Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Kim jest doradca finansowy i czy warto korzystać z jego usług?

Kim jest doradca finansowy i czy warto korzystać z jego usług?

Czym zajmuje się doradca finansowy? Ile kosztują jego usługi? Czy warto mu ufać?
04.09.2019
584
Czas czytania -
3 min.

Doradca finansowy — to specjalista, którego podstawowym zadaniem jest ochrona majątku i zapewnienie klientowi maksymalnego bezpieczeństwa finansowego. Taka osoba działa jako pośrednik między bankiem a klientem, pomagając w załatwieniu różnorodnych problemów finansowych. Polacy najczęściej korzystają z usług doradców finansowych w sytuacjach, kiedy chcą uzyskać kredyt hipoteczny, jednak to jest tylko jedna z kwestii, którą można regulować za pomocą tego rodzaju specjalisty. Postaramy się zatem wyjaśnić, na czym dokładnie polega zawód doradcy finansowego, czym zajmuje się taki specjalista oraz w jakich sytuacjach warto zwrócić się o jego pomoc.

Kim jest doradca finansowy

Kim jest doradca finansowy

Jakie usługi świadczy doradca finansowy?

Doradca finansowy to specjalista ds. inwestycji, który wie, jak oszczędzać i zwiększać fundusze. Ocenia sytuację finansową i zasoby swojego klienta, opracowuje dla niego polisę inwestycyjną, program współpracy z bankami, biurami maklerskimi i towarzystwami ubezpieczeniowymi, pomaga mu podejmować decyzje finansowe i zarządzać budżetem. Idealnie, konsultant jest w stanie rozwiązać wszystkie problemy finansowe firmy lub osoby fizycznej.

Główne obowiązki doradcy finansowego są następujące:

 • wsparcie informacyjne klientów w kwestiach inwestycyjnych;
 • rozwój budżetu (osobistego, rodzinnego, korporacyjnego);
 • prognozowanie miesięcznych dochodów i wydatków — pomóc w prowadzeniu planu finansowego;
 • wybór indywidualnych i korporacyjnych programów inwestycyjnych;
 • uczestniczenie w opracowywaniu polityki cenowej firmy;
 • przygotowywanie raportów statystycznych (na podstawie działalności firmy, pracy na rynkach finansowych itp.).

Doradcy finansowi, którzy podejmują pracę w firmach inwestycyjnych lub ubezpieczeniowych są również zaangażowani w:

 • poszukiwanie nowych klientów;
 • sprzedaż usług firmy.

Podstawowe kompetencje doradcy to:

 • Zdolności komunikacyjne;
 • Wysokie kompetencje sprzedażowe;
 • Szybkie nawiązywanie kontaktów z ludźmi;
 • Zdolności analityczne;
 • Cierpliwość;

Wyższe wykształcenie związane z finansami natomiast nie jest wymagane.

Finansowy, biznesowy i kredytowy doradca: podstawowe różnice

Finansowy, biznesowy i kredytowy doradca: podstawowe różnice

Doradca finansowy może pracować w banku lub świadczyć usługi jako niezależny broker (takich osób często nazywają również pośrednikami finansowymi). W każdym z tych przypadków jego zarobki będą się różnić. Oto wykres pokazujący zarobki doradców finansowych w Polsce.

Zarobki doradców finansowych w Polsce

Zarobki doradców finansowych, pracujących w bankach są najczęściej stałe. Tylko 15% z nich zarabia ponad 6000 zł brutto. Zarobki pośredników finansowych zależą od skuteczności ich pracy. Po sprzedaży jednego kredytu o wysokości 300 tys. zł otrzymują około 6000 zł.

Doradca kredytowy działa samodzielnie – sam zawiera ugody z bankami, dba o promocję i pozyskuje klientów (w branży jednak o niemałej konkurencji i wszystkim, co powiązane z zarządzaniem firmą). Proponuje więc klientom idealnie dopasowane rozwiązania. Jeśli doradca bankowy często jest zmuszony do nawiązywania czegoś, z czym osobiście się po prostu nie zgadza się i nie utożsamia, doradca kredytowy ma większą swobodę działań. Minusem jest zastój i brak prawdziwej twórczości w działaniu. Doradca kredytowy przecież nie ma możliwości wyjścia poza pewne reguły. Często musi także wykonywać dużo pracy o charakterze back office oraz zajmować się bieżącą obsługą klienta.

Z kolei doradcą finansowym jest niezależny ekspert, który działa w konkretnej branży finansowej (inwestycje, lokaty, oszczędności itd.) i świadczy odpłatne usługi firmom oraz osobom prywatnym. Taka osoba pomoże uzyskać kredyt hipoteczny lub załatwić problemy z przedawnieniem pożyczki.

Doradztwo biznesowe (w języku angielskim używa się formułowania business counselling) jest związane z konsultingiem lub doradztwem gospodarczym. Jest to więc jedna z dziedzin zarządzania finansami. Doradca biznesowy to osoba, dysponująca właściwą wiedzę i kompetentnością w zakresie zarządzania biznesem.

Finansowy, biznesowy i kredytowy doradca

Wziąć pożyczkę

Doradztwo finansowe: czy warto

Czy korzystać z doradcy finansowego? Bardzo trudno śledzić na bieżąco wszystkie oferty banków, jeśli chodzi na przykład o pożyczkę długoterminową. Samodzielne analizowanie ofert banków jest dla zwykłego konsumenta ryzykowne i często niemożliwe. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nawet najlepsi doradcy finansowi są w dalszym ciągu finansowani przez banki. A co za tym idzie, w ich interesie leży wybór takiej oferty dla klienta, z której mają największą prowizję.

Na spotkanie z konsultantem powinno się|więc przybyć przygotowanym i dokładnie wypytać go o kilku ofertach finansowych.Warto korzystać z usług specjalistów z dobrym doświadczeniem, a przed kontaktem z nimi sprawdzić reputację doradcy oraz opinie o nim w sieciach społecznościowym. Dokładne podejście do wyboru konsultanta — podstawa sukcesu w kwestiach finansowych.

Doradztwo finansowe: czy warto

Gdzie uzyskać darmowe wsparcie finansowe?

Gdzie uzyskać darmowe wsparcie finansowe?

Masz kłopoty finansowe? Poszukujesz pilnej pomocy? Przede wszystkim — nie panikuj! Doradca finansowy pomoże przeanalizować sytuację finansową i uzyskać pożyczkę w banku lub w firmie pożyczkowej. Lub załatwić wakacje kredytowe. Fachowa pomoc specjalisty pomoże uzyskać pożyczkę dla zadłużonych w najkrótszym terminie. Również możesz skontaktować się z pracownikiem lokalnego Ośrodka Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego.

Co zrobi doradca finansowy?

 • Udzieli bezpłatnej konsultacji;
 • Pomoże zwrócić prowizję od pożyczki (jeśli jest to możliwe);
 • Pomoże rozwiązać problemy z firmą windykacyjną;
 • Podpowie, jak zmniejszyć kwotę zadłużenia;
 • Pomoże refinansować pożyczkę;
 • Pomoże wybrać poprawną strategię działań w sytuacji, gdy uzyskałeś wezwanie do zapłaty;
 • W razie potrzeby będzie bronić interesy dłużnika w sądzie;
 • Zapewni już gotowe i sprawdzone instrukcje rozwiązywania problemów finansowych.

Szybka Gotówka — to zawsze skuteczne rozwiązania. Za pomocą jednego z najlepszych kredytodawców w Polsce łatwo uzyskasz niezbędną kwotę, a następnie możesz wydać ją na uregulowanie swoich długów. Bądź wolny i niezależny razem z Szybką Gotówką!

Wziąć pożyczkę

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: