Numer konta bankowego – ile cyfr posiada i co nam mówi?
Dowiedz się wszystkiego o numerze konta bankowego
29.04.2024
28.06.2019
5483
Czas czytania -
3 min.
W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas posiada przynajmniej jeden rachunek bankowy. Używamy go do gromadzenia środków, zlecania płatności i transakcji bezgotówkowych. Numer konta podajemy osobom i instytucjom, od których spodziewamy się przelania pieniędzy. Czy jednak wiemy, ile posiada cyfr i co one oznaczają, albo jak sprawdzić, czy podany numer konta jest prawidłowy?
Nie wiesz, w którym banku założyć kartę kredytową? Sprawdź najnowszy ranking kart kredytowych i dowiedź się, na co trzeba zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszą dla siebie.
Z czego składa się numer rachunku bankowego?
Dla wielu osób jest to jedynie trudny do zapamiętania ciąg, niczym niepowiązanych ze sobą cyfr. W rzeczywistości jest on jednak bardzo starannie skonstruowany.
Na początku warto zaznaczyć, że każdy polski numer konta posiada 26 cyfr i jest indywidualnie przypisany tylko do jednej osoby.
Zazwyczaj, dla zwiększenia przejrzystości, w dokumentach numer ten zapisuje się według poniższego schematu:
AA BBBB BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC
Oczywiście każda z tych liter ma swoje znaczenie. Jakie?
Pierwsza para cyfr
AA – Jest to suma kontrolna całego rachunku bankowego. Ustala się ją w oparciu o wszystkie cyfr znajdujących się w ciągu. Jej określenie jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ zapobiega zbędnym wędrówkom pieniędzy pomiędzy różnymi bankami lub ich oddziałami. Przed wprowadzeniem sumy kontrolnej w 2002 r. pieniądze były automatycznie wysyłane z konta, nawet jeśli numer rachunku został błędnie podany. Dopiero po weryfikacji dokonywanej w banku odbiorcy pieniądze były kierowane z powrotem na konto nadawcy. Procedura zwrotu często jednak trwała kilka dni, co było dużym utrudnieniem dla klientów. Obecnie suma kontrolna zapobiega temu zjawisku.
Kolejnych 8 cyfr
BBBB BBBB – Oznacza to numer rozliczeniowy, przypisany do konkretnego banku. Jest on udzielany wszystkim podmiotom przez Narodowy Bank Polski. Każda z mieszczących się w nim cyfr ma swoje znaczenie. I tak:
Pierwsze 4 to oznaczenie instytucji – dla rachunków jednego banku będą więc takie same
Kolejne 3 oznaczają konkretny oddział banku (ciąg 000 zazwyczaj oznacza centralę)
Ostatnia cyfra to cyfra kontrolna, służąca do sprawdzenia poprawności poprzedzającego ją ciągu
Ostatnie 8 cyfr
CCCC CCCC CCCC CCCC – jest to indywidualny numer rozliczeniowy należący do konkretnego rachunku bankowego. System bankowy generuje go losowo, podczas procesu zakładania konta.
Wzajemny stosunek wyżej wymienionych cyfr prezentuje się tak: 2: 8: 16. Mimo dużej różnicy, każda z nich jest tak samo ważna i pominięcie choćby jednej spowoduje, że transakcja nie zakończy się pomyślnie.
Jest to międzynarodowy numer rachunku bankowego, wykorzystywany podczas wykonywania przelewów za granicę. Zapisując go, należy numer konta poprzedzić skrótem literowym, odpowiadającym konkretnemu krajowi. W Polsce są to litery PL. Według używanego wcześniej schematu numer rachunku założonego w polskim banku będzie więc posiadał taką formę:
PL AA BBBB BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC
Warto o tym pamiętać, planując wykonanie przelewu za granicę.
Długość numeru IBAN oraz całego konta bankowego może być różna, w zależności od tego, w jakim kraju znajduje się bank. Według zasad Unii Europejskiej nie może być on jednak dłuższy niż 30 cyfr.
Podając swój numer konta, warto kilka razy sprawdzić, czy na pewno poprawnie wpisaliśmy wszystkie cyfry. Kolejnym krokiem może być sprawdzenie wszystkich wspomnianych wcześniej numerów kontrolnych. Jeśli któryś z nich się nie zgadza, oznacza to, że gdzieś popełniliśmy błąd. Możemy też porównać początek numeru rachunku z numerem kontrolnym banku, w którym posiadamy konto. W tym celu warto sprawdzić identyfikatory najpopularniejszych polskich banków. Są one dostępne na stronie Narodowego Banku Polskiego.
Dlaczego sprawdzanie numeru konta jest takie ważne?
Prawidłowe podanie numeru konta jest bardzo istotne. Jeśli popełnimy błąd, pieniądze nie dotrą do nas. W przypadku gdy robiąc przelew, podamy błędny numer, może okazać się, że zasilimy konto obcej osoby i nie uda nam się ich odzyskać. Warto pamiętać, że banki nie mają obowiązku sprawdzać, czy podany w poleceniu przelewu numer konta jest zgodny z danymi osobowymi – jest to obowiązek nadawcy. Z tego względu tak ważne jest sprawdzanie, czy podany przez nas ciąg cyfr jest właściwy. Dużo łatwiej to zweryfikować, kiedy wie się, co każda z nich oznacza.