Przedawnienie pożyczki – po jakim czasie nie trzeba spłacać długu?
Sprawdź, kiedy następuje przedawnienie pożyczki pozabankowej!
29.04.2024
26.06.2019
3634
Czas czytania -
3 min.
Nie ulega wątpliwości, że zaciągnięte zobowiązania finansowe należy spłacać. Odwlekanie tego w czasie może spowodować naliczenie odsetek oraz dodatkowych opłat windykacyjnych i sądowych, a także wiele innych, nieprzyjemnych konsekwencji. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dług ulega przedawnieniu, a tym samym przestaje obowiązywać konieczność jego uregulowania. Jak to wygląda pod względem prawnym? Czy wszystkie długi się przedawniają, a jeśli tak, to po jakim czasie? Wyjaśniamy.
Chcesz pozbyć się długów raz na zawsze?Przeczytaj więcej przydatnych artykułów, które pomogą Ci szybko i skutecznie pozbyć się długów.
Czym jest przedawnienie?
Przedawnienie długu jest terminem określonym przez Kodeks Cywilny. Oznacza ono, że po upływie pewnego, z góry określonego czasu, w którym wierzyciel nie podjął odpowiednich działań windykacyjnych, odzyskanie należności może być znacznie utrudnione. Nie jest to jednoznaczne z wygaśnięciem długu i brakiem możliwości jego egzekwowania na drodze prawnej. Staje się to jednak zdecydowanie trudniejsze i bardziej ryzykowne, ponieważ sąd może oddalić powództwo, powołując się na przedawnienie. Chroni to konsumentów padających ofiarą nieuczciwych wierzycieli, którzy zaczynają upominać się o swoje należności dopiero po upływie kilku lat, licząc na wzbogacenie się dzięki wysokim odsetkom.
Po jakim czasie następuje?
Okres przedawnienia może być różny, w zależności od rodzaju długu. Najlepiej obrazuje to poniższa tabela:
Rodzaj zobowiązania
Okres, po jakim ulega przedawnieniu
Kredyt, pożyczka bankowa lub zaciągnięta w firmie pozabankowej
3 lata
Karta kredytowa
3 lata
Otwarta linia debetowa
2 lata
Umowa sprzedaży
2 lata
Umowa dostawy
2 lata liczone od dnia dostarczenia towaru
Umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych
2 lata
Umowa przewozu
1 rok
Zadłużenie powstałe z tytułu niepłacenia czynszu
3 lata
Zobowiązania podatkowe
3 lub 5 lat, w zależności od sposobu rozliczania
Zaległości składek w ZUS-ie
5 lub 10 lat, w zależności od daty ich powstania
Mandat
1 rok
Długi spadkowe
Do 6 lat
Roszczenia wynikające z umowy o pracę
3 lata, liczone od dnia, w którym wynagrodzenie powinno zostać wypłacone
Zestawienie to pokazuje, jak zróżnicowany jest okres przedawnienia konkretnych zobowiązań. Należy jednak pamiętać, że wszystkie roszczenia stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu przedawniają się dopiero po upływie 10 lat (- pożyczka przedawnienie 10 lat).Jeśli więc wierzyciel odpowiednio szybko skieruje sprawę na drogę sądową może znacznie wydłużyć okres, w którym ma pełne prawo do egzekwowania spłaty należności.
Jak obliczyć termin przedawnienia?
Bez względu na rodzaj powstałego długu, okres przedawnienia zawsze liczy się od dnia, w którym należność powinna zostać uregulowana. Zazwyczaj jest to dzień wykonania usługi czy sprzedaży produktu, lub – w przypadku faktur terminowych – ostatni dzień płatności widniejący na dokumencie sprzedaży. Natomiast ostatni dzień okresu przedawnienia wypada na koniec roku. Jeśli więc dwa lata od zawarcia umowy sprzedaży mijają w czerwcu bieżącego roku, dług wygasa wraz z dniem 31.12 tego roku.
Czytaj więcej przydatnych artykułów z kategorii "Pożyczki"
Przerwanie biegu terminu przedawnienia – na czym polega?
Okres przedawnienia liczy się od momentu pierwotnego terminu płatności i toczy się, pod warunkiem, że nie zostaną wykonane czynności, mogące go przerwać. Wysyłanie przez wierzyciela monitów i wezwań do zapłaty nie zalicza się do nich, chyba że spotka się z odpowiedzią dłużnika, np. częściową spłatą długu. Wtedy okres przedawnienia zaczyna się liczyć od początku. Innymi czynnikami, mogącymi przerwać jego bieg są:
Złożenie przez wierzyciela wniosku do sądu
Wezwanie dłużnika do polubownego załatwienia sprawy poprzez mediacje
Uznanie zasadności roszczenia przez dłużnika
Zaakceptowane przez obie strony rozpisanie harmonogramu spłaty
Częściowe uregulowanie długu
Przerwanie biegu przedawnienia może następować dowolną ilość razy, za każdym z nich powodując liczenie go od początku.
Przedawnienie znacząco wpływa na możliwości egzekwowania należności i w wielu przypadkach uniemożliwia wierzycielowi dalsze działania windykacyjne. Nie powoduje jednak, że zadłużenie znika. W związku z tym długi, których termin ważności minął, wciąż figurują w bazach danych, takich jak BIK. Można w nich również znaleźć informację, jak stare jest zobowiązanie. Im więcej czasu upłynęło od wyznaczonego terminu płatności, tym gorzej wpływa na historię kredytową dłużnika, w wielu przypadkach całkowicie odbierając mu zdolność kredytową. Warto mieć to na uwadze, jeśli w przyszłości planujemy starać się o pożyczkę lub planujemy zakupy na raty.
W takiej sytuacji lepiej spłacić powstałe zadłużenie, nawet jeśli jego termin ważności już minął.