ograniczyć spożycie mięsa, a pamiętać o dostarczaniu do organizmu ryb, nasion strączkowych i jajek.
- Postaraj się ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych. Przestaw się na spożywanie różnorodnych tłuszczy i olejów roślinnych. Staraj się ograniczyć spożycie soli. W codziennym gotowaniu staraj się zastąpić sól różnorodnymi przyprawami, które wzbogacą smak potrawy, bardziej niż Ci się wydaje. Osoby, którym zależy na zdrowym trybie życia powinny, zdecydowanie zrezygnować lub ograniczyć spożycie alkoholu.
Pamiętaj, że zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia to nie tylko jedzenie. Ważne jest również odpowiednia ilość aktywności fizycznej. Zamiast jechać autobusem, samochodem czy tramwajem zmotywuj się i idź na spacer. Wybierz się na przejażdżkę na rowerze czy zapisz się na siłownie lub zajęcia zorganizowane. Zdrowe odżywianie powinno być normalną rzeczą dla każdego z nas. Niestety tak nie jest. Przygotowanie zdrowych posiłków czasami zajmuje również sporo czasu. Jeżeli chcesz rozpocząć zdrowe odżywianie, a brakuje Ci czasu, dobrym sposobem są gotowe diety pudełkowe oferowane przez firmy cateringowe. Niestety jest to często dosyć spory wydatek, dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą Szybkiej Gotówki.
Okres
dni