Główna > Finanse > Mądry kredytobiorca > Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny w 2019 roku?

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny w 2019 roku?

Jaku zyskać pożyczkę na mieszkanie? Przydatne wskazówki. Sprawdź, ile musisz zarabiać miesięcznie, aby uzyskać kredyt hipoteczny w 2019 roku?
01.07.2019
518
Czas czytania -
4 min.

Wiele osób twierdzi i powtarza, że pieniądze to nie wszystko. Owszem – jest to zdanie prawdziwe. Jednak bez pieniędzy ciężko zrealizować swoje plany czy marzenia, a czasem nawet ciężko żyć. Gotówka potrzebna jest zarówno na codzienne cele, jak i na zrealizowanie większych życiowych planów jak zakup własnego mieszkania. To od celu w dużej mierze będzie zależało czy zdecydujemy się na chwilówki na dowód, czy na kredyt hipoteczny. Każdy z tych rodzajów kredytów będzie wymagał od nas spełnienia zupełnie innych warunków. Jakie trzeba spełniać warunki, żeby dostać kredyt na większe kwoty?

Chociaż czasy się zmieniły i banki wymagają znacznie mniej formalności niż jeszcze kilka lat temu – to wciąż jednak klienci muszą wykazać, że będą w stanie spłacać swoje zobowiązanie przez kilka czy kilkanaście kolejnych lat. Mniejsza liczba warunków jest konieczna do spełnienia w przypadku starania się o niższe kwoty – do 100 tysięcy. Jednak chcąc otrzymać kredyt na kilkaset tysięcy, należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na niego.   

Jak dostać kredyt na mieszkanie?  

Jednym z najpopularniejszych kredytów, o który starają się Polacy, jest wciąż kredyt na mieszkanie. Ceny mieszkań w naszym kraju sprawiają, że nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup za gotówkę. W mniejszych miastach koszt dwupokojowego mieszkania do około 200 tysięcy złotych, w większych 400 tysięcy złotych i więcej. Ciężko wyobrazić sobie młodego człowieka, który kończy studia i jest w posiadaniu takiej gotówki. Coraz większa liczba młodych osób chce jednak usamodzielnić się i wyprowadzić od rodziców. W takiej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem jest kredyt mieszkaniowy. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt na mieszkanie? Przede wszystkim ważna będzie zdolność kredytowa na odpowiednim poziomie. To nic innego jak prawdopodobieństwo spłacenia kredytu w określonym terminie. W przypadku kredytu na mieszkanie mówi się zwykle o kredycie hipotecznym, więc pod uwagę będzie brana zdolność kredytowa hipoteczna.

Co oprócz zdolności kredytowej – czyli jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać kredyt?

Zdolność kredytowa hipoteczna to tylko jeden aspekt. Bardzo często myloną kwestią w tym obszarze jest wiarygodność kredytowa, którą sprawdzają banki. Są to dwa zupełnie inne czynniki. Wiarygodność dotyczy wcześniejszych zobowiązań. Oznacza to, że bank ma prawo sprawdzić, czy potencjalny kredytobiorca – czyli osoba, która o kredyt się stara – spełniania wszelkie warunki umów w poprzednich zobowiązaniach finansowych. Co ciekawe, nie muszą to być wyłącznie kredyty, czy pożyczki, ale chociażby raty na sprzęt elektroniczny czy rachunki za abonament telefoniczny. Swoją wiarygodność można w każdym momencie sprawdzić w BIK.

Wskazówka: Jeżeli nie mamy pewności, czy w przeszłości coś nam nie umknęło – warto dopilnować tej kwestii przed złożeniem wniosku kredytowego.

Kolejnym krokiem jest złożeniem odpowiednich dokumentów, o które poprosi bank.

Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny

Same formalności bezpośrednio związane z kredytem gotówkowym to przede wszystkim szereg dokumentów, które należy przedstawić w banku. Zależnie od placówki mogą być wymagane różne zaświadczenia. Można wcześniej zorientować się w tym temacie, odwiedzając stronę internetową konkretnego banku i wchodząc na zakładkę „kredyt hipoteczny warunki” lub „warunki uzyskania kredytu hipotecznego”. Są jednak dokumenty, które będą wymagane w każdym banku i zalicza się do nich:

  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość osoby starającej się o kredyt, a w przypadku, kiedy o kredyt starają się dwie osoby np. małżeństwo, konieczne jest przedstawienie dokumentów obydwóch osób.
  • zaświadczenie o zatrudnieniu lub dochodach – na jego podstawie obliczona zostanie wspomniana już wcześniej zdolność kredytowa.

W większości przypadków kredyty hipoteczne związane są z wysokością pensji otrzymywanej z racji wykonywanej pracy. Może jednak zdarzyć się, że o kredyt będzie starała się osoba pobierająca rentę lub emeryturę – wówczas musi przedstawić źródło i wielkość tych dochodów.


Czytaj również: Wynajmować mieszkanie czy brać kredyt hipoteczny - co się bardziej opłaca?


Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem własnego mieszkania zadaje sobie pytanie: jaki dochód na kredyt hipoteczny będzie wystarczający? Oczywiście im większe dochody – tym większa szansa na otrzymanie gotówki. Nie oznacza to jednak, że osoby, które mają niskie dochody, nie mogą otrzymać kredytu. Najważniejsze jest regularne otrzymywanie pensji oraz zatrudnienie na czas nieokreślony. W takich przypadkach można liczyć na kredyt hipoteczny na kwotę, która wystarczy, aby zakupić mniejsze mieszkanie. Często osoby składające wniosek w banku zastanawiają się: ile kredytu hipotecznego mogę dostać przy mniejszej pensji? W większości placówek można liczyć na maksymalny kredyt rzędu 150-200 tysięcy złotych. Jednak i ta kwota nie zawsze będzie możliwa do uzyskania – każdy z przypadków rozpatrywany jest indywidualnie.

Kredyt hipoteczny czy najniższej krajowej 2019

Klienci banków często rezygnują ze starania się o kredyty hipoteczne, twierdząc, że przy zarobkach rzędu najniższej krajowej nie mają żadnych szans na ich otrzymanie. Okazuje się, że są sposoby, aby to ominąć. Przede wszystkim bardzo ważny będzie wkład własny. Niektóre banki wymagają minimum 10%, inne 20%. Jednak można wpłacić także większą kwotę, co sprawia, że można liczyć na lepsze warunki kredytowe. Sposobem na otrzymanie kredytu hipotecznego jest także ubieganie się o niego przez dwie osoby – nie muszą być one ze sobą spokrewnione. Wówczas ich dochody zliczane są do jednej zdolności kredytowej i przy zarobkach rzędu najniższej krajowej mogą one liczyć na kredyt nawet do 300 tysięcy złotych.

Jeżeli chcesz zakupić mieszkanie lub planujesz większą inwestycję, zastanów się nad kredytem hipotecznym. Odwiedź placówki bankowe, gdzie pracownicy przedstawią Ci wszystko, co potrzebne do kredytu hipotecznego i zaproponują najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Kwota

Okres

dni

Pożyczasz
0.00
Prowizja
0.00
Odsetki
0.00
Do spłaty
0.00
RRSO
0.00%
Dzień spłaty
0
*Prowizja 0% dotyczy tylko pierwszej pożyczki w kwocie do 6000 zł oraz pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta.
Podobne artykuły: