Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Największe banki w Polsce

Największe banki w Polsce

Top 10 największych banków w Polsce
03.04.2019
11595
Czas czytania -
7 min.

Opublikowany przez Komisję Nadzoru Finansowego raport o sytuacji banków w Polsce w II kwartale 2018 roku wykazuje, że najświeższe bilansy bankowych aktywów są raczej na stałym poziomie – z zaledwie minimalnymi zmianami. Prawda jest taka, że ogólnie od lat mamy do czynienia z kilkoma bankowymi liderami, którzy cieszą się ugruntowaną pozycją na rynku finansowym i nie zamierzają oddawać pałeczki pierwszeństwa na arenie polskiej bankowości. W ten sposób ranking najlepszych banków w Polsce od dłuższego czasu nie wykazuje żadnych spektakularnych zmian. Jest to o tyle ważne, iż wskazuje na stabilną sytuację funkcjonujących w Polsce banków. Co wiąże się również z bezpieczeństwem zdeponowanych na nich środków, jakie gwarantuje ich dobra kondycja finansowa.

Jak prezentuje się sytuacja banków w Polsce?

Zanim przejdziemy do najlepszych banków w kraju, warto poznać rodzaje banków oraz ogólną ilość banków w Polsce. Jest ich bowiem aż 614, z czego tylko kilkadziesiąt z nich to banki komercyjne, a reszta to banki spółdzielcze i oddziały instytucji kredytowych. Z raportu KNF wynika, że na rok 2017 zarejestrowanych było 35 banków komercyjnych. Czym różnią się banki komercyjne w Polsce od spółdzielczych? Pod względem prawnym obie instytucje finansowe podlegają tym samym regulacjom prawnym, a przede wszystkim ustawie o Prawie bankowym. Tak samo jest w przypadku nadzoru nad ich działalnością, prowadzonego przez KNF.

Różnica polega na tym, że w bankach komercyjnych mamy do czynienia z akcjonariuszami i zarządzającą bankiem radą nadzorczą. Co istotne, jeśli w takiej sytuacji istnieje akcjonariusz, który posiada większość akcji, czyli ma tak zwany pakiet kontrolny, może on całkowicie samodzielnie podejmować decyzje dotyczące banku. W przypadku banków spółdzielczych jest nieco inaczej. Banki te należą do udziałowców i działają na zasadzie spółdzielni. Decyzje są podejmowane na drodze demokratycznego głosowania. O bankach spółdzielczych będziemy jeszcze pisać w kwestii dotyczącej faktycznej polskości banków Polskich.

Ranking banków w Polsce 2018 – TOP 10

Przejdźmy zatem do 10 największych banków w Polsce pod względem posiadanych przez nie aktywów. Ranking ten oparty jest na raporcie kwartalnym KNF za rok 2018. Do top 10 najlepszych banków w Polsce zaliczają się instytucje bankowe, których aktywa w II kwartale 2018 roku przekroczyły 40 miliardów złotych. Najlepsi mogą poszczycić się aktywami w wysokości sięgającej powyżej 276 miliardów złotych. Jak zatem przedstawia się top 10 banków w Polsce? Ile wynoszą ich aktywa? Oto lista najlepszych banków w Polsce 2018:

 1. PKO Bank Polski – prawdziwy zwycięzca z aktywami 276,08 mld zł
 2. Bank Pekao Polski – 178,78 mld zł
 3. BZ WBK (aktualnie Santander BP) – 147,61 mld zł
 4. mBank – 132,01 mld zł
 5. ING Bank Śląski – 127,10 mld zł
 6. Bank Millennium – 72,23 mld zł
 7. Alior Bank – 70,42 mld zł
 8. Bank BGŻ BNP Paribas – 69,81 mld zł
 9. Getin Noble Bank – 58,83 mld zł
 10. Citi Handlowy – 43,90 mld zł

W dalszej stawce wśród gigantów polskiej bankowości mamy jeszcze Idea Bank z aktywami 24,46 mld zł oraz BOŚ Bank z 19,35 mld zł. Powyższa lista banków jasno wykazuje, że największy polski bank to PKO Bank Polski. Jeśli jednak porównamy aktywa naszego mistrza do banków zagranicznych, okaże się, że jednak pozostajemy pod tym względem daleko z tyłu za pozostałą częścią Europy Zachodniej, gdzie największe banki liczą swoje aktywa w bilionach złotych. Największy z nich, czyli brytyjski bank HSBC posiada aktywa powyżej 9 bln zł.

logo banków

A dla jeszcze pełniejszego porównania największe banki na świecie posiadają jeszcze wyższe aktywa. Doskonałym przykładem jest bankowy lider Industrial & Commercial Bank of China, który zgromadził ostatnio aktywa wynoszące około 3,47 bln dolarów. Licząc po kursie 3,7 zł za 1 dolara, jest to niecałe 13 bln zł. Ta olbrzymia przepaść, jaka dzieli banki polskie i banki zagraniczne wynika po części z historii polskiej bankowości, która tak na dobrą sprawę w porównaniu do tych zagranicznych, jest jeszcze w powijakach.

Krótka historia banków w Polsce

Historia polskiej bankowości sięga XVI wieku, jednak jej rozwój przypadł dopiero na wiek XIX – kiedy w Królestwie Polskim powstał pierwszy centralny bank państwowy, czyli Bank Polski. Jednak prawdziwy rozkwit polskiej bankowości w formie znanych nam dzisiaj banków komercyjnych rozpoczął się dopiero w latach 90. XX wieku. Stało się to po upadku rządów komunistycznych w Polsce, kiedy powstały pierwsze prawdziwe banki prywatne. W kraju pojawiły się również pierwsze banki zagraniczne. Najważniejszym elementem pozwalającym zreformować polską bankowość było Prawo bankowe, czyli ustawa, która uregulowała wszystkie zasady prawne działalności bankowej w kraju, m. in. takie jak:

 • tworzenie i organizację banków;
 • zarządzanie rachunkami bankowymi;
 • nadzór nad bankami;
 • odpowiedzialność bankowa;
 • gwarancje bankowe;
 • udzielanie kredytów;
 • emisja papierów wartościowych;
 • rozliczenia itp.

Ustawa została podpisana 29.08.1997 i weszła w życie z początkiem 1998 roku. W ten sposób otworzył się nowy rozdział w historii polskiej bankowości, szczególnie jeśli chodzi o banki komercyjne w Polsce.

Banki w Polsce – do kogo należą?

Wraz ze zmianą ustroju w Polsce zaczęła rozwijać się raczkująca bankowość. Niestety banki rodzime miały niezwykle małą siłę kapitałową. Rozwiązaniem stała się konsolidacja banków w spółki akcyjne. W ten sposób już w 1990 roku powstały 42 banki komercyjne z polskim kapitałem oraz 3 banki z udziałem kapitałów zagranicznych. Tym samym w Polsce zaczęły otwierać swoje oddziały banki zagraniczne. Dzisiaj większość banków posiada kapitał mieszany, chociaż w największych bankach nadal spora część akcji bankowych należy do Skarbu Państwa, tak jest w przypadku:

 • PKO BP – 29,43% należy do Skarbu Państwa,
 • Pekao SA – 20% należy do PZU SA, 12.8% do Polskiego Funduszu Rozwoju, istnieją jeszcze inni, mniejsi, ale również krajowi akcjonariusze tego banku,
 • Alior Bank – 31,3% należy do PZU SA.

Dużo banków, których korzenie są polskie, zostało jednak wykupionych przez banki lub podmioty zagraniczne. Do tego typu banków, które nie są już dzisiaj bankami polskimi, zaliczamy mBank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, Citi Handlowy czy ING Bank Śląski.

Polskie banki w 100 procentach?

A który bank jest w 100% Polski? I czy w ogóle jeszcze istnieje całkowicie Polska bankowość bez udziału kapitału obcego? Oczywiście, że istnieją tego typu instytucje finansowe i są to Banki Spółdzielcze. Są to bowiem w stu procentach banki polskie, których równocześnie pod względem liczby, jest najwięcej w Polsce. W zeszłym roku było ich aż 553. Tego typu banki zrzeszają się w Spółdzielczej Grupie Bankowej (SGB) oraz w Banku Polskiej Spółdzielczości (BPS). Przy tym istnieją również dwa nigdzie nie zrzeszone banki:

 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy.

Bankiem, o którym można powiedzieć, że jest całkowicie Polski, jest również Bank Pocztowy, którego akcjonariuszami są Poczta Polska SA i PKO BP. Oprócz tego istnieje jeszcze BOŚ Bank, którego większościowym akcjonariuszem jest NFOŚiGW.


Czytaj również: Jak obliczyć podatek dochodowy?


Oprócz powyższych banków na rynku polskim nadal istnieją banki komercyjne, w których większość akcji jest w rękach Polaków. Należą do nich:

 • Idea Bank i Getin Noble Bank – największym akcjonariuszem jest Leszek Czarnecki właściciel Getin Holding SA,
 • Plus Bank – większościowy akcjonariusz to Zygmunt Solorz-Żak.

Lista banków zagranicznych

Patrząc na powyższe informacje nietrudno zauważyć, że zagraniczne banki mają tendencję do przejmowania Polskich instytucji bankowych. W ten sposób wiele banków z polskimi korzeniami jest dzisiaj praktycznie w całości lub większości opanowana przez zagraniczny kapitał. Na liście najbardziej znanych banków, gdzie pakiet kontrolny należy do zagranicznych podmiotów, znajdują się:

 1. mBank – Niemcy
 2. Bank BPH – Amerykanie (USA)
 3. ING Bank Śląski – Holendrzy
 4. Santander Bank Polska – Hiszpanie
 5. Bank Millenium – Portugalczycy
 6. Citi Handlowy – Amerykanie (USA)
 7. Bank Pekao – Włosi
 8. Raiffeisen Bank International AG – Austriacy

Najbezpieczniejsze banki w Polsce

Polskie banki na tle innych krajów europejskich nie należą może do największych i najbogatszych, jednak są uważane za jedne z najbezpieczniejszych. I nie są to puste zapewnienia, a efekt przeprowadzonych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego testów, które mierzyły odporność banków na różnego rodzaju niekorzystne zawirowania ekonomiczne. Okazało się, że spośród 48 największych banków europejskich na podium znalazł się nie jeden, a aż 2 banki z Polski. Były to:

 • PKO Bank Polski na pierwszym miejscu,
 • Bank Pekao SA na trzecim.

To właśnie w tych bankach pieniądze i oszczędności klientów mają być najbezpieczniejsze w razie czarnych scenariuszy ekonomicznych, typu krachy finansowe itp. Jak widać, Polska posiada nie tylko bezpieczne banki, ale banki najbezpieczniejsze w Europie. Drugie miejsce w rankingu na najbezpieczniejszy bank zajął Banco Santander S.A z Hiszpanii.

Do innych bezpiecznych banków w Polsce zalicza się również:

 • BOŚ Bank,
 • Alior Bank,
 • ING Bank Śląski,
 • Bank Zachodni WBK,
 • mBank.

Warto pamiętać o tym, że wszystkie banki w Polsce podlegają ustawie o prawie bankowym i są objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz Gwarancyjny w razie bankructwa banku wypłaca klientom do 100 tysięcy euro środków ze zdeponowanych na koncie pieniędzy. Dla przykładu, jeśli mamy na koncie bankowym 600 tysięcy złotych, to przy przeliczniku 4 zł za 1 euro, otrzymamy w razie bankructwa banku gwarantowane 400 tysięcy zł. Co istotne, warto w takiej sytuacji trzymać oszczędności w dwóch różnych bankach. Wtedy unikniemy straty 200 tysięcy złotych, ponieważ każdy bank będzie musiał nam wypłacić do 100 tysięcy euro z naszego depozytu. Dlatego, jeśli w jednym będziemy mieć 200 tysięcy zł, a w drugim 400 tysięcy zł to w razie upadku banku wszystkie zgromadzone na kontach środki do nas wrócą.

banki w Polsce

Mamy nadzieję, że ranking najlepszych banków w Polsce i podany wykaz banków, jakie obok nich również funkcjonują, rozjaśni aktualną sytuację panującą na krajowym rynku bankowym. Wiadomo już bowiem, które banki są bardziej, a które mniej polskie. A także to, które są całkowicie zagraniczne i które przodują pod względem posiadanych aktywów i bezpieczeństwa. Nadal będziemy trzymać rękę na pulsie i informować o sytuacji polskiej bankowości. Dlatego zachęcamy do śledzenia naszych artykułów z dziedziny szeroko pojętych finansów!

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: