Czym jest wezwanie do zapłaty? Jak poprawnie złożyć wezwanie do zapłaty? Wezwanie do zapłaty - wzór 2024
29.04.2024
02.09.2019
25607
Czas czytania -
4 min.
Każda osoba, prowadząca działalność gospodarczą, może zetknąć się z problemem terminowości wpływu należności. Czy istnieje możliwość na szybsze uregulowanie długu przez kontrahenta? Rozwiązaniem mogą stać się tak zwane metody miękkiej windykacji. Wydatki na ich wykorzystanie są minimalne, natomiast szanse uzyskania pieniędzy z ich wykorzystaniem są naprawdę wysokie. Jedną z najpopularniejszych metod z tego zakresu jest wezwanie do zapłaty.
Czym jest wezwanie do zapłaty
Jest to list, który wysyła się do kontrahenta, który ma zaległości z płatnością. Pozwala nie tylko uniknąć potrzeby opłaty procedur sądowych, ale również zaoszczędzić czas i w maksymalnie szybkim terminie rozwiązać problem z płatnością.
Chcesz pozbyć się długów raz na zawsze?Przeczytaj więcej przydatnych artykułów, które pomogą Ci szybko i skutecznie pozbyć się długów.
Jak wygląda wezwanie do zapłaty?
Jest to list zawierający kilka podstawowych elementów:
Miejsce i datę napisania dokumentu;
Dane kontaktowe osoby-wierzyciela;
Dane kontaktowe osoby zadłużonej;
Część podstawową (przyczyny wysłania pisma, obecność umowy między wierzycielem i dłużnikiem, faktury itd);
Informacje na temat kroków, które będą podjęte w przypadku, gdy dług nie zostanie spłacony.
Wezwanie do zapłaty: wzór
Nie ma jedynych standardowych wymagań co do treści i wyglądu wezwania do zapłaty, natomiast są podstawowe elementy, które powinny znaleźć się w takim dokumencie. Oto wzór, który będzie pomocny wszystkim czytelnikom zainteresowanym tym, jak napisać wezwanie do zapłaty.
Wezwanie należy wysyłać listem poleconym, którego potwierdzenie nadania trzeba zachować do rozwiązania sprawy.
Ważne niuanse, o których nie warto zapominać, pisząc wezwanie do zapłaty
Możesz wykorzystać kilka trików, aby Twoje wezwanie do zapłaty wyglądało bardziej poważnie i naprawdę pomogło zmusić dłużnika do zwrócenia pieniędzy. Przede wszystkim, dokładnie opisz plan swoich działań w sytuacji, jeśli nie otrzymasz należności. Dołącz zatem do tekstu formułę na przykład o takim brzmieniu: “Nastąpi wstąpienie na drogę sądową”.
Również wraz z napisaniem wezwania do zapłaty można zaprzestać organizowania dostawy dla klienta, a jego dług sprzedać na giełdzie długów. Jeszcze jeden element, o którym również można napisać w takim liście, to: “W razie niespłacania zadłużenia osoba zostanie wpisana do baz danych BIG”. Dodatkowo najważniejsze elementy treści wezwania można zaznaczyć powiększoną czcionką lub czerwonym kolorem - pomoże to zwrócić uwagę osoby zadłużonej na najbardziej istotne elementy treści.
Kiedy wysyła się wezwanie do zapłaty i ile razy można nadsyłać taki list?
Ta kwestia nie jest regulowana przez prawo. Warto tylko pamiętać, że już od piątego miesiąca zwlekania z zapłatą długu szansa na jego zwrot znacznie maleje. Można więc sporządzić dowolną liczbę takich listów, jednak jeśli nie zadziałają, jedynym wyjściem z sytuacji będzie przedsądowe wezwanie do zapłaty.
Czym różnią się wstępne i końcowe wezwanie do zapłaty?
Wstępne wezwanie do zapłaty jest dokumentem wysyłanym zwykle przez kredytodawcę bezpośrednio, natomiast końcowe (zwane też ostatecznym) wezwanie wysyła się już w imieniu firmy windykacyjnej. Ten drugi dokument jest faktycznie ostatnią próbą załatwienia sprawę polubownie. Oto wzór takiego dokumentu.
Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty - to dokument, któremu warto poświęcić szczególną uwagę. Może być zatytułowany w jeden z podanych poniżej sposobów:
Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty;
Przedsądowe wezwanie zapłaty;
Ostateczne wezwanie do zapłaty.
Tradycyjnie wezwanie przedsądowe sporządza się w 2 całkiem identycznych egzemplarzach. Jeden pozostaje u nadawcy w celu przekazania go do sądu, jeśli dług jednak nie będzie zapłacony. Drugie z kolei wysyła się listem poleconym do dłużnika (do sądu trzeba będzie również przekazać potwierdzenie odbioru). Ponadto wysłanie listu poleconego pozwoli dowiedzieć się, czy osoba zadłużona otrzymała list i od jakiego momentu rozpoczyna się wyznaczony przez kredytodawcę termin zapłaty długu. Jeśli wysłanie takiego listu nie daje pożądanych skutków, trzeba zwrócić się za pomocą do pełnomocnika w celu złożenia pozwu do sądu. Można również spróbować napisać pozew samodzielnie.
Jak zachować się w sytuacji, kiedy otrzymałeś wezwanie do zapłaty?
Co robić, jeśli dostałeś przedsądowe wezwanie do zapłaty? Przede wszystkim nie warto panikować - w żadnym przypadku nie pomoże to szybkiemu załatwieniu spraw, natomiast może uczynić Twoje problemy nawet bardziej poważnymi. Zalecamy zatem dołożyć wszystkich starań, aby zlikwidować zadłużenie. Jeśli nie masz wystarczającej kwoty, aby uregulować zadłużenie, warto skontaktować się z kredytodawcą, aby pokazać, że chcesz spłacić dług, ale w chwili obecnej nie masz na to wystarczającej kwoty. Dobrym rozwiązaniem może stać się na przykład refinansowanie płatności lub wakacje kredytowe. Nasza praktyka pokazuje, że zawsze istnieje możliwość wspólnego rozwiązania problemów finansowych, natomiast próby udawania, że nie istnieją, prowadzą do bardzo negatywnych skutków. Dowiedź się też czy można pójść do więzienia za długi z naszego artykułu.
Co robić w sytuacji, gdy otrzymałeś wezwanie do zapłaty, a nie jesteś dłużnikiem?
Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy uzyskujemy wezwanie do zapłaty całkiem bezpodstawnie. Jak zachowywać się w takiej sytuacji? Zależy to przede wszystkim od okoliczności:
Jeśli w wezwaniu podano niepoprawną kwotę do zapłaty, warto również pisemnie odpowiedzieć kredytodawcy, zaznaczając, że w wezwaniu istnieje błąd. Warto potwierdzić swoją pozycję kopiami rachunków.
Jeśli nigdy nie miałeś zadłużenia lub zostało ono uregulowane, wówczas warto skonsultować się z prawnikiem, który podpowie, jak zachowywać się w zaistniałej sytuacji. Czasem wezwania do zapłaty sporządzają oszuści i w takiej sytuacji warto skorzystać z rekomendacji i zaleceń osoby, która zna się na prawie.
Szybka Gotówka zawsze jest gotowa zaoferować skuteczne rozwiązania dla wszystkich osób, które potrzebują pieniędzy. Mianowicie dłużnikom, którzy uzyskali wezwanie do zapłaty, proponujemy pożyczki (do 10000 zł dla stałych klientów), za pomocą których da się uniknąć przekazania sprawy zadłużenia do sądu. Natomiast przedsiębiorcy, oczekujący na spłatę długu, mogą liczyć na naszą pomoc pieniężną dla załatwienia spraw swojej organizacji.
Szybka Gotówka - to zawsze wygodne rozwiązania dla nawet najbardziej skomplikowanych problemów finansowych!